Go to content

Suszone pomidory – aromatyczne, wyraziste w smaku i zdrowe. Dlaczego warto je jeść i jak zrobić własne?

Fot. iStock

Suszone pomidory to smaczny i zdrowy dodatek do przekąsek czy past kanapkowych. Są aromatyczne, wyraziste w smaku i warto je mieć pod ręką, ponieważ zawierają dużą ilość likopenu oraz innych substancji wspierających zdrowie. Dlaczego warto włączyć suszone pomidory do diety i w jaki sposób można zrobić własne zapasy?

Suszone pomidory to znakomity dodatek, który powinien znaleźć miejsce dla siebie w zdrowej diecie. Miłośnicy ich smaku chwalą je za zastosowanie w kuchni oraz fakt, że przywodzą na myśl gorące letnie dni, natomiast zwolennicy zdrowego trybu życia zwracają uwagę na ich działanie prozdrowotne.

Pomidor to jedno ze zdrowszych, tanich i lubianych warzyw

Pomidory są nie tylko smaczne, ale nie kosztują wiele i są przede wszystkim zdrowe. Zarówno świeże, jak i przetworzone, zawierają wiece cennych dla zdrowia substancji, a w pomidorach suszonych jest ich naprawdę sporo.

Fot. iStock

Świeże pomidory to skarbnica witaminy C, wzmacniającej odporność, witaminy A chroniącej wzrok, oraz witaminy E hamującej procesy starzenia się komórek. W pomidorach znajdziemy również witaminy z grupy B, które konieczne są dla układu nerwowego, oraz witaminy K odpowiadającej za krzepliwość krwi. W pomidorach znajdziemy liczne mikro- i makroelementy: potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, brom, czy kobalt. Są w nich także pektyny i błonnik obniżające poziom złego cholesterolu i wspierające pracę układu pokarmowego Obniżają ciśnienie krwi i wykazują również działanie moczopędne.

Likopen z kolei jest silnym antyutleniaczem, który chroni komórki organizmu przed przedwczesnym starzeniem się, a skórę przed efektami działania promieniowania ultrafioletowego.

Surowe pomidory są również łaskawe dla szczupłej sylwetki. W 100g surowych pomidorów znajdziemy jedynie 18 kcal.

Suszone pomidory — skoncentrowane źródło zdrowia

Suszone pomidory zawierają w sobie jeszcze więcej niż w świeżych pomidorach, substancji ważnych dla zdrowia. W 100 g suszonych pomidorów znajduje się aż 39 mg witaminy C, ponadto dostarczają one organizmowi ok. 833 IU witaminy A. Suszone pomidory to też skarbnica  witamin z grupy B (m.in. B1, B2, B3 i B6). Dostarczają dużą ilość potasu, który odpowiada za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej i prawidłową pracę mięśni, w tym serca. W 100 g suszonych pomidorów znajduje się 3427 mg potasu, natomiast w tek samej ilości świeżych pomidorów znajduje około 280 mg potasu. Suszone pomiary dostarczają również sód, wapń, żelazo, magnez, fosfor, selen. Nie brakuje w nich oczywiście likopenu.

Fot. iStock

Suszone pomidory a likopen

Suszone pomidory posiadają wysokie stężenie likopenu, którego ilość wzrasta wraz z obróbką termiczną pomidorów. Jest on też łatwiej przyswajalny, a to jest ważne ze względu, że wykazuje on działanie antynowotworowe — szczególnie obniża ryzyko zachorowania na raka prostaty i na raka piersi, oraz raka żołądka. Oprócz tego likopen chroni przed procesem tworzenia blaszki miażdżycowej w naczyniach wieńcowych, wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co chroni układ sercowo-naczyniowy.  Likopen chroni skórę przed skutkami promieniowania słonecznego, obniża ryzyko rozwoju osteoporozy, poprawiając gęstość mineralną kości.

Suszone pomidory w oleju 

Suszone pomidory w oleju to jedna z możliwości przechowywania tych warzyw przez dłuższy czas. Ponadto pomidory w obecności oleju zyskają, ponieważ roślinne oleje są źródłem witaminy E, czy ważnych jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto również wspomnieć, że dzięki temu organizm lepiej przyswoi witaminy A, D, K i E, które rozpuszczają się w tłuszczach. Można sięgnąć po suszone pomidory w oleju rzepakowym lub w oliwie z oliwek. Oba tłuszcze są dobrym wyborem.

Suszone pomidory — przepis

Suszone pomidory w oleju można przygotować samodzielnie i nie jest to trudne zadanie. Pomidory można w ten sposób zamykać w słoikach przez cały rok, ale najzdrowsze, najsmaczniejsze, aromatyczne (i tańsze) są zbierane w sezonie. Warto sięgać po te, które pochodzą ze swojskich upraw, gdzie nie stosuje się sztucznych nawozów w nadmiarze, lub nawet wcale.

Fot. iStock

Suszone pomidory — przepis:

  • 2 kg pomidorów (najlepiej mięsistych odmian)
  • 2 szklanek oliwy z oliwek
  • 4-5 ząbków czosnku
  • 2 papryczki chilli
  • 4-5 łyżek suszonej bazylii
  • 3 łyżki suszonego tymianku
  • kilka gałązek świeżej bazylii (opcjonalnie)
  • kilka gałązek świeżego oregano (opcjonalnie)
  • sól

Przygotowanie:

Pomidory umyj, osusz ręcznikiem papierowym i przekrój na pół. Usuń gniada nasienne.

Blachę od piekarnika posmaruj oliwą, ułóż na niej pomidorki skórą do dołu. Pomidory posól nieco i posyp lekko suszoną bazylią. Tak przygotowane wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 80 stopni, na około 5 godzin przy uchylonych drzwiczkach od piekarnika. Czas suszenia może ulec wydłużeniu ze względu na różną wielkość i mięsistość poszczególnych odmian pomidorów. Gotowe suszone pomidory powinny mieć pomarszczone brzegi, ale nie mogą być nadmiernie wyschnięte, „wiórowate”.

Gdy pomidory będą już gotowe, przygotuj zalewę z oleju. Obierz czosnek i pokrój na plasterki. Z papryczek usuń nasiona, pokrój je na mniejsze części. Do wyparzonych słoików wkładaj kawałki papryczki, plasterki czosnku i jeszcze ciepłe pomidory. Zalej je olejem podgrzanym z przyprawami. Słoiki zakręć i odwróć wieczkiem do dołu. Gdy słoiki wystygną, odłóż je do lodówki lub w inne chłodne miejsce.


źródło:  zywienie.medonet.pl, www.przyslijprzepis.pl