Choroby Zdrowie

Suchość pochwy jest przyczyną wstydu i dyskomfortu, a także bolesnych stosunków. Jak można jej uniknąć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
31 sierpnia 2021
Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock
 

Suchość pochwy to przykra dolegliwość, która dotyka wiele kobiet. Wbrew pozorom nie dotyczy jedynie pań w okresie menopauzy, ale bywa utrapieniem także młodszych kobiet. Suchość pochwy bywa powodem wstydu i dyskomfortu, a także bolesnych stosunków. Warto wiedzieć, w jaki sposób można sobie poradzić z problemem, by wszystko wróciło do normy.

Suchość pochwy — kiedy o niej mówimy?

Ścianki pochwy zbudowane są z  nabłonka, w którym rozmieszczone są gruczoły produkujące śluz. Za jego produkcję odpowiadają estrogeny, hormony wytwarzane w jajnikach. Śluz służy utrzymaniu odpowiedniego środowiska w pochwie, dzięki któremu nie wnikają do niego drobnoustroje chorobotwórcze. Odpowiada również za właściwe nawilżenie i jej elastyczność, dzięki czemu możliwy jest stosunek, który jest źródłem przyjemności.

Suchość pochwy występuje gdy ścianki pochwy przestają być właściwie nawilżone przez śluz. Gdy jest jego zbyt mało, kobiety zauważają u siebie pogorszenie życia seksualnego, a nawet obniżenie i zanik ochoty na seks. Suchość pochwy może dotykać nawet co czwartą kobietę w wieku od 30 do 60 lat, a więc nawet panie w wieku rozrodczym, które teoretycznie nie powinny mieć do czynienia z tym problemem. Niestety nie każda z pań chce o tym mówić, unikając tematu nawet z lekarzem ginekologiem, i często cierpią, choć pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Nieleczona suchość powoduje ból i szereg przykrych doznań, naraża  również na powstawanie urazów oraz ryzyko pojawiania się infekcji intymnych.

Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock 

Przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy może mieć różne przyczyny, dlatego tak ważne jest, by powiedzieć o problemie ginekologowi. Do czynników powodujących kłopoty z suchością pochwy zaliczamy:

  • menopauza —  wynikające z niej zmiany hormonalne wpływają na poziom produkcji śluzu i nawilżenia nabłonka. W efekcie zmian  ścianki pochwy stają się również cieńsze i mniej elastyczne;
  • ciąża — suchość w ciąży wymaga konsultacji ginekologicznej. Z jednej strony to sytuacja normalna, która może wynikać ze zmian hormonalnych w organizmie ciężarnej, a z drugiej strony suchość pochwy może być objawem infekcji intymnej, która może zagrażać  zdrowiu płodu;
  • karmienie piersią;
  • środki antykoncepcyjne — problem może pojawić się podczas przyjmowania antykoncepcji doustnej, w plastrach, jak i podczas stosowania pierścienia dopochwowego z hormonami;
  • infekcja intymna, np. bakteryjna lub grzybicza — tocząca się infekcja może powodować dokuczliwe upławy, jak i pogłębiać problem suchości pochwy;
  • przyjmowanie leków — najczęściej powodem suchości pochwy są leki stosowane przy leczeniu m.in. astmy, depresji, czy cukrzycy;
  • stany zabiegach chirurgicznych w obrębie miednicy;
  • przyjmowanie chemioterapii i radioterapii;
  • lęk i stres — problem może mieć podłoże psychosomatyczne;
  • faza cyklu — problem z suchością pochwy może pojawiać się przed miesiączką.
Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock 

Suchość pochwy — objawy 

Suchość pochwy powoduje objawy, które trudno jest ignorować. Zbyt niskie nawilżenie pochwy powoduje dokuczliwe swędzenie, pieczenie i kłucie sromu oraz pochwy. Wiele kobiet odczuwa przy tym nieprzyjemny ucisk w pochwie. Jednym z bardziej dotkliwych objawów suchości pochwy jest ból odczuwany podczas stosunku. Niedostateczna produkcja śluzu powoduje nie tylko fizyczny ból, ale i opór, niechęć przed seksem. Suchość pochwy może się objawiać także żółtawymi upławami.  Ponieważ upławy są także pierwszym objawem toczącej się infekcji intymnej, problem należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Suchość pochwy przed okresem

Suchość pochwy zazwyczaj pojawia się tuż przed okresem. Związane jest to ze spadkiem estrogenów i wzrostem poziomu  progesteronu. Jest to sytuacja naturalna, jednak warto omówić ją z ginekologiem, ponieważ może być także efektem infekcji intymnej. Jeśli suchość pochwy przed okresem nie jest spowodowana żadnymi patologiami, warto pamiętać podczas stosunku o użyciu lubrykantu, który zminimalizuje przykre odczucia. Fizjologicznie poziom nawilżenia pochwy powinien wzrastać w czasie owulacji.

Suchość pochwy po porodzie 

Również po porodzie kobiety skarżą się na suchość pochwy. Zmiany są przemijające, związane w ciężkim dla organizmu zadaniem, jakim jest wydanie dziecka na świat. Na jakiś czas po porodzie warto odłożyć aktywność seksualną, by organizm wrócił do formy. Przedłużająca się sytuacja jednak wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Suchość pochwy — przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock

Leczenie suchości pochwy

Leczenie suchości pochwy należy zacząć od wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ponieważ problem może wynikać z różnych zaburzeń, sposób leczenia, w zależności od przyczyn, może wyglądać inaczej. Dopiero po wykluczeniu procesów patologicznych można sięgnąć po preparaty, które pomagają rozwiązać problem. Ewentualne infekcje grzybicze lub bakteryjne, muszą zostać wyleczone odpowiednimi lekami. Zazwyczaj po przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej pochwy problem znika.

Jeśli przyczyną suchości pochwy jest antykoncepcja hormonalna, najczęściej pomaga zmiana na preparat o innym składzie i stosunku hormonów. W przypadku menopauzy często zaleca się stopowanie hormonalnej terapii zastępczej. Warto jednak wiedzieć, że ten sposób likwiduje problem suchości pochwy u połowy przyjmujących ją kobiet.

Pomocne dla leczenia problemu jest doraźne stosowanie nawilżających preparatów (żele, globulki), które przynoszą szybką ulgę.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl

 


Choroby Zdrowie

Jak być szczęśliwą bez poczucia winy? Egoistycznie, na luzie, bez specjalnych planów

Redakcja
Redakcja
31 sierpnia 2021
fot. Nikita_Vishneveckiy/iStock
 

Poznaj filozofię Macieja Bennewicza i Anny Prelewicz, którzy wspólnie napisali książkę „Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i znaleźć drogę do szczęścia”, Wydawnictwa Senus. Maciej i Anna przepracowali z ludźmi w ramach terapii, coachingu i mentoringu, a także niezliczonych szkoleń, warsztatów, kursów i wykładów tysiące godzin. Anna pracuje nieprzerwanie z ludźmi od 2009, a Maciej od 1987 roku.


„Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia”  Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz

Można żyć lepiej, spokojniej, stabilniej i bardziej szczęśliwie. Taką obietnicę składają autorzy niniejszej książki. Przytoczone przez Macieja metaforyczne opowieści (koany), ich interpretacje i pytania można oczywiście czytać wybiórczo. Jednak jeśli zamierza się potraktować ten poradnik jak kurs rozwojowy – a z takim zamierzeniem został on napisany – należy czytać strona po stronie. Czytelnicy mogą korzystać z interpretacji Anny i Macieja, albo interpretować zawarte w nim historie po swojemu. Wszak co czytelnik, to nieco inne rozumienie tekstu. I nie ma w tym niczego nieprawidłowego. Jak w życiu. Być może niektóre z prezentowanych tu opowiadań, interpretacji lub pytań zainspirują, inne zaskoczą lub wprawią w zakłopotanie, aż wreszcie pojawi się taki fragment, dzięki któremu czytelnik okryje źródło nowej energii odnawialnej dla własnego życia. Być może również jedno z pytań, które zada sobie doprowadzi go do celu lub co najmniej do odpowiedzi na pytanie czego chce…

 


Choroby Zdrowie

10 sytuacji, w których księżna Diana pokazała prawdziwą kobiecą siłę

Redakcja
Redakcja
31 sierpnia 2021
fot. domena publiczna

31 sierpnia 1997 o godz. 0:24 w Paryżu, samochód, którym jechała księżna Diana uderzył w 13. filar tunelu Alma. Kierowca uciekał przed paparazzi. Kierowca Henri Paul i Dodi Al-Fayed zginęli na miejscu. Diana i ochroniarz Dodiego zostali ranni. Księżna była przytomna i do otaczających ją paparazzich (niektórzy robili zdjęcia) powtarzała „O mój Boże” i „Zostawcie mnie w spokoju”. O godzinie 1:00 w nocy księżna została przewieziona do szpitala. Obrażenia wewnętrzne okazały się jednak zbyt rozległe, nie udało się jej uratować. Zmarła o czwartej nad ranem, miała 36 lat. 

Śmierć księżnej Walii wstrząsnęła opinią publiczną. Londyn stał się miejscem składania kwiatów, laurek, wierszy – wszelkich objawów hołdu dla zmarłej. Ludzie gromadzili się w okolicach pałaców Buckingham i Kensington. Kwiaty składano też w miejscach, w których często widywano księżną – restauracjach, a nawet przed jej ulubioną siłownią. W Pałacu św. Jakuba wystawiona została księga kondolencyjna. W niedzielę książę Karol wspólnie z siostrami Diany: Lady Sarą McCorquodale i Lady Jane Fellowes, odebrał trumnę z ciałem księżnej i przywiózł do Wielkiej Brytanii. Na wojskowym lotnisku Northolt powitał ją m.in. premier, Tony Blair. Do Pałacu Kensington przysłano 175 tysięcy listów i 150 tysięcy pocztówek, a do Pałacu Św. Jakuba 200 tysięcy listów.

Ale ten czas to nie tylko zryw serc jej fanów. To również ogromne kontrowersje wokół zachowania Windsorów. Trzeba było czekać niemal tydzień na oficjalny komunikat Pałacu. To było nie do przyjęcia dla zwykłych ludzi i poważnie zachwiało opinią brytyjskiej rodziny królewskiej. Dopiero w piątek, 5 września, Elżbieta II wydała komunikat telewizyjny, w którym wspomniała matkę swoich wnuków. Szczególne kontrowersje wzbudziła sprawa flagi na maszcie Pałacu Buckingham. Oczekiwano, że królewski sztandar zostanie na znak żałoby opuszczony do połowy. Jednak okazuje się, że protokół takiego przypadku nie przewiduje. Flaga winna być wywieszona tylko, gdy królowa przebywa w Londynie, a przebywała akurat w letniej rezydencji Balmoral. Prawdopodobnie pod naciskiem opinii publicznej, królowa ostatecznie wyraziła zgodę na złamanie tradycji i zezwoliła na wywieszenie opuszczonej flagi.

6 września 1997 w opactwie westminsterskim odbył się pogrzeb Diany, księżnej Walii. Uroczystości rozpoczęły się punktualnie o godzinie 11:00 czasu brytyjskiego, a mowę pogrzebową wygłosił brat zmarłej, Charles Spencer, 9. hrabia Spencer. Przemawiały również siostry Diany: Lady Sarah McCorquodale i Lady Jane Fellowes. Matka, Frances Shand Kydd była obecna, ale nie zabrała głosu.

Elton John, przyjaciel Diany, wykonał w hołdzie księżnej przekształconą wersję piosenki „Candle in the Wind” (pol. Świeca na wietrze). Tekst został dostosowany do Lady Di, np. słowa „Goodbye Norma Jean” (pol. Żegnaj Normo Jean) zastąpiono „Goodbye England’s Rose” (pol. Żegnaj Różo Anglii).

W trakcie uroczystości pogrzebowych wykonano również ulubiony hymn księżnej „I vow to thee my country”.

Za trumną szli: książę Karol, Charles Spencer, 9. hrabia Spencer (brat), książę Wilhelm (starszy syn), Filip, książę Edynburga (były teść), a także książę Henryk (młodszy syn), który w kwiatach na trumnie ułożył kartkę podpisaną „Mommy” (Mamusia).

Księżna Diana, elegancka i opanowana, a jednak wtedy, gdy dyktowało jej to serce, spontaniczna, uśmiechnięta i płacząca – kobieta, człowiek, symbol, który skruszył raz na zawsze wysokie mury etykiety na dworze. Ta, która naprawdę zmieniła świat, choć ten jej nie oszczędzał. Ta, która dawała nadzieję, choć jej nieustannie tego odmawiano. Wreszcie ta, o której nie da się zapomnieć już nigdy, choć od tylu lat jej nie ma. Miała niesamowity dar dawania siebie światu, bez wydawania reszty. Od samego początku pokazała, że nawet słaba i zraniona, ma swój kręgosłup, odwagę i wiarę, że tak trzeba!

10 razy, gdy księżna Diana pokazała, jak ogromną ma siłę

Gdy usunęła „posłuszeństwo” ze swojej przysięgi małżeńskiej

Kiedy Diana poślubiła księcia Karola w lipcu 1981 roku, pominęła słowo „posłuszeństwo” podczas składania przysięgi małżeńskiej, która została odczytana z Księgi Modlitw – i była pierwszą, królewską narzeczoną, która się na to odważyła. Tradycja przetrwała, gdy jej syn książę William poślubił Kate Middleton, 30 lat później, posłuszeństwo również nie zagościło w przysiędze.

Diana pierwsza odważyła się zacząć kruszyć królewski beton.

Gdy ujawniła swoje zmagania z depresją poporodową, bulimią i samookaleczaniem

W wywiadzie, którego udzieliła Martinowi Bashire z BBC w 1995 roku, otworzyła się na temat jej napadów depresji po urodzeniu księcia Williama, a także jej problemów z zaburzeniami jedzenia i samookaleczaniem. Podczas szokującej spowiedzi, Diana przyznała się do „ranienia swoich rąk i nóg”, jako wołania o pomoc. „To był symptom tego, co działo się w moim małżeństwie” – powiedziała.

Kolejnym zaskakującym posunięciem było ujawnienie informacji o depresji poporodowej. Diana ujawniła, że ​​gdy walczyła z depresją po urodzeniu Williama w 1982 roku, rodzina królewska odwracała się w drugą stronę, udawała, że nie widzi. „Czułam się, jakbym była pierwszą osobą w rodzinie królewskiej, która otwarcie płakała i nikt nie wiedział, co robić”, powiedziała.

Odwaga Diany do pozostania człowiekiem, pełnym również trudnych emocji i walki ze sobą, jest prawdopodobnie jednym z głównych powodów, dla których William i Harry współpracują z organizacjami charytatywnymi zajmującymi się zdrowiem psychicznym takimi, jak Heads Together.

Gdy przyznała, że ​​nigdy nie chciała być królową

Podczas jednego z wywiadów dla BBC Diana przyznała, że ​​nie uważa się za „królową tego kraju”, ale raczej „chciałaby być królową ludzkich serc”. Te słowa doskonale wypełniła swoim życiem i dopięła swego dzięki swojej działalności charytatywnej.

Ludzie szybko uznali Lady Di za „swoją”, dlatego że zawsze chciała być blisko nich, często łamiąc królewską etykietę i standardy.  „(…) Robię różne rzeczy, ponieważ robię to z serca, a nie z głowy,(…) i chociaż wpakowało mnie to w kłopoty w mojej pracy (…), ale ktoś musi tam iść i kochać ludzi”.

fot. CC BY-SA 4.0/domena publiczna

Gdy rodziła w szpitalu

Królewskie dzieci zawsze rodziły się w domu – to znaczy, dopóki  księżna Diana nie zdecydowała, że ​​woli coś zmienić. Książę Wilhelm stał się pierwszym brytyjskim monarchą urodzonym w szpitalu, w czerwcu 1982 r., kiedy to został wydany na świat w St. Mary’s w Londynie. Dwa lata później książę Harry urodził się w tym samym szpitalu, podobnie jak dzieci Williama i Kate Middleton.

fot. traveler1116/iStock

Gdy uparła się, że jej synowie będą chodzić do szkoły z innymi dziećmi

Zazwyczaj dzieci w rodzinie królewskiej kształciła guwernantka w pałacu, ale Diana upewniła się, że książę William będzie pierwszym spadkobiercą brytyjskiego tronu, który zostanie przyjęty do szkoły publicznej. W wieku 3 lat William zaczął chodzić do przedszkola, a gdy jego własny syn George miał zaledwie dwa i pół roku, on i żona Kate zapisali go Westacre Montessori School. We wrześniu 2017 roku dwuletnia córka Williama i Kate, Charlotte, poszła do przedszkola, a George przeniósł się do Battersea School Thomasa, prywatnej szkoły w południowym Londynie.

Gdy nosiła niesławną „sukienkę zemsty”

Diana wzięła udział w kolacji Vanity Fair w londyńskiej Serpentine Gallery w dniu 29 czerwca 1994 roku. Na tę imprezę zdecydowała się założyć sukienkę, która stała się jedną z najbardziej zapadających w pamięć. Sukienka była swego rodzaju manifestem.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Princess Di (@ladydirevengelooks)

Mimo że suknia, którą ubrała, była uszyta dla Diany trzy lata wcześniej, księżna „myślała, że ​​to zbyt odważne”. Co więc zmieniło jej zdanie? Księżna Diana wiedziała, że ​​tego samego wieczoru, którego odbędzie się kolacja, jej zrozpaczony mąż, książę Karol, oficjalnie przyznał się do swojego cudzołożnego związku z Camillą Parker Bowles w telewizyjnym filmie dokumentalnym o swoim życiu i pracy. Właśnie dlatego suknia stała się jeszcze bardziej symboliczna i okrzyknięta „Suknią zemsty”.

Gdy sprzedawała swoje ubrania

W czerwcu 1997 r., zaledwie dwa miesiące przed śmiercią, księżna Diana sprzedała 79 swoich sukien i garniturów – w tym sukienkę, którą nosiła podczas tańca z Johnem Travoltą i jej kultową Catherine Walker „Elvis Dress” – aby zebrać pieniądze na Royal Marsden Hospital Cancer Fund i AIDS Crisis Trust. Ubrania były sprzedawane w domach aukcyjnych Christie w Londynie i Nowym Jorku, a według Diany wszystko to było pomysłem jej 15-letniego syna Williama; Diana powiedziała licytantom: „Inspiracja do tej wspaniałej sprzedaży pochodzi od tylko jednej osoby, naszego syna Williama”.

Simone Simmons, uzdrowicielka i jedna z duchowych doradczyń Diany, opisała, jak wybrała sukienki, które zostaną sprzedane, w książce Diana: The Last Word . Najwyraźniej księżna Diana przyznała, że ​​prawdopodobnie „próbowała zbyt mocno”, zaimponować rodzinie królewskiej, i zażartowała: „Królowa Matka miała okropny gust, dlatego wyglądałam tak okropnie”.

Gdy pomagała usunąć piętno otaczające HIV i AIDS

Księżna Diana znana była z tego, że podczas oficjalnych wystąpień stawała się bliska i nawiązywała bezpośredni, osobisty kontakt. W kwietniu 1987 r. Stała się pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który nawiązał kontakt z osobą cierpiącą na HIV / AIDS bez żadnego sprzętu ochronnego. Podczas wizyty na oddziale AIDS szpitala Middlesex, Diana uścisnęła dłoń umierającego pacjenta z AIDS bez rękawiczek. „HIV nie sprawia, że ​​ludzie są niebezpieczni” – powiedziała w przemówieniu. „Możesz uścisnąć im dłonie i uściskać. Niebo wie, że tego potrzebują”.

Gdy ogłosiła, że ​​będzie „walczyć do końca”

Księżna Diana powiedziała Martinowi Bashirowi, że pomimo „kampanii”, którą rodzina królewska rozpoczęła przeciwko niej, po tym, jak rozstała się z księciem Karolem, nie zamierzała się wycofać. „[Ja] nie odejdę cicho, to jest problem”, powiedziała, dodając: „Będę walczyć do końca (…) Jestem wielkim zwolennikiem teorii, że należy zawsze mylić wroga” – powiedziała.

fot. ManuelVelasco/iStock

Gdy spotkała Camillę Parker Bowles i porozmawiała na temat jej romansu z księciem Karolem

W kontrowersyjnej biografii Andrew Mortona Diana: Her True Story , opublikowanej po raz pierwszy w 1992 roku, Diana przypomniała „jeden z najodważniejszych momentów” jej małżeństwa –  konfrontację z Camillą Parker Bowles na przyjęciu urodzinowym siostry Camilli.

To był rok 1989, a Diana odkryła, że Charles i Camilla odnowili swój romans. Księżna Diana postanowiła porozmawiać z Camillą twarzą w twarz.

Chociaż księżna Diana przyznała się do „przerażenia” Camilli, podczas konfrontacji pozostała „śmiertelnie spokojna”.  „Powiedziałam: „Wiem, co się dzieje między tobą a Charlesem i chcę tylko, żebyś to wiedziała (…) Przykro mi, że jestem na drodze… i to musi być piekło dla was obojga, ale wiem, co się dzieje, nie traktujcie mnie jak idiotę”.

źródło: popsugar.co.uk


Zobacz także

Nie daj się wiosennemu przesileniu. Dodaj mocy swojej diecie

Uważasz, że ogólnie jesteś zdrowa? Te objawy mówią, że jesteś w błędzie

Śpisz, więc nie jesz. Dieta „Śpiącej Królewny” to ekstremalny pomysł na zrzucenie zbędnych kilogramów