Go to content

Jak rozpoznać osobę emocjonalnie niedostępną i nie marnować na nią czasu?

Fot. Jonatan Becerra/unsplash

Uczucia mogą zranić, przytłoczyć, zniszczyć. Dla osób niedostępnych emocjonalnie wypowiedzenie nawet kilku miłych i czułych słów, jest przyznaniem się do słabości. Ci emocjonalnie niedostępni unikają „wrażliwych” momentów. Być może boją się stworzyć prawdziwy związek. Nie chcą się zaangażować. Jak rozpoznać takich facetów, by nie marnować na nich czasu? By nie dać się zranić i skrzywdzić.

Emocjonalnie niedostępny a nieśmiały w randkowaniu

Pomiędzy tymi dwiema osobowościami jest wyraźna różnica. Mężczyzna nieśmiały w randkowaniu otwiera się, ale powoli. Potrzebuje czasu. Jest ostrożny i rozważny w wyrażaniu emocji. Jak się zakocha to już do grobowej deski. Z kolei ten emocjonalnie niedostępny jest nieosiągalny, jakby poza zasięgiem. Wycisza swoje uczucia, odcina emocje, unika przywiązania. Być może takie zachowanie wynika z trudnego dzieciństwie bądź krzywdzącej relacji w życiu dorosłym.

Ktoś kto jest emocjonalnie niedostępny ma nie tylko problem z wyrażaniem emocji. Nie chce ich także przyjmować. Wzbrania się. Stawia wokół siebie ogromny, trudny do przeskoczenia mur. Odpycha od siebie osobę, która nawet powolutku, po cichutku, na paluszkach próbuje się zbliżyć.

Jak rozpoznać osobę emocjonalnie niedostępną?

Przejdźmy do meritum. Typ emocjonalnie niedostępny może manifestować się na różne sposoby, jednak są pewne oznaki, które wskazują, że właśnie z takim facetem masz do czynienia.

  1. Nie był w poważnym związku

Fakt, że mężczyzna nigdy nie był w długim i poważnym związku wskazuje na to, że nie jest do tego zdolny. Nie potrafi, nie umie i nie chce wiązać się na dłużej. Jest zamknięty. Wzbrania się i ucieka od poważnych rozmów.

  1. Nie mówi o uczuciach

Niedostępny emocjonalnie facet nie będzie angażował się w rozmowy o uczuciach i wspólnej przyszłości. Kiedy próbujesz nawiązać z nim połączenie, przerywa.

  1. Kontakt z nim jest utrudniony

Minęło już kilka godzin, a ty wciąż czekasz na odpowiedź. Wiadomość sms wysłałaś przecież tak dawno! Jeśli już od samego początku, kontakt z twoim partnerem jest utrudniony, powinna zapalić ci się w głowie czerwona lampka.

  1. Uważa, że uczucia są słabe

Zdaniem osób emocjonalnie niedostępnych uczucia są słabe i przereklamowane. Potrzeby emocjonalne kojarzą im się wyłącznie negatywnie. Czują się niekomfortowo kiedy zaczynasz mówić o tym co do nich czujesz.

  1. Nie jest czuły

Jeśli wasze życie intymne pozostawia wiele do życzenia, jest niezwykle łagodne i delikatne to najprawdopodobniej masz do czynienia z mężczyzną niedostępnym emocjonalnie. Tacy faceci nie lubią dotyku, przytulania, bliskości. Nie zaznasz od nich małych, słodkich gestów. Nie dostaniesz kwiatów, ani nie zostaniesz zaproszona na wymarzoną, romantyczną randkę.

  1. Uważa, że jesteś „intensywna”

Intensywna to delikatnie powiedziane. Tak naprawdę uważa, że jesteś nachalna. Wyznając emocje narzucasz się. Próbujesz przejąć nad nimi władzę. Chcesz manipulować.

  1. Traktuje cię z pogardą

Choć w głębi serca masz nadzieję, że jemu na tobie zależy i niedługo się otworzy, to wciąż czujesz, że traktuje cię z pogardą. Przy takim typie faceta nie poczujesz się prawdziwą, wartościową i docenioną kobietą. Zawsze będziesz myślała, że jesteś od niego gorsza. Prawda jest zupełnie inna!

  1. Nie angażuje się w związek

Niedostępny emocjonalnie facet nie dorasta ci do pięt. Nie angażuje się w związek w tak dużym stopniu jak ty. Nie stara się, by ci zaimponować czy sprawić przyjemność. Masz wrażenie, że jesteś mu obojętna? Uciekaj gdzie pieprz rośnie!

  1. Wszystko musi być po jego myśli

To on podejmuje decyzje i rządzi w związku. Jest panem i władcą. Nie mówi o uczuciach, bo tego nie chce i nie potrzebuje. Będzie tak, jak on zadecydował. Niekiedy też odgrywa rolę ofiary, by uniknąć odpowiedzialności za swoje zachowanie.