Rzadko się zdarza, aby partnerzy nie mieli wobec siebie żadnych tajemnic. Każdy ma swoją przestrzeń życiową i drobne sekrety, których nie chce i nie musi nikomu wyjawiać. To taki pierwiastek prywatności, do którego każdy z nas ma prawo. Należy jednak pamiętać, że związek opiera się na lojalności, uczciwości i wspieraniu siebie nawzajem. Gdy pojawiają się tajemnice, które rzutują na obie strony, sytuacja może się skomplikować.
Najczęściej nie mówimy wszystkiego drugiej osobie w obawie przed tym, aby jej nie zranić, lub nie zaszkodzić relacji. Wstyd i strach przed dezaprobatą sprawiają, że mimo kłopotów wolimy milczeć, niż powiedzieć głośno, w czym tkwi problem i sięgnąć po pomoc. Wg badań, najczęstszymi tajemnicami, jakie mamy przed partnerami to: niedotrzymanie wierności, uzależnienie od pornografii, problemy finansowe i utrzymywanie kontaktów z byłymi partnerami, tajne konto bankowe lub karta kredytowa, o której nie ma pojęcia druga osoba.
Utrzymywanie sekretów przed partnerem bardzo kłopotliwe i nie zawsze jest możliwe. Czasem wręcz szkodzi bardziej niż wyjawienie prawdy.
Czego nie powinniśmy trzymać w sekrecie przed partnerem?
1. Negatywne emocje
Nie da się całe życie trwać w idealnej harmonii. Odczuwamy złość, żal lub urazę wobec partnera, co jest rzeczą normalną, ale niektórzy nie chcą się do tego przyznać. Robienie tajemnicy z negatywnych emocji sprawi, że nic się nie zmieni w przyszłości. Otwarta rozmowa z partnerem na bolesny temat da szansę naprawienia szkód.
2. Problemy finansowe
Nawet jeżeli posiadacie odrębne konta w banku, lepiej nie ukrywać przed sobą problemów finansowych. Przejrzystość w kwestii finansów daje poczucie bezpieczeństwa, bo wszelkie problemy związane z kredytem lub długami, cięciem wynagrodzenia czy bankructwem i tak wyjdą na jaw, jeśli powadzicie wspólne życie.
3. Niewierność
Tu akurat sprawa nie jest taka oczywista, bo gra idzie o ogromną stawkę. Nie ma łagodnego sposobu na wyjawienie zdrady. Niewierność może zniszczyć relacje, ale utrzymywanie tego w tajemnicy może rozstroić twój stan emocjonalny i psychiczny, a partner i tak zacznie się czegoś domyślać.
4. Problemy z nałogami
Trudno jest przyznać się przed samym sobą, a tym bardziej przed kimś bliskim, że istnienie problem z uzależnieniem. Jednak to nie jest wyłącznie osobisty problem, bo rzutuje na wspólne życie. Kochający partner, wiedząc, co się dzieje w twojej głowie nie odtrąci, a zrobi wszystko, by wyciągnąć cię z kłopotów.
5. Stan zdrowia
Zapewne nikt z nas nie chce martwić bliskiej osoby tym, co się dzieje z naszym zdrowiem. Nie można tego jednak zatajać, bo poważne problemy ze zdrowiem psychicznym lub fizycznym mogą sprawić, że partner będzie musiał bardziej zatroszczyć się o ciebie lub szukać pomocy. Świadomość problemu sprawi, że druga osoba będzie z tym na bieżąco i wesprze na każdym kroku.
6. Sprawy karne
Jeśli twoja przyszłość naznaczona jest występkiem, którego się wstydzisz lub który w znaczny sposób wpłynął na twoje życie, partner powinien znać prawdę. Wstyd za to, co kiedyś miało miejsce jest zrozumiałey, ale nie ukrywanie błędów pokazuje, że zmieniłaś się. Jeśli sama nie masz potrzeby rozdrapywać tego, co było, przyznanie się błędu będzie wyłącznie wyłożeniem kart na stół, by uniknąć plotek czy niedomówień.
źródło: www.powerofpositivity.com