Go to content

6 typów kształtu brzucha. Sprawdź, o czym może świadczyć twój brzuch

Kobiecy brzuch to temat wielu rozmów i marzeń o schudnięciu. Natura nie jest dla nas łaskawa, szczególnie gdy za nami jest niejedna ciąża. Trudno cały czas mieć płaski brzuch niczym za nastoletnich czasów, bez wysiłku na siłowni i sensownej diety. Nie da się ukryć, że raz złapany tłuszczyk na brzuchu, szybko przekształca się w znienawidzoną oponkę i wyjątkowo trudno się go pozbyć. 

Zerknij na swój brzuch (bądź uczciwa i nie wciągaj powietrza!), aby stwierdzić, jaki ma faktyczny kształt. To właśnie jego wygląd może o tobie dużo powiedzieć. Jesteś ciekawa, o czym świadczy kształt twojego brzucha i jak możesz na niego wpłynąć?


źródło: www.dailymail.co.uk

Fot. iStock / andriano_cz

1/6 Brzuch po ciąży

Brzuch po porodzie rzadko przypomina ten, który kobieta widywała w lustrze przed wieloma miesięcami. Nawet jeśli wcześniej mięśnie były wyćwiczone, po urodzeniu dziecka może nastąpić rozejście mięśni prostych brzucha. Zwiotczałe mięśnie nie pełnią swoich funkcji podtrzymujących wnętrzności, które się uwypuklają.

Aby samodzielnie zdiagnozować problem, połóż się na ziemi i zegnij kolana, stopy cały czas trzymaj na ziemi. Następnie lekko unieś głowę — jak do brzuszków i napnij mięśnie. Ręką, z palcami skierowanymi w dół, dotknij mięśni brzucha od mostka do pępka. Jeśli wyczujesz tzw. dziurę, do której włożysz trzy — cztery palce, to właśnie rozejście mięśni prostych brzucha.

Teoretycznie, po porodzie mięśnie powinny się obkurczyć i wrócić na miejsce, jednak w wielu przypadkach zwiotczała kresa biała (do niej doczepione są mięśnie) uniemożliwia powrót do stanu sprzed ciąży. W dodatku często rozciągnięta skóra oraz brak czasu na pracę nad sylwetką i nieregularne posiłki, dopełniają obrazu zniszczenia.

Jeśli dieta i ćwiczenia po roku od porodu nie przynoszą efektu, a istnieje podejrzenie rozejścia mięśni, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Czasem konieczne są specjalnie dobrane ćwiczenia lub leczenie operacyjne.

2/6 Brzuch tarczycowy

W przypadku problemów z niedoczynnością tarczycy tłuszcz odkłada się na całym ciele, ale to brzuch odznacza się najbardziej. Tarczyca jest odpowiedzialna za ogólny metabolizm, a przy niedoczynności tarczycy, organizm nie spala wszystkich spożywanych kalorii, które dodatkowo przechowuje i rozkłada w całym organizmie jako tłuszcz.

Problem z funkcjonowaniem tarczycy należy rozwiązać w gabinecie lekarskim. Szacuje się, że niemal jedna czwarta kobiet w wieku powyżej 60 lat ma nieodpowiedni poziom tyroksyny (głównego hormonu produkowanego przez gruczoł tarczowy) co również powoduje również zmęczenie, zaparcia i zimne stopy, gdy metabolizm zwalnia.

 

Fot. iStock / napatcha

3/6 Brzuch stresowy

Brzuch, który tworzy się na skutek stałego wpływu stresu na organizm, wygląda dość specyficznie. Wystaje z przodu, ale jest bardziej miękki i sflaczały, często zaczyna się pod biustem, tworząc wałki niekiedy wiszące nad ściągniętym paskiem spodni.

Jego powstawanie powoduje wytwarzany w sytuacjach stresowych kortyzol, hormon walki lub ucieczki. Gdy istnieje konieczność, uwalnia on cukier do krwiobiegu, aby organizm miał energię do ucieczki lub obrony. Jednak gdy spodziewany ruch nie ma miejsca, dodatkowa niewykorzystana energia osadza się w postaci tłuszczu na brzuchu. A dlaczego akurat tu? Ponieważ rezerwy tłuszczu znajdują się blisko wątroby, aby szybko zamienić je z powrotem na energię w innej sytuacji zagrożenia.

Jeśli cierpisz z powodu nadmiaru sytuacji stresowych na co dzień, zanim przejdziesz na dietę i spróbujesz ćwiczeń, powinnaś przede wszystkim zredukować wpływ stresu na organizm. Medytacja i inne techniki relaksacyjne, mogą być  tu bardzo przydatne.

Fot. iStock / A-Basler

4/6 Brzuch wzdęty

Brzuch o takim wyglądzie jest odstający, twardy i przypomina z przodu większą oponę. Dotykając go, czujesz, jak gdyby w środku znajdował się do oporu nadmuchany balon. Pojawia się przede wszystkim po ciężkostrawnych posiłkach, które długo zalegają w układzie pokarmowym. Na skutek nadmiernej fermentacji pokarmu w jelitach, bakterie rozkładające go produkują zbyt dużą ilość gazów, które wypychają brzuch do przodu. Skutecznym rozwiązaniem jest zmiana diety na lekkostrawną, przy ograniczeniu produktów szczególnie wzdymających, typu warzywa strączkowe, cebula, czosnek, por czy kasze, wiśnie i śliwki. Uwaga również na nadmiar błonnika w diecie, który również może powodować bolesne wzdęcia i gazy.

Fot. iStock / grinvalds

5/6 Brzuch typu jabłko

Tego rodzaju brzuch jest odstający z przodu, natomiast tłuszczyk omija biodra i uda. Wygląda niczym odstający balon lub jabłko i zdecydowanie odznacza się na tle sylwetki. Najczęściej spowodowany jest on niewłaściwą dietą, bogatą w cukier rafinowany oraz alkohol. To właśnie u miłośników trunku brzuch jest znacznie szerszy, niż u abstynentów, ponieważ alkohol spowalnia metabolizm nawet o 70%, przy regularnym piciu.

W tym przypadku tłuszcz może gromadzić się w dwóch formach: jako podskórna warstwa tłuszczu lub w głębszych warstwach tkanki tłuszczowej, której trudniej jest się pozbyć. Ten tłuszcz trzewny jest główną przyczyną mocnego odstawania brzucha, ponieważ wypycha jego ściany, rozciągając się od żołądka do miednicy. Może on także otaczać najważniejsze organy, takie jak jelita czy wątroba.

Przy tego typu problemów z wyglądem brzucha należy zacząć od zmiany diety, odstawiając alkohol i ograniczając puste kalorie pochodzące z rafinowanego cukru.

Fot. iStock / NinaMalyna

6/6 Brzuch typu gruszka

Ten rodzaj brzucha charakteryzuje się odkładaniem tłuszczu przede wszystkim w biodrach i udach a w mniejszym stopniu na samym brzuchu. Takie rozłożenie tłuszczu powoduje, że ten obszar sylwetki kształtem przypomina gruszkę.

Na jego wygląd wpływa przyrost masy, wynikający z zaburzeń hormonalnych i nadmiaru estrogenów. Estrogen jest odpowiedzialny za kobiece krągłości i inne cechy żeńskie. Problemem może być to, że dostarczamy go sobie dodatkowo w pożywieniu, szczególnie zawierającym fitohormony, jak np. soja. Figura gruszki może wynikać także z uwarunkowań genetycznych, jak i zostać wywołana przez różne dolegliwości powodujące wahania poziomu żeńskich hormonów płciowych.

Mając tego rodzaju brzuch, unikaj tłuszczów nasyconych, produktów zawierających fitohormony oraz spożywaj więcej błonnika, który wiąże estrogen i pomaga usunąć nadmiar hormonów z organizmu.