Kiedy zbyt długo jesteś w toksycznym związku, zracjonalizujesz każdą małą rzecz, która się nie uda. Przeinaczysz rzeczywistość tak, żeby pasowała do twojej narracji. Możesz zacząć uważać chorobliwą zazdrość za uroczą. Możesz myśleć o krzykach, jako o czymś naturalnym. Możesz przekonać samą siebie, że to dobrze, że twój partner cię obraził, ponieważ oznacza to, że jesteś dla niego ważna…
Kiedy zbyt długo jesteś w toksycznym związku, myślisz o niewłaściwych rzeczach jak o tych romantycznych. Zakładasz, że to normalne, że masz więcej złych niż dobrych dni. Przyzwyczajasz się do awantur tak bardzo, że stajesz się podejrzliwa, kiedy twój partner kupuje ci kwiaty lub planuje randkę.
Kiedy zbyt długo jesteś w toksycznym związku, stajesz się cyniczna. Słyszysz rady o tym, jak relacje powinny być równe, a twój partner powinien ci ufać ale zakładasz, że to bzdury. Myślisz, że to coś, co ludzie mówią tylko wtedy, gdy nigdy wcześniej nie byli w poważnym, namiętnym związku. Domyślasz się, że każdy, kto jest w związku tak długo, ma do czynienia z tymi samymi problemami, z którymi ty się borykasz. Po prostu ludzie o tym nie rozmawiają.
Ludzie zależni od emocji stawiają swojego partnera na piedestale i budują wokół niego całe swoje życie. Próbują albo całkowicie kontrolować swojego partnera, albo grają rolę ofiary, podczas gdy faktycznie czerpią przyjemność z własnego cierpienia.
Toksyczność jest zaraźliwa. Kiedy pozostajesz z kimś toksycznym dłużej, niż na to zasługuje, rozwijasz własne toksyczne zachowania, aby sobie z tym poradzić. Złe związki wyzwalają w tobie to, co najgorsze. Zmieniają cię w kogoś nierozpoznawalnego, kogoś, na kogo nie możesz patrzeć w lustrze. Dlatego musisz jak najszybciej wydostać się z toksycznego związku. Koniec z czekaniem. Nigdy więcej domysłów. Musisz się stąd wydostać w trosce o własne zdrowie psychiczne, w trosce o własny rozwój.
Jak nie pozwolić sobie wpaść w pułapkę toksycznych związków? Należy nauczyć się jak najszybciej identyfikować zagrożenie.
10 alarmujących sygnałów w toksycznym związku:
- Od razu myślisz, że znalazłaś miłość swojego życia
- Za bardzo idealizujesz swojego partnera
- Zaniedbujesz przyjaciół, aby zadowolić swojego partnera
- Zapominasz o swoim hobby, o tym, co wcześniej sprawiało ci radość, było dla ciebie ważne
- Przymykasz oczy na niepokojące sygnały (agresywne zachowania, kłamstwa)
- Bezgranicznie ufasz opinii swojego partnera
- Czujesz niekontrolowaną zazdrość z byle powodu
- Nie możesz znieść, gdy twój partner nie jest w pobliżu
- Usprawiedliwiasz negatywne zachowanie partnera
- Nie możesz mu po prostu powiedzieć „nie”.
Co zrobić, gdy czujesz się zaniepokojona, gdy emocje i uczucia cię przytłaczają
- Nie przenoś odpowiedzialności za swój stan emocjonalny na twojego partnera. Jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za swoje emocje.
- Nie miej obsesji na punkcie tego, co robi twój ukochany, co powiedział, jak to rozumieć i interpretować. Nie dopuść, aby dręczyły Cię negatywne fantazje i spekulacje. Koncentruj się na „tu i teraz”.
- Spróbuj być swoim „wewnętrznym obserwatorem”. Obserwuj swoje emocje.
- Poszukaj innych zasobów: co może cię pocieszyć i odwrócić od obsesyjnych myśli o twoim partnerze? Filiżanka kawy, dobry film lub książka, ćwiczenia, gorąca kąpiel, rozmowa z przyjacielem? Jakikolwiek sposób na pozbycie się go na chwilę z twojej głowy jest dobry.