Go to content

Cztery cechy emocjonalnie niedostępnego partnera

Cztery cechy emocjonalnie niedostępnego partnera
Fot. Unsplash / Julian Svoboda

Kim jest „niedostępny” partner? Zdarzyło ci się być w związku z osobą, z którą emocjonalna bliskość jest nieosiągalna? W takim układzie twój partner zamiast zbliżać się do ciebie jeszcze bardziej się oddala. I to wcale nie dzieje się niepostrzeżenie, są pewne sygnały.  W porę dostrzeżone pomogą ci podjąć decyzję o zakończeniu relacji, która nie wnosi wiele w twoje życie.

„Emocjonalnie niedostępni”:

1. Krytykują twoje emocje

Kiedy ludzie nie tolerują swoich własnych uczuć, nie będą tolerować uczuć innych, nawet bliskich osób. Na twoją żywiołowość, radość, smutek, żal,  zareagują słowami: ”Zwariowałaś?!”, „Nie przesadzaj!”. Gdy tak właśnie się dzieje z twoim związku, oznacza to jedynie, że twój partner nie jest w stanie zaakceptować, prawidłowo rozpoznać i zrozumieć tego, co sam odczuwa w różnych sytuacjach (tych trudnych negatywnych i tych radosnych, dobrych).  A skoro uczucia stanowią dużą, znaczącą cześć naszej tożsamości i tego kim jesteśmy, taka osoba będzie emocjonalnie „nieosiągalna”, niedostępna dla swojego partnera.

2. Nie pracują nad swoim rozwojem osobistym

Żeby związek kwitł, partnerzy muszą się rozwijać, zmieniać, wpływać na siebie wzajemnie. Jeśli ktoś się nie stara, nie pracuje nad schematami, wzorami (powielanym być może z dzieciństwa), pozostanie „niedostępny”. Gdy w związku brak refleksji nad tym, jaką powinniśmy odgrywać w nim rolę, jakie funkcje spełniać w stosunku dla drugiej strony, oddalanie się jest kwestią czasu. Tak jak obojętność.

3. Nie umieją być sami

Zaskakujące? Nie bardzo. Jeśli nie umiesz być sama na sam ze sobą, bez osoby, która cię „uzupełnia”, nie jesteś „dostępna” dla samej siebie. Umiejętność bycia szczęśliwym samemu ze sobą oznacz, że jesteś spełniona jako osoba. Niekoniecznie doskonała, idealna, nie popełniająca błędów. Jedynie (a może aż) szczęśliwa i akceptująca siebie taką, jaka jesteś. Dopiero takie spełnienie możesz wnieść do związku jako wartość dodatnią.

4. Mają negatywne lub sarkastyczne podejście do związków

Takie podejście oznacza, że twój partner nie otworzy się w pełni na miłość, nie odpowie ci nigdy takim samym, szczerym i gorącym uczuciem. Nie zaufa, już od początku waszej relacji będzie się w zasadzie spodziewał jej rychłego końca. Brak emocji towarzyszących wchodzeniu w związek, wzajemnemu poznawaniu jest tylko konsekwencją takiej postawy. Po co się angażować w coś, co potrwa chwilę?

Związek z „emocjonalnie niedostępnym” jest jak wybieranie w telefonie numeru, który nie odpowiada. Nie porozmawiasz – nie osiągniesz porozumienia.


Źródło: mindbodygreen.com