Głęboki, relaksujący sen bywa towarem deficytowym. Problemy powoduje stres i gonitwa myśli, od których trudno się uwolnić wieczorem. Niektóre osoby nie mają problemu z samym zaśnięciem, ale z zachowaniem, które przerywa sen wiele razy w ciągu każdej nocy. Przyczyną tego może być tajemnicza przypadłość — RLS, czyli zespół niespokojnych nóg.
Zespół niespokojnych nóg — przyczyny
Zespół niespokojnych nóg jest przypadłością, która naprawdę uprzykrza życie. Jest to zaburzenie ruchowe związane ze snem, które uniemożliwia nocny odpoczynek. Występuje w każdym wieku, najczęściej jednak pojawia się u osób około 20. roku życia. Szczególnie predysponowane są osoby w podeszłym wieku, z anemią wynikającą z niedoboru żelaza, niewydolnością nerek oraz kobiety w ciąży. Zespół niespokojnych nóg w niemal połowie przypadków jest związany z istnieniem innych zaburzeń somatycznych lub neurologicznych, a także z przyjmowaniem leków (zwłaszcza leków oddziałujących na ośrodkowy układ nerwowy) lub innych substancji psychoaktywnych. Często zauważalne są przypadki tego schorzenia występującego w najbliższej rodzinie chorego, co może przemawiać za dziedziczeniem predyspozycji do wystąpienia RLS.
Objawy RLS
Nogi podczas spoczynku zaczynają cierpnąć, drętwieć, niekiedy pojawia się ból. Osoba dotknięta RLS odczuwa swędzenie kończyn i nieodparty przymus poruszania nogami. Niekiedy odczucie to obejmuje także kończyny górne. Ponad 90% osób z tym zaburzeniem zauważa u siebie powtarzające się regularne ruchy — wyprost palucha i grzbietowego zgięcia stopy, często z towarzyszącym zgięciem w stawach kolanowym i biodrowym, co kojarzy się to z kopaniem, gimnastyką. Objawy bywają tak nieprzyjemne, że chory przewraca się z boku na bok, wstaje z łóżka i próbuje rozmasować lub rozchodzić mięśnie. Przykre odczucia mijają, aby powrócić kilka chwil później, co trwa przez całą noc. Osoby, które dotknęło RLS, skarżą się na płytki, przerywany sen, niekiedy bezsenność. Gdy wstają rano są zmęczeni, rozdrażnieni, trudno jest im się skoncentrować na zadaniach z powodu przewlekłego zmęczenia.
Zespół niespokojnych nóg — leczenie
Przed podjęciem wyeliminowania objawów towarzyszących RLS, należy wykluczyć choroby mogące dawać podobne symptomy — cukrzycę, choroby nerek, choroby wątroby, przewlekłe choroby zapalne, anemię oraz niedobór magnezu. Należy wykluczyć inne choroby neurologiczne. Przy potwierdzeniu diagnozy leczenie zależy od powodu wywołującego zespół niespokojnych nóg. Przy nasileniu objawów i braku poprawy na skutek zastosowania innych metod, można sięgnąć po terapię lekami dopaminergicznymi. W przypadku opornych na leczenie postaciach RLS stosuje się małe dawki leków opioidowych.
źródło: psychiatria.mp.pl