Go to content

Masz kłopoty ze snem? Sześć problemów zdrowotnych, które mogą być ich przyczyną. Nie warto tych objawów lekceważyć

fot. iStock/ ljubaphoto

Prawdopodobnie nie musisz czytać, że zły sen jest szkodliwy zarówno dla naszego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Jakość snu jest powiązana z wieloma czynnikami, w tym ze stresem, nastrojem i elementami środowiska, takimi jak światło i hałas. Powinniśmy jednak wiedzieć, że istnieją pewne problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do bezsenności lub w inny sposób wprowadzać bałagan do naszego snu. Jeśli od jakiegoś czasu miewasz problemy ze snem, być może nadszedł czas, aby sprawdzić swoje ogólne zdrowie.

Jakie problemy zdrowotne mogą prowadzić do kłopotów ze snem?

Astma

Astma i jej przerażające siostry, alergie i egzema mogą mieć negatywny wpływ na twój sen, z dwóch powodów. Jeden z nich to fakt, że astma oznacza zwiększone ryzyko podrażnienia oskrzeli, więc może zaistnieć potrzeba wybudzenia w nocy na kaszel lub na skutek obrzęku i ograniczenia dróg oddechowych.

Innym powodem jest samo lekarstwo na astmę. Leki przeciwhistaminowe, zwykle stosowane w walce z reakcjami histaminowymi układu odpornościowego, wywołują senność, co może zakłócać naturalne rytmy dobowe z dnia na dzień i utrudniać sen.

Problemy z ciśnieniem krwi

Wysokie ciśnienie, jeśli nie jest leczone, może prowadzić do choroby serca lub udaru mózgu, jednak jednym z zaskakujących efektów leczenia takiego ciśnienia jest… brak snu. Beta-adrenolityki, podstawowe leki, blokują produkcję melatoniny, co oznacza bezsenność, nagłe budzenie się lub koszmary senne mogące występować często u osób, które je przyjmują.

Chroniczny ból

Kilka aspektów przewlekłych stanów bólowych, takich jak fibromyalgia, może być przyczyną złego snu. Jedną z nich jest sam ból, podczas gdy inną stres związany z codziennym doświadczeniem radzenia sobie z bólem. Tylko 45 procent osób z ostrym bólem i 37 procent osób z bólem przewlekłym nie ma problemów ze snem.

Problemy z tarczycą

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy są związane z niską jakością snu. Nadczynność może powodować bezsenność i trudności w zasypianiu, ponieważ organizm nadprodukuje hormon tarczycy i przyspiesza wszystkie aspekty jego funkcjonowania. Niedoczynność natomiast spowalnia metabolizm, zwiększa zmęczenie i ryzyko bezdechu sennego.

Refluks

Od pięciu do ośmiu procent populacji świata cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy. Osoby z tym schorzeniem czują kwas, który z żołądka przenika do przełyku powodując uczucie pieczenia, co wiąże się z wyższą tendencją do bezsenności i zaburzeń snu, ponieważ refluks częściej dokucza, gdy znajdujemy się w pozycji leżącej.

Depresja

Depresja jest tylko jednym z wielu problemów związanym ze zdrowiem psychicznym, które mogą wpłynąć na twój sen. Jednym z głównych objawów depresji jest bezsenność, problemy z zasypianiem, a także zmęczenie.

Jeśli nie możesz spać, budzisz się w nocy, nie wiesz, co jest przyczyną twojego złego snu, warto się na chwilę zatrzymać i przyjrzeć swojemu organizmowi, by odkryć, co mu dolega.


źródło: Bustle