Go to content

Objawy raka piersi. Co powinno wzbudzić twój niepokój?

Objawy raka piersi
Fot. iStock

Objawy raka piersi bywają różne, ale w każdym przypadku pojawienie się któregoś z nich powinno stanowić dla kobiety sygnał do szybkiej konsultacji lekarskiej. Rak piersi jest nowotworem, który nadal zbyt często odbiera kobietom życie. Świadomość, jak wyglądają objawy piersi, i na czym polega profilaktyka tego nowotworu, może uratować życie.

Rak piersi

Duże, małe, bardziej lub mniej kształtne — nie ma znaczenia to, jak wyglądają piersi, ale ważne jest to, czy są zdrowe. Rak piersi jest głównym zagrożeniem nie tylko dla ich zdrowia, ale przede wszystkim dla życia kobiety. W dodatku jest najczęstszą chorobą nowotworową pojawiającą się u kobiet. Nie można przy tym pominąć faktu, że na raka piersi chorują także mężczyźni, choć zdarza się to nieczęsto, ok. 140 przypadków rocznie. Rak piersi może rozwijać się powoli, lub też zaatakować gwałtownie i w ciągu kilku miesięcy spustoszyć organizm kobiety. Najbardziej zagrożone jego rozwojem są panie w przedziale wiekowym 55 – 65 lat, ale nie oznacza to, że młodsze lub starsze nie zachorują.

Objawy raka piersi

Fot. iStock/Objawy raka piersi

Nieleczony rak piersi prowadzi do zgonu, natomiast wykryty i leczony w stadium przedinwazyjnym, jest praktycznie całkowicie wyleczalny. Kobiety, u których zdiagnozowano inwazyjny rak piersi, ale bez przerzutów do węzłów chłonnych, mają 90% szans na przeżycie 5-letnie. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka oraz szybka reakcja na pierwsze objawy raka piersi.

Objawy raka piersi — co powinno wzbudzić niepokój?

Pierwsze objawy choroby nie muszą być wyraźne czy dokuczliwe. W wielu przypadkach rak rozwija się nie dając dłuższy czas żadnych niepokojących objawów. Z tego powodu każda kobieta powinna być wyczulona na wszelkie nieprawidłowości, o których może dać znać organizm.

Objawy raka piersi, których nie wolno ignorować

Rak piersi zazwyczaj daje o sobie znać w obrębie zaatakowanej piersi, która może zmienić wygląd. U chorych kobiet mogą pojawiać się następujące objawy:

Pierś:

  • twardy guzek w piersi, wyczuwalny pod palcami w piersi. Ważną informacją jest to, że guzek zazwyczaj pojawia się w górnej bocznej części piersi, a najrzadziej w dolnej przyśrodkowej części. Mimo tej wskazówki każdą część piersi należy potraktować tak samo wnikliwie przy samobadaniu;
  • zmiana wielkości, kształtu, obrysu i napięcia skóry piersi;
  • wciągnięcie skóry piersi i zmiany w obrębie skóry piersi lub skóry brodawki: wgłębienia w skórze, objaw skórki pomarańczy; zaczerwienienia;
  • obrzęk fragmentu lub całej piersi;
  • ból w piersi bez wyraźnych przyczyn;
  • poszerzenie żył skóry piersi;
  • owrzodzenie i martwica skóry piersi.
Objawy raka piersi

Fot. iStock/Objawy raka piersi

Brodawka:

  • wciągnięcie brodawki sutkowej, pojawiające się nagle;
  • skierowanie brodawki w innym kierunku niż zwykle;
  • wyciek z brodawki sutkowej, szczególnie krwisty.

Węzły chłonne:

Inna lokalizacja:

Objawy raka piersi mogą dotyczyć również obszarów innych, niż pierś i węzły chłonne z nią sąsiadujące. Rak piersi, jako nowotwór złośliwy, ma tendencję do dawania przerzutów nawet do odległych narządów. Do najczęstszych lokalizacji przerzutów należą: kości kręgosłupa, żeber i dolnych kończyn, wątroba, płuca, mózg oraz odległe węzły chłonne. W takim przypadku mogą pojawić się objawy raka piersi związane z danym obszarem, np. bóle kości, żółtaczka, czy uporczywy kaszel.

Fot. iStock/Objawy raka piersi

Bądź świadoma i działaj, zanim pojawią się objawy raka piersi 

Kto może zachorować na raka piersi? Każda z nas! Szczególnie narażone na rozwój tej choroby są panie po 35. roku życia, oraz te, u których stwierdzono mutację genów BRCA1/2, szczególnie gdy na raka piersi chorowała mama lub siostra. Ryzyko choroby zwiększa: wczesna pierwsza miesiączka, menopauza po 55. roku życia, brak ciąż lub późne urodzenie pierwszego dziecka. Na niekorzyść może działać także stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych z estrogenami lub hormonalnej terapii zastępczej opartej na estrogenach. Dieta również ma wpływ na zdrowie. Wiadomo, że na wystąpienie raka piersi bardziej narażone są kobiety uzależnione od alkoholu, oraz u których występuje otyłość. Przejście niezłośliwych zmian w piersi, lub raka w jednej piersi, także może zwiększać to ryzyko.

Dlatego tak ważna jest świadomość, jak wyglądają objawy raka piersi i szybka reakcja na ich pojawienie się. Równie ważna, a nawet ważniejsza, jest profilaktyka. Ogromną rolę odgrywa nie tylko zdrowy styl życia, ale także samobadanie piersi przeprowadzane regularnie, co miesiąc. Poza nim ważne są regularne kontrole u lekarza ginekologa, który również przeprowadza badanie piersi i może wykonać, lub skierować kobietę na USG piersi, czy badanie mammograficzne. Czujność jest niezwykle istotna, by udało wyłapać się pierwsze zmiany, zanim jeszcze pojawią się wyraźne objawy raka piersi, a szanse na skuteczne leczenie dramatycznie zmaleją.


źródło: www.onkonet.pl,onkologia.org.pl,zwrotnikraka.pl