Go to content

11 objawów stresu, które mogą cię zaskoczyć

Stres towarzyszy nam na co dzień i nie ma możliwości, żeby raz na zawsze odsunąć go na bok. Sytuacji, które powodują szybsze bicie serca jest wiele — od stłuczenia ulubionego kubka, po spóźnienie i reprymendę odebraną od szefa w pracy. Jedni sobie radzą lepiej,  inni potrzebują więcej czasu, by wrócić do równowagi emocjonalnej. Są i tacy, którzy uzależniają się od adrenaliny i stresu

Organizm każdego z nas inaczej reaguje na takie sytuacje. Stres może objawiać się z różnym natężeniem u różnych osób. Zazwyczaj kojarzymy go z nieznośnym bólem głowy i chęcią drzemki lub spaceru, które przegonią złe myśli. A przecież stres objawia się na różne sposoby, które mogą być naprawdę zaskakujące.

11 objawów stresu, które mogą cię zaskoczyć

1. Bóle głowy

To akurat najmniej zaskakujący powód, za to najczęściej występujący. Bóle głowy, w tym także migreny, często wynikają z sytuacji stresowych. Bóle o podłożu nerwowym najczęściej pojawiają się w wyniku długotrwałego stresu, jak i po jednorazowej stresującej. sytuacji.

2. Problemy w sypialni

Stres w sposób wyraźny odbija się również na aktywności seksualnej. W zależności od indywidualnych predyspozycji, osoba dotknięta długotrwałym stresem albo unika współżycia, uciekając w inne czynności, albo wręcz przeciwnie — poprzez seks rozładowuje ciążące napięcie emocjonalne.

3. Wysypka na skórze

Stres może powodować pojawienie się na skórze wysypki, która zazwyczaj przybiera postać czerwonych plam na brzuchu, plecach, ramionach i twarzy. Naukowcy nie mają pewności, skąd się to bierze, jednak najbardziej prawdopodobny jest wpływ stresu na układ odpornościowy. W jego wyniku uwalniana jest histamina, która powoduje takie dolegliwości.

4. Bóle karku

Bóle karku są konsekwencją przewlekłego stresu, który sprawia, że spinamy sylwetkę i często pochylamy ją do przodu. Stałe napięcie mięśni,  powoduje obciążenie kręgosłupa i powstanie bólu.

5. Drżenie powiek

Stres powoduje również drżenie powiek, które są niekontrolowaną przez nas reakcją organizmu. Może również wynikać z niedoboru magnezu, który jest m.in. wypłukiwany z organizmu przez picie dużej ilości kawy, po którą sięgamy częściej w sytuacjach stresowych.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock / Tharakorn

1/1 11 objawów stresu, które mogą cię zaskoczyć

6. Obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci jest nerwowym nawykiem, który jest jednym ze sposobów rozładowania nadmiaru emocji i wrażeń. Gryząc paznokcie i skórki wokół nich wyrzucamy z siebie stres, odwracając uwagę od tego, co spowodowało w nas dyskomfort.

7. Pogorszenie stanu zębów

Stres może powodować bruksizm, czyli bezwiedne zgrzytanie zębami podczas snu. Nieświadomy, silny nacisk szczęki powoduje ścieranie szkliwa, jego pęknięcia, naraża zęby na przebarwienia i zwiększa podatność na rozwój próchnicę. Powoduje również bóle głowy.

8. Problemy z żołądkiem

Charakterystyczny ucisk i ból żołądka na tle nerwowym jest znany każdemu z nas. Nadmiar stresu powoduje brak apetytu, bóle żołądka, nadprodukcję soków trawiennych. To z kolei, gdy trwa długi czas, powoduje zgagę, prowadzi do rozwoju wrzodów.

9. Zmęczenie i senność

Organizm może bronić się przed nadmiarem negatywnych bodźców, wyłączając się chwilowo ze zwykłego funkcjonowania. Chroniczne zmęczenie i wyjątkowa senność często bywają sygnałami, że przyszedł czas na odpoczynek i relaks.

10. Problemy z pamięcią

Rozbicie, problemy z koncentracją i pamięcią są wołaniem organizmu o odpoczynek. Wg badań, przewlekły stres może dosłownie zmniejszyć rozmiar hipokampa, który jest odpowiedzialny za pamięć. Na szczęście jego rozmiar wróci do normy, gdy zmniejszy się poziom stresu.

11. Brak zdecydowania

Jeśli stajesz w kuchni i po dłuższym czasie wcale nie jesteś przekonana, co zjadłbyś na obiad, może to być wynik nadmiaru stresu. Ciężko jest utrzymać mózg przez cały czas na najwyższych obrotach, co przekłada się na rozbicie, zmniejszenie wydajności działań. Problemy z podejmowaniem decyzji są jednym z takich objawów.

źródło:  www.womansday.comkrokdozdrowia.com