Związek

Wydało się, co dalej? Cztery scenariusze życia po zdradzie

Redakcja
Redakcja
3 czerwca 2022
Wydało się, co dalej? Cztery scenariusze życia po zdradzie
fot. mactrunk/iStock
 

Są parą. Zwyczajną – praca, dzieci, kredyt na mieszkanie. Czasem się kłócą, ale generalnie wiodą raczej stateczne życie. On dużo pracuje, ona więcej czasu poświęca dzieciom i domowi. Poznaje sąsiada, to ojciec koleżanki jej córki. Spotykają się często, bo dziewczynki chodzą razem na różne zajęcia. I w końcu z tych spotkań rodzi się romans. Trwa to chwilę, może trwałoby dłużej, gdyby się nie wydało. Co teraz? Scenariusze są cztery. 

Zdrady zdarzają się często. To zawsze cios w małżeństwo, w porządek, który był fundamentem twojego życia, twojego poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa. Jak się zachować, co dalej? Możesz działać wg jednego z poniższych scenariuszy, możesz te połączyć kilka w jedno. Wiedz jednak, że przyjęcie informacji o zdradzie partnera/partnerki i zachowanie spokoju i kultury to ogromne wyzwanie. Możliwe do wykonania, ale wymagające ogromnej pracy. Musisz zadać sobie pytanie, czy twoje małżeństwo i rodzina mogą to przezwyciężyć, czy nie?

Scenariusz 1: Przebaczenie i pogodzenie się

Osoba, która zdradziła zdała sobie sprawę z tego, jak bardzo zraniła współmałżonka, prosi o przebaczenie, zapewnia, że to był największy błąd jaki popełniła w życiu. Żeby związek miał szansę się odbudować, wszelkie kontakty z „tym trzecim” powinny zostać zerwane. Zdradzony musi dostać od zdradzającej czas na przemyślenie, czy da radę wybaczyć i żyć z tą zdradą, czy też nie. Życie, które spędzili razem, ze swoimi dziećmi, może przeważyć nad bezmyślną, tymczasową relacją. Jednak najważniejszym pytaniem nie jest, czy mogą, ale czy chcą naprawić to, co się zepsuło? Oboje mogą chcieć skonsultować się z terapeutą.

Podjęcie decyzji będzie oznaczało, że:

  • Osoba, która zdradziła musi żałować i starać się naprawić szkody
  • Jeśli zdradzony wierzy w jej szczerość, może nauczyć się znowu ufać
  • Z perspektywy czasu może również zrozumieć powody błądzenia żony, deficyty, które skłoniły ją do zdrady
  • Para zaczyna zupełnie nowe rozdanie. Ich związek nigdy nie  będzie taki, jak kiedyś – co nie oznacza, że nie może być lepszy lub zwyczajnie udany i szczęśliwy.

Scenariusz 2: Przebaczenie i pożegnanie

Zdrada narusza fundamenty związku, czasami te pęknięcia są tak duże, że nie można ich naprawić. Nawet jeśli para podejmie decyzję o rozstaniu, osoba, która zdradziła może szukać przebaczenia. Powinna też być skłonna do kompromisów podczas rozwodu. Co się zaś tyczy osoby zdradzonej, może wybaczyć, ale nie musi. Często zależy to od tego, jaka jest sytuacja z „tą trzecią osobą”. Przynajmniej do sfinalizowania rozwodu romans powinien zostać zawieszony. To ważne również ze względu na dzieci. Lepiej nie fundować im kolejnego szoku.

Poza tym warto wziąć pod uwagę wstyd i upokorzenie osoby zdradzonej. Ten, kto zdradził natomiast, przynajmniej w świecie idealnym, powinien pozwolić, by emocje opadły. Dać wszystkim potrzebny im czas.

Scenariusz 3: Rozwód

Osoba zdradzona nie chce nawet myśleć o wybaczeniu zdrady. Zanosi się na rozwód z wielką urazą i bólem w tle. Zdradzony obwinia zdradzającą o sprowadzenie na rodzinę nieszczęścia i nie ma zamiaru odpuścić, będzie żądał zapłaty. To moment, kiedy – choć to bardzo trudne – zdradzony musi postarać się myśleć racjonalnie, nie pozwolić, by gniew przysłonił zdrowy rozsądek. Oczywiste rozdźwięki i urazy między rodzicami mogą być katastrofalne dla rozwoju dzieci.

Ofiara może szybko ulec samousprawiedliwiającej się wściekłości. Gdyby on uciekł się do przemocy – słownej lub fizycznej – wówczas ona może i powinna skorzystać z poradnictwa lub egzekwowania prawa, aby chronić siebie i zachować porządek. Gniew pali się dłużej niż jakiekolwiek inne sztuczne paliwo. Często jeszcze długo po rozstaniu. Pomimo niesprawiedliwości tej sytuacji, osoba, która została zdradzona, musi spróbować postępować racjonalnie, zapanować na impulsami i urazą.

Scenariusz 4: Wina i wstyd

W tym scenariuszu osoba, która dopuściła się zdrady, sypie sól na rany zdradzonego, obwiniając go o wszystko. To typowy narcyzm. Narcyz śmieje się z bolesnych dla innych konsekwencji i myśli tylko o sobie.

Czy taka sytuacja może okaleczyć psychiczną stabilność zdradzonego i być szkodliwa dla dzieci? Spójrzmy na to w ten sposób: umieszczając zdradzonego na linii ognia i grając ofiarę, osoba zdradzająca pokazuje emocjonalną pustkę typową dla narcyzów: zero żalu, zero empatii. A bez  żalu, tracimy moralny kręgosłup. Żal może być zdrowy i pomocny. Wymaga spojrzenia w lustro i pociągnięcia samego siebie do odpowiedzialności za swoje działania. To trudne i bolesne, ale ona jeszcze może zrozumieć, co mu zrobiła.


źródło: psychologytoday.com


Związek

10 rzeczy, których rodzice nigdy nam nie powiedzieli. Gdybyśmy to wiedzieli, bardziej byśmy ich doceniali

Redakcja
Redakcja
5 czerwca 2022
rodzice
fot. seb_ra/iStock
 

Bycie rodzicem to nie bułka z masłem. Dopiero po latach zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak ciężko było naszym rodzicom – najczęściej, gdy sami zostajemy rodzicami. Gdy popatrzeć wstecz, trudno przypomnieć sobie momenty, kiedy okazywali słabość, raczej nosili głowy wysoko, nie było po nich widać, jaką walkę toczą. Gdybyśmy to widzieli, może wcześniej bylibyśmy w stanie ich docenić. Oto 10 rzeczy, których rodzice nam nie mówili, kiedy byliśmy pod ich opieką. 

1. Nie spali po nocach, martwiąc się o nas

Martwili się, że nie będziemy szczęśliwi w życiu lub że źle pójdzie nam na maturze. Martwili się, że mogą stracić pracę i nie być w stanie zaopiekować się nami we właściwy sposób. Martwili się cały czas.

2. Mieli nieustające poczucie braku kontroli

To może być zaskakujące, ale oni naprawdę nie czuli, że mają nad wszystkim kontrolę. Mogli udawać, a nawet próbować utrzymać kontrolę, ale w głębi duszy obawiali się, że w każdej chwili ten statek zwany rodziną zatonie.

3. Wiedzieli, że nie są doskonali

Bez względu na to, jak się prezentowali, wiedzieli, że nie są idealnymi rodzicami. Czasami zmagali się ze sobą, ponieważ chcieli być dla ciebie idealni, ale wiedzieli, że nie są. Bardzo się starali.

4. Kiedy twoje serce było złamane, ich także pękało na pół 💔

Za każdym razem, gdy łza spadała na twoją twarz, po ich policzku płynęło 10. Nie widzieliśmy tego, ale tak było. Ich serce rozpadało się na milion kawałków za każdym razem, gdy ktoś nas źle potraktował i za każdym razem, gdy rozwalaliśmy kolano na placu zabaw.

5. Tak bardzo się bali, że nas niechcący złamią

Od momentu urodzenia twoi rodzice martwili się o wpływ, jaki będą mieli na ciebie. Czasami dobierali słowa tak ostrożnie, ponieważ obawiali się, że zostawią blizny na twoim sercu. Innym razem presja bycia rodzicem prowadziła ich do mówienia niewłaściwych rzeczy i nie umierali z nerwów, bojąc się, że mogli wyrządzić ci krzywdę.

6. Byli zmęczeni przez cały czas

Twoi rodzice nigdy nie czuli się wypoczęci. Nawet kiedy zasypiali, ten sen nie był głęboki.

7. Rodzice poświęcili dla ciebie wszystko (z własnej woli)

Kiedy twoi rodzice dowiedzieli się, że cię mają, już wiedzieli, że życie zacznie składać się z poświęceń. Wiedzieli, że nie byliby w stanie prowadzić takiego samego życia, jakie mieliby, gdyby ciebie w nim nie było. Rzecz w tym, że byli szczęśliwi, że mogli porzucić swoją starą tożsamość. Mieli dużo więcej – ciebie.

8. Nie wiedzieli, czym jest miłość, dopóki się urodziłaś

Dopóki się nie urodziłaś, nigdy nie doświadczyli prawdziwej miłości. Mogli myśleć, że tak. Ale dopóki cię nie wzięli na ręce, nie wiedzieli, co oznacza miłość.

9. Rodzice czasami chcieli się poddać

Niektóre dni i chwile spychały ich na krawędź. Były chwile, w których myśleli: „Czy powinienem po prostu uciec? Czy powinnam zrezygnować?” Ale tak się nie stało. Szli dalej.

10. Zrobiliby to wszystko jeszcze raz

I bez względu na to, jak trudne rzeczy się wydarzyły, nie zamieniliby żadnego z tych momentów na żadną ilość pieniędzy, sławy czy wolności. Gdyby to zrobili, musieliby cię stracić, a takiej opcji nie biorą pod uwagę.


Związek

8 rzeczy, które wszyscy musimy wiedzieć o prawdziwej miłości

Redakcja
Redakcja
3 czerwca 2022
prawdziwa miłość
fot. Cecilie_Arcurs/iStock

Prawdziwa miłość nie jest tym, co powszechnie się o niej myśli i mówi. Życie nie jest tym, co w bajkach. Prawdziwa miłość jest doskonale niedoskonała, jest na dobre i na złe. Puść to, co dotychczas o niej myślałaś. Czym jest, a czym nie? 

1. Nie jest klatką (nawet złotą)

Możesz być w kimś zakochana, możesz kochać na zabój, ale nadal mieć swoją prywatność, swoją odrębność, spędzać czas osobno. To, że się kochacie nie oznacza, że przestajecie być dwiema oddzielnymi osobami. Po prostu musisz być w stanie żyć bez tej osoby.

2. Prawdziwa miłość cię nie dopełnia

Nie zmienia tego, kim jesteś. Nie sprawia, że dopiero wtedy czujesz się pełna. W niczym nie przypomina tego, co przedstawiają filmy; to ciężka praca.

3. Nie oznacza, że masz idealny związek

Prawdziwa miłość jest pełna wzlotów i upadków. To, że kogoś kochasz, nie oznacza, że twój związek będzie wolny od kłótni. Natomiast jeśli się kochacie, nie będziecie na siebie nawzajem źli zbyt długo.

4. Nie jest czymś, co możesz wymusić

Albo jest, albo jej nie ma. Nie możesz zmusić kogoś, by cię kochał. Jeśli ktoś cię nie kocha, pozwól mu odejść. Proszę, nie próbuj trzymać się kogoś, kto chce odlecieć.

5. Prawdziwa miłość nie jest czymś, co możesz znaleźć na własną rękę

Ona chodzi krętymi ścieżkami. Musisz pozwolić jej dotrzeć do miejsca, w którym jesteś. Czasami przychodzi w najlepszym momencie, a czasami w najgorszym. Musisz tylko być w stanie to rozpoznać.

6. Nie jest czymś, o co musisz walczyć

Jeśli walczysz o kogoś z inną osobą, to nie jest prawdziwa miłość. Ona jest zaangażowana i wierna. Nigdy nie powinnaś się zastanawiać, czy ta osoba cię zdradzi. Nie ma tu miejsca na tego rodzaju rzeczy.

7. Przychodzi naturalnie

Nie jest łatwa, ale jest to również coś, co wybierasz w kółko. Przychodzi prawie tak naturalnie, jak każdy oddech, który bierzesz. To po prostu wydaje się właściwe.

8. Prawdziwa miłość jest warta cierpliwości

Jest warta czekania i warta twojego czasu. Jeśli ją znajdziesz, będziesz wiedziała. Nie trać czasu na szukanie, pracuj nad sobą i pozwól, aby do ciebie przyszła.


Zobacz także

Przemoc domowa nie dotyczy tylko kobiet. Kiedy mężczy

Ile razy można złamać komuś serce? Tyle razy, ile ten ktoś ci na to pozwoli…

zdradzający mąż

Przeczytaj zanim zdradzisz

Czego żałują faceci po rozwodzie? Jest kilka rzeczy, przez które rozpadły się ich małżeństwa. Winę biorą na siebie