Psychologia Zaburzenia Związek

Chorobliwa zazdrość zniszczy każdą relację. Jakie sygnały świadczą o tym, że partner ma z nią problem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 lutego 2022
Chorobliwa zazdrość para się kłóci
Fot. iStock
 

Chorobliwa zazdrość jest w stanie zniszczyć każdy związek. Nieuzasadnione, patologiczne uczucie popycha do przejęcia kontroli nad partnerem, pozbawia go swobody, unieszczęśliwia. Z czego wynika chorobliwa zazdrość i jakie zachowania świadczą o tym, że partner ma z tym problem?

Zazdrość może mieć różne oblicza, nawet te dobre. Bywa, że motywuje do zmiany na lepsze, może być też potwierdzeniem, że partnerom zależy na sobie. Gdy jednak dochodzi do sytuacji, w której jedna osoba staje się zazdrosna o każde spojrzenie na partnera, sprawdza go, nie daje mu od siebie odetchnąć, wiadomo, że sytuacja wymknęła się spod kontroli.

Czym jest chorobliwa zazdrość?

Chorobliwą zazdrość można rozpoznać przez nieuzasadnione, obsesyjne myśli najczęściej skupione wokół ryzyka niewierności ukochanej osoby. Partner przesadnie zazdrosny obawia się, że coś się dzieje, lub może się stać, gdy straci czujność. Zazwyczaj towarzyszy temu brak zaufania i zaborczość, co jest trudne do zaakceptowania przez drugą osobę. Nadmierna zazdrość niszczy relacje, burzy poczucie bezpieczeństwa i skłania ofiarę do szukania wyjścia z tej sytuacji.

Skąd się bierze chorobliwa zazdrość?

Może ona wynikać z różnych przyczyn. Często zakorzeniona jest w dzieciństwie, gdy dziecko musiało cały czas zwracać na siebie na uwagę rodziców i zabiegać o ich miłość. Równie istotne znaczenie dla pojawienia się zaborczej zazdrości mogły mieć wzorce, które dziecko czerpało z domu rodzinnego. Jeśli tam zazdrość była na porządku dziennym, dziecko zapamiętało wzór postępowania i to samo przekłada na własny związek.

Chorobliwa zazdrość u osób dorosłych może wynikać z niskiej samooceny i przykrych doświadczeń, np. zdrady w poprzednich związkach. Przekonanie, że jest się niewystarczającym dla ukochanej osoby sprawia, że partner wszędzie dopatruje się zagrożenia swojej pozycji w związku. Innym powodem mogą mieć różne zaburzenia psychiczne, takie jak choroba afektywna dwubiegunowa, osobowość borderline, schizofrenia, a także Zespół Otella, który głównie dotyczy osób nadużywających alkoholu.

Zobacz również: Siedem oznak toksycznego związku i jak się przed nim uratować

Fot. iStock/Chorobliwa zazdrość 

5 rzeczy, które świadczą o tym, że chorobliwa zazdrość dotyczy twojego partnera

Co może świadczyć o tym, że zachowanie partnera to nic innego jak chorobliwa zazdrość?

1. Sprawdza telefon i media społecznościowe

Najpierw zaczyna się od dyskretnego przeglądania telefonu gdy ukochana np. śpi, lub nie ma jej w pobliżu. Kończy na tym, że zazdrosny partner bez pytania bierze do ręki telefon czy laptop, i bez pardonu sprawdza to, co go interesuje. Sprawdzanie połączeń, esemesów, maili czy kont społecznościowych odziera drugą osobę z prawa do prywatności, i jest ona nie do zaakceptowania. Chorobliwie zazdrosny partner z uporem maniaka próbuje zdobyć dowody na nieuczciwość, nawet jeśli nie ma do tego żadnych podstaw.

2. Wypytuje o wszystko

Gdzie byłaś, co i z kim robiłaś, kiedy wróciłaś do domu? Być może ty także słyszysz pytania, które są niczym innym, niż próbą kontroli i rozliczania czasu spędzonego bez jego towarzystwa. Zazdrosny partner może nawet wypytywać twoje przyjaciółki o wasze wyjście, porównując obie wersji i wyłapując nieścisłości.

3. „Znaczy teren”

Chorobliwie zazdrosny partner może również ostentacyjnie podkreślać, że „należysz do niego”. Wciąż cię obejmuje lub trzyma za rękę, wtrąca się w rozmowy z innymi, towarzyszy jak bliźniak syjamski, aby wszyscy zrozumieli, że jesteś już zajęta i że mają się trzymać od ciebie z daleka. Na twoim profilu  zostawia komentarze z miłosnymi deklaracjami, wrzuca wspólne zdjęcia, zaznaczając swoją obecność.

4. Odcina cię od znajomych

Osoba chorobliwie zazdrosna chce mieć ukochaną jak najbliżej siebie. Zazdrosny partner może naciskać, byś np. zrezygnowała ze znajomości z atrakcyjnymi kolegami, którzy stanowią dla niego potencjalne zagrożenia. Odcinanie od znajomych, czasem także od rodziny, ma na celu przywiązanie ciebie do niego. Innym powodem może być obawa, że bliscy widzą, dokąd zmierza związek, i mogą próbować wpłynąć na decyzję o rozstaniu.

5. Kontroluje twój wygląd 

Zazdrosny partner może próbować przejąć kontrolę nad tym, jak wyglądasz. Może w przykry sposób komentować strój (za krótki, zbyt obcisły, wyzywający), lub wręcz wpływać na dobór ubrań, makijażu czy uczesania.

Zobacz również: Masz problem z zazdrością? Poznaj 8 najczęściej wybieranych strategii na pokonanie zielonookiego potwora

Chorobliwa zazdrość jest w stanie zniszczyć każdy związek. Trudno wytrzymać, jeśli w związku brakuje zaufania, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji prawa do czasu dla samej siebie. Takie niełatwe związki z czasem przeradzają się w toksyczne relacje, które wymagają konkretnego działania. Warto najpierw porozmawiać z partnerem, bo istnieje możliwość, że on nie zdaje sobie sprawy, czym skutkuje jego działanie. A jeśli on nie widzi problemu i dalej robi to samo, ograniczając cię jeszcze bardziej, poszukaj pomocy terapeuty lub psychologa.


źródło:  www.powerofpositivity.com 

Psychologia Zaburzenia Związek

Gdy strach przed tym, jak widzą nas inni paraliżuje. Czym jest fobia społeczna?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 lutego 2022
fobia społeczna kobieta odczuwa strach wśród tłumu ludzi
Fot. iStock
 

Fobia społeczna jest zaburzeniem, które może prowadzić do wykluczenia z funkcjonowania wśród ludzi. Powoduje ona silny lęk, nieadekwatny do zagrożenia, któremu towarzyszą najczęściej inne, widoczne objawy. Fobia społeczna może mocno skomplikować codzienne funkcjonowanie i dlatego jej przypadki wymagają uwagi specjalisty. Czym jest fobia społeczna, w jaki sposób się objawia oraz czy i w jaki sposób można ją leczyć?

Co to jest fobia społeczna?

Zaburzenie to jest częste, gdyż występuje u 3–4% polskiej populacji. Najczęściej dotyka ono kobiet, które zapadają na nie 1,5–2 razy częściej niż panowie. Pierwsze objawy fobii społecznej ujawniają się najczęściej pomiędzy 10. a 20. rokiem życia, u 90% pacjentów zaburzenie rozpoczyna się przed 23. rokiem życia.

Fobia społeczna to zaburzenie lękowe, które prowadzi do unikania kontaktu z ludźmi, szczególnie nieznajomymi. Nie jest to dosłownie lęk odczuwany przed kontaktem z drugim człowiekiem, ale obawa przed oceną, kompromitacją, ośmieszeniem np. podczas rozmowy. U wielu osób lęk pojawia się jako reakcja na samo wyobrażenie danej sytuacji, co prowadzi do jej unikania.

Wyróżniamy dwa rodzaje fobii społecznych:

 • uogólnione — gdy objawy lękowe pojawiają się we wszelkich sytuacjach interakcji społecznych;
 • izolowane — tylko jeden rodzaj aktywności związany z kontaktem międzyludzkim wywołuje u danej osoby lęk.

Według statystyk nawet u 4 na 5 osób z fobią społeczną rozpoznaje się w ciągu całego życia inne zaburzenie psychiczne. Fobii społecznej u kobiet towarzyszą często inne zaburzenia lękowe, depresyjne, dwubiegunowe i inne lękowe. U mężczyzn natomiast częściej współwystępują zaburzenia opozycyjno-buntownicze, zaburzenia zachowania oraz nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Fobia społeczna ma przebieg przewlekły, średnio trwa ok. 20 lat, a spontaniczne ustąpienie objawów następuje rzadko.

Zobacz również: Z byle strachu i lęku oddajemy swoją moc innym. Dlaczego wszystko bierzemy do siebie?

Fot. iStock

Jakie przyczyny ma fobia społeczna?

Na pojawienie się fobii, nie tylko społecznej, może wpływać wiele różnych czynników, które zaliczamy do predyspozycji biologicznych oraz elementów psychospołecznych.

Do czynników biologicznych w przypadku fobii społecznej należą m.in.:

 • zmniejszenie stężenia substancji zwanej GABA (kwasu γ-aminomasłowego) w mózgu, który jest głównym neuroprzekaźnikiem o działaniu hamującym. Zbyt niski poziom GABA powoduje nadmierne pobudzenie i częstsze generowanie „reakcji ucieczkowych”.
 • zwiększone stężenie noradrenaliny, adrenaliny i fenyletylaminy w mózgu, aktywizujących neuroprzekaźników, również ma działanie  pobudzające;
 • czynniki genetyczne — jeśli w rodzinie są krewni pierwszego stopnia z fobią społeczną, ryzyko zachorowania wzrasta od 2 do 6 razy.

Czynnikami psychospołecznymi, które mogą wpływać na rozwój  fobii społecznej, mogą być m.in.:

 • nierozwiązane konflikty wewnętrzne — zgodnie z teoriami psychoanalitycznymi;
 • wpływ wyuczonych, nieprawidłowych procesów myślowych i tzw. schematów poznawczych — zgodnie z podejściem poznawczo-behawioralnym;
 • fakt uznawania podejścia do życia, czy postępowania innych ludzi jako własnych — według teorii humanistycznych;
 • życie w dysfunkcjonalnej rodzinie — według teorii systemowych;
 • traumatyczne przeżycia w okresie dzieciństwa;
 • cechy osobowości unikającej lub zależnej.

Fobia społeczna — objawy, które mogą o niej świadczyć

Zazwyczaj pierwsze objawy fobii społecznej pojawiają się w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Fobia społeczna, podobnie jak inne zaburzenia lękowe, wywołuje objawy takie jak: nieadekwatny do zagrożenia lęk, oraz reakcje „z ciała” (wegetatywne), takie jak np.:

 • szybkie bicie serca;
 • zawroty głowy;
 • zaczerwienienie twarzy
 • pocenie się rąk i ich drżenie;
 • drżący głos;
 • uczucie suchości w jamie ustnej.

Poza tym mogą pojawiać się zaburzenia żołądkowo-jelitowe, problemy ze swobodnym oddychaniem, uczucie dławienia, ból w klatce piersiowej. Tworzy się błędne koło, ponieważ lęk generuje objawy wegetatywne, a te powodują w odpowiedzi lęk, który nasila objawy.

Fobia społeczna powoduje również niemożność publicznego wystąpienia, zabrania głosu w dyskusji, nawiązania rozmowy, a nawet unikania spożywania posiłków w towarzystwie. Uogólniony wariant fobii społecznej (we wszelkich sytuacjach interakcji społecznych) może doprowadzić do skrajnej izolacji cierpiącej na nią osoby i powodować jej cierpienie. Trudne jest to, że osoba cierpiąca na fobię społeczną uznaje swoje lęki jako irracjonalne i przesadzone, jednak nie potrafi nad nim zapanować.

Zobacz również: Jak radzić sobie z odrzuceniem i przezwyciężyć strach przed nim

Na czym polega leczenie fobii społecznej?

Zdiagnozowana przez specjalistę fobia społeczna powinna być leczona. Podjęcie odpowiedniej terapii i trwanie w niej powoduje złagodzenie objawów i znacznie polepsza jakość życia. W zależności od nasilenia fobii można korzystać z psychoterapii, farmakoterapii lub połączenia obu metod. Ważna jest również psychoedukacja oraz techniki samopomocowe.

Istnieje kilka metod psychoterapeutycznych stosowanych w leczeniu fobii społecznej. Do najczęściej stosowanych należy terapia poznawczo-behawioralna. Pozwala ona na przepracowanie m.in. nieprawidłowych schematów myślenia i wyuczenia prawidłowych sposobów reagowania. Za inne skuteczne metody uważa się:

 • treningi umiejętności społecznych — ćwiczenia umiejętności takich jak asertywność, utrzymywanie konwersacji czy też kontaktu wzrokowego z rozmówcą;
 • terapię ekspozycyjną — pacjent poddawany jest ekspozycji na czynniki wywołujące lęk w rzeczywistości lub w wyobrażeniu, zaczynając od najmniej stresujących;
 • trening relaksacyjny.

Stosowanie leków w przypadku fobii społecznej jest wskazane, gdy duże nasilenie objawów powoduje cierpienie u pacjenta. Współistnienie innych zaburzeń psychicznych, głównie depresji, również może stanowić przesłankę do podjęcia leczenia farmakologicznego.


źródło: mp.pl


Zobacz także

Jak reaguje twoje ciało, kiedy spotykasz się z niewłaściwym facetem

„Tylko zwymiotuję, czy odgryzę mu…?” Co chodzi kobiecie po głowie w trakcie seksu oralnego

Czy fałszywi ludzie wysysają z ciebie energię? Może jesteś empatą?