Go to content

7 zalet dla zdrowia i samopoczucia, które daje spanie przy ukochanej osobie

Fot. iStock/LightFieldStudios

Nie jest żadną tajemnicą, że bliskość i pocałunki wymieniane z bliską osobą mają moc terapeutyczną. Podobnie rzecz się ma ze wspólnie spędzonymi nocami, podczas których para przytula się w trakcie snu lub śpi obok siebie bardzo blisko. Trudno jest przecenić ten wpływ na zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną.

Dzielenie łóżka z bliską osobą przynosi wiele dobrych rzeczy.

7 korzyści, wynikających ze spania obok kogoś, kogo się kocha

1. Szybszy sen

Przytulanie się do drugiej osoby włącza poczucie bezpieczeństwa, spokoju i pomaga w osiągnięciu głębokiego relaksu. To sprawia, że zasypiamy bardzo szybko i śpimy lepiej. Natomiast samotne wieczory dają więcej możliwości na niepotrzebne rozmyślania.

2. Niższy poziom stresu

Gdy przytulamy się do kogoś, kogo kochamy, poziom kortyzolu zwanego hormonem stresu spada, a podnosi się poziom oksytocyny, zwanej hormonem miłości. To nie tylko poprawia samopoczucie, ale również obniża ryzyko wystąpienia chorób serca i innych, wynikających z życia w ciągłym stresie.

3. Działanie przeciwbólowe

Bliskość ukochanej osoby wpływa na ukojenie bólu psychicznego i fizycznego, na co wpływa poczucie bezpieczeństwa, jakie otrzymujemy od tej osoby.

4. Obniżenie ciśnienia krwi

Według badań naukowców z University of North Carolina kobiety, które zasypiają przytulone do bliskiej osoby, mają niższe ciśnienie krwi. To wpływa na obniżenie ryzyka powstania nadciśnienia i rozwoju chorób układu krążenia.

5. Więcej energii

Dobry sen u boku bliskiej osoby pozwala na głęboką regenerację i relaks w nocy, dzięki czemu rano wstajemy wyspani i znacznie radośniejsi i bardziej energiczni.

6. Lepszy wygląd

Dzielenie łóżka z kimś, kogo kochamy, przytulanie się sprawia, że jesteśmy bardziej zrelaksowani, szczęśliwi, a przez to wyglądamy lepiej, a wielu uważa, że nawet i młodziej. Niższy poziom stresu dobrze wpływa na nasz wygląd i samopoczucie.

7. Trwalszy związek

Według badaczy z University of Hertfordshire fizyczny kontakt pomiędzy osobami świadczy o tym, że mają one silniejszy i głębszy związek w porównaniu do tych osób, które śpią w oddaleniu od siebie lub w osobnych łóżkach.

źródło: www.powerofpositivity.com