Dieta Zdrowie

Krwotoki z nosa, obfite miesiączki i tendencje do siniaków? Jednym z powodów może być niedobór tej witaminy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 października 2021
witamina K
Fot. iStock
 

Witamina K  jest konieczna dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej niedobór nie zdarza się zbyt często, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto wiedzieć, jaką rolę pełni witamina K, kto narażony jest na jej niedobór i gdzie szukać jej źródeł?

Czym jest witamina K?

W warunkach naturalnych witamina K występuje w dwóch postaciach wykazujących aktywność biologiczną (witamina K1 i K2). Trzecia otrzymywana jest syntetycznie (witamina K3):

 • witamina K1 – (filochinon, fitomenadion lub fitonation). Można ją dostarczyć do organizmu wraz z produktami pochodzenia roślinnego. Występuje pod postacią żółtej cieczy rozpuszczalnej w tłuszczach i odpornej na działanie temperatury. Ilość witaminy K1 w liściach roślin jest proporcjonalna do zawartości chlorofilu — im więcej chlorofilu, tym lepsze źródło witaminy K1. Część warzyw nieposiadających chlorofilu nie zawiera tej witaminy;
 • witamina K2 – (menachinon). Tę postać witaminy K wytwarzają bakterie Enterobacteriaceae zasiedlające jelito czcze i kręte. Synteza witaminy K2 przez drobnoustroje pokrywa znaczną część dobowego zapotrzebowania człowieka na nią;
 • witamina K3 – (menadion) jest otrzymywaną syntetycznie pochodną witaminy K. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w wodzie i charakteryzuje się lepszą przyswajalnością niż naturalna witamina K1.
witamina K

Fot. iStock

Rola witaminy K dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest bardzo istotna. Polega ona na:

 • zapobieganiu zaburzeń krzepnięcia krwi — witamina K bierze udział w procesie syntezy osoczowych czynników krzepnięcia krwi oraz białka protrombiny, niezbędnych dla prawidłowego procesu krzepnięcia krwi;
 • wspieraniu układu sercowo-naczyniowego, ze względu na działanie przeciwkrwotocznie i wzmacniające ściany naczyń krwionośnych;
 • formowaniu i ochronie tkanki kostnej, dzięki wspieraniu wychwytywaniu wapnia przez układ szkieletowy;
 • działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Witamina K — gdzie ją znajdziemy?

Źródłem witaminy K są przede wszystkim zielone warzywa liściaste. Do najlepszych źródeł zaliczamy przede wszystkim: brokuły, jarmuż, szpinak, brukselkę, sałaty, roszponkę, kapustę włoską, szparagi, natkę pietruszki. Witamina K jest obecna również w selerze naciowym, botwinie, awokado, ogórkach, cukinii, karczochu, bobie, groszku, kalafiorze, rzepie, ziemniakach, marchwi, topinamburze, w produktach zbożowych, kaszy bulgur, oleju sojowym.

Witamina K znajduje się także w owocach takich jak: truskawki, brzoskwinie, oraz orzechach i daktylach. Innym, choć mniej istotnym źródłem witaminy K są również niektóre produkty pochodzenia zwierzęcego, takich jak: wątroba wołowa, jajka oraz mleko i jego przetwory.

witamina K

Fot. iStock/witamina K

Witamina K — niedobór w organizmie

Do niedoboru witaminy K dochodzi rzadko, ale gdy już ma miejsce, objawy są charakterystyczne.

Niedobór wpływa na wydłużenie czasu krzepnięcia krwi, co bywa przyczyną:

 • krwotoków z nosa i z układu pokarmowego;
 • krwiomocz;
 • obfite miesiączki,
 • skłonność do powstawania siniaków,
 • częste biegunki,
 • częstsze zapadanie na infekcje bakteryjne.

Do osób najbardziej zagrożonych niedoborem zaliczamy noworodki i niemowlęta karmione piersią, osoby cierpiące na choroby wątroby i przewlekłe zapalenie trzustki, zespół złego wchłaniania, mukowiscydozę. Narażeni na niedobór są również pacjenci po poważnych zabiegach operacyjnych, a także przyjmujące leki antykoagulujące lub antybiotyki. Niski poziom tej witaminy częściej występuje u osób niedożywionych lub stosujących dietę ubogą w zielone warzywa.

witamina K

Fot. iStock

Witamina K dla noworodka

Niskie stężenie witaminy K we krwi noworodka w pierwszych dniach życia powoduje skazę krwotoczną. Aby zapobiec tej niebezpiecznej sytuacji, wszystkim noworodkom po urodzeniu podaje się dawkę witaminy K zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Ponieważ u dzieci karmionych piersią ilość witaminy K mleku matki może być niewystarczająca, zaleca się codzienne doustne podawanie witaminy K począwszy od 8 doby życia do ukończenia 3. miesiąca życia. Producent witaminy wyszczególnia na opakowaniu lub w ulotce ilość kropli, jaką należy podawać niemowlętom. Niemowlęta karmione modyfikowanymi mieszankami mlecznymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K w szpitalu nie wymagają dalszej podaży kropli, ponieważ dostarcza ją podawane mleko.

Nadmiar witaminy K w organizmie

W przypadku naturalnej witaminy K  nie stwierdzono szkodliwego jej działania na organizm. Natomiast należy być ostrożnym przy przyjmowaniu syntetycznych preparatów tej witaminy, ponieważ syntetyczna witamina K w nadmiarze negatywnie wpływa na:

 • funkcjonowanie wątroby;
 • powoduje nadmierną potliwość, uczucie gorąca, bóle serca.

źródło:  www.mp.pl, www.medonet.pl 

 


Dieta Zdrowie

Zagłębienia w płytce, jej pogrubienie czy plamki mogą świadczyć o łuszczycy paznokci. Co warto wiedzieć o tej chorobie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
4 października 2021
łuszczyca paznokci
Fot. iStock
 

Łuszczyca paznokci jest trudnym w leczeniu schorzeniem dermatologicznym. Często towarzyszy osobom cierpiącym na łuszczycę zwykłą oraz łuszczycowe zapalenie stawów. Warto wiedzieć, jakie objawy powoduje łuszczyca paznokci, skąd się bierze ta choroba, oraz w jaki sposób można z nią walczyć?

Łuszczyca paznokci — przyczyny problemu 

Łuszczyca paznokci jest chorobą autoimmunologiczną, w wyniku której układ odpornościowy atakuje swoje komórki. W tym przypadku choroba powoduje pojawienie się niepokojących zmian na płytce paznokci. Nie jest to schorzenie rzadkie — szacuje się, że w Polsce może na nią cierpieć nawet milion osób.

Nie do końca wiadomo, co jest podłożem choroby, ale można zauważyć ogromną rolę genetyki w dziedziczeniu choroby. Wiadomo, że dzieci, których rodzice cierpią na łuszczycę w różnej postaci, są obarczone wyższym ryzykiem rozwoju tego schorzenia u siebie. Łuszczyca paznokci nie jest chorobą zakaźną, ale wiadomo, że pewne czynniki mogą spowodować jej remisję.

łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Co może wywołać pojawienie się lub nawrót łuszczycy paznokci?

 • Choroby zakaźne takie jak: ospa, odra, różyczka, półpasiec;
 • istnienie łuszczycy stawowej (nawet u ponad 80% pacjentów), oraz łuszczycy zwyczajnej (u ok. 50 %);
 • choroby przewlekłe — np. cukrzyca;
 • infekcje bakteryjne, np. angina paciorkowcowa, przewlekłe zapalenie zatok, próchnica, nawracające zapalenie pęcherza;
 • przyjmowanie niektórych antybiotyków, sterydów, betablokerów i leków hormonalnych;
 • narażenie na długotrwały i silny stres;
 • nadużywanie alkoholu;
 • palenie papierosów.

Objawy łuszczycy paznokci

Objawy, które powoduje łuszczyca paznokci mogą być różne i dotyczyć zarówno paznokci u rąk, jak i u stóp. Ich rodzaj zależy od miejsca, które zostanie zaatakowane przez chorobę. Łuszczyca paznokci i jej objawy mogą być mylone z innymi chorobami dermatologicznymi np. z grzybicą. Co może wskazywać na problem z łuszczycą paznokci?

Jeśli łuszczyca dotknie macierz paznokcia, można zauważyć na płytce:

 • naparstkowanie — powstanie pojedynczych, dość dużych wgłębień o nieregularnym kształcie na płytce paznokciowej. Najczęściej ten objaw występuje u około 70% pacjentów z łuszczycą i pojawia się w obrębie palców rąk, natomiast w obrębie palców stóp występuje sporadycznie;
 • linie Beau — są poprzeczne proste wgłębienia w płytce paznokcia;
 • podłużne bruzdowanie;
 • nierówną powierzchnię całej płytki paznokciowej (trachyonychia);
 • często dochodzi do kruszenia się płytki paznokciowej;
 • dochodzi do odbarwień w obrębie płytki paznokciowej (leukonychia).
łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Gdy dojdzie do zajęcia przez chorobę łożyska paznokci, mogą się pojawić:

 • plamy olejowe (łososiowe) — czyli okrągłe, najczęściej pojedyncze ogniska barwy żółtawej. Na początku rozwoju plamy olejowe przybierają zintensyfikowany koloryt płytki (bardziej różowy lub czerwony), a miejsce to staje się tkliwe i pojawia się bolesność;
 • onycholiza — oddzielanie się płytki paznokciowej od łożyska. W efekcie pod płytką tworzy się przestrzeń, w której mogą namnażać się szkodliwe drobnoustroje wywołujące infekcje bakteryjne;
 • linijne wylewy krwawe w obrębie płytki paznokciowej, wyglądające jak podłużne, kilkumilimetrowe, ciemnoczerwone pasemka w obrębie płytki;
 • rogowacenie podpaznokciowe.
łuszczyca paznokci

Fot. iStock

Łuszczyca paznokci — leczenie choroby

Trudno na pierwszy rzut oka postawić prawidłową diagnozę, ponieważ łuszczyca paznokci może mieć objawy podobne do objawów łuszczycy krostkowej, wyprysku rąk, czy grzybicy. Należy odwiedzić lekarza dermatologa, który przedstawi ocenę kliniczną, zleci badania mykologiczne, histopatologiczne czy kapilaroskopowe. Leczenie, jakiego wymaga łuszczyca paznokci, zależy od stanu zdrowia pacjenta, stopnia rozwoju choroby oraz ciężkości i rozległości istniejących zmian.

Przede wszystkim w leczeniu łuszczycy paznokci stosuje się odpowiednie preparaty (np. glikokortykosteroidy, preparaty keratolityczne)  bezpośrednio na płytkę paznokciową oraz na wały okołopaznokciowe. W przypadku, gdy to leczenie nie zda egzaminu, lekarze włączają  leczenia ogólne przy pomocy preparatów łuszczycowych typu metotreksat czy cyklosporyna.

Coraz większą popularność zdobywają zabiegi fototerapii i fotochemioterapii (tzw. PUVA). Opierają się one na ekspozycji paznokcia na światło ultrafioletowe w połączeniu z lekiem światłouwrażliwiającym.

Leczenie łuszczycy paznokci bywa skomplikowane i długotrwałe, nie zawsze przynosi pożądane efekty ze względu na to, że leki stosowane od zewnątrz słabo wnikają w macierz i łożysko paznokcia.

łuszczyca paznokci

Fot. iStock/łuszczyca paznokci

Dieta a łuszczyca paznokci 

Ważnym elementem wsparcia leczenia łuszczycy jest dobrze zbilansowana dieta, która może wpływać na złagodzenie nasilenia objawów oraz utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, co jest ważne także w innych typach łuszczycy. Należy pamiętać o tym, by:

 • w diecie nie zabrakło produktów bogatych w kwasy omega-6 i omega-3. Należą do nich m.in.: ryby, orzechy, migdały, olej lniany i rzepakowy;
 • unikać alkoholu;
 • ograniczyć czerwone mięso w diecie oraz unikać dużych ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i produktów wysoko przetworzonych.

 


źródło: www.centrumluszczycy.pl , www.poradnikzdrowie.pl 

Dieta Zdrowie

#Oh!Szkoło – odpowiedz na pytania i weź udział w naszej akcji z nagrodami! ❤

Redakcja
Redakcja
2 października 2021

#Oh!Szkoło – Akcja z nagrodami! ❤

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – w każdy czwartek publikować będziemy artykuł, pod którym znajdziesz pewne zadanie do wykonania. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod artykułem. Mamy dla was cud świetne nagrody!

Spośród wszystkich komentarzy, które zamieszczać będziecie pod artykułami, biorącymi udział w akcji, wybierzemy te, które nagrodzimy 🎁. Bądźcie z nami na stronie głównej Ohme.pl i na naszym Facebooku!

 

#Zadanie 1:

#Oh!Szkoło: Pomóżmy dzieciom znów dobrze poczuć się w szkole. Akcja z nagrodami! ❤ 

Pierwsze wyzwanie na zachętę! W komentarzu do tego artykułu napisz, jak czujesz się po tych pierwszych dniach szkoły? Co cię ucieszyło, zaskoczyło, przeraziło, czy zwyczajnie wkurzyło. Z czym najtrudniej ci sobie poradzić?

#Zadanie 2:

Dziewięć cech dobrego i mądrego nauczyciela. #Oh!Szkoło: zadanie drugie ❤ 

W tym tygodniu spróbujmy jednocześnie cofnąć się nieco w czasie i spojrzeć w przyszłość. Czy w pamięci i sercu masz jakiegoś wyjątkowego nauczyciela? Pamiętasz kogoś, kto może zmienił twoje życie, może sprawił, że spojrzałaś na nie zupełnie inaczej niż dotychczas? Może dzięki niemu odkryłaś swój ukryty talent i dziś jesteś szczęśliwa właśnie dzięki temu?

I druga strona – o jakich nauczycielach dla swoich dzieci marzysz?

#Zadanie 3:

Zamiast „nie teraz, nie przeszkadzaj”, powiedz: „zawsze mam czas na krótkie przytualnie”. #Oh!Szkoło – zadanie trzecie ❤ 

W komentarzu pod tym artykułem napisz, jak godzisz codzienne zabieganie z czasem tylko dla dzieci. Może masz jakieś triki, którymi możesz się z nami podzielić – chętnie się nauczymy czegoś nowego!

#Zadanie 4:

„Tylko dzieci, które nie boją się, że zostaną ocenione, nie wstydzą się błędu”. #Oh!Szkoło – zadanie czwarte ❤

Czujesz, że tradycyjny model szkoły nie wspiera dzieci w rozwoju tak, jak mógłby i powinien? Twoje dziecko ma dość nadmiaru sprawdzianów i prac domowych, a ty – roli jego nadzorcy? Napisz, jak twoim zdaniem powinna wyglądać szkoła idealna – wpierająca dzieci, rozwijająca je, ucząca życia. Dobra dla nich, dla ich nauczycieli i rodziców. Puść wodze fantazji. A może znasz taką szkołę? Opowiedz o tym!

Piszcie w komentarzach pod konkretnymi zadaniami– czekamy! ❤

Nagrody:

 

2x Wyprawka szkolna od MSI

Zestaw zawiera:

 • Plecak MSI Air
 • Mysz MSI M92
 • Zestaw Fan Day Pack
 • Długopis MSI
 • Jajko MSI

 

Kiedy trzeba uwolnić swoją kreatywność albo zdobyć wiedzę na nadchodzącą klasówkę, wtedy laptop okazuje się najlepszym przyjacielem. MSI oferuje laptopy, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników:

 • Seria Modern łączy w sobie elegancki design z najnowocześniejszymi podzespołami. Wydajne procesory zapewniają wysoką produktywność, a niewielka waga pozwala zabrać laptop wszędzie tam, gdzie będziemy go potrzebować.
 • Seria Prestige zamyka w ultra smukłej i lekkiej obudowie najwyższą wydajność oferowaną przez procesory Intel. Laptopy z serii Prestige zostały stworzone po to, aby podkreślić styl i wyjątkowość właściciela, a zarazem zapewnić mu potrzebną do pracy i rozrywki moc i mobilność.

Więcej na FacebookuTwitterze i Instagramie.


10x Voucher o wartości 150 zł na zakupy we Frisco.pl. Uwaga! Realizacja vouchera możliwa wyłącznie przy zamówieniach o minimalnej wartości 250zł. 

Frisco.pl to działający od 14 lat największy supermarket internetowy w Polsce, będący nowoczesną i wygodną alternatywną dla dużych zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych. Oferuje szeroki asortyment produktów oraz ceny na poziomie hipermarketów. Dzięki temu zapewnia możliwość zaoszczędzenia czasu oraz zrobienia w jednym miejscu kompleksowych zakupów z dostawą, bez wychodzenia z domu.

Więcej na FacebookuInstagramieYouTube

Więcej na FacebookuInstagramieYouTube

1 x Drukarka wielofunkcyjna 3-w-1 Epson EcoTank L3151

Świetna jakość druku dokumentów i zdjęć, koszt poniżej 1 gr za stronę mono i 2 gr za kolor, skanowanie, kopiowanie i pewność, że nie skończy Ci się atrament wtedy, gdy się tego najmniej spodziewasz! Takie rzeczy to tylko z Epson! A dokładnie z Epson L3151 – urządzeniem wielofunkcyjnym dla domu czy małej firmy. Oferuje ono najniższy koszt druku, a dzięki zastosowaniu technologii MicroPiezo (druk bez podgrzewania) oszczędza prąd i środowisko naturalne. Dodatkowo firma dorzuca do tego zapas atramentu na 3 lata i wydłużoną gwarancję na 36 miesięcy. Full wypas.

Więcej informacji o produktach EPSON: YouTube, FacebookInstagram

 

Informacje o produktach:

 • Materac Atena – lateksowy prozdrowotny materac dla dzieci i młodzieży. Lateks świetnie dopasowuje się do ciała, jest produktem o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Budowa lateksu sprzyja też zachowaniu wysokiej higieny snu i odpowiedniej temperatury – poprzez swobodny przepływ powietrza wewnątrz wkładu. Materac jest produktem rehabilitacyjnym – bezpiecznym w użytkowaniu przez młode osoby, wspierającym kształtowanie zdrowej postawy kręgosłupa. Materac Atena znajduje się w pokrowcu do prania ze specjalną antybakteryjną powłoką Sanitized®. Wysokość materaca z pokrowcem: 14 cm. Cena od 973 PLN.
 • Poduszka Smart Latex profilowana – poduszka, która łączy zalety pianki termoelastycznej i lateksu. Stabilnie podpiera głowę i szyję, pomaga w kształtowaniu prawidłowej postawy kręgosłupa. Odpręża mięśnie w okolicy kręgosłupa szyjnego, niweluje bóle głowy i karku. Doskonała po całym dniu spędzonym przed komputerem lub przy biurku. Jest bezpieczna dla alergików. Poduszka znajduje się w delikatnym pokrowcu do prania. Rozmiary poduszki: 64x42x8/10 cm. Cena od 227 PLN.

Upominek od Mars Polska oraz zapas bezcukrowych gum do żucia obejmujący Orbit® Spearmint, Orbit® Peppermint oraz Orbit® for Kids, rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w profilaktyce zdrowych i czystych zębów.

Mars Polska od lat angażuje się w działania mające na celu podnoszenie świadomości na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Poprzez markę Orbit® od lat promuje profilaktykę zdrowia zębów jako współorganizator, realizowanego z sukcesem od 2013 roku, ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Dziel się Uśmiechem”. Dzięki współpracy z ekspertami marka wypracowała i aktywnie popularyzuje 4 kroki dla zdrowych zębów, które w prosty sposób tłumaczą, jak minimalizować ryzyko wystąpienia próchnicy. Jednym z nich jest właśnie żucie bezcukrowej gumy po jedzeniu i piciu, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów.

Więcej na Facebooku i Instagramie.

Więcej na Facebooku i Instagramie Orbit.


Zobacz także

Sok z czarnego bzu

Sok z owoców czarnego bzu. Prosty i smaczny specyfik, który ceniły nasze babcie. Dlaczego warto mieć go pod ręką?

Masz ochotę na coś słodkiego? Być może to 1 z 7 objawów niedoboru serotoniny

6 rzeczy, które warto wiedzieć o ADHD