Wazektomia to metoda prowadząca do osiągnięcia niepłodności przez mężczyzn, którzy nie chcą mieć dzieci. Jej skuteczność szacowana jest na 99,9%, dzięki czemu zdejmuje z głowy konieczność pamiętania o zabezpieczaniu się. Dodatkowo jej zaletami jest wysokie bezpieczeństwo, oraz fakt, że jest ona odwracalna. Na czym polega wazektomia i o jakich zaletach można mówić po jej przeprowadzeniu?
Czym jest wazektomia?
Wazektomia, zwana potocznie podwiązaniem nasieniowodów, jest mikrochirurgicznym zabiegiem prowadzącym do okresowej niepłodności mężczyzny. Okresowej, ponieważ można ją odwrócić w dowolnym momencie (tzw. rewazektomia), co jest jednak bardziej skomplikowane, niż samo podwiązanie. Wazektomia powoduje niepłodność, ponieważ w spermie po pewnym czasie po zabiegu nie ma już plemników. Nasieniowody potrzebują zazwyczaj 2–3 miesięcy, aby całkowicie oczyścić się z nich. Z tego powodu po 8 tygodniach od przeprowadzenia wazektomii wykonywane jest badanie nasienia na obecność plemników. W tym czasie poleca się stosowanie innej metody antykoncepcji.
W świetle polskiego prawa wazektomia, jako odwracalna metoda antykoncepcji, była i jest legalna. Podwiązanie nasieniowodów cieszy się rosnącym powodzeniem, a w niektórych krajach europejskich jest refundowana, jako skuteczna metoda antykoncepcji.
- Zobacz również: Metod antykoncepcji jest multum. Którą wybrać dla siebie?
Jak wygląda zabieg wazektomii?
Jeszcze jakiś czas temu wazektomia wykonywana była w znieczuleniu ogólnym. Lekarz przecinał skórę skalpelem, wykonywał zabieg, po czym nakładał szwy. Od kilku lat preferowana jest technika wazektomii bez skalpela, jako metoda prostsza i bezpieczniejsza, którą wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega ona na rozwarstwieniu specjalnym narzędziem powłoki worka mosznowego i przecięciu nasieniowodu. Jego końce zamyka się za pomocą wysokiej temperatury (mikrokoagulacji) i podwiązuje się je. Na koniec lekarz wsuwa je do moszny i zakłada opatrunek, bez konieczności zakładania szwów. Wazektomia bez skalpela chwalona jest za mniejszą inwazyjność, minimalne ryzyko krwawienia i powikłań. Całość trwa jedynie od 15 do 30 minut.
Sam zabieg jest bezbolesny, a po nim może pojawić się uczucie dyskomfortu lub nieznaczne dolegliwości bólowe, które można łagodzić środkami przeciwbólowymi. Do zwyczajnego funkcjonowania pacjenci wracają już po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Przez tydzień, dopóki ranka się zagoi, należy powstrzymać się od współżycia, oraz zakładać wygodną bieliznę i spodnie, które nie będą uciskać tego miejsca. Przez pierwsze dwa tygodnie niewskazany jest duży wysiłek fizyczny i intensywne treningi sportowe.
Możliwe powikłania wazektomii
Specjaliści podkreślają, że wazektomia to bezpieczny i prosty zabieg, niosący niewielkie ryzyko powikłań. Należy jednak wiedzieć, że może on mieć też pewne minusy. Niekiedy kończy się niepowodzeniem (od 0,1 do 0,6% pacjentów), lub pojawiają się w jego efekcie komplikacje.
Po zabiegu wazektomii może pojawić się:
- stan zapalny, który powoduje obrzęk i ból w miejscu przeprowadzenia zabiegu;
- gorączka;
- siniak na mosznie;
- obecność krwi w nasieniu;
- zapalenie najądrza lub jądra.
Bardzo rzadko dochodzi w późniejszym czasie do odtworzenia ciągłości nasieniowodu (u mniej niż 0,1% pacjentów).
Wazektomia — zalety podwiązania nasieniowodów
Wazektomia nie wpływa to na obniżenie sprawności czy jakości życia seksualnego mężczyzn. Efekt jest wręcz odwrotny — mężczyzna, który nie musi się przejmować, czy stosunek będzie skutkował ciążą, czerpie znacznie więcej przyjemności z niego, podobnie jak partnerka, która także nie musi się martwić o ten aspekt. Wazektomia nie wpływa na obniżenie libido, stosunki seksualne oraz orgazmy wyglądają jak dotychczas.
- Zobacz również: Kobiece libido – co sprawia, że mamy ochotę na seks?
Czy wazektomię zawsze można odwrócić?
Wazektomia uważana jest za odwracalny zabieg, ale trzeba wziąć pod uwagę, że rewazektomia jest zabiegiem znacznie bardziej skomplikowanym, który wymaga obecności anestezjologa. Inną kwestią jest to, że nie ma 100% gwarancji, że odwrócenie jej przyniesie oczekiwany rezultat. Im więcej czasu minęło od zabiegu, szanse na odzyskanie płodności maleją. Z tego powodu wazektomię poleca się jako zabieg ubezpładniający dla mężczyzn, którzy nie chcą i nie planują posiadać biologicznych dzieci. Decyzja o wazektomii musi być dobrze przemyślana, i najlepiej omówiona z partnerką.
Ile kosztuje wazektomia?
Wazektomię wykonuje się wyłącznie w prywatnych placówkach medycznych. Koszt zabiegu, wraz z konsultacjami i badaniami nasienia, wynosi ok. 3000 zł, co ostatecznie zależy od cennika gabinetu. Inaczej ma się sprawa z rewazektomią — jej koszt szacuje się na ok. 20 tys. zł.