Go to content

Czy naprawdę wszyscy zdradzają? Mity i fakty na temat zdrady

Niewierność, w przeciwieństwie do tego, co większość ludzi zakłada, nie jest ani rzadka, ani nie oznacza definitywnego końca małżeństwa. Zdrada przestała dyskryminować, a większość społeczeństwa – choć do tego się nie przyzna – daje na nią zgodę… Czy naprawdę wszyscy zdradzają albo mogą zdradzić? Przeczytajcie! 

Istnieje wiele nieporozumień i mitów na temat niewierności. Dr Ofer z Zur Institute, postanowiła się z nimi rozprawić.

Mity i fakty:

Mit: Romans nieuchronnie niszczy małżeństwo.

Fakt: Wiele małżeństw przetrwało zdradę.

Większość małżeństw, w których partnerzy angażują się w związek i zmieniając dynamikę, która mogła napędzać zdradę wychodzą z kryzysu niewierności silniejsi.

Mit: Niewierność jest rzadkością w królestwie zwierząt.

Fakt: Tylko trzy procent spośród 4000 gatunków ssaków na świecie, jest zaprogramowanych na monogamię.

Według wielu naukowców Homo sapiens nie jest jednym z tych 3%. Monogamia w królestwie zwierząt jest tak rzadka, że ​​te romantyczne karty na Walentynki ze zdjęciami gołębi, łabędzi lub innych rodzajów zwierzaczków, powinny raczej przedstawiać płazińca…

Mit: Niewierność jest rzadka i nienormalna w naszym i większości innych społeczeństw.

Fakt: Niewierność mężczyzn została odnotowana w większości społeczeństw według antropologów i archeologów.

Mit: Społeczeństwo jako całość popiera monogamię i wierność.

Fakt: Społeczeństwo przyznaje się do monogamii / wierności, ale w rzeczywistości wspiera niewierność na inne sposoby (jak to się dzieje w przypadku przemocy).

Poprzez obsesję na punkcie seksu i modelowania roli przez osoby publiczne, gwiazdy, zwłaszcza aktorów i aktorki, a także poprzez reklamy, telewizję, media informacyjne , literaturę i filmy. Kultura internetowa otwarcie wspiera i umożliwia niewierność. Znalezienie pierwszej miłości ze szkoły średniej na Facebooku z pewnością nie raz było przyczyną rozwodu… Niezwykle popularne witryny takie, jak ashleymadison.com otwarcie ułatwiają zdradę partnera.

Mit: Mężczyźni inicjują prawie wszystkie romanse

Fakt: Na Zachodzie niewierność stała się kwestią równych szans, ponieważ kobiety są mniej zależne od mężczyzn ( fizycznie i finansowo), a zatem są skłonne zaryzykować rozpad związku/małżeństwa.

Mit: Romans zawsze oznacza poważne problemy w małżeństwie.

Fakt: Badania wykazały, że niektórzy z tych, którzy zdradzają, odnotowali wysoką satysfakcję małżeńską.

Niektórzy badani ujawniali, że zdrada doprawiła ich małżeństwo i życie seksualne. Przełomowe badania dr Shirley Glass ujawniły, że wiele mężczyzn i kobiet, którzy mieli romanse, zgłosili, że ich małżeństwa były szczęśliwe.

Mit: Niewierność jest oznaką braku seksu w domu.

Fakt: Niektórzy niewierni małżonkowie informowali o wzroście zainteresowania seksem małżonka w trakcie ich romansu.

Mit: Niewierność zawsze ma związek ze złym małżeństwem lub z „złym” partnerem.

Fakt: Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mogą zdecydować się na romans, a zatem wiele przyczyn. Każda zdrada jest sprawą indywidualną.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrada przestała dyskryminować, a większość społeczeństwa - choć do tego się nie przyzna - daje na nią zgodę... Czy naprawdę wszyscy zdradzają? Fot. iStock / André Cecim

1/1 Mity i fakty na temat zdrady

Mit: Pełne ujawnienie wszystkich szczegółów romansu zdradzonemu małżonkowi jest warunkiem koniecznym do uzdrowienia związku.

Fakt: Zbytnia szczerość na temat zdrady prędzej doprowadzi partnera do traumy i obsesji na ten temat.

Często wystarczające jest dzielenie się ogólnymi informacjami dotyczącymi tego, kiedy, gdzie, z kim, jak się zaczęło i kto jeszcze wiedział. Niektóre sprawy powinny zostać w tajemnicy, szczególnie jeśli są krótkie i nieistotne lub mogą zwiększać prawdopodobieństwo przemocy w rodzinie. Coraz więcej małżonków woli nie wiedzieć o romansie swojego partnera i przyjąć podejście „Nie pytaj, nie mów”.

Mit: Otwarte związki nie mogą się udać.

Fakt: Otwarte małżeństwa były popularne w latach 70. i nadal istnieją.

Niektóre pary osiągnęły consensus odnośnie pozamałżeńskich związków seksualnych, jak ma to miejsce w przypadku małżeństw heteroseksualnych, gdy jeden z partnerów zdecydował się na nawiązanie związków homoseksualnych za zgodą partnera.

Mit: Obawy dotyczące AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową, zmniejszają częstotliwość zdrad.

Fakt: Nie zbadały tego żadne statystyki.

AIDS nie tylko nie zmniejszyło niewierności, w rzeczywistości mniej niż połowa osób zgłaszających seks poza małżeństwem używa zabezpieczenia.

Mit: Prowadzenie terapii par jest najlepszym podejściem do radzenia sobie z kryzysem niewierności.

Fakt: Żadne podejście nie jest najlepsze, z jakimkolwiek problemem psychologicznym lub kryzysem.

Terapeuci muszą wziąć pod uwagę rodzaj romansu, osobowości, wiek, kulturę, długość małżeństwa i wiele innych czynników podczas konstruowania planu terapii. Czasami połączenie terapii indywidualnej i małżeńskiej może być skuteczne. Innym razem terapia, szczególnie z terapeutami, którzy nie mogą powstrzymać się od moralizowania, może być bezużyteczna, a nawet szkodliwa.


źródło:  zurinstitute.com