Go to content

Jaki poranek, taki cały dzień. 13 prostych sposobów na pozbycie się uczucia permanentnego zmęczenia

Fot. iStock/Geber86

Często słyszę, że ktoś się budzi już zmęczony, że znowu nie dospał, że brakuje mu kilka godzin więcej snu. Cóż, najczęściej tych godzin dodatkowych nie mamy, jak więc otrząsnąć się z ospałości, ożywić? Skąd wziąć energię na resztę dnia?

Nie baw się w drzemki

Wyłącz drzemkę w telefonie. A jeśli już jej potrzebujesz, niech wyniesie 90 minut. Zaskoczona? 90 minut snu pomiędzy budzikiem, który ma nas wybudzić, daje pełen cykl snu pozwalający się nam obudzić po fazie REM, a nie w jej trakcie.

Najpierw wypij szklankę wody

Zmęczenie jest klasycznym objawem odwodnienia, nawet w łagodnej formie może wywoływać uczucie senności, zaburzenia nastroju. Niech szklanka wody odświeży całe twoje ciało, nim na dobre się obudzisz. Możesz trzymać małą butelkę przy łóżku.

Rozciągnij swoje zmęczone ciało

Dlaczego warto zrobić kilka wolnych skłonów, rozciągnąć się? Ponieważ po śnie nasze mięśnie są jak sparaliżowane, ich rozruszanie uwolni w naszym organizmie energochłonne endorfiny.

Umyj twarz wodą

Podobno zimy prysznic zmniejsza liczbę nieobecności w pracy z powodu przeziębienia czy choroby. Jeśli nie chcesz wziąć pełnego prysznica, odrobina zimnej wody na twarz powinna wystarczyć.

Zjedz śniadanie

Niby wiemy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, ale rzadko tę wiedzę wprowadzamy w życie.

Jedzenie to paliwo. Daj swojemu organizmowi trochę kalorii, aby dać mu napęd już na początku dnia. Pamiętaj, że od tego, co zjesz na śniadanie, zależy, jak będziesz się czuć przez resztę dnia.

Unikaj cukru

Zamiast pączków, drożdżówek, kawałka czekolady, lepiej miej przy sobie jabłko marchewkę, pomarańczę. Jedzenie słodkości prowadzi ostatecznie do spadku cukru w organizmie, co z kolei daje poczucie wyczerpania.

Pij mniej kawy

Chociaż kawa daje wiele korzyści naszemu organizmowi, akurat ta wypita rano bardziej nam szkodzi niż pomaga. Zacznij pić kawę później niż o poranku, zobaczysz różnicę w swoim dziennym funkcjonowaniu.

Wyjdź na dwór, otwórz okno

Jeśli możesz wyjść na balkon, taras czy podwórko jeszcze w piżamie – zrób to, jeśli nie – otwórz szeroko okno. Promienie słoneczne podnoszą poziom serotoniny w ciele dając zwiększoną energię w ciągu dnia. A może skusicie się na poranny spacer?

Zafunduj sobie trochę cardio na cały dzień

Jeśli nie możesz wyjść na rower, czy szybki spacer, spróbuj poskakać w domu, porobić pajacyki, pobiegać w miejscu. Badania pokazują, że ćwiczenia areobowe zmniejszą uczucie zmęczenia.

Zajmij się stresem

Czy to możliwe, że negatywne emocje, których źródłem jest praca powodują utratę energii od samego rana? Oczywiście, że tak. Może nie jesteś w stanie naprawić pewnych sytuacji z dnia na dzień, ale znalezienia źródła stresu pozwala ci podjąć działania, które mogą stres złagodzić.

Daj sobie coś, na co możesz czekać

Czasami tym, czego potrzebujemy do zwiększenia energii, to trochę ekscytacji, która pojawi się na horyzoncie. Jeszcze leżąc w łóżku zaplanuj coś, co cię ucieszy. Telefon do przyjaciółki, obiad na świeżym powietrzu, spacer po południu.

Wejdź głębiej w swoje zdrowie psychiczne

Jeśli poranne zmęczenie staje się przewlekłym problemem, może być spowodowane depresją lub lękiem. Osoby z depresją mogą czuć się gorzej lub odczuwają zdecydowanie obniżony nastrój właśnie rano.

Przyjrzyj się sobie, być może warto byłoby się zgłosić o pomoc do specjalisty.

Praktykuj dobrą higienę snu

Słyszałaś o higienie snu? Obejmuje ona:

wyłączanie ekranów, monitorów na godzinę przed snem

kładzenie się o tej samej porze każdej nocy

stworzenie wygodnego miejsca do spania

Staraj się wstawać o tej samej porze każdego dnia – nawet w weekendy – aby sprawdzić, czy możesz wyleczyć przedpołudniowy kryzys.