Go to content

Związek z alkoholikiem – czy zawsze warto go ratować?

kobieta i mężczyzna po kłótni
fot. Cottonbro/Unsplash

Dzisiejsze społeczeństwo coraz częściej ucieka od problemów w różne rodzaju używki – alkohol czy narkotyki – trudności w radzeniu sobie z trudnymi wydarzeniami czy swoimi uczuciami powodują chęć tymczasowej zmiany świadomości. Środki odurzające szybko prowadzą jednak do uzależnień. Nagle z przykładnego ojca i męża, mężczyzna staje się obojętnym na wszystko człowiekiem, dla którego najważniejszą częścią dnia, jest sięgnięcie po butelkę piwa. Czy zawsze warto godzić się na taki związek?

Związek z alkoholikiem – czy ma sens?

Czasami problemy z alkoholem są trudne do zidentyfikowania, zwłaszcza u mężczyzn. Wiele kobiet może nie widzieć problemu w codziennym spożywaniu alkoholu przez ich partnera – no bo jaki facet nie musi czasem napić się piwa, zwłaszcza z kumplami? Kłopoty pojawiają się wtedy, gdy mężczyzna nie umie już funkcjonować bez odurzenia i ciągle odczuwa potrzebę zmiany świadomości. Zaniedbywanie obowiązków czy agresywne zachowania to tylko jedne z najczęstszych następstw takiego stanu. Sens kontynuowania związku, w którym priorytet dla partnera stanowi alkohol, a nie kobieta, ma wtedy, gdy uzależniony dostrzega swój problem i chce z nim walczyć. Ważne jest jednak podjęcie konkretnych kroków, które pozwolą mu na wyjście z nałogu, a nie tylko ciągłe powtarzanie, że już wkrótce, w bliżej nieokreślonej przyszłości, coś się zmieni. 

Czy warto ratować związek z alkoholikiem?

W związku z alkoholikiem bardzo ważne jest niezapominanie o własnych potrzebach, komforcie emocjonalnym i bezpieczeństwie. Jeśli osoba uzależniona często bywa agresywna, wywołuje u swojego partnera strach i poczucie zagrożenia, stosuje przemoc domową, a do tego nie widzi problemu w swoim zachowaniu, warto zadbać o siebie i podjąć decyzję o rozstaniu. Takie rozwiązanie może istotnie podejść jakość życia i korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie osoby, która do tej pory żyła w toksycznym związku. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy relacja dotyczy nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Jeśli jednak partnerom udało się wypracować kompromis, a uzależniony zdecydował się na walkę z nałogiem, czasami warto poczekać z podjęciem decyzji o rozstaniu i przez jakiś czas obserwować postępy ukochanego, aby w pełni świadomie zadecydować o dalszym losie tego związku. 

Zobacz również: „Alkoholik ściągnie cię w dół, pozbawi energii, oplecie kłamstwami. Potem chcesz już tylko spokoju. Ja chcę”

Jak zakończyć związek z alkoholikiem?

Niekiedy związek z alkoholikiem nie ma szans na przetrwanie, zwłaszcza jeśli występuje w nim przemoc słowna, emocjonalna, fizyczna lub seksualna, lub gdy uzależniony nie widzi problemu w swoim zachowaniu i kategorycznie odmawia pomocy. Należy pamiętać, że miłość i wsparcie ukochanej osoby nie wystarczą, aby skierować kogoś na właściwą ścieżkę – do skutecznego wyleczenia potrzebna jest przede wszystkim chęć zmiany jego samego. Decydując się na rozstanie, partner alkoholika powinien przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i upewnić się, że może liczyć na pomoc ze strony rodziny, przyjaciół lub niekiedy także organizacji podczas przechodzenia przez ten trudny proces. Warto także opracować plan, który uwzględni nowe miejsce zamieszkania i sytuację finansową, które najpewniej ulegną zmianie w wyniku rozstania. Poinformowanie partnera o odejściu powinno mieć spokojny charakter, bez przejawów oskarżeń czy silnych emocji i być uzasadnione – wyrażenie swoich uczuć i powodów zerwania mogą pomóc w łagodniejszym zakończeniu tej relacji. 

Zobacz również: Życie z alkoholikiem. Jak pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu?

Jak wygląda związek z trzeźwym alkoholikiem?

Mimo że osoba uzależniona od alkoholu postanowiła zerwać z nałogiem, odbyć spotkania ze specjalistą czy zdecydować się na wszywkę alkoholową i od dłuższego czasu nie sięgnąć po butelkę, do końca życia będzie już alkoholikiem. Partnerzy osób będących w nałogu muszą wziąć zatem pod uwagę, że radykalne działania i chęć zmiany nie stanowią ostatecznego rozwiązania, które pozwoli na całkowite uzdrowienie. Uzależnienie od alkoholu to choroba, która zawsze pozostanie częścią człowieka, a w jego życiu nieustannie będą pojawiać się pokusy, którym będzie musiał umieć się oprzeć. W związku z alkoholikiem konieczne jest wsparcie i odpowiednia opieka emocjonalna, która pozwoli mu na określenie priorytetów i trwanie w swojej decyzji o całkowitej rezygnacji ze środków odurzających.