Go to content

Suchość pochwy jest przyczyną wstydu i dyskomfortu, a także bolesnych stosunków. Jak można jej uniknąć?

Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock

Suchość pochwy to przykra dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Wbrew pozorom nie dotyczy jedynie pań w okresie menopauzy, ale bywa utrapieniem także młodszych kobiet. Suchość pochwy bywa powodem wstydu i dyskomfortu, a także bolesnych stosunków. Warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie poradzić z problemem, by wszystko wróciło do normy.

Suchość pochwy — kiedy o niej mówimy?

Ścianki pochwy zbudowane są z  nabłonka, w którym rozmieszczone są gruczoły produkujące śluz. Za jego produkcję odpowiadają estrogeny, hormony wytwarzane w jajnikach. Śluz służy utrzymaniu odpowiedniego środowiska w pochwie, dzięki któremu nie wnikają do niego drobnoustroje chorobotwórcze. Odpowiada również za właściwe nawilżenie i jej elastyczność, dzięki czemu możliwy jest stosunek, który jest źródłem przyjemności.

Suchość pochwy występuje gdy ścianki pochwy przestają być właściwie nawilżone przez śluz. Gdy jest jego zbyt mało, kobiety zauważają u siebie pogorszenie życia seksualnego, a nawet obniżenie i zanik ochoty na seks. Suchość pochwy może dotykać nawet co czwartą kobietę w wieku od 30 do 60 lat, a więc nawet panie w wieku rozrodczym, które teoretycznie nie powinny mieć do czynienia z tym problemem. Niestety nie każda z pań chce o tym mówić, unikając tematu nawet z lekarzem ginekologiem, i często cierpią, choć pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Nieleczona suchość powoduje ból i szereg przykrych doznań, naraża  również na powstawanie urazów oraz ryzyko pojawiania się infekcji intymnych.

Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock 

Przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy może mieć różne przyczyny, dlatego tak ważne jest, by powiedzieć o problemie ginekologowi. Do czynników powodujących kłopoty z suchością pochwy zaliczamy:

  • menopauza —  wynikające z niej zmiany hormonalne wpływają na poziom produkcji śluzu i nawilżenia nabłonka. W efekcie zmian  ścianki pochwy stają się również cieńsze i mniej elastyczne;
  • ciąża — suchość w ciąży wymaga konsultacji ginekologicznej. Z jednej strony to sytuacja normalna, która może wynikać ze zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej, a z drugiej strony suchość pochwy może być objawem infekcji intymnej, która może zagrażać  zdrowiu płodu;
  • karmienie piersią;
  • środki antykoncepcyjne — problem może pojawić się podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej, w plastrach, jak i podczas stosowania pierścienia dopochwowego z hormonami;
  • infekcja intymna, np. bakteryjna lub grzybicza — tocząca się infekcja może powodować dokuczliwe upławy, jak i pogłębiać problem suchości pochwy;
  • przyjmowanie leków — najczęściej powodem suchości pochwy są leki stosowane przy leczeniu m.in. astmy, depresji, czy cukrzycy;
  • stany zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy;
  • przyjmowanie chemioterapii i radioterapii;
  • lęk i stres — problem może mieć podłoże psychosomatyczne;
  • faza cyklu — problem z suchością pochwy może pojawiać się przed miesiączką.
Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock 

Suchość pochwy — objawy 

Suchość pochwy powoduje objawy, które trudno jest ignorować. Zbyt niskie nawilżenie pochwy powoduje dokuczliwe swędzenie, pieczenie i kłucie sromu oraz pochwy. Wiele kobiet odczuwa przy tym nieprzyjemny ucisk w pochwie. Jednym z bardziej dotkliwych objawów suchości pochwy jest ból odczuwany podczas stosunku. Niedostateczna produkcja śluzu powoduje nie tylko fizyczny ból, ale i opór, niechęć przed seksem. Suchość pochwy może się objawiać także żółtawymi upławami.  Ponieważ upławy są także pierwszym objawem toczącej się infekcji intymnej, problem należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Suchość pochwy przed okresem

Suchość pochwy zazwyczaj pojawia się tuż przed okresem. Związane jest to ze spadkiem estrogenów i wzrostem poziomu  progesteronu. Jest to sytuacja naturalna, jednak warto omówić ją z ginekologiem, ponieważ może być także efektem infekcji intymnej. Jeśli suchość pochwy przed okresem nie jest spowodowana żadnymi patologiami, warto pamiętać podczas stosunku o użyciu lubrykantu, który zminimalizuje przykre odczucia. Fizjologicznie poziom nawilżenia pochwy powinien wzrastać w czasie owulacji.

Suchość pochwy po porodzie 

Również po porodzie kobiety skarżą się na suchość pochwy. Zmiany są przemijające, związane w ciężkim dla organizmu zadaniem, jakim jest wydanie dziecka na świat. Na jakiś czas po porodzie warto odłożyć aktywność seksualną, by organizm wrócił do formy. Przedłużająca się sytuacja jednak wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock

Leczenie suchości pochwy

Leczenie suchości pochwy należy zacząć od wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ponieważ problem może wynikać z różnych zaburzeń, sposób leczenia, w zależności od przyczyn, może wyglądać inaczej. Dopiero po wykluczeniu procesów patologicznych można sięgnąć po preparaty, które pomagają rozwiązać problem. Ewentualne infekcje grzybicze lub bakteryjne, muszą zostać wyleczone odpowiednimi lekami. Zazwyczaj po przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej pochwy problem znika.

Jeśli przyczyną suchości pochwy jest antykoncepcja hormonalna, najczęściej pomaga zmiana na preparat o innym składzie i stosunku hormonów. W przypadku menopauzy często zaleca się stopowanie hormonalnej terapii zastępczej. Warto jednak wiedzieć, że ten sposób likwiduje problem suchości pochwy u połowy przyjmujących ją kobiet.

Pomocne dla leczenia problemu jest doraźne stosowanie nawilżających preparatów (żele, globulki), które przynoszą szybką ulgę.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl