Lifestyle Zdrowie

Zdrowo się odżywiasz, ale twoja waga stoi w miejscu? Może być sześć powodów braku utraty znienawidzonych kilogramów

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 maja 2018
Fot. iStock/ruslanshramko
 

Dieta – brrrr. Nikt chyba nie lubi tego słowa, pewnie dlatego coraz częściej mówi się o zdrowym odżywianiu, zdrowych nawykach, zdrowym stylu życia. Cóż, i choć nazwa się zmienia, to jednak nie wysiłek, który trzeba włożyć w to, by czuć się dobrze w swojej skórze i zadbać mądrze o swój wygląd.

Dieta nigdy nie jest łatwa. Ale opieranie się pokusom, na które cię wystawia, a którym ty się opierasz, powinno ci wynagrodzić zmianą twojego ciała, widocznymi rezultatami. Niestety w przypadku niektórych z nas o efekty jest bardzo trudno. Wiadomo, że dieta wymaga czasu, cierpliwości i wiedzy, ale gdzie popełniamy błąd, jeśli pomimo wyrzeczeń niewiele się zmienia.

Zwróć uwagę na to, co jesz

Od śniadania po kolację, przez przekąski, łatwo jest stracić kontrolę nad tym, co jemy przez cały dzień. Choć tego nie lubimy, to jednak zliczamy kalorie, jednak ważniejsza od ich ilości jest świadomość wartości odżywczych produktów. Nic nie da zjedzenie przekąski, która ma 100 kcal, a nie ma wartości odżywczych. Zamiast tego lepiej skorzystać z przekąsek o nieco większej liczbie kalorii, które mają lepszą wartość odżywczą.

Możesz być zestresowana i niewyspana

Twój stan psychiczny ma duży wpływ na twoje ciało. Istnieje wyraźny związek między emocjami a utratą wagi. Nawet przy doskonałej diecie i częstej aktywności, jeśli nie dostarczymy naszemu ciału wystarczającej ilości snu i nie zredukujemy stresu, kilogramy pozostaną. Dlatego czasami bardziej niż nad samą dietą, lepiej poświęcić czas w tygodniu na dodatkowy sen lub jogę. Medytacja i uspokojenie organizmu może przynosić pozytywne efekty, a nawet szybsze rezultaty diety.

Jesz zbyt mało

Pierwszym impulsem przy rozpoczynaniu diety jest drastyczne ograniczenie ilości jedzenia. Podczas, gdy kontrola jest ważna, nie możesz jednak głodować. Jeśli pomijasz posiłki i unikasz jedzenia, może to faktycznie mieć negatywny wpływ. Niedożywienie może zmusić twoje ciało do gromadzenia lub przechowywania wszystkich kalorii zamiast spalania ich. W ten sposób twoje ciało stwarza mechanizmu ochronny przed głodowaniem.

Tylko dlatego, że czujesz się głodna, nie oznacza, że jesteś na dobrej drodze do utraty wagi. Musisz znaleźć właściwą równowagę dla swojego ciała.

Jesz niezdrową zdrową żywność

Łatwo wpaść w pułapki podczas diety. Jeśli kupujesz produkty, które są oznaczone jako te o niskiej zawartości tłuszczu, możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Batoniki granola i jogurty o niskiej zawartości tłuszczu nie pomagają schudnąć. Podobnie jak zbyt duża ilość orzechów.

Twój trening jest zbyt monotonny

Jeśli cardio jest twoją jedyną aktywnością, a kilogramy nadal się utrzymują, być może będziesz musiała zmienić coś w swoim treningu. Najlepsze do spalenia kalorii są interwały, czyli wykonywanie naprzemiennie treningu o wysokiej i niskiej intensywności.

Może masz do czynienia z większym problemem zdrowotnym

Jeśli pomimo starań, trzymania diety, aktywności, nie widzisz efektów w swoim wyglądzie, warto przejść się do lekarza. W niektórych przypadkach ogromna trudność w utracie wagi może sugerować niedoczynność tarczycy lub cukrzycę.


Lifestyle Zdrowie

4 najsilniejsze znaki zodiaku. Czy jesteś jednym z nich?

Redakcja
Redakcja
1 maja 2018
Fot. iStock/SanneBerg
Następny

Życie układa się bardzo przewrotny sposób. Po czasie spokoju i harmonii mogą pojawić się chwile, które wielu osobom odbierają chęć do działania. Trudno uniknąć gorszego czasu, bo przecież tak wiele rzeczy jest od nas niezależnych. Zdrada partnera, utrata pracy, choroba bliskiej osoby potrafią zapędzić w kozi róg i odebrać na chwilę oddech.

Co robić, gdzie szukać ratunku? Każdy z nas musi znaleźć indywidualne rozwiązanie. Są osoby, które w sposób łatwy odnajdują dla siebie wyjście, zawsze spadają na cztery łapy. Silna osobowość jest niezwykle ważna w momentach kryzysu, bo pozwala przetrwać. Zależy ona od wielu czynników — od cech charakteru, sposobu wychowania, wewnętrznych postanowień. Ci, którzy wierzą w gwiazdy i próbują z nich odczytywać przyszłość podkreślają, że duży wpływ na to, jak się zachowamy w danej sytuacji, ma znak zodiaku. Są takie znaki, które z wszelkimi przeciwnościami losu poradzą sobie znacznie lepiej, niż inne.

4 najsilniejsze znaki zodiaku. Czy jesteś jednym z nich?

źródło: themindsjournal.com

 

Lifestyle Zdrowie

Często słyszysz: „Jesteś zbyt wrażliwa”? Nie przejmuj się, wszystko z tobą w porządku.16 sygnałów świadczących o wysokiej inteligencji emocjonalnej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
1 maja 2018
fot. iStock / Jasmina007
Następny

Wiecie, że jedna na pięć osób jest osobą niezwykle wrażliwą, o wysokiej inteligencji emocjonalnej? Czy ty należysz do tych osób? Jest co najmniej 17 sygnałów, które o tym świadczą. 

Jeśli jesteś wysoko wrażliwym człowiekiem to:

– czasami czujesz się jak na rollercoasterze emocji. Niezależnie od tego czy jest to emocja pozytywna, czy negatywna, zawsze odczuwasz ją niezwykle silnie. Chwilami zastanawiasz się, czy wszystko z tobą w porządku, zwłaszcza gdy patrzysz na ludzi, którzy są stonowani i nie przeżywają wszystkiego tak silnie jak ty.

– często masz bardzo żywe i skomplikowane sny. Twój wymarzony świat zawiera szczegółowe tła i scenariusze bogate w niuanse. Kiedy inni ludzie mówią o swoich marzeniach, wydają się one niezwykle proste, a nie podobne do snów, które są ci znane.

-wiele razy słyszałaś: „Jesteś zbyt wrażliwa”.

– przytłacza cię sytuacja, kiedy inni ludzie mówią tobie o swoich problemach, ponieważ ich kłopoty stają się twoimi, długo po tym, kiedy oni już sobie z nimi poradzili (o czym często ciebie nie informują).

– jesteś niezwykle namiętną osobą, oczywiście że w związku pielęgnujesz wieź emocjonalną, ale seks jest dla ciebie niezwykle ważny.

– kofeina oddziałuje na twój organizm z sposób szczególny – albo kompletnie twój organizm nie odczuwa jej obecności, albo działa bardzo silnie i pobudzająco.

– w swoim otoczeniu stawiasz na minimalizm. Nie jesteś osobą, która w dom ma udekorowany tysiącem drobiazgów i bibelotów. Nie cierpisz zderzających się kolorów, głośnych dźwięków i jasnych świateł. Ta sama wrażliwość, która powoduje głębsze odczuwanie emocji w twoim przypadku, odnosi się również do nie-emocjonalnych bodźców.

– zupełnie nie rozumiesz, co ludzie mają na myśli mówiąc: „Po prostu pozwól temu odejść” lub „Uspokój się”. Ty odczuwasz emocje bardzo głęboko, nie są one dla ciebie czymś, co możesz podnieść lub upuścić w jednej chwili . Jeśli coś cię niepokoi, nie potrafisz na tym przejść do porządku dziennego.

– zmagałaś się z lękowymi stanami lub depresją.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

 

Zobacz także

Jej twarzy, jej oczy, widzę szczęście na jej twarzy i wiem, że takie samo dobija się na mojej

Chorobliwa zazdrość, paranoje? Poznaj 16 zaburzeń, w wyniku których człowiek traci kontakt z rzeczywistością

Rozwiązanie akcji #MiesiącKobiet