W życiu najczęściej marzymy o tym, by mieć zdrowie. Na resztę pracujemy przez cały czas, choć nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ. Podobnie się dzieje w związkach, które przechodzą różne etapy i zmagają się z różnymi przeciwnościami. Zarówno „zwykli ludzie”, jak i naukowcy zgadzają się z jednym — najważniejszym czynnikiem decydującym o szczęściu jest nie bogactwo, ale dobre relacje z ukochaną osobą. Znasz cztery fundamenty dobrego związku? To na nich wyrasta miłość
Zbudowanie satysfakcjonującego związku doskonale wpływa nie tylko na samopoczucie, ale i stan organizmu. W takim przypadku my dbamy o kogoś bliskiego i ktoś dba o to, byśmy my byli zdrowi i szczęśliwi. Ważne jest, by wiedzieć, czego się wymaga i od siebie i od innych, oraz co robić, aby osiągnąć swój cel. Fundamenty dobrego związku to podstawy, każdej wartościowej relacji.
4 fundamenty dobrego związku
Żadnej długotrwałej i dobrej relacji nie da się budować bez mocnych fundamentów. Podobnie, jak trudno cokolwiek naprawiać w chwili kryzysu, jeśli nie ma na czym się oprzeć. Oto cztery podstawy, bez których nie ma szans zbudować szczęśliwej relacji.
1. Zrozumienie
Zrozumienie potrzeb, pragnień, ale i gorszych dni, wątpliwości. Gotowość otwarcia się na bliską osobę sprawia, że łatwiej jest na bieżąco wyjaśniać wszelkie niesnaski. Do lepszego zrozumienia potrzebne są dwa nieodzowne elementy — empatia i chęć wysłuchania bliskiej osoby. Dzięki temu łatwiej jest w gorszych chwilach zajrzeć w głąb drugiego człowieka i zrozumieć, dlaczego robi to, co robi, jakie ma marzenia, co sprawia ból, a co przynosi radość.
2. Wybaczenie
Puszczenie win w niepamięć daje spokój i przestrzeń, aby zrozumieć postawę drugiej osoby. Bez wybaczenia tkwimy w jednym miejscu, nie pozwalając się rozwijać relacji. Aby umieć świadomie wybaczać, trzeba pamiętać, że zazwyczaj konflikt nie wynika z chęci zrobienia krzywdy, ale z faktu, że przekonania, wartości i potrzeby rozchodzą się w tej konkretnej sytuacji. Przebaczenie jest darem, który warto ofiarować bliskiej osobie.
3. Życzliwość
Życzliwość jest niezwykle cenna w codziennym życiu. Drobne gesty, proste słowa, zwykły uśmiech stają się kluczami do poprawy relacji. Tym bardziej budując związek oparty na miłości, okazywanie życzliwości pozwoli na to, by podczas trudnych chwil, pozostać zespołem. Nawet podczas kłótni, życzliwość pozwala wspólnie szukać rozwiązania problemu.
4. Umiejętność zatrzymania się
Czasem przydarza się, że partnerzy wchodzą ze sobą w rywalizację o władzę w związku. Zaczyna się wyścig o to, kto ma rację czy lepsze plany, które przecież odnoszą się do obojga osób. I co najgorsze, trudno jest przegapić moment, gdy z pozoru nieszkodliwa rywalizacja zamienia się w ślepy pęd po władzę. Umiejętność zatrzymania się w pół kroku pozwoli przyjrzeć się sytuacji i gdy tego potrzeba, odpowiedniej reakcji.
źródło: themindsjournal.com