Choroby Zdrowie

Suchość pochwy jest przyczyną wstydu i dyskomfortu, a także bolesnych stosunków. Jak można jej uniknąć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 sierpnia 2021
Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock
 

Suchość pochwy to przykra dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Wbrew pozorom nie dotyczy jedynie pań w okresie menopauzy, ale bywa utrapieniem także młodszych kobiet. Suchość pochwy bywa powodem wstydu i dyskomfortu, a także bolesnych stosunków. Warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie poradzić z problemem, by wszystko wróciło do normy.

Suchość pochwy — kiedy o niej mówimy?

Ścianki pochwy zbudowane są z  nabłonka, w którym rozmieszczone są gruczoły produkujące śluz. Za jego produkcję odpowiadają estrogeny, hormony wytwarzane w jajnikach. Śluz służy utrzymaniu odpowiedniego środowiska w pochwie, dzięki któremu nie wnikają do niego drobnoustroje chorobotwórcze. Odpowiada również za właściwe nawilżenie i jej elastyczność, dzięki czemu możliwy jest stosunek, który jest źródłem przyjemności.

Suchość pochwy występuje gdy ścianki pochwy przestają być właściwie nawilżone przez śluz. Gdy jest jego zbyt mało, kobiety zauważają u siebie pogorszenie życia seksualnego, a nawet obniżenie i zanik ochoty na seks. Suchość pochwy może dotykać nawet co czwartą kobietę w wieku od 30 do 60 lat, a więc nawet panie w wieku rozrodczym, które teoretycznie nie powinny mieć do czynienia z tym problemem. Niestety nie każda z pań chce o tym mówić, unikając tematu nawet z lekarzem ginekologiem, i często cierpią, choć pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Nieleczona suchość powoduje ból i szereg przykrych doznań, naraża  również na powstawanie urazów oraz ryzyko pojawiania się infekcji intymnych.

Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock 

Przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy może mieć różne przyczyny, dlatego tak ważne jest, by powiedzieć o problemie ginekologowi. Do czynników powodujących kłopoty z suchością pochwy zaliczamy:

  • menopauza —  wynikające z niej zmiany hormonalne wpływają na poziom produkcji śluzu i nawilżenia nabłonka. W efekcie zmian  ścianki pochwy stają się również cieńsze i mniej elastyczne;
  • ciąża — suchość w ciąży wymaga konsultacji ginekologicznej. Z jednej strony to sytuacja normalna, która może wynikać ze zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej, a z drugiej strony suchość pochwy może być objawem infekcji intymnej, która może zagrażać  zdrowiu płodu;
  • karmienie piersią;
  • środki antykoncepcyjne — problem może pojawić się podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej, w plastrach, jak i podczas stosowania pierścienia dopochwowego z hormonami;
  • infekcja intymna, np. bakteryjna lub grzybicza — tocząca się infekcja może powodować dokuczliwe upławy, jak i pogłębiać problem suchości pochwy;
  • przyjmowanie leków — najczęściej powodem suchości pochwy są leki stosowane przy leczeniu m.in. astmy, depresji, czy cukrzycy;
  • stany zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy;
  • przyjmowanie chemioterapii i radioterapii;
  • lęk i stres — problem może mieć podłoże psychosomatyczne;
  • faza cyklu — problem z suchością pochwy może pojawiać się przed miesiączką.
Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock 

Suchość pochwy — objawy 

Suchość pochwy powoduje objawy, które trudno jest ignorować. Zbyt niskie nawilżenie pochwy powoduje dokuczliwe swędzenie, pieczenie i kłucie sromu oraz pochwy. Wiele kobiet odczuwa przy tym nieprzyjemny ucisk w pochwie. Jednym z bardziej dotkliwych objawów suchości pochwy jest ból odczuwany podczas stosunku. Niedostateczna produkcja śluzu powoduje nie tylko fizyczny ból, ale i opór, niechęć przed seksem. Suchość pochwy może się objawiać także żółtawymi upławami.  Ponieważ upławy są także pierwszym objawem toczącej się infekcji intymnej, problem należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Suchość pochwy przed okresem

Suchość pochwy zazwyczaj pojawia się tuż przed okresem. Związane jest to ze spadkiem estrogenów i wzrostem poziomu  progesteronu. Jest to sytuacja naturalna, jednak warto omówić ją z ginekologiem, ponieważ może być także efektem infekcji intymnej. Jeśli suchość pochwy przed okresem nie jest spowodowana żadnymi patologiami, warto pamiętać podczas stosunku o użyciu lubrykantu, który zminimalizuje przykre odczucia. Fizjologicznie poziom nawilżenia pochwy powinien wzrastać w czasie owulacji.

Suchość pochwy po porodzie 

Również po porodzie kobiety skarżą się na suchość pochwy. Zmiany są przemijające, związane w ciężkim dla organizmu zadaniem, jakim jest wydanie dziecka na świat. Na jakiś czas po porodzie warto odłożyć aktywność seksualną, by organizm wrócił do formy. Przedłużająca się sytuacja jednak wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock

Leczenie suchości pochwy

Leczenie suchości pochwy należy zacząć od wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ponieważ problem może wynikać z różnych zaburzeń, sposób leczenia, w zależności od przyczyn, może wyglądać inaczej. Dopiero po wykluczeniu procesów patologicznych można sięgnąć po preparaty, które pomagają rozwiązać problem. Ewentualne infekcje grzybicze lub bakteryjne, muszą zostać wyleczone odpowiednimi lekami. Zazwyczaj po przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej pochwy problem znika.

Jeśli przyczyną suchości pochwy jest antykoncepcja hormonalna, najczęściej pomaga zmiana na preparat o innym składzie i stosunku hormonów. W przypadku menopauzy często zaleca się stopowanie hormonalnej terapii zastępczej. Warto jednak wiedzieć, że ten sposób likwiduje problem suchości pochwy u połowy przyjmujących ją kobiet.

Pomocne dla leczenia problemu jest doraźne stosowanie nawilżających preparatów (żele, globulki), które przynoszą szybką ulgę.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl

 


Choroby Zdrowie

Jak być szczęśliwą bez poczucia winy? Egoistycznie, na luzie, bez specjalnych planów

Redakcja
Redakcja
31 sierpnia 2021
fot. Nikita_Vishneveckiy/iStock
 

Poznaj filozofię Macieja Bennewicza i Anny Prelewicz, którzy wspólnie napisali książkę „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i znaleźć drogę do szczęścia”, Wydawnictwa Senus. Maciej i Anna przepracowali z ludźmi w ramach terapii, coachingu i mentoringu, a także niezliczonych szkoleń, warsztatów, kursów i wykładów tysiące godzin. Anna pracuje nieprzerwanie z ludźmi od 2009, a Maciej od 1987 roku.


„Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia”  Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz

Można żyć lepiej, spokojniej, stabilniej i bardziej szczęśliwie. Taką obietnicę składają autorzy niniejszej książki. Przytoczone przez Macieja metaforyczne opowieści (koany), ich interpretacje i pytania można oczywiście czytać wybiórczo. Jednak jeśli zamierza się potraktować ten poradnik jak kurs rozwojowy – a z takim zamierzeniem został on napisany – należy czytać strona po stronie. Czytelnicy mogą korzystać z interpretacji Anny i Macieja, albo interpretować zawarte w nim historie po swojemu. Wszak co czytelnik, to nieco inne rozumienie tekstu. I nie ma w tym niczego nieprawidłowego. Jak w życiu. Być może niektóre z prezentowanych tu opowiadań, interpretacji lub pytań zainspirują, inne zaskoczą lub wprawią w zakłopotanie, aż wreszcie pojawi się taki fragment, dzięki któremu czytelnik okryje źródło nowej energii odnawialnej dla własnego życia. Być może również jedno z pytań, które zada sobie doprowadzi go do celu lub co najmniej do odpowiedzi na pytanie czego chce…

 


Choroby Zdrowie

Melisa – wpływ na łagodzenie nerwów i dobry sen to nie jedyne jej zalety. Jak jeszcze działa to ziele?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 sierpnia 2021
melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania
Fot. iStock

Melisa tradycyjnie kojarzona jest z naturalnym sposobem na uspokojenie i dobry sen. Zalet, jakie daje stosowanie preparatów z melisą jest znacznie więcej. Kto i w jakich sytuacjach może stosować to zioło?

Melisa (Melissa officinalis) jest byliną należącą do rodziny jasnotowatych, naturalnie porastającą północne tereny Afryki, południowe Europy oraz Azji. Uprawia się ją na całym świecie, ze względu na jej zastosowanie w leczeniu oraz kuchni. W świecie roślin wyglądem nie wyróżnia się niczym szczególnym — posiada karbowane lub ząbkowane, zielone liście o przyjemnym cytrusowym aromacie. Wiosną i latem zakwita, wypuszczając małe, jasnożółte kwiaty. Świeże liście wykorzystuje się jako aromatyczną przyprawę do sałatek, oraz do nalewek i likierów. Na surowiec wykorzystywany w naturalnej medycynie zbiera się liście i ulistnione szczyty pędów, tuż przed kwitnieniem rośliny. Następnie zebrane liście są suszone w cieniu, w temperaturze nieprzekraczającej 35°C.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/melisa

Melisa — właściwości

Melisa zawiera szereg właściwości korzystnych dla naszego zdrowia. Wynikają one z obecności leczniczych substancji w jej listkach. Do najważniejszych należą: olejek eteryczny (zawiera cytral, cytronelal i geraniol), garbniki, flawonoidy, gorycze, śluzy, chlorofil i karotenoidy, kwasy fenolowe (kwas rozmarynowy, kawowy oraz ferulowy).

Melisa sławę zyskała dzięki naturalnym właściwościom uspokajającym, które są efektem zawartości olejku eterycznego. Napar z listków melisy wpływa na złagodzenie pobudzenia, ukojenie w sytuacjach stresowych i w stanach silnych emocji. Jest również cenionym wsparciem przy problemach z zasypianiem. Napar stosuje się także przy zaburzeniach rytmu serca o podłożu stresowym (tzw. nerwica serca).

Olejek pozyskiwany z melisy wykazuje działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dlatego polecany jest np. przy problemach trawiennych czy wzdęciach. Herbatka z melisy wpływa pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych, a więc usprawnia procesy trawienne.

Flawonoidy i kwasy fenolowe obecne w listkach melisy są silnymi antyoksydantami. Hamują one działanie wolnych rodników, które są uszkadzają i przyspieszają starzenie się komórek organizmu. Antyoksydanty są cennym wsparciem w zapobieganiu rozwoju chorób takich jak: cukrzyca, miażdżyca, schorzenia neurologiczne, oraz choroby nowotworowe.

Olejek melisowy stosowany bezpośrednio na skórę z opryszczką przyspiesza gojenie zmian. Jego działanie wynika z właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.  Można zatem pić melisę wspomagająco w stanach obniżonej odporności oraz w trakcie infekcji bakteryjnych i wirusowych.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/Melisa

Melisa dla kobiet w ciąży

Melisa jest dozwolona dla kobiet w ciąży, jako zioło bezpieczne, o ile stosuje się je z umiarem. Jej działanie uspokajające i przeciwskurczowe bywa potrzebne ciężarnym, szczególnie przy kłopotach z zasypianiem lub podczas stresujących przeżyć. Jej kojący wpływ na dolegliwości żołądkowe i poranne mdłości, również bywa zbawienny. Mimo tych niewątpliwych zalet, herbaty z melisy nie można pić bez ograniczeń. Rozsądek podpowiada, by w ciąży stosować ją raczej oszczędnie, wtedy, kiedy rzeczywiście istnieje taka potrzeba. Jednak filiżanka melisy od czasu do czasu na pewno nie zaszkodzi. Trzeba pamiętać, że podczas ciąży, nawet zioło bezpieczne jak melisa, nie powinno być nadużywane, w trosce o dobro dziecka.

Melisa dla dzieci 

Melisa dla dzieci dostępna jest przede wszystkim pod postacią herbatki, którą można stosować od 4. miesiąca życia, oraz syropu, dedykowanego dzieciom po ukończeniu 12. miesiąca życia. Mimo że producenci określili pułap wieku, od którego można podawać dzieciom poszczególne produkty, to jednak wprowadzenie melisy do diety warto skonsultować z lekarzem pediatrą. Melisa dla dzieci wykazuje  dobroczynne działanie, jednak w pewnych przypadkach melisa może powodować objawy alergii i nadwrażliwości. Dobrze jest zachować ostrożność przy wyborze i stosowaniu preparatów, także ziołowych, b, działając w dobrej wierze, nie zaszkodzić dziecku.

melisa - właściwości, działanie, przeciwwskazania

Fot. iStock/Melisa

Przeciwwskazania do stosowania melisy

Melisa jest uważana za surowiec bezpieczny, który można w razie potrzeby podać także dzieciom. Należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do jej stosowania w pewnych przypadkach. Na pewno zrezygnować z przyjmowania melisy powinny osoby uczulone na nią.

Zaleca się również odstawienie preparatów z melisą przed zabiegami operacyjnymi, ponieważ potencjalnie istnieje ryzyko zaistnienia  interakcji substancji obecnych w melisie z lekami podawanymi w czasie i po zabiegu. Warto również wiedzieć, że stosowanie melisy może mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdów, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

FB/ohmepl

 


źródło: ktomalek.pl

Zobacz także

10 objawów białaczki, które są często ignorowane

Piąty miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży, czyli półmetek ciąży – zmiany zachodzące w organizmie mamy oraz jak rozwija się maluch

9 produktów, które najczęściej powodują zgagę