Choroby Dieta Zdrowie

Żylaki odbytu (hemoroidy) – wstydliwa przypadłość, którą warto leczyć. Jak pozbyć się kłopotu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 października 2021
Żylaki odbytu (hemoroidy)
Fot. iStock
 

Żylaki odbytu, zwane również hemoroidami, pojawiają się u wielu ludzi, bez względu na płeć i wiek. Powodują one przykre dolegliwości, które zgłaszane są lekarzowi najczęściej dopiero wtedy, gdy choroba hemoroidalna jest już bardzo zaawansowana. Czym są niesławne żylaki odbytu, dlaczego powstają, jakie powodują objawy i na czym polega ich leczenie?

Czym są żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicze)?

Żylaki odbytu (hemoroidy, guzki krwawnicze) są często zgłaszaną dolegliwością. Szacuje się, że z ich powodu cierpi nawet połowa osób dorosłych. Tendencja do ich powstawania nasila się po 50 roku życia, co nie oznacza jednak, że u młodszych nie pojawiają się wcale. Zwiększone ryzyko tworzenia się żylaków odbytu odnotowano u kobiet po ciężkich porodach, osób uprawiających seks analny, nadużywających środków przeczyszczających, a także otyłych. Również osoby, które cierpią z powodu przewlekłych biegunek i zaparć, również są bardziej narażone na rozwój żylaków odbytu.

Guzki krwawnicze (hemoroidy) są prawidłowymi strukturami odbytu. Są to trzy jamiste naczynia żylne wypełnione umiarkowanie krwią, umiejscowione nad brzegiem odbytu. Uszczelniają one odbyt, co pozwala na pełną kontrolę oddawania gazów i stolca. Żylaki odbytu (hemoroidy) z kolei to patologicznie powiększone hemoroidy, które powodują nieprzyjemne dolegliwości.

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Fot. iStock/Żylaki odbytu (hemoroidy)

Żylaki odbytu — przyczyny powstawania 

Na powstawanie hemoroidów wpływają różne czynniki. Żylaki odbytu zazwyczaj pojawiają się u osób praktykujących niehigieniczny tryb życia. Do ich powstawania przyczynia się dieta uboga w błonnik i bez odpowiedniej ilości płynów, długie godziny spędzane w pozycji siedzącej, brak aktywności fizycznej. Te czynniki powodują problemy z wypróżnieniem się, co po pewnym czasie zwiększa ryzyko powstawania żylaków odbytu. W przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży winę za ich tworzenie się ponosi ucisk na jelita powiększającej się macicy, oraz wolniejsza perystaltyka jelit, spowodowana działaniem hormonów.

Żylaki odbytu — objawy hemoroidów 

Najczęściej żylaki odbytu powodują objawy takie jak krwawienie, najczęściej zauważane jako świeża, jasnoczerwona krew na papierze toaletowym lub na bieliźnie. W przypadku, gdy żylaki odbytu są zaawansowane, krew widoczna jest również w muszli po wypróżnieniu. Jeśli krwawieniu towarzyszą skrzepy krwi, która przybiera kolor ciemnowiśniowy lub smolisty, może zwiastować o wiele poważniejsze problemy ze zdrowiem.

Żylaki odbytu, poza krwawieniem, powodują inne objawy:

 • uczucie niecałkowitego wypróżnienia,
 • świąd i pieczenie w okolicy odbytu,
 • ból, podrażnienie, dyskomfort w okolicy odbytu,
 • wyciek śluzu.

W przypadku zaawansowanej choroby hemoroidalnej żylaki mogą wypadać z odbytu w trakcie wypróżniania. Najczęściej cofają się one samoistnie, ale bywa, gdy są dużych rozmiarów, że nie cofają się po wypadnięciu i należy je odprowadzić ręcznie.

Żylaki odbytu (hemoroidy)

Fot. iStock/Żylaki odbytu (hemoroidy)

Diagnostyka żylaków odbytu 

Mimo że hemoroidy mogą się wydawać błahym problemem, z czasem zmieniają się w dokuczliwą dolegliwość, którą należy omówić z lekarzem i dobrać leczenie. Specjalista dobierze odpowiednie leczenie. To ważne, ponieważ zaawansowane żylaki odbytu mogą powodować intensywne krwawienia. Taka przedłużająca się sytuacja może skutkować anemią (niedokrwistością).

Aby nie dopuścić do powikłań, warto już przy pierwszych objawach zasięgnąć porady lekarskiej. Specjalista przy pomocy badania rozpozna problem. W diagnostyce żylaków odbytu stosuje się:

 • badanie fizykalne jamy brzusznej i okolic krocza,
 • badanie per rectum (przez odbyt)
 • ocenę hemoroidów zewnętrznych,
 • anoskopię, która umożliwia oświetlenie i bliższe przyjrzenie się żylakom odbytu.

Jak leczyć żylaki odbytu?

Hemoroidy można już leczyć, gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały choroby. Domowymi sposobami, które łagodzą ból i dyskomfort, są  nasiadówki w naparze z kory dębu. Działają one ściągająco i łagodząco, przynoszą ulgę. Można pomagać sobie również preparatami dostępnymi bez recepty w aptekach. Do dyspozycji pacjenta są czopki i kremy zawierające substancje ściągające, przeciwzapalne, przeciwbólowe.

Zaawansowane żylaki odbytu można leczyć na kilka różnych sposobów, które dobiera specjalista zgodnie  z potrzebą. Należą do nich m.in.:

 • założenie gumowych opasek na hemoroidy;
 • skleroterapia, czyli wstrzyknięcie środków chemicznych zamykających dopływ krwi do żylaków odbytu;
 • koagulacja laserowa, czyli zmniejszenie objętości hemoroidów przy wykorzystaniu światła lasera;
 • elektrokoagulacja, wykorzystująca do zamknięcia naczyń krwionośnych prąd elektryczny;
 • krioterapia, czyli leczenie zimnem, najczęściej przy pomocy ciekłego azotu;
 • hemoroidektomia, czyli wycięcie guzków krwawniczych. Tę metodę stosuje się rzadko, ze względu na zwiększone ryzyko pokiwań oraz bolesność zabiegu.
Żylaki odbytu (hemoroidy)

Fot. iStock/Żylaki odbytu (hemoroidy)

Profilaktyka żylaków odbytu — dieta

Na uniknięcie problemu, jakim są żylaki odbytu, pozwala zmiana trybu życia na aktywny oraz dieta bogata w błonnik i płyny. Według zaleceń WHO zaleca dziennie należy spożywać do 40 g błonnika pochodzącego z różnych źródeł. Najwięcej znajdziemy go m.in. w:

 • pieczywie żytnim pełnoziarnistym i graham; płatkach owsianych, otrębach;
 • gruboziarnistych kaszach, brązowym ryżu;
 • nasionach roślin strączkowych, surowych warzywach i owocach;
 • suszonych owocach i orzechach.

Trzeba przy tym pamiętać, że za duża ilość błonnika, przy zbyt małej ilości płynów, może powodować zaparcia lub biegunki, wzdęcia, bóle brzucha, podrażnienie jelit. Ponadto nadmierna ilość błonnika może upośledzać wchłanianie leków.

W przypadku stwierdzenia żylaków odbytu warto usunąć z diety produkty zapierające, takie jak:

Powyższe zmiany nie tylko poprawią pracę jelit, ale także stan całego organizmu.


źródło:  www.mp.pl 

Choroby Dieta Zdrowie

Młody (zielony) jęczmień – źródło „zielonej krwi” i nie tylko. Dlaczego warto włączyć go do diety?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
26 października 2021
Młody (zielony) jęczmień
Fot. iStock
 

Młody jęczmień, zwany także zielonym jęczmieniem, zyskał na popularności jako uzupełnienie zdrowej diety oraz wsparcie procesu odchudzania. Doceniony został m.in. za wpływ na wygląd skóry, pomoc w oczyszczaniu organizmu z toksyn, oraz jako wsparcie dla układu odpornościowego. Jakie zalety posiada zielony jęczmień i w jaki sposób można włączyć go do diety?

Czym jest młody jęczmień?

Jęczmień (Hordeum vulgare) to najdłużej uprawiane przez ludzi zboże, znane od czasów neolitu. Młody jęczmień to mniej więcej 7-dniowe źdźbła trawy jęczmiennej, z których przygotowuje się tabletki, susz z pociętych listków oraz sproszkowany liofilizowany sok. Proszek z zielonego jęczmienia powstaje z wyciśniętego z trawy soku, z którego odparowuje się wodę pod ciśnieniem w niskiej temperaturze. Ten proces pozwala proszkowi zachować właściwości świeżego zielonego jęczmienia — jest świetnie przyswajalny, ale nie zawiera błonnika.

Z kolei proszek z trawy to listki suszone w wyższej temperaturze i przez dłuższy czas. Taki sposób produkcji jednak zmniejsza walory odżywcze suszu, choć znajdziemy w nim dużo błonnika pokarmowego.

Młody (zielony) jęczmień

Fot. iStock/Młody (zielony) jęczmień

Moc młodego jęczmienia wynika z faktu, że liście zebrane w początkowej fazie wzrostu zawierają o wiele więcej cennych dla zdrowia witamin i różnych substancji biologicznie czynnych, w porównaniu do dojrzałych roślin.

Co zawiera młody jęczmień?

Młody jęczmień stanowi bardzo dobre źródło witamin i minerałów. Zawiera witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy, w dodatku ma więcej witaminy C niż sok pomarańczowy, a także więcej beta-karotenu niż marchewka. Ponadto jest źródłem wapnia, miedzi, żelaza, magnezu, potasu i cynku. Dzięki dużej zawartości żelaza młody jęczmień polecany jest w diecie zapobiegającej niedokrwistości (anemii).

Zawiera dużą ilość flawonoidów, które są silnymi antyoksydantami wymiatającymi wolne rodniki z organizmu. Antyoksydanty chronią komórki organizmu przed procesem przedwczesnego starzenia się i ich uszkodzeniami. Są ważnym elementem diety chroniącej przed nowotworami, chorobami przewlekłymi czy chorobami neurodegeneracyjnymi. Zielony jęczmień dostarcza dużą ilość egzogennych aminokwasów (organizm ich sam nie produkuje), kwasy tłuszczowe (linolenowy i linolowy), oraz chlorofil, zwany zieloną krwią.

Młody (zielony) jęczmień

Fot. iStock/Młody (zielony) jęczmień

Zielony jęczmień skarbnicą chlorofilu  

Chlorofil to roślinny zielony barwnik, który pełni dla roślin rolę podobną do krwi u człowieka. Cząsteczki chlorofilu mają podobną budowę chemiczną do hemoglobiny. Różnica polega na tym, że w centrum chlorofilu znajduje się magnez, a hemoglobiny żelazo. Obie substancje łączą się z tlenem, odbierając z komórek niepotrzebne i szkodliwe produkty przemiany materii. Chlorofil jest odpowiedzialny za prawidłowy przebieg funkcji metabolicznych, bez których rośliny nie byłyby w stanie rosnąć.  Tak więc obecność tej substancji w młodym jęczmieniu podnosi jego wartość dla zdrowia.

Zielony jęczmień to moc błonnika pokarmowego

Młody jęczmień jest znakomitym źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Błonnik pełni ważne funkcje w organizmie. Przyspiesza metabolizm, obniża stężenie cholesterolu we krwi, a tym samym może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Reguluje pracę układu pokarmowego, ułatwia wypróżnianie i zapobiega dokuczliwym zaparciom. Wzmacnia także uczucie sytości po posiłku, co pomaga wytrwać na diecie odchudzającej. Dieta obfitująca w błonnik zdecydowanie obniża ryzyko nowotworu jelita grubego. Dobrze wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, co szczególnie ważne jest dla osób chorujących na cukrzycę. Błonnik ogranicza wchłanianie toksyn oraz metali ciężkich, przyspieszając ich usuwanie z organizmu.

Młody (zielony) jęczmień

Fot. iStock/Młody (zielony) jęczmień

Jak stosować młody zielony jęczmień?

Młody jęczmień charakteryzuje się specyficznym smakiem, do którego trzeba się przyzwyczaić. Można poprawić go, dodając nieco miodu dla osłody. Najbardziej wartościowy dla zdrowia jest świeżo wyciśnięty sok z liści młodego jęczmienia, ale takiej formie do bezpośredniego  spożycia, trudno jest go dostać. Sproszkowany jęczmień, który najczęściej można nabyć, nadaje się do przygotowania napoju, może być dodatkiem do owocowo-warzywnych soków czy koktajli, do sałatek i zup. Wystarczy rozpuść go w szklance chłodnej wody lub soku. Tak przygotowany napój należy pić 20 do 30 minut przed jedzeniem, 2 razy dziennie. Trzeba pamiętać przy tym, by nie zalewać młodego jęczmienia wrzątkiem, ponieważ zbyt wysoka temperatura niszczy jego cenne właściwości.


źródło:  www.poradnikzdrowie.pl, dietetycy.org

Choroby Dieta Zdrowie

10 niesamowitych faktów o ludziach urodzonych w listopadzie

Monika Wanat
Monika Wanat
26 października 2021
fot. Harbucks/iStock
Następny

Ludziom urodzonym w listopadzie zawsze towarzyszą plotki i obiegowe opinie, na podstawie których się ich ocenia. Ale to plotki. Złe rzeczy, które się o nich mówi, to nieprawda. To niezwykle utalentowani i dynamiczni ludzie, posiadający jedne z najwspanialszych cech. Są bardzo emocjonalni i nie wstydzą się tego odzwierciedlać. Są pracowici i poważnie traktują swoje obowiązki. Oto niektóre z cech osób urodzonych w listopadzie.

Kochają spędzać czas w samotności

Urodzeni w listopadzie są bardzo prywatnymi ludźmi i trudno zdobyć ich zaufanie. Nie dzielą się sekretami. Uwielbiają czas sam na sam ze sobą. Mogą wtedy chronić swoje prawdziwe „ja” przed złym światem. Spotykają się z ludźmi, ale tylko na ich własnych warunkach. Nawet w prywatności są bardzo uczciwi i prawdziwi.

Trudno ich zrozumieć

Zwykle są źle rozumiani właśnie z powodu swojej prywatnej, zamkniętej natury. Mają dobre serca i są przeuroczy. Nigdy nikogo celowo nie skrzywdzą. Bywają traktowani jako ludzie, którzy mają problem z zachowaniem harmonii. Często przypisuje im się działania i zamiary, którym w żadnym razie nie są winni.

Ich umysł działa zupełnie inaczej

To bardzo kreatywni ludzie. Innowacyjność jest częścią ich charakteru i to w każdej formie. Nie znajdziesz drugiej takiej duszy, są jedyni w swoim rodzaju. Mają zupełnie inne podejście do życia i mają zupełnie inny sposób robienia rzeczy, co czyni ich wyjątkowymi.

Są najbardziej lojalnymi przyjaciółmi

Urodzony w listopadzie to definicja zaufania i lojalności. Kiedy poświęcają komuś swoją lojalność, zachowują ją na całe życie. Nie znajdziesz urodzonych w listopadzie, którzy zdradzają swoich przyjaciół. Zrobią wszystko, aby ich chronić i są wysoko oceniani i szanowani za tę cechę.

Nie akceptują niesprawiedliwości

Ludzie urodzeni w listopadzie od razu reagują na krzywdę czy niesprawiedliwość, jaka dotyka ich bliskich. Mają bardzo surowe zasady, jeśli chodzi o dobro i zło i podążają za nimi całym sercem. Zawsze mówią, jeśli wokół nich dzieje się coś złego. Nie boją się okazywać sprzeciwu, dlatego często są źle rozumiani.

Są bardzo atrakcyjni

Nie tylko pod względem wyglądu, ale także osobowości. Tajemnicza cecha ludzi urodzonych w listopadzie jest tym, co przyciąga do nich jak magnes. Większość ludzi zazdrości im popularności i innych niesamowitych cech, które posiadają.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE!

Zobacz także

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

Co się dzieje z naszym ciałem, gdy się objadamy? I jak uniknąć obżarstwa w święta?

„Co ja takiego zrobiłam?”, czyli w jaki sposób przyciągasz do siebie toksycznego faceta