Go to content

Odetchnij! Mamy dla ciebie sprawdzone sposoby na relaks w ciągu dnia

Relaks ciągu dnia
fot. iStock/Martin Dimitrov

Stres, zmęczenie, życie w ciągłym biegu – brzmi jak codzienność, czyż nie? Pora pomyśleć o sobie! Odpoczynek wcale nie musi oznaczać weekendu w SPA, wakacji czy całodziennego leżenia w łóżku. Odpocząć możesz, a nawet powinnaś, także w ciągu normalnego dnia pracy. Najważniejsze, żebyś pod koniec dnia mogła pomyśleć, że zrobiłaś coś dla siebie. W końcu odrobina przyjemności jeszcze nikomu nie zaszkodziła, wręcz przeciwnie – pomogła! Poznaj kilka sposobów na relaks w ciągu dnia!

5 sposobów na relaks w ciągu dnia

1. Rozłącz się!

Komórka, laptop, tablet i ciągłe powiadomienia, którymi jesteśmy zasypywani to norma, w końcu cały czas musimy być w kontakcie i pilnować, żeby nie przegapić niczego ważnego. To trochę uzależnienie, ale i znak czasu, bo właśnie w taki sposób żyjemy w ciągłym napięciu i sami generujemy stres w swoim organizmie, którego naprawdę łatwo się pozbyć! Wystarczy pozbyć się wszelkich bodźców na co najmniej 20 minut. Wyjdź na spacer, usiądź wygodnie w fotelu lub… posprzątaj. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, zasada jest prosta – musisz wyłączyć wszelkie dźwięki i zbędne obrazy, które mogą do ciebie docierać. Telewizor, radio, odtwarzacz i wszystkie powiadomienia znikają na ten czas, który masz poświęcić dla siebie. Pomyśl o czymś miłym, co ostatnio cię spotkało,  spróbuj się odprężyć, a zaczynając kolejną czynność, zobaczysz, że twoja głowa trochę odpoczęła!

2. Czytaj

Czytanie to relaks, dzięki któremu możesz przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Z braku czasu może stać się dla nas luksusem, ale przecież nie ma takiej możliwości, żeby podczas całego dnia (oczywiście poza ekstremalnymi wyjątkami) nie dało się wygospodarować 15 – 30 minut na czytanie. Obojętne czy to gazeta, książka czy ulubiony blog. Wybieraj to co najbardziej lubisz. Skoro przekonujemy dzieci, że powinny czytać co najmniej 20 minut dziennie, powinnyśmy dawać im dobry przykład! Naprawdę wyjdzie ci to na dobre, bo kiedy czytasz przestajesz myśleć o pracy czy problemach rodzinnych. Wszystko jest poza Tobą, bo wkraczasz w świat, który stworzył dla Ciebie autor i w którym Twoje osobiste rozterki nie istnieją. No i chwila gdy odkładasz na półkę kolejną przeczytaną książkę daje poczucie spełnienia i satysfakcji.

3. Drzemka dla zdrowia i urody

Pamiętasz czasy, kiedy w przedszkolu nie przepadałaś za leżakowaniem? A to wcale nie był taki zły pomysł, wręcz przeciwnie! Każdy z nas powinien wygospodarować około pół godziny na drzemkę w ciągu dnia. Uwierz, to wcale nie będzie strata czasu! Kwadrans lub dwa przeznaczone na sen, odświeżają układ nerwowy, poprawiają czujność, zdolności logicznego myślenia i ale przede wszystkim dodają energii. Jeśli czujesz się senna, a w pracy stałaś się zupełnie bezproduktywna 15 do 30 minut drzemki zadziała lepiej niż kolejna kawa czy zielona herbata. Wiele osób boi się, że obudzi się jeszcze bardziej rozleniwiona, a co za tym idzie, trudno im będzie wrócić do obowiązków, na szczęście nie ma na to możliwości! Tego rodzaju drzemka jest zbyt krótka, by pojawiała się faza REM podczas snu. Dzięki temu po przebudzeniu możemy szybko wrócić do aktywności, niczym żołnierze elitarnych jednostek specjalnych, którzy w warunkach bojowych, nawet na terytorium wroga, śpią regularnie po 30 minut. Pozwala to zachować maksymalną sprawność i skupienie.

4. Coś dobrego dla ciała

Domowe SPA to bardzo popularna opcja wśród osób, które nie mają czasu na wizytę u kosmetyczki czy chociażby weekendową wizytę w SPA za miastem. Sposobów na pielęgnację w swoim własnym zaciszu są tysiące, a producenci marek drogeryjnych prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych trendów i kosmetyków. I tak oto w ciągu jednego wieczora możesz nałożyć maseczkę na twarz, włosy, stopy, zrobić peeling całego ciała, a następnie umyć się olejami, by na koniec nałożyć na siebie grubą warstwę balsamów nawilżających. Gdybyś jednak wolała bardziej ekologiczne rozwiązania, możesz zabawić się w domową produkcję kosmetyków! Przy dobrym połączeniu składników, urządzisz ucztę dla wszystkich zmysłów. Wyobraź sobie peeling ze świeżo mielonej kawy, brązowego cukru, cynamonu i oleju kokosowego… Czy może być coś piękniejszego?

5. Gimnastykuj się codziennie!

Aktywność fizyczna jest teraz po prostu modna. Nie musisz wcale chodzić na siłownię czy biegać codziennie pięć kilometrów. Ćwiczenia naprawdę nie muszą być wymagające! Wystarczy, że myjąc naczynia zrobisz kilka przysiadów, Czytając na kanapie zrobisz kilka wymachów nogami, rowerek albo brzuszki. Codziennie czynności mogą być lepsze niż fitness, o ile każdą czynność będziesz wykonywała bardziej świadomie używając napiętych mięśni. Trzeba pamiętać, że takie szybkie serie ćwiczeń, to nie tylko satysfakcja, że się ruszyłaś i w końcu zrobiłaś coś dla siebie, ale przede wszystkim ogromna dawka endorfin i entuzjazmu, a przy okazji ochoty na jeszcze więcej. Dzięki hormonowi szczęścia rzeczywistość wyda się jakby bardziej kolorowa, a ty znajdziesz w sobie siłę na kolejne wyzwania.