Go to content

Ćwiczysz, a brzuch po ciąży nie chce zniknąć? Sprawdź czy nie jesteś ofiarą rozstępu mięśni prostych brzucha

rozstęp
Fot. i Stock / gruizza

Po ciąży i porodzie następuje dla większości świeżo upieczonych mam trudny czas powrotu do formy. I najczęściej o ile waga ciała spada całkiem znośnie bez większego wysiłku, tak kwestia ujędrnienia i wzmocnienia mięśni brzucha może być o wiele trudniejsza do zrobienia. I nawet nie chodzi w tu o wyścig między fit-matkami, która i jak szybko zrzuci pociążowy balast, ale o dobre samopoczucie kobiety. Urodzenie dziecka nie przekreśla kobiecości, ale czasem bardzo komplikuje odkrycie jej na nowo.

Urodziłam dwóch synów — ciężkie i długie okazy, które jakimś cudem donosiłam do końca. Mogłoby się wydawać, że organizm zniósł to całkiem dobrze i ekspresowo się zregenerował. Poza jednym — mój z pozoru płaski brzuch, nie chciał współpracować z moimi chęciami zobaczenia sześciopaka w lustrze. W dodatku po jedzeniu urastał do rozmiarów z początków drugiego trymestru ciąży. Trzeba było poszukać przyczyny problemów, bo skoro dieta i ćwiczenia nie przynosiły efektu, problem musiał być gdzie indziej.

Rozstęp mięśni prostych to nie wymysł zdesperowanych matek

Rozstęp mięśni prostych to najczęstsza i dla większości kobiet mało znana przyczyna nieestetycznego wyglądu brzucha oraz trudności w powrocie do formy sprzed ciąży. A im więcej ciąż za kobietą i im większe i cięższe dzieci rodziła, tym większe mogą być kłopoty z pozoru błahym mięśniem. Ciąże mnogie także zwiększają ryzyko wystąpienia tego problemu, jak również wiek powyżej 35  r.ż. Poza tym, na wystąpienie rozstępu ma wpływ duża waga kobiety, mimo że szczupłe panie również cierpią na tę przypadłość, oraz fakt braku aktywności fizycznej i utrzymania mięśni w dobrej kondycji jeszcze przed ciążą.

Mięsień prosty brzucha znajduje się w centrum brzucha, podzielony kresą białą na dwie części. Do kresy przylegają z obu stron rzeczone mięśnie, które podczas ciąż w znaczny sposób ulegają rozciągnięciu. Teoretycznie po porodzie (nawet do roku) mięśnie powinny się obkurczyć i wrócić na miejsce, jednak w wielu przypadkach zwiotczała kresa uniemożliwia powrót do stanu sprzed ciąży.

Bez diagnozy stan brzucha nie ulegnie poprawie

Jeśli nie jesteś pewna, w jakim stanie są mięśnie twojego brzucha, a nie masz możliwości udać się w tym celu do lekarza, możesz wstępnie samodzielnie stwierdzić, czy rozstęp mięśni ciebie dotyczy.  Rozejście mięśni prostych brzucha objawia się uwypukleniem w linii środkowej ciała – największe jest tam, gdzie mięśnie są od siebie najbardziej oddalone. Zmiany najbardziej widoczne są, gdy napinasz mięśnie np. podczas wstawania, wtedy ujawnia się uwypuklenie.

Aby samodzielnie się zdiagnozować, połóż się na ziemi i zegnij kolana, stopy cały czas trzymaj na ziemi. Następnie lekko unieś głowę — jak do brzuszków i napnij mięśnie. Ręką, z palcami skierowanymi w dół, dotknij mięśni brzucha od mostka do pępka. Jeśli wyczujesz tzw. dziurę, do której włożysz trzy — cztery palce, to właśnie rozejście mięśni prostych brzucha.

Domowa walka z rozstępem

Gdy podejrzewasz u siebie wystąpienie tej wady, skontaktuj się z lekarzem i rehabilitantem, który dobierze najlepsze dla twojej sytuacji ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Mimo instruktaży dostępnych na różnych stronach z ćwiczeniami nie podejmuj ryzyka na własną rękę, ponieważ źle dobranymi i nieprawidłowo wykonywanymi ćwiczeniami możesz jeszcze bardziej pogłębić defekt. Pamiętaj także, by unikać dźwigania ciężarów, odpuść także brzuszki skośne i klasyczne, które wypychają mięśnie do przodu.

Leczenie chirurgiczne to ratunek dla ciężkich przypadków

Gdy rozstęp poza defektem estetycznym jest również dokuczliwy (utrudnia wykonywanie czynności, wywołuje ból), warto rozważyć decyzję o leczeniu operacyjnym, aby zbliżyć do siebie mięśnie. Lekarz zadecyduje, czy zabieg odbędzie się poprzez metodę laparoskopową, która nie pozostawia szpecących blizn, czy przez nacięcie skóry. Jeśli kobieta ma brzuch w fatalnym stanie, ze względu na całkowite zwiotczenie kresy białej lub gdy straciła dużą masę po porodzie i dodatkowo szpecą brzuch tłuszcz i nadmiar skóry, można wykonać rozleglejszy zabieg — abdominoplastykę. W tym przypadku poza zbliżeniem mięśni, usunięty zostanie nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry.

Rozejście mięśni prostych brzucha to defekt, który rzeczywiście może negatywnie wpływać na komfort życia kobiety. Nie warto czekać aż wada sama minie, bo tak się nie stanie. Czas działa na niekorzyść kobiecej sylwetki a pogłębiająca się wada może ostatecznie kwalifikować się już jedynie do zabiegu chirurgicznego.


źródło: www.brzuchpoporodzie.plwww.ciazowy.pl