Go to content

Znaczenie koszmarów sennych – 9 najczęstszych symboli

Fot. iStock/Kharchenko_irina7

Koszmary senne zdarzają się każdemu. Czasem możesz mieć wrażenie, że są wyjątkowo realistyczne . Budzisz się z nich zlany potem, z bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Niektóre z taki „złych snów” mogą się nawet powtarzać. Czy jest w nich ukryty jakiś głębszy sens, jakaś wiadomość od podświadomości? Badania psychologiczne sugerują, że koszmary senne mogą być bardzo użyteczną wskazówką na temat twoich niezaspokojonych potrzeb i nierozwiązanych dotąd problemów. Poznajcie dziewięć najczęstszych symboli występujących w koszmarach, oraz ich możliwą interpretację.

Umarli

W niektórych przypadkach (np. gdy śnisz o babci, którą straciłaś w zeszłym roku), twój umysł naprawdę stara się przetworzyć twój żal. Innym razem (np. gdy czekasz na wyniki ważnych testów medycznych), możesz mieć problemy ze zwiększoną świadomością własnej śmiertelności. Specjaliści od snów uważają jednak, że takie sny mają uświadomić ci, że powinieneś z czymś się w swoim życiu pożegnać, coś „odpuścić” i pójść dalej.

Wypadające zęby

Szokująco duża liczba ludzi miała w życiu co najmniej jeden koszmar, w którym ich zęby zaczęły wypadać lub zostały usunięte siłą…  Zdaniem specjalistów ten motyw senny odnosi się to do braku poczucia bezpieczeństwa lub do jakiegoś konkretnego lęku. Być może, z jakiegoś powodu opuszczasz strefę komfortu. A może czujesz, że nie spełniasz jakiś oczekiwań?

Z drugiej strony, koszmary na temat utraty zębów mogą być również związane z brakiem pewności co do wyglądu fizycznego. Być może ostatnio czułeś się nieatrakcyjny, a może masz problemy z tym, jak się zmieniasz wraz z wiekiem?

Odejście partnera

Po pierwsze, ważne jest, aby spojrzeć na swój związek „z boku” i rozważyć, co może sprawić, że poczujesz się w nim mniej bezpiecznie. W niektórych przypadkach pochodzenie twoich lęków jest oczywiste (np. obawy związane z niewiernością). Innym razem zdajesz sobie sprawę z tego, że boisz się, że nie jesteś wystarczająco dobry dla swojego partnera. Jeśli nie jesteś w związku, ale śnisz, że jesteś z partnerem, a następnie zostajesz porzucony, może to oznaczać, że boisz się, że nigdy nie poznasz właściwej osoby.

Zranienie

Twój koszmar może obejmować wszystko, od bolesnego cięcia nożownika po wypadek lub poważne oparzenia na skutek pożaru. We wszystkich tych przypadkach dominującą teorią jest to, że sny o urazach są zwykle związane z uczuciem słabości lub bezsilności w pewnym aspekcie twojego życia. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli śnisz o tym, że sobie coś złamałeś.

Uwięzienie, pułapka

Czasami ten koszmar odzwierciedla jedynie twoją fobię , tak jak sen o pająkach może odnosić się do twojego irracjonalnego strachu przed tymi owadami. Koszmary o tym, że jest się fizycznie uwięziony, mogą być oznaką, że czujesz się psychicznie „zablokowany” w jakiś sposób. Możesz czuć się uwięzionym w niespełnionym związku lub możesz czuć się ograniczony długiem, problemami w pracy, a może utknąłeś w miejscu i nie wiesz, co dalej?

Upadek

Tak jak marzenie o lataniu jest jednym z najprzyjemniejszych snów, tak sen o spadaniu jest jednym z tych najgorszych. Niezależnie od tego, czy spadniesz z krzesła, czy wypadniesz z samolotu, możesz obudzić się z mocno przyspieszonym biciem serca i głębokim poczuciem bezradności. Często źródłem tych koszmarów jest stopień niepokoju, jaki odczuwasz w swoim życiu na jawie, obawa, że nie masz nad niczym kontroli, poczucie, że jakieś negatywne wydarzenia lub konsekwencje są nieuniknione.

Bycie ściganym lub atakowanym

Możesz uciekać przed potworami, koszmarnymi postaciami z bajek, mordercami  czy ludźmi, których znasz osobiście i których się boisz (nawet podświadomie). Wszystkie te sny oznaczają strach przed konfrontacją – w pracy, z partnerem, z „toksyczną” matką… Próbujesz uniknąć konfliktu, ale w głębi duszy wiesz, że to jest coś, z czym musisz się zmierzyć.

Nagość

„Klasyczny” sen wygląda tak: nagle stajesz zupełnie nagi przed swoimi kolegami z klasy lub w autobusie pełnym ludzi. Albo w pracy, przed szefem. To koszmar, który może wydawać się śmieszny jako doświadczenie abstrakcyjne, ale kiedy go przeżywamy, jest bardzo upokarzający. Przesłaniem z tego rodzaju snów jest to, że obawiasz się bycia osądzanym przez innych i martwisz się o to, jak postrzegają cię inni.

Spóźnienie lub nieobecność na jakimś ważnym wydarzeniu

Może to być egzamin, ślub, rozmowa kwalifikacyjna, zabieg medyczny lub cokolwiek innego, co jest dla ciebie ważne. Taki koszmar pojawia się wtedy, gdy boisz się, że nie sprostasz jakimś ważnym obowiązkom czy oczekiwaniom. Jest efektem chronicznego poczucia niepokoju i napięcia emocjonalnego.

Zdarza wam się śnić koszmary? Czy pojawiają się w nich któreś z wymienionych motywów?


Na podstawie: thelawofattraction.com