Go to content

Koniec z poczuciem winy. 12 rzeczy, za które kobiety nie powinny się wstydzić

Fot. iStock/stock_colors

Byłam osobą, która przepraszała nawet, gdy wpadła na słup. Przepraszałam, jeśli ktoś nie zgadzał się z moimi poglądami. Poczucie winy było we mnie bardzo mocno zakorzenione ze strachu bycia niewygodnym dla innych lub narzucania im swojego zdania.

Z czasem okazało się, że nie jestem sama. Wiele kobiet nosi w sobie poczucie winy, wstydzi się, że nie spełniają oczekiwań społecznych, jeśli chodzi o to kim są, co robią, jak wyglądają – lista jest długa.

Poczucie winy jest toksyczną emocją, dlatego warto stawić jej czoła. Od czego zacząć? Od listy rzeczy, których żadna kobieta nie powinna się wstydzić i za które przepraszać.

Dbanie o siebie

Powinno być prawie oczywiste, że nie powinnaś czuć się winna za to, że zajmujesz się sobą. Ile razy słyszałaś od kogoś albo w twojej własnej głowie, że jesteś samolubna, jesteś egoistką. Pamiętaj że dbanie o siebie oznacza, że masz wystarczająco dużo energii, aby zająć się też najbliższymi!

Mówienie „nie”

Jak często zdarza ci się mówić „tak” wbrew sobie? Mówisz i myślisz: „Dlaczego ja znowu się na to zgodziłam”. Masz prawo mówić „nie”, nie ma w tym nic złego, poza tym pozwala skupić się tobie na tym, co najważniejsze.

Wyrażanie swoich uczuć

Kontrola emocjonalna może zapewnić ci większy wewnętrzny spokój. Ciąży na nas jednak stereotyp, że kobiety, które pokazują swoje frustracje lub smutek, są histeryczne lub potrzebujące. Tymczasem po ciężkim tygodniu nie ma nic lepszego niż wypłakać się i wygadać.

Mówienie tego, co lubisz

Chodzi o rzeczy, które lubisz robić. Niekoniecznie w wolną sobotę masz ochotę pójść na wystawę czy do teatru albo na jakiś ambitny koncert, może masz ochotę z pudełkiem lodów i winem usiąść przed telewizorem i pooglądać romantyczne komedie. Nie ma w tym nic złego, a na pewno nie musisz mieć z tego powodu poczucia winy.

Bałagan w domu

Uważam, że społeczeństwo wywiera niesprawiedliwą presję na kobietach, jeśli chodzi o utrzymanie porządku w ich domach przez cały czas. Masz prawo nie mieć siły, ochoty, być zbyt zmęczona, by wieczorem zabierać się za szorowanie podłogi. W imię czego?

Wygląd

Jestem wysoką kobietą, często mówiono o mnie „duża”, wiele czasu spędziłam na próbowaniu zmniejszenia swoich rozmiarów do, wydawało mi się, ogólnie przyjętego standardu. Tymczasem powinniśmy siebie akceptować takimi, jakimi jesteśmy i mieć w nosie wszelkie trendy i wymagania społeczne w tym względzie.

Status związku

Najczęściej jesteśmy oceniane przez pryzmat bycia w związku lub nie. Ile czasu spędzamy z najbliższymi, z przyjaciółmi, na co przeznaczamy wolny czas. Warto pamiętać, że dla nas ważny jest czas z ludźmi, na których nam zależy, reszta niech się odczepi.

Posiadanie dzieci

To często wrażliwy temat. Tyle tylko, że to nasze życie i my decydujemy czy chcemy mieć dzieci czy nie, i ile. Nikomu nic do tego.

Makijaż

Wiele osób mówi, że woli kobiety bez makijaży. Cóż, możesz ich słuchać i mieć wyrzuty sumienia stając przed lustrem i nakładając podkład, a możesz uśmiechnąć się do siebie, puścić oko, wymalować się i poczuć wyjątkowo.

Jedzenie

Lubisz zjeść? Nie możesz się oprzeć ciastom, a może frytkom, ale uwaga, przecież kobieta nie może być żarłoczna, powinna jeść z umiarem i to najlepiej sałatki. Serio?

Poczucie własnej wartości

Pytanie o podwyżkę stresuje cię? Ale przecież wiesz, że zasługujesz, wiesz ile jesteś warta w tej firmie, ile wnosisz i z siebie dajesz. Świadomość własnej wartości i mocnych stron nigdy nie powinna być powodem do wstydu.

Popełniane błędy

Błędy kształtują nasz rozwój osobisty, zawodowy. Słuszne jest powiedzenie, że błędów nie popełnia ten, kto nic nie robi. Dlatego głowa do góry, wyciągaj wnioski, i dzięki popełnianym błędów stawaj się lepsza.


źródło: Popsugar