Związek

Czego nauczyła mnie zdrada? Pięciu podstawowych rzeczy

Z życia kobiety
Z życia kobiety
28 września 2018
By stworzyć szczęśliwy związek nie potrzeba wiele. Wystarczy 10 prostych rytuałów
Fot. iStock/hoozone
 

Wiecie, jak to jest? Mówisz: „Mi to się nigdy nie przytrafi”, „Mój mąż? Zdrada? Nigdy w życiu”. Dałabyś sobie obciąć dwie ręce, bo przecież między wami, choć z małymi burzami, jest całkiem dobrze. Dom, dzieci, praca, wakacje. Czego chcieć więcej, w końcu seks to nie wszystko, wasz związek ma mocniejsze podstawy.

Byłam po tej stronie. Mówiłam, że mój mąż jest zmęczony, że się starzeje, bo stał się bardziej rozdrażniony. Czasami długo siedział w nocy przed komputerem, ale to właściwie normalne, ja mogłam się przynajmniej spokojnie wyspać, a na seks też nie zawsze miałam ochotę. Wiadomo – dzieci, praca, zmęczenie. Aż pewnego dnia zobaczyłam przypadkiem jednego SMS-a, zaczęłam drążyć, szukać. Nie potrzebowałam dużo czasu, żeby odkryć, że mój mąż mnie zdradza. Pamiętam ten paraliż, ten obezwładniający krzyk w głowie: „To nie może być prawda!”. Tak, przeżyłam zdradę mojego męża, byłam tą naiwną, głupią, ślepą – jak niektórzy potrafią mówić oceniając całą sytuację z boku. Różnica między mną a nimi polega na tym, że ja tam byłam, przeżyłam to, zdobyłam to okrutne doświadczenie, ale wyciągnęłam wnioski i dzisiaj wszystkim tym mądrzącym się mogę spojrzeć ze śmiałością w twarz i powiedzieć, co ja wiem, o czym jestem przekonana, bo przeżyłam to na własnej skórze.

Czego nauczyła mnie zdrada?

Zdrada może zdarzyć się w każdym związku

W każdym. Może się nam wydawać, że to niemożliwe, że wszyscy inni mogą zdradzać, ale ten mój to na pewno nie. Otóż nie, kochana. Każdy, ale to każdy może zdradzić. Widziałam zdrady w wydawałoby się najlepszych związkach. Aż coś nagle trzaskało i to z ogromnym hukiem. Ja dzisiaj jednego jestem pewna – że nie ma niczego na zawsze i niczego pod czym można podpisać „nigdy”. Nie można odpuścić, nie można założyć, że teraz to już mamy siebie, wszystko jest pod kontrolą, spokojne, bezpieczne. To może być iluzja, którą się karmimy. Związek nieustannie wymaga naszej uważności, rozmowy, także o najtrudniejszych sprawach. Nic nam nie zostanie ot tak po prostu dane. Niczego nie dostaniemy w prezencie, zwłaszcza oddania drugiego człowieka.

Nie warto obarczać winą tej drugiej, ona jest bez znaczenia

Ileż to razy słyszałam, że tamta to dziwka, ku*wa, najgorsza suka, że jak ona mogła pójść do łóżka z facetem, który ma rodzinę. Hola, hola. Czy naprawdę w tym wszystkim, w całej tej rozpaczy, najlepiej zrzucić winę na jakąś obcą kobietę. Mnie to samą zaskoczyło. Ja nie chciałam nic o niej wiedzieć, po co mi to. Jedyne, co chciałam zrozumieć, to dlaczego mój maż to zrobił, co takiego się stało, że mnie zdradził, dlaczego nie przyszedł do mnie, nie powiedział: „Kochanie, jest mi źle, musimy coś zrobić, pogadać”. A ona? Jakie ona miała znaczenie? Co za różnica, czy miała na imię Kasia czy Jola, czy miała 28 czy 42 lata, czy była gruba, chuda. Ona w całej tej sytuacji jest kompletnie nieważna, nie jej powinniśmy poświęcić energię i emocję, ale skupić się na sobie, na wspólnych relacjach i związku.

Zdradę można wybaczyć, ale nie zapomnieć

Oj, ile razy byłam pierwszą, która mówiła, że nigdy w życiu nie wybaczę zdrady. Jasne, nigdy. Dla mnie, jak dla wielu, było to zero-jedynkowe. Jest zdrada, jest rozstanie. Ale jak przychodzi ci się z nią zmierzyć, wszystko o czym myślałaś, co uważałaś za pewnik, leży w gruzach. A ty nie wiesz, co robić? Wybaczyć? Dać szansę? Jak w tym ogromnym poczuciu krzywdy się podnieść i rozważyć jakikolwiek scenariusz. Ja wybaczyłam. I nie żałuję. Tak, wiem, nie raz słyszałam: „Jak raz zdradził, to zdradzi kolejny”. Być może. To będzie jego wybór, on wie, gdzie postawiłam granice, wie, że przekroczenie ich jest równoznaczne z rozwodem, że trzeciej szansy nie będzie. Powiedzieliśmy to sobie jasno i nigdy do tego nie wracamy. Ja pamiętam, nie umiem zapomnieć, ale to pozwala mi dbać o nasz związek, pracować nad sobą, nad nami, nie odpuszczać, nie bagatelizować, nie popełniać grzechu zaniedbania wobec naszej miłości.

Życie po zdradzie jest cholernie trudne

To boli, rozrywa cię od środka, ma się poczucie, że serce nam pęknie. To dramat, który miałaś nadzieję, nigdy nie stanie się twoim udziałem. Czasami szczypałam się w rękę, bo chciałam się obudzić z tego koszmarnego snu. Nie jest łatwo. Chcesz dać szansę, chcesz, żeby wszystko wróciło do normy, chcesz nie czuć już tego wszystkiego. Ale jest złość, jest rozczarowanie, jest bezsilność. Sprawdzasz jego telefon, rozliczasz go z każdej minuty nieobecności, czujesz się podle, ale nie możesz przestać, nie ufasz mu. Dzisiaj wiem, że potrzeba czasu i cierpliwości. Dużo czasu i dużo cierpliwości. Ale też trzeba chcieć z tego wyjść, trzeba zauważać te małe iskierki, które pokazują, że on się stara, że próbuje, że jest gotowy znieść wszystko, by odzyskać zaufanie… Aż w końcu pewnego dnia nie poczujesz ścisku w żołądku, kiedy zadzwoni wieczorem jego telefon, nie dopadnie cię niepokój, gdy wróci później z pracy albo w ciągu dnia nie odbierze twojego telefonu. Przyjdzie spokój, przyjdzie dobre, wiem coś o tym.

Można zbudować dobry związek po zdradzie

Od tamtego czasu minęło osiem lat. Trudnych, ale też cudownych. Dzisiaj? Pamiętam, nie zapomniałam, ale z faktu tamtych wspomnień uczyniłam swoją siłę. To wtedy zrozumiałam, że muszę zadbać o siebie, że pewnego dnia – jak nie wtedy to może później, mogę zostać sama. To paradoksalnie mnie wzmocniło i pozwoliło nie patrzeć na męża, jak na człowieka, który jest moją własnością i do mnie przynależy. Puściłam to, a wróciło do mnie z nawiązką. Dojrzeliśmy. Nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać, mówić nawet te trudne rzeczy. Dbamy o siebie nawzajem, czasami bez zbędnych wyjaśnień planujemy jakiś weekend, który spędzamy tylko we dwoje. Lubię nasz związek, który mnie nie ogranicza, w którym mogę się rozwijać. Kocham mojego męża. Bo jest.


Związek

Dziękuję, że mnie cicho pokochałeś. Tak zwyczajnie, jak człowiek może kochać człowieka

Z życia kobiety
Z życia kobiety
26 października 2018
Fot. iStock / KieselUndStein
 

Dziękuję, że mnie cicho pokochałeś. Tak zwyczajnie, jak człowiek może kochać człowieka. Za poświęcenie czasu na zapamiętanie, ile łyżeczek cukru lubię w porannej kawie. I za to, że wiesz, jak bardzo nie lubię koloru pomarańczowego. Dziękuję za to, że potrafisz zapytać moją siostrę, czy spodobają mi się takie kolczyki i za to, że odwozisz moją mamę na dworzec tylko po to, by mogła cię lepiej poznać.

Dziękuję,

za poznanie mnie na tyle dobrze, by zauważyć, kiedy jestem szczęśliwa lub smutna, rozczarowana lub przytłoczona. Dziękuję za to, że nie chcesz mnie wciąż naprawiać, a jednak zawsze jesteś gotowy słuchać tego, co mam do powiedzenia. Dziękuję ci za trwanie i rozwój. Za naszą zwykła ciszę, gdy życie toczy się nudne jak flaki z olejem. W tej ciszy widzę wszystko, co robisz – jak chwytasz moją dłoń, gdy mam koszmary, jak trzymasz mnie trochę mocniej, kiedy widzę coś, co mnie przeraża.

Wiem, że gdy tylko cofnę się przestraszona, ty mnie złapiesz, nie będę musiała cię szukać. Nie ma cenniejszej wiedzy na świecie.

Dziękuję,

że wybierasz mnie każdego dnia, nie żądając niczego.

Za walkę o to, co mamy, gdy jest nam zbyt trudno. A przecież tak wiele razy mogłeś po prostu odwrócić wzrok i liczyć, że jakoś to będzie. Ale walczysz. I nie walczysz o swoje i dla siebie, ta walka to gotowość do pojmowania wszystkiego, co takie niewygodne, inne niż sobie wyobrażałeś. Dziękuję.

Dziękuję za to,

że nie chcesz mnie doskonałej i za to że zawsze jesteś ze mnie dumny. Za to, że moje najmniejszy sukcesy stają się twoją radością, za to, że nie próbujesz konkurować ze mną, umniejszać czy ignorować. Za to, że pozwalasz nam wciąż się rozwijać – razem i osobno.

Dziękuję,

że wciąż inspirujesz mnie do bycia lepszą. Że gdy widzę w sobie smutek, niekompetencję, zmęczenie czy winę, ty nadal widzisz we mnie piękny kwiat, ogród, który zakwita. Lubię, gdy o tym opowiadasz. Dziękuję, że nie tylko to widzisz, ale mówisz mi o tym, przypominasz, gdy zapomnę i stracę samą siebie z oczu…

Dziękuję ci za twój talent do zarażania miłością. I za to, że w twoich oczach mogę wciąż zobaczyć odbicie tego, co we mnie najlepsze… i starać się jeszcze mocniej.

Dziękuję, że zawsze jesteś moim głosem rozsądku.

Dziękuję, że potrafisz mnie uspokoić, gdy całe moje wnętrze drży. Że czasem to ty, masz siłę ukryć słabość i strach, tylko po to, bym poczuła się bezpiecznie. I za to, że innym razem na tę słabość sobie pozwalasz, bym to ja, mogła cię podeprzeć.

Dziękuję za to, że we mnie nie wątpisz, nawet, gdy bywam dla ciebie niedostępna, oschła, odległa. Dziękuję, że zawsze mówisz mi, jak bardzo ci zależy. Że nie zamykasz swoich uczuć tylko w sloganie, którego sam nie rozumiesz. Dziękujesz, że wiesz dlaczego jesteś ze mną i dlaczego nadal chcesz być.

Dziękuję ci

za spalone tosty i głupie wiadomości, które wysyłasz, gdy się nudzisz na jakimś bardzo poważnym zebraniu. I za zdjęcia, które mi robisz, gdy nie widzę. Mówisz mi wtedy, że taką kochasz mnie najbardziej. Gdy marszczę brwi i pieklę się, że wyglądam na nich jak potwór, zawsze mnie przytulasz i wiem, że to wszystko nieprawda. Nie musisz mnie przekonywać, kiedy widzę, jak szczerze kochasz nasze prawdziwe życie.

Dziękuję ci za to, że pokochałeś te części mnie, które kiedyś ukrywałam. I moje dziwactwa. I to jak przez te lata się zmieniałam. Ty tez tak bardzo się zmieniłeś. Tyle mogłam się od ciebie nauczyć. Dzięki tobie nauczyłam się akceptować siebie na miliony sposobów.

Co najważniejsze – dziękuję ci za twój wysiłek, który sięga  wiele dalej niż bukiet czerwonych róż. To wysiłek, by sprawić, że się uśmiechnę. Ty i twoja umiejętność kochania tak otwarcie i tak głęboko jest oszałamiająca. Dzięki niej codziennie widzę i wiem, że warto.

Dziękuję za to, jak kochasz. Mam nadzieję, że daję ci to samo. Wiem, że zasługujesz na wiele więcej.


Inspiracja: thoughtcatalog


Związek

Mój mąż każdego dnia, jednym małym gestem, pokazuje mi, jak bardzo mnie kocha i jak jestem dla niego ważna

Z życia kobiety
Z życia kobiety
18 września 2018
Fot. iStock/http://www.e-vici.lt/pl/

Obchodziłam niedawno z moim mężem 15-tą rocznicę ślubu… Myślałam o tym, jak cholernie trudne jest małżeństwo. Wspominaliśmy dzień ślubu, kiedy byliśmy zakochani, pełni nadziei, pewni, że teraz już nic złego się nie wydarzy, że my zawsze będziemy tak ze sobą szczęśliwi, jak w tym dniu.

Naiwni. Życie bardzo szybko ściąga nam z nosa różowe okulary i każe się mierzyć ze zwykłą codziennością, pokazuje jak życie we dwoje może być uciążliwe. Że on cię wkurza, bo zostawia brudne skarpetki przy kanapie, nie sprząta po sobie, gdy robi kanapkę, ogląda jakieś idiotyczne dla ciebie programy. Ty go denerwujesz, bo nieustannie chcesz mieć wszystko pod kontrolą, także jego i jego wolny czas. Masz pretensje, że wychodzi, że umawia się z kolegami, że nie położy dzieci spać, bo ogląda mecz, że siorbie, gdy je gorącą zupę.

Mój mąż i ja różnimy się. Nasze małżeństwo bywa na fali wznoszącej, a czasami bardzo boleśnie uderza o dno. Przez ostatnie piętnaście lat zmagaliśmy się z różnymi rzeczami: chorobą nowotworową rodziców, stratą pracy, pojawieniem się dwójki dzieci, zmianą miejsca zamieszkania, strachem, wątpliwościami, poczuciem kompletnej bezradności.

Kiedy dzisiaj o tym myślę, wzruszam się. Łzy same cisną się do oczu na myśl o tym, ile razem przeszliśmy, jakim, pomimo burz, zawirowań, byliśmy dla siebie wsparciem. Jak nasze problemy się zmieniały, te błahe odchodziły na dalszy plan… Kłóciliśmy się, krzyczeliśmy, ale dzisiaj wiem, że jedyną rzeczą, która sprawia, że nadal jesteśmy razem – nie pod przymusem, nie „bo tak trzeba”, jest to, że każdego dnia doceniamy siebie nawzajem, bez względu na wszystko, że robimy dla siebie jedną drobną rzecz. Odkryłam to niedawno wcześniej nie zdając sobie sprawy, jak niezwykle ważne stało się dla naszego związku.

Możecie wierzyć lub nie, ale mój mąż każdego ranka robi mi kawę. Niezależnie od tego, co dzieje się w naszym życiu, on zawsze wyrywa potrzebą ilość czasu, żeby zaparzyć dla mnie kawę, jaką lubię. Wiem, że to jego sposób na pokazanie: „Zależy mi na tobie, pamiętam każdego dnia, że jesteś”.

Ktoś powie – zrobienie kawy to tak banał. Nalewasz wodę, wsypujesz kawę, wciskasz przycisk w ekspresie i voilà, gotowe. W ciągu kilku minut masz gotową kawę, która pomaga ci się obudzić. Pracuję w domu, rzadko kiedy muszę wychodzić do biura, mój mąż wie, że kawa jest dla mnie ważna, jeszcze nim obudzą się rozwrzeszczane dzieciaki i będą siać spustoszenie w całym domu zadając dziesiątki tych samych, co zawsze, pytań: „Widziałaś mój zeszyt?”, „Z czym kanapka?”, „Mamo, pamiętaj, na jutro potrzebuję…”. On wie, że kocham tę ciszę, gdy jeszcze dom śpi, potrzebuję jej, by dobrze rozpocząć dzień. Zdaje sobie sprawę, że ciepło kubka pomiędzy moimi dłońmi rozgrzewa mnie, pomaga ogarnąć wszystko to, co przyniesie mi dzień. Pracę, nowe zlecenia, obiad w międzyczasie, rozmowy z dziećmi, odebranie kilku telefonów.

Siedzę na kanapie i myślę, jakie to szczęście, że on o tym wie, że to rozumie, że całując mnie jeszcze zaspaną na pożegnanie, szepcze: „Wstawaj, bo kawa ci ostygnie”, a ja za każdym razem jestem mu tak ogromnie za to wdzięczna.

Nie, nasze małżeństwo nie jest doskonałe. Wkurzamy się na siebie. Dyskutujemy o mniej lub bardziej błahych rzeczach. Irytuję się tym, że on znowu źle pochował zakupy do lodówki, a on, że przełożyłam po raz kolejny jego papiery. Ale kiedy budzę się następnego ranka i widzę, że czeka na mnie kawa, moje serce mięknie. Dzisiaj wiem, że najważniejszą rzeczą w małżeństwie, jest pokazanie, że nam na sobie nawzajem zależy… Że jesteśmy dla siebie ważni, nie w dużych gestach i słowach, ale w tych szczegółach codzienności, o które dbamy, o których nie zapominamy.

Co nam pozostanie, gdy przestaniemy o to dbać? Mam nadzieję, że mój mąż przez kolejne 15 lat i jeszcze następne, będzie pamiętał o tej kawie, o mnie, o naszej miłości i małżeństwie, które przecież nie jest różami usiane.