Zdrowie

6 powodów, dla których powinnaś jeść kiełki codziennie

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / Fonrimso
 

Kiełki różnych nasion (brokułów, soczewicy, fasoli Mung, słonecznika itp.) znane były już w starożytności. Szczególnie cenione są w czasie, gdy dostępność świeżych owoców i warzyw jest ograniczona, ponieważ są one łatwym w pozyskiwaniu źródłem cennych dla zdrowia i urody składników. Jeśli do tej pory jedynymi kiełkami, po jakie sięgaliście, była ozdobna wielkanocna rzeżucha, czas przyjrzeć się bliżej tym niezwykłym wzrastającym ziarenkom. 

6 powodów, by sięgać po kiełki

Są zdrowe i smaczne, doskonale nadają się do różnych potraw. Mogą śmiało po nie sięgać sportowcy, kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze. A wszystko dzięki ich niezwykłym właściwościom.

1. Bomba witaminowa

Kiełki to łatwo przyswajalna dawka wielu witamin, minerałów, a także białka (do 35%). Znajdują się w nich witaminy  z grupy B, witaminy C, D, E, K, PP, żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, jod, mangan, miedź, lit, selen, beta-karoten, kwasy tłuszczowe omega-3, błonnik.

2. Idealne na diecie

Kiełki są niewzdymające, lekko strawne, w dodatku mając tak wiele cennych składników, nie są kaloryczne. To idealne uzupełnienie jarskich sałatek oraz kanapek.

Fot. iStock / Fonrimso

Fot. iStock / Fonrimso

3. Odżywiają włosy, paznokcie oraz skórę

Jeśli zobaczycie, na czym powinna polegać dieta idealna dla mocnych włosów i paznokci, zorientujecie się, że kiełki zawierają większość potrzebnych witamin i minerałów dla urody. Jedzone regularnie, pozytywnie wpłyną na urodę.

4. Chronią przed chorobami i przedwczesnym starzeniem

Dzięki zawartości różnych związków fitochemicznych kiełki zapobiegają chorobom układu krążenia, osteoporozie, mogą być pomocne w profilaktyce chorób nowotworowych i wielu innych. Są również bogatym źródłem antyutleniaczy, które wspierają układ immunologiczny w walce przeciw patogenom chorobotwórczym i chronią przed uszkadzaniem i przedwczesnym starzeniem się komórek organizmu.

5. Wspierają pracę układu trawiennego

Kiełki aktywizują enzymy trawienne oraz wspierają rozwój dobrej mikroflory bakteryjnej. To wpływa na poprawę trawienia oraz lepsze przyswajanie cennych dla organizmu składników.

6. Wpływają na pamięć i lepsze samopoczucie

Obecność potasu i magnezu w kiełkach pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, poprawienie procesów myślowych oraz lepsze samopoczucie.

Fot. iStock

Fot. iStock

źródło: polki.plwww.akademiawitalnosci.pl


Zdrowie

7 pozytywnych rzeczy, których doświadczają okularnicy, rezygnując z soczewek

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / pixelfit
 

Okulary dawniej kojarzone były z przymusem, a grube, nieładne oprawki z obciachem, więc ze zrozumiałą radością, okularnicy zwrócili się w stronę soczewek kontaktowych. Teraz i soczewki nie są szczytem pożądania dla osób z problemami wzroku. Różne kształty i kolory oprawek stały się powodem do dumy ich posiadaczek. 

A zalet zamiany soczewek na okulary jest znacznie więcej.

7 pozytywnych rzeczy, na które mogą liczyć okularnicy

1. Postrzeganie jako bardziej inteligentnych

Badania pokazują, że ci, którzy noszą okulary, postrzegani są jako bardziej inteligentni i skuteczni w działaniu, mają większy posłuch wśród innych. Ten detal, jakim są okulary, od razu nasuwa skojarzenia z wysokim ilorazem inteligencji i dużym zasobem wiedzy.

2. Zdrowsze oczy

Brak okularów na nosie przy rozpoznanej wadzie wzroku może skutkować nie tylko bólami oczu, głowy, ale i pogorszeniem się stanu wzroku. A jeśli jesteś miłośniczką soczewek kontaktowych, powinnaś pamiętać o tym, że brak odpowiedniej higieny podczas wymiany soczewek, może spowodować niebezpieczną infekcję oczu. Ponadto soczewki pokrywają rogówkę oka, co zmniejsza dopływ tlenu. Gdy soczewki noszone są zbyt długo, może pojawić się zaczerwienienie oczu, dyskomfort, przejściowe niewyraźne widzenie i stany zapalne.

3. Niepowtarzalny wygląd

Okulary mogą dodawać nie tylko szyku, ale i tajemniczości każdemu, kto ceni sobie niepowtarzalny wygląd. Noszenie okularów pozwala zdefiniować swój wyjątkowy styl, może funkcjonować, jako wyjątkowy „podpis”, cechę charakterystyczną danej osoby.

4. Lepsze samopoczucie pod koniec dnia pracy

Osoby pracujące przy komputerze, nawet jeśli przy minimalnej wadzie wzroku noszą soczewki kontaktowe, narażone są na problemy z oczami pod koniec dnia pracy. Długotrwałe korzystanie z komputera przyczynia się do wysuszenia, łzawienia i zmęczenia oczu, a nawet niewyraźne widzenie. Problemy te mogą nasilać się przez soczewki kontaktowe. Okulary pozwalają zachować lepszy komfort po całym dniu patrzenia w monitor.

5. Zaoszczędzenie gotówki

To dotyczy osób, które do tej pory inwestowały w soczewki kontaktowe. Na dłuższą metę, korzystanie z soczewek jest o wiele bardziej kosztowne, niż jednorazowy zakup oprawek i soczewek. Okulary to jednorazowy wydatek, na długie lata. A gdy znudzi się np. kolor oprawek, zawsze można je wymienić, pozostawiając te same szkła.

6. Podkreślenie atutów urody

Oprawki i kolor okularów można dobrać idealnie do kształtu twarzy, podkreślać nimi ładną oprawę oczu, czy odwrócić uwagę np. od zbyt wąskich ust. Wybierając oprawki w kolorze np. miedzi, który kontrastuje z niebieskimi oczami, zdecydowanie podkreślisz ich kolor.

7. Zapadnięcie w pamięć

Osoby noszące okulary są łatwiejsze do zapamiętania, lepiej wyróżniają się na tle innych. Okulary mogą stać się znakiem rozpoznawczym w tłumie ludzi.


 

źródło: www.lifehack.org


Zdrowie

Rak mózgu daje różne objawy. Nie wolno ich ignorować

Redakcja
Redakcja
1 maja 2017
Fot. iStock / MaximFesenko

O raku mózgu nie mówiło się do tej pory tak często, jak o raku piersi czy jajników u kobiet. A nowotwory mózgu są bardzo niebezpieczne, ze względu na trudność leczenia oraz możliwe powikłania. Problem polega również na tym, że rak tego narządu diagnozowany jest późno, ze względu na nietypowe objawy postępującej choroby.

Jednym z najczęściej diagnozowanych złośliwych nowotworów mózgu, jest glejak wielopostaciowy.

Glejak wielopostaciowy to najbardziej niebezpieczny rodzaj raka mózgu

Wyróżnia się dwa podtypy glejaka wielopostaciowego: olbrzymiokomórkowy i glejakomięsak. W większości przypadków chorych na tego typu nowotwór, nieznana jest przyczyna jego wystąpienia. Stwierdzono, że glejak wielopostaciowy był opisywany u chorych z dziedziczną skłonnością do rozwoju nowotworów – mutacje konstytutywne genu TP53, zespół Turcota typu 1.

Według statystyk Międzynarodowej Agencji badań nad Rakiem, Polska zajmuje 4 miejsce pod względem częstości występowania guzów mózgu. Guzy mózgu stanowią 9% nowotworów u dorosłych i aż 20% nowotworów u dzieci. Co roku blisko 3000 osób dowiaduje się o nowotworze złośliwym mózgu.

Umieralność na ten rodzaj nowotworu jest bardzo wysoka, komórki glejaka wielopostaciowego głęboko naciekają mózgowie. Większość osób, u których nie zastosowano leczenia, umiera w ciągu trzech miesięcy od zdiagnozowania. Odpowiednie leczenie chorego umożliwia przeżycie około 12 miesięcy, rzadko dłużej.

Objawy raka mózgu

Obecność guza w mózgu (nie tylko glejaka) powoduje dwa rodzaje objawów:

1. Nieswoiste – związane z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym:

  • bóle głowy —  z początku niewielkie, a ich występowanie przeplata się z okresami remisji trwającej wiele dni, a nawet tygodni. Zazwyczaj ból pojawia się nad ranem i jest wówczas silniejszy niż w innych porach dnia. Ból o charakterze miejscowym może wskazywać na umiejscowienie guza w mózgu. Chorzy skarżą się na bóle różnego rodzaju — oprócz tępego, rozlanego i pulsującego, pojawia się ból ograniczony, ostry, świdrujący, a niekiedy promieniujący do oka, skroni czy karku.
  • senność i zaburzenia świadomości —  bardzo różne, od niewielkich zaburzeń sprawności myślenia do wyraźnego upośledzenia świadomości,  u 2/3 wszystkich chorych można dostrzec obniżenie sprawności intelektualnej (upośledzenie pamięci, zdolności osądu, gorszego kojarzenia, trudności werbalnych),
  • pogorszenie widzenia — wynika z tarczy zastoinowej, widocznej w badaniu dna oka. Chorzy z nasilonym obrzękiem skarżą się na zamazane obrazy, widzenie jak przez mgłę, podwójne widzenie przy patrzeniu na oddalone obiekty,
  • nudności  i wymioty — ich przyczyną jest podrażnienie nerwu błędnego i często pojawiają się rano, gwałtowne i chlustające,
  • zaburzenia równowagi — towarzyszy im poczucie niepewności i niestabilności,
  • sztywność karku.

2. Ogniskowe objawy guza mózgu

Spowodowane miejscowym uszkodzeniem tkanki nerwowej przez rosnącego guza mózgu, są one uzależnione od konkretnego umiejscowienia nowotworu w czaszce. Guzy o różnym położeniu mogą być przyczyną zaburzeń mowy, ograniczenia pola widzenia, opadania powieki, bólów połowy twarzy, dźwięków i szumów w uchu. Jeśli guz pojawia się w sąsiedztwie kory mózgowej, mogą pojawić się napady padaczkowe — drugi, po bólach głowy, najczęściej spotykany objaw guzów mózgu. Mogą wystąpić drżenia całego ciała lub od drżenie, czy drętwienie jedynie palca lub dłoni. Nowotwór przy pniu mózgowym może prowadzić do asymetrii twarzy, krztuszenia się, czy nawet zaburzeń połykania. Nie da się jednoznacznie określić objawów, ponieważ  mogą to być bardzo różne objawy neurologiczne, o różnym stopniu nasilenia.

Diagnostyka i leczenie raka mózgu

Dla wykrywania guzów mózgu bardzo istotne są badania obrazowe:

  • tomografia komputerowa (TK),
  • rezonans magnetyczny (MR).

W leczeniu glejaków oraz innych guzów złośliwych stosuje się m.in. resekcję, radioterapię oraz chemioterapię. Szczególna uwaga kierowana jest w stronę metody bezinwazyjnego leczenia nowotworów mózgu, która nosi nazwę Gamma Knife. Polega ona na kierowaniu w stronę guza pojedynczych kobaltowych wiązek promieni gamma, które nie powodują uszkodzenia tkanki, przez którą przechodzą, skupiając się w jednym miejscu i niszcząc komórki nowotworowe. Ograniczeniem jest wielkość guza – zwykle do 4 cm średnicy.

Ostatecznie terapię dobiera się indywidualnie, uwzględniając ogólny stan zdrowia chorego oraz stopień złośliwości nowotworu. Wpływ na rokowanie ma nie tylko stopień złośliwości guza, ale także jego umiejscowienie w określonych obszarach mózgu.

źródło: glejak.com, www.czytelniamedyczna.pl, www.medonet.pl


Zobacz także

Młodzież chce o seksie, rodzice o wartościach. Wychowanie do życia w rodzinie poprowadzi katechetka

Orfeusz jeszcze nie wie, że toczy nierówną walkę z chorobą, która zaatakowała jego małe ciało. Możemy mu pomóc

Chcesz żyć dłużej? Przygarnij psa! Potwierdzają to badania