Go to content

Cztery etapy kryzysu, który po 40-tce przechodzi niemal każda kobieta. Jak sobie pomóc?

Fot. iStock/SIphotography

Co myślisz, gdy patrzysz w lustro? Wpadasz w panikę, bo czas tak pędzi, a ty widzisz zmiany w swoim wyglądzie, na swojej twarzy? Myślisz: „To naprawdę się dzieje, starzeję się” i nie wiesz, jak sobie z tym poradzić? Czujesz bezradność, frustrację? Masz ochotę zamknąć się w domu i nigdzie nie wychodzić, z nikim nie spotykać? Spokojnie, to kryzys, który przechodzi każda z nas. To szansa odkrycia siebie na nowo, chociaż ten proces stanowi niemałe wyzwanie.

Jeśli jednak zrozumiesz, co się dzieje, dlaczego czujesz się tak a nie inaczej, wyjdziesz z kryzysu szczęśliwsza niż wcześniej. Możesz osiągnąć większe poczucie sensu, spełnienia, kreatywności, upodmiotowienia i wolności, gdy dokonasz głębokich, świadomych zmian, które podsuwa ci kryzys.

Istnieją cztery etapy, które w kryzysie musisz przejść. Zrozumienie celu każdego z nich pozwoli ci wziąć z kryzysu co najlepsze i przestać walczyć.

Etap 1: Odpuszczanie

Odpuść swoje stare życie, przestań poświęcać mu czas i energię. To już było, puść to, co niepotrzebne. Zmiana zaczyna się od zerwania z rolami, które dotychczas pełniłaś, by odrodzić się w prawdziwej wersji siebie.

Kluczowym celem tego etapu, jest uwolnienie się od tego, co ci ciążyło, z czym nie czułaś się tożsama. Pozwól sobie na to. Masz prawo się zmieniać i chcieć innych rzeczy na różnych etapach swojego życia. I choć na początku bardzo się boisz, zaczniesz nazywać to, czego chcesz, czego potrzebujesz. Zaczniesz mówić o swoich pragnieniach i odnajdywać drogę, którą chcesz podążać.

Etap 2: Inspirowanie

I choć w pierwszym etapie może ci brakować energii, możesz mieć poczucie bezsensowności swojego życia i bezsilności, braku gotowości do zmian, to pewnego dnia pojawi się iskierka rosnącego entuzjazmu i ciekawości odkrywania starych marzeń i nowych możliwości.

Powrót do niespełnionych marzeń, rodząca się pasja do nowego, to sygnały, że jesteś właśnie ma tym inspirującym etapie. Otwórz się na to, co podsuwa ci serce, próbuj nowych rzeczy, zapisz się kursy, warsztaty, wybierz się w podróż, choćby tę tuż za miasto, poznaj nowych ludzi. Zobaczysz, że świat ma jeszcze wiele ci do zaoferowania.

Etap 3: Rozwinięcie

Trochę jak plan rozprawki. Ale tak faktycznie się dzieje, kiedy odkryjesz w sobie nowe pasje, kiedy obudzi się w tobie na nowo ciekawość świata, pociągnie to za sobą wizję szczęśliwszego życia. Zatrzymasz się na chwilę, zastanowisz i stworzysz jego nową wersję.

Będziesz eksplorować nowe zainteresowania, odnajdywać się w nowych rolach, poznawać nowe sposoby na siebie. Dużo tego „nowego”, ale tak się właśnie dzieje. To, czego się dowiadujesz o sobie, daje ci wystarczającą wiedzę i doświadczenie do wyobrażania sobie, że możesz żyć inaczej niż dotychczas. Pamiętaj, że ważna jest budząc się w tobie samoświadomość. Nie spiesz się, pozwól sobie się zatrzymać, obrać inną perspektywę spojrzenia na siebie, na swoje życie, na to co dzieje się wokół. Refleksja jest także elementem zmian, nie zapominaj o tym.

Etap 4: Manifestowanie

A kiedy już wiesz, czego chcesz, kim jesteś, czego pragniesz, stanie się to realne, okaże się, że bezwiednie stało się częścią twojego życia. Usłyszysz pewnie od niektórych: „Zmieniłaś się”, a tobie będzie z tym dobrze. Tak, zmieniłam się, nie pozwalam sobie na pewne rzeczy, w inne wchodzę z radością i przyjemnością. I poczujesz, że przyspieszasz, jakbyś pozbyła się dużego balastu i widzisz już ścieżkę, którą chcesz podążać

Choć kryzys nie jest dla nas łatwy, to warto pamiętać, że prowadzi nas do stworzenia bardziej satysfakcjonującego i autentycznego życia. Przynosi więcej zaufania do siebie, do swoich wyborów.

Świadome poruszanie się po każdym z etapów kryzysu, pozwoli nam kreować swoje szczęście.


źródło: Yourtango