Go to content

Jak utrzymać porządek w domu bez większego wysiłku? Wystarczy zastosować siedem prostych zasad

Fot. iStock

Czasami myślimy: „Pierdzielę, nie będę sprzątać, moje życie nie będzie się kręcić wokół porządków”. Okej, rozumiem, że nie chcemy non stop jeździć na przysłowiowej szmacie, ale też nie chcielibyśmy znaleźć się w sytuacji, gdy wpadają do nas niezapowiedziani goście, a my czerwienimy się na myśl o tym, jak wygląda nasza łazienka. 

Jak utrzymać porządek w domu bez większego wysiłku? Wystarczy zastosować siedem prostych zasad.

Pościel łóżko

Zanim opuścisz dom rano (lub jeszcze lepiej, zanim opuścisz sypialnię), pościel swoje łóżko. Nie musisz się jakoś specjalnie starać, po prostu ułóż kołdrę, wygładź i gotowe. To bardzo proste, a pozostawia poczucie porządku w sypialni.

Opróżnij rano zmywarkę

Nim zrobi ci się kawa, opróżnij zmywarkę. Robiąc to rano mamy przestrzeń na zbieranie przez cały dzień brudnych naczyń, zamiast trzymać je w zlewie.

Rób codziennie pranie

Nie odkładaj na weekend, nie odwlekaj. Masz kosz brudnych ubrań – wstaw pranie i miej to z głowy, poza tym rano nie będziesz słyszeć: „Mamo, wyprałaś moją bluzę?”, „Mamo, skończyły mi się skarpetki”.

Nie odwlekaj

Wracasz z zakupami, rozpakowujesz różne rzeczy – od razu wyrzucaj zbędne opakowania, zaoszczędzisz miejsce i czas.

Zbieraj ubrania

Oczywiście, że największa pokusa, to rzucenie ciuchów na podłogę. Warto jednak w domu ustalić jedno miejsce – najlepiej duży kosz, do którego trafiają ubrania. Dzięki temu twoje mieszkanie od razu będzie wyglądało na czystsze.

Wykorzystuj czas

Warto sprzątać w trakcie robienia innych czynności. Właśnie – rozpakowanie zmywarki, kiedy robi się kawa, mycie sztućców, deski do krojenia, podczas gdy „dochodzi” nam obiad. Pomaga to zminimalizować bałagan i np. ogarnięcie kuchni w trakcie robienia posiłku.

Nie chodź spać z brudną kuchnią

Często nam się już nie chce, machamy ręką i mówimy: „jutro”. Ale jutro zastaje nas z zaschniętymi brudem naczyniami, średnio przyjemnym zapachem i brakiem czasu, żeby ogarnąć wszystko tak, jak byśmy chcieli. Dlatego naprawdę warto przezwyciężyć niechęć i posprzątać kuchnię jeszcze wieczorem. O ile przyjemniej będzie się nam wstawać.