Lifestyle

Zdrada? Jaka zdrada? Zdradą względem naszych uczuć było moje małżeństwo

Listy do redakcji
Listy do redakcji
22 kwietnia 2018
Fot. istock/bee32
 

Z nami miało być inaczej. My mieliśmy być wyjątkowi. Przez trzy lata naszego związku, nie przeszło mi przez usta słowo „romans”. Dla mnie to nie był jakiś „romans”, to była miłość, prawdziwa, szczera. A my byliśmy lepsi niż wszyscy wokół. Czy w ogóle istniało coś wokół? Ten związek był lepszy niż nasze małżeństwa, nasze dotychczasowe związki, przyjaźnie. Tylko my mieliśmy prawo być razem, na przekór wszystkiemu. Ba, powinniśmy rzucić to wszystko, zrezygnować z naszych żyć u boku innych osób, byle tylko być razem. Niezależnie od tego, ile miałoby to nas kosztować. Tak wtedy myślałam.

Znaliśmy się od dawna, byliśmy dobrymi przyjaciółmi w liceum, potem nasze drogi się rozeszły. Pierwsze spotkanie po 15 latach było dziwne. Pojawiłeś się na ślubie naszej wspólnej znajomej, byłeś z żoną i dzieckiem. Pomyślałam, że wyglądasz świetnie. Chyba poczułam żal, że wcześniej tego nie zauważyłam. Dlaczego sobie na to pozwoliłam? A można sobie nie pozwolić na emocje, na myśli?

Zaczęliśmy rozmawiać, pamiętam, jak zmuszałam się, żeby udawać swobodną. Ty nie byłeś spięty – miałeś w sobie ten wrodzony luz. No i całkiem fajną kobietę u boku. Okazało się, że mieszkasz za granicą, że przyjeżdżasz tu tylko czasem, okazyjnie. Nie przestawałam o tobie myśleć.

Zdziwiłam się, kiedy napisałeś do mnie kilka dni później. Ale tak się właśnie zaczął nasz związek. Od tych rozmów na odległość – o wszystkim i o niczym. Kończyliśmy swoje zdania, świetnie się rozumieliśmy. Zakochiwałam się, szybko, mocno. Byłeś lepszy od wszystkich. Pełna adrenalina. Czekałam na każdą twoją wiadomość, a ty nie przestawałeś pisać. W końcu dostałam to, na co czekałam od początku.

Przyleciałeś na weekend, całowaliśmy się na środku ulicy, nie myśląc o tym, że robimy coś źle, bo to była najbardziej naturalna rzecz na świecie – całować się w ty miejscu, w tym czasie. Miesiąc później wróciłeś, poszliśmy do łóżka. Tak już zostało. Co miesiąc wysyłałam męża z synem do teściowej za miasto. Nagle logistyka stała się moją mocną stroną.

Odtąd wszystko planowałam wcześniej – pakowałam plecak syna, mężowi opowiadałam bajeczkę o jednym weekendzie w miesiącu tylko dla mnie. Rozumiał, niczego się nie domyślał. Współczuł mi, że jestem taka zmęczona. Nie myślałam wtedy o nim, myślałam tylko o tobie, o nas.

Po sześciu miesiącach byłam gotowa od niego odejść. Kochałam cię bardziej niż kogokolwiek w życiu. Wyznawałam ci miłość kilkanaście razy dziennie, śmiałeś się, ale odpowiadałeś tym samym. Wierzyłam w ciebie, w nas. Przez cały ten czas nie mówiłam, że zdradzam mojego męża. Zdradą był dla mnie moje małżeństwo z nim. Zdradą naszej miłość, rzecz jasna.

To trwało prawie trzy lata. Kilka razy wyjechaliśmy razem na urlop, ale nigdy nie spędziliśmy razem świąt. Pilnowałeś, by nikt się nie dowiedział. Ja chciałam powiedzieć wszystkim.

Po tych trzech latach, pewnego dnia wysłałeś SMS: „Przepraszam, dłużej tak nie mogę”. Oddzwoniłam, nie chciałeś rozmawiać. Powiedziałeś, że potrzebujesz czasu. Sam rozumiesz, wiesz, jakie rozmowy zaczynają się od takich słów. Potem napisałeś maila, wyjaśniłeś to tak, jak umiałeś. Byłeś szczery do bólu. Napisałeś, że jesteś zmęczony ciągłym lataniem do Polski, strachem, że ktoś się dowie. Fizycznie zmęczony i psychicznie też. Dałeś mi jasno do zrozumienia, że od żony nie odejdziesz. I że to pożegnanie.

Kiedy odszedłeś przeżyłam załamanie. Nie potrafiłam ukryć łez, zapłakanej, zapuchniętej twarzy. Gryzłam paznokcie, żeby do ciebie nie pisać, nie dzwonić, nie błagać, żebyś wrócił. Schudłam 7 kilogramów, życie dosłownie straciło dla mnie sens. Bo tym sensem, na kilka lat stałeś się ty i nasza (moja?) miłość. Musiałam powiedzieć o nas Piotrkowi. Widział mój stan, martwił się. Na początku nie uwierzył. Widzisz, jaka byłam świetna, w ukrywaniu naszej tajemnicy?

Dzisiaj jestem sama. Za miesiąc moja pierwsza rozprawa rozwodowa. Czuję spokój, jestem prawie szczęśliwa, prawie spokojna.

O tobie myślę jeszcze, czasem chodzę naszymi ścieżkami. Wtedy boli, wciąż. Powraca do mnie myśl, że mogło być inaczej. Gdybyś był innym człowiekiem

To jednak był tylko romans, a nie wielka miłość. Wielką miłością darzył mnie mąż, który mi ciebie był w stanie wybaczyć, który prosił, bym została. Nie mogłabym mu tego zrobić. Uświadomiłeś mi, że go nie kocham, że jestem w stanie go skrzywdzić. Za to, jestem ci wdzięczna. Dzięki temu on ma szansę, by sobie jeszcze to życie ułożyć, by znaleźć kogoś, kto będzie go wart. Ja nie byłam.

Nie mam wyrzutów sumienia. Czuje się wolna. No, może prawie wolna, bo gdzieś w głębi wciąż jeszcze marzę o tobie. Otworzyłeś mnie na to kim jestem i pokazałeś mi, jaka mogę być, czego pragnę. Może kiedyś przestanę pragnąć ciebie.


Lifestyle

Jak nie znajdziesz prawdziwej miłości. Wszystkie błędy, które popełniasz, a do których się nigdy nie przyznasz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 kwietnia 2018
Fot. istock/m-gucci
 

To nie jest kwestia tego, że „nie masz szczęścia”, że spotykasz na swojej drodze niewłaściwych ludzi. Przecież nikt nie każe ci ich zaraz wybierać. Jedyną osobą, która przeszkadza ci znaleźć prawdziwą, dobrą miłość jesteś ty sam.  Możesz być typem osoby, która po prostu zatraca się w toksycznych w związkach. A może nie wierzysz w siebie; nie uważasz, że jesteś wystarczająco dobry by zasługiwać na miłość. Albo poddajesz się za wcześnie, gdy tylko pojawiają się pierwsze kłopoty, jakiekolwiek wątpliwości. Uciekasz, gdy tylko zauważasz jakieś przeciwności. To ty podejmujesz decyzje. Ty budujesz swoje życie – z kimś lub samotnie.

Otwórz się na ludzi, ale nie wiąż się z byle kim. Zainteresuj się bardziej sobą, tym, kim jesteś, postaw bardziej na swój rozwój, szukaj odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Mówi się, że miłość jest z natury złożona i trudna. Wielkie uczucie nie zawsze wystarcza, by stworzyć dobry, trwały związek, by wszystko samo się ułożyło.

Pewnie nie znajdziesz tej prawdziwej miłości za pierwszym razem. To się udaje bardzo rzadko. Może popełnisz w miłości kilka razy ten sam błąd. Ważne, byś go dostrzegł i zrozumiał.

8 błędów, które popełniasz, kiedy szukasz prawdziwej miłości

1. Nie wierzysz, że zasługujesz na miłość

Abyś mógł znaleźć miłość, na którą zasługujesz, musisz najpierw uwierzyć, że jesteś jej wart. O wiele trudniej sprawić, by ktoś cię pokochał, kiedy nie kochasz samego siebie. To samo dotyczy innych, życiowych kwestii. Jeśli czegoś pragniesz, chcesz coś osiągnąć, uwierz, że na to zasługujesz.

2. Wybierasz związki, które są dla ciebie szkodliwe

Miłość nie jest czymś, na co się godzisz. Jest to coś, do czego dążysz i nad czym pracujesz niestrudzenie, ale  z drugą osobą. Więc nie przestań godzić się na byle jaką miłość, tylko po to, by z kimś być. Nie pozwalaj się ranić.

3. Nie otwierasz się na innych

Boisz się wyjść ze strefy komfortu, nawet jeśli pociąga cię ktoś „inny niż zazwyczaj”. Otwórz się bardziej na ludzi wokół ciebie. Poznawaj ich, zastanawiaj się co w nich lubisz, co podziwiasz, co mogłoby sprawić, że byłbyś szczęśliwy.

4. Nie potrafisz wyjść z przeklętego kręgu tych samych mechanizmów

Poznajesz kogoś, natychmiast się zakochujesz i nie zwracasz uwagi na żadne znaki ostrzegawcze. Po jakimś czasie okazuje się, że ten związek nie różni się niczym od twoich poprzednich, toksycznych związków, w których cię wykorzystywano. Zmarnowałeś kolejne kilka tygodni, miesięcy, lat.

5. Nie uczysz się na błędach

Na przykład, wiedząc jak destrukcyjną siłę ma twoja zazdrość, w żaden sposób nie pracujesz nad tą słabością i pozwalasz jej niszczyć kolejne związki. Oczekujesz, że to druga osoba się do ciebie dostosuje.

6. Boisz się

Miłość to ryzyko. Możesz zostać zraniony, odrzucony. Możesz cierpieć, tęsknić, pragnąć niemożliwego. To wszystko prawda, ale z drugiej strony, miłość to także możliwość przeżycia czegoś wspaniałego i pięknego. Warto zaryzykować.

7. Myślisz, że musisz stosować jakieś „sztuczki”, żeby wygrać miłość

Miłość nie jest grą – i nie powinieneś grać, aby wygrywać. Bawiąc się uczuciami i emocjami ludzi, krzywdzisz ich i odbierasz sobie szansę na znalezienie szczęścia. Miłość to prawda, szczerość, wolna wola.

8. Tkwisz w związku z niewłaściwą osobą

Nie bój się odejść, jeśli wiesz, że się pomyliłeś, że popełniłeś błąd. Nie pozwól, by strach przed samotnością lub lęk przed zerwaniem uniemożliwił ci odnalezienie dobrej, prawdziwej miłości. Życie jest tylko jedno.


Na podstawie: relrules.com

 


Lifestyle

Nieustannie się o coś martwisz? 10 nieoczywistych cech tych, którzy nadmiernie się zamartwiają

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
22 kwietnia 2018
Fot. iStock / Marjan_Apostolovic

„Czy wyłączyłam żelazko?”, „Czy dobrze się zachowałam?” – takie pytania w twojej głowie pojawiają się dość często? Nieustannie coś analizujesz, o czymś myślisz, martwisz się, a znajomi mówią o tobie, że bywasz nieobecna? 

Być może należysz do osób, które nadmiernie się zamartwiają? Teraz martwisz się, że tak faktycznie jest? Oto kilka charakterystycznych rzeczy dla tak zwanych „myślicieli”.

Unikanie konfliktu

Nieustannie zajęty umysł nie lubi konfliktu, ponieważ wywołuje on niepokój, prowadzi do pytań, zmartwień, obaw, lęków… Dla „myślicieli” konflikt jest wyjątkowo niewygodny, ponieważ daje im kolejny powód do myślenia. Jeśli zamykasz się i wycofujesz w momencie kłótni, być może należysz do tej grupy.

Wiercenie się

Kiedy twój umysł ściga się myślami, twoje ciało stara się za nim nadążyć. Dlatego często czujesz, że nie możesz spokojnie usiedzieć na miejscu. Wiercisz się, stukasz palcami, nucisz pod nosem, kręcisz włosy na palcu, jednym słowem – cały czas musisz coś robić.

Zadawanie zbyt wielu pytań

Wyjaśnianie pewnych rzeczy czy sytuacji jest dla ciebie niezwykle istotne, ponieważ sprawia, że przestajesz o tym nadmiernie myśleć i się o nie martwić. Dlatego bywasz bardzo dociekliwa próbując poznać fakty i szczegóły różnych spraw.

Układanie planu

Lubisz mieć określony jasno plan dnia? Osoby nadmiernie zamartwiające się planują każdy szczegół dnia, by móc ocenić ryzyko, zmniejszyć stres i upewnić się, że wszystko przebiega tak płynnie, jak to tylko możliwe. Każda zmiana w planie wywołuje stres.

Nieustanne przepraszanie

Czy usłyszałaś kiedyś, żebyś przestała przepraszać, bo naprawdę nie ma za co? Jest ci przykro, choć nie bardzo wiesz z jakiego powodu? Martwisz się, że ktoś może być zdenerwowany, rozczarowany, zły lub zirytowany, nawet jeśli nie ma ku temu powodów. Przeprasza, choć to wbrew logice, bo chcesz, żeby było lepiej, byś mogła przestać o tym myśleć.

Przesadne reagowanie

Ci, którzy zamartwiają się zbyt dużo, reagują przesadnie na różne sytuacje. Wpadają w euforię lub rozpacz. Wynika to z niepewności, zmartwień i pragnienia, by wszystko było doskonałe. A kiedy nie może takie być, następuje wybuch emocji. Działa to jak mechanizm obronny.

Obsesyjne wyszukiwanie informacji

Źle się czujesz? Planujesz wycieczkę? Zastanawiasz się, jaka będzie pogoda? Dla znalezienia odpowiedzi na zajmujące twój umysł rzeczy, jesteś w stanie przeczytać wszystkie strony w internecie, poznać jak najwięcej szczegółów, uspokoić się i spróbować pójść dalej. Dobra wiadomość jest taka, że bywasz ekspertem w wielu kwestiach.

Bycie cały czas na bieżąco

Należysz do osób, które nie wyobrażają sobie odłączyć się na chwilę od internetu, telefonu. Nieustannie sprawdzasz wiadomości, musisz wiedzieć, co się dzieje na świecie, u twoich znajomych na Facebooku czy Instagramie, tylko tak jesteś spokojna, że wszystko masz pod kontrolą i o nic w danym momencie nie musisz się martwić.

Nadinterpretowanie zachowań innych

Ci, którzy martwią się, myślą, analizują bardzo często szukają drugiego dna w tym co, ktoś im powiedział, jak się zachował. Jeśli nie uśmiechnął się – jesteś przekonana, że cię nienawidzi. Jeśli się śmieje, to myślisz, że jakiś wariat. Jeśli nie zastałaś gdzieś zaproszona, czujesz się przegrana. Obsesyjnie zastanawiasz się, co znaczyły gesty, spojrzenia? Odpuść, częściej niż ci się wydaje rzeczy są takimi, jakimi je widać i nie potrzebują dodatkowej interpretacji.

Bycie takim człowiekiem jest niezwykle trudne. Ciągle się martwisz, że coś jest nie tak, obawiasz się, że jesteś niewystarczająco dobra. Żeby sobie pomóc warto rozmawiać z najbliższymi, zwierzać się ze swoich lęków i wątpliwości, z pewnością otrzymasz wsparcie od tych, którzy cię kochają.


Zobacz także

„Tak, jestem sama. Nie przeszkadza mi to. Że niby oszukuję, bo co innego miałabym powiedzieć? Grubo się mylisz”

"Ona tak histerycznie szuka tej miłości... Nic się nie zmieniło, każdy jej potrzebuje"

Przepis na dobrą relację. Choć trudno to zaakceptować, miłość powinna być wyborem

Co rodzaj treningu mówi o twojej osobowości? Sprawdź i przekonaj się, czy dobrze wybrałaś!