Go to content

Odsunął się ode mnie, milczy, coś ukrywa. 5 powodów takich reakcji u facetów

emocjonalne wycofanie
Fot. iStock / Nomadsoul1

„Naprawdę kiedyś dzieliliśmy się każdą obawą i radością. A teraz widzę, że on zamknął się w swoim świecie i za żadne skarby nie chce mnie tam wpuścić. Reaguje irytacją za każdym razem, gdy pytam go, co się dzieje…” Albo: „Nie patrzy na mnie, omija wzrokiem i głównie milczy. Wszystko we mnie mówi, że musimy coś zrobić, że on ma jakieś kłopoty albo tajemnice”. Brzmi znajomo? Właśnie! Pewnie nie wiesz, co teraz robić. Przeczekać? Naciskać? Szukać pomocy? Interweniować?

Nic dziwnego, że jesteś zdezorientowana, jeśli do tej pory żyliście blisko, dzieląc się swoim szczęściem i większością obaw. Czasem jednak partnerzy oddalają się od siebie nieoczekiwanie, bywa, że na dłuższy czas. Przedstawiamy 5 najczęstszych powodów emocjonalnego wycofania – według psycholożki klinicznej i dorady małżeńskiemu – dr Randi Gunther, która na co dzień pracuje z pacjentami w Kalifornii.

1. Po prostu zdrada

Nieprzewidywalne wycofanie się faceta często jest spowodowane po prostu zdradą. Nie musi tu jednak dochodzić do płomiennego seksu z inną osobą. Zdrada to przecież pojęcie szersze. Mężczyzna, fantazjujący o kobiecie, którą poznał w internecie i z którą tylko prowadzi długie rozmowy na messengerze, też ma tendencję do odsuwania od stałej partnerki. Często zdrada dotyczy też źle podjętych decyzji, które są tak zawstydzające, że mężczyzna nagle staje się emocjonalnie niedostępny. A jego kobieta czuje, że zbudował wokół siebie niewidzialny mur.

Wiele razy słyszałam historie, że partnerka podejrzewała męża o zdradę fizyczną, a potem okazywało się, że on podjął złe decyzje, które teraz zagrażają bezpieczeństwu rodziny, np. zainwestował wszystkie oszczędności w kryptowaluty i nagle je stracił. Nic więc dziwnego, że teraz ogarnia go lęk, by przyznać się najbliższym do błędu. Dlatego wybiera coś tylko pozornie łatwiejszego, czyli udanie się na rodzaj wewnętrznej emigracji. On po prostu wstydzi się, że zawiódł i w swoim mniemaniu okazał się nie dość łebskim i zaradnym facetem.

2. Wycofane marzenia

Czasami ludzie, wchodząc w stały związek, odkładają na bok swoje wielkie pragnienia. Celowo zakopują marzenia i robią wszystko, by sami mogli uznać je za mrzonki lat młodzieńczych. Próbują patrzeć na nie z perspektywy dorosłego człowieka i nazywać – kompletnie nieistotnymi. Jednak z czasem te stłumione pragnienia powracają, przypominając, że życie, które wybrali, staje się coraz mniej satysfakcjonujące. Przykład? Mężczyzna, który w młodości marzył o zakupieniu jachtu i żeglowaniu po ocenie, może być rozdarty pomiędzy własnymi pragnieniami a obietnicami, które złożył żonie. Jednak tłumione marzenia z czasem eskalują. Wtedy on wycofuje się do swojego wnętrza. Powód? Nie chce dzielić się tym, co czuje, bo doskonale wie, że to sprawi przykrość bliskim mu osobom. No bo jak ma powiedzieć żonie, że chce ją zostawić z trójką dzieci i popłynąć na pół roku rejs?

POLECAMY: 10 rzeczy, których mężczyzna pragnie, ale na pewno cię o nie nie poprosi

3. Nieprzewidywalny kryzys

Czasami cała rodzina staje przed trudnym wydarzeniem. Może chodzić o śmierć ważnej osoby, stratę pracy, utratę środków do życia czy poważną chorobę. Nie raz słyszałam o mężczyznach, ukrywających przed swoimi partnerkami fakt, że dowiedzieli się od lekarza, że mają nowotwór i postanowili tę informację zataić, by nie obciążać nikogo własnym stresem, a zwłaszcza dzieci. Słyszałam też o facetach, którzy stracili źródło dochodów i długo milczeli na ten temat, bo mieli nadzieję, że sytuacja sama się wkrótce rozwiąże na ich korzyść. Nic więc dziwnego, że uciekali w milczenie, w swój własny świat i odcinali się od bliskich, by móc w samotności rozmyślać nad rozwiązaniami.

4. Ponowne pojawienie się traumy

Często partner, wchodząc w nowy związek, chce pozostawić dawne przykre doświadczenia za sobą. Boi się osądu, wstydzi albo po prostu już nie chce o tym myśleć. Dlatego odcina się od wspomnień, licząc na nowe rozdanie, w którym już nigdy nie będzie musiał kontaktować się z dawną traumą. Co może nią być? Pierwsza żona alkoholiczka, przemocowy dom, w którym się wychowywał, albo wczesna śmierć ojca – takie wydarzenia niestety pozostawiają ślady na psychice. I bywa tak, że jakieś nieprzewidziane zdarzenie nagle wyzwala falę wspomnień. Mężczyźni wtedy z reguły zaczynają milczeć, wydają się nieobecni, bo wolą trzymać trudne emocje w sobie. Zamykają się w sobie, by ponownie pogrzebać demony, aby nie zagrażały ich związkowi.

5. Dawna tajemnica

Czasem facet podejmuje decyzję na wczesnym etapie życia, która potem ma druzgoczące konsekwencje. Jednak on postanawia z nikim się tym nie dzielić z obawy przed wyśmianiem czy negatywną oceną. Taki mężczyzna chce być znany tylko z tego, kim jest teraz, a nie wcześniej. Co może być taką tajemnicą? Nieślubne dziecko, którym przez lata się nie zajmował. Choroba, która przestał leczyć i uznał, że czas załatwi jakoś tę sprawę. Seks z partnerem o innej orientacji seksualnej niż ta, do której się teraz otwarcie przyznaje. Dlatego on robi dziś wszystko, by na własną rękę poradzić sobie z tą tajemnicą. Niestety skazuje tym siebie na… samotność i lęk, bo życie z takim sekretem jest obciążane napięciem. Co będzie, jeśli partner nagle się dowie i okaże się, że nie będzie ze mną chciał już być?

Co robić?

Oczywiście warto na koniec powiedzieć, że czasem partnerzy oddalają się od siebie i to jest naturalne. To jest normalna dynamika związku, że przychodzą chwile, kiedy nie jesteśmy ze sobą silnie emocjonalnie połączeni. Jeśli taka sytuacje nie trwa długo, pewnie nie należy się przejmować. Ale jeśli czujesz niepokój, bo wycofanie ukochanej osoby przedłuża się, zaproponuj rozmowę.

Spytaj: Czy jest coś, o czym marzysz, a nigdy mi tego nie powiedziałeś? Czy chcesz porozmawiać o jakiejś dawnej sprawie, nad którą teraz rozmyślasz? Czy martwisz się o finanse naszej rodziny? Czy wydarzyło się coś, co zajmuje twoje myśli? Czy jest coś, czym wyjątkowo się niepokoisz? Czy w twoim życiu pojawiła się niedawno osoba, do której bardziej zbliżyłeś się niż do mnie? Czy w ogóle jest coś, o czym chciałbyś porozmawiać?

Jeśli partner będzie zaprzeczał, a ty nadal czujesz niepokój, poproś, byście poszli do specjalisty, który zajmuje się terapią par.

Zobacz także: Cztery cechy emocjonalnie niedostępnego partnera