Go to content

9 najczęstszych błędów podczas stosowania antykoncepcji, które mogą skutkować ciążą

Sięgając po różne metody antykoncepcji oczekujemy, że będą one skuteczne. Współczesna antykoncepcja daje nam swobodę w planowaniu powiększenia rodziny i pewność, że pewne sprawy w życiu poukładamy sobie tak, jak tego chcemy. Do dyspozycji mamy różne rozwiązania, które można dopasować do potrzeb każdej kobiety.

Metod antykoncepcji jest wiele, dostępnych zarówno od ręki w sklepach (np. prezerwatywy), jak i wyłącznie w aptekach czy gabinecie ginekologicznym (np. wkładki wewnątrzmaciczne) w różnych przedziałach cenowych. Wskazane, by kobieta swój wybór omówiła z lekarzem ginekologiem, który poleci najlepszy dla niej sposób zapobiegania ciąży. Niestety żaden sposób antykoncepcji, nie licząc zupełnej abstynencji seksualnej, nie daje gwarancji, że w ciążę się nie zajdzie. Ryzyko wzrasta, jeśli kobieta nie przestrzega pewnych zasad i popełnia błędy w stosowaniu wybranej metody.

9 najczęstszych błędów podczas stosowania antykoncepcji, które mogą skutkować ciążą

1. Brak regularnego zastosowania tabletek 

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych regularność stosowania jest kluczem do jak najlepszej ochrony. Należy pamiętać, by przyjmować je każdego dnia o tej samej porze. Im bardziej restrykcyjne przestrzeganie zasad, tym większa skuteczność pigułek. Jeśli pominięcie nastąpiło w czasie krótszym niż 12 godzin, tabletkę należy wziąć jak najszybciej, a kolejną już normalnie. Gdy opóźnienie jest dłuższe, niż 12 godzin, należy dla pewności sięgnąć po prezerwatywę.

2. Przyjmowanie leków obniżających skuteczność antykoncepcji

Zazwyczaj nie czytamy ulotek dołączonych do leków i to jest jeden z największych grzechów, które popełniamy. Nie licząc narażenia się na skutki uboczne, należy mieć świadomość, że niektóre leki mogą negatywnie wpływać na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Należą do nich: leki przeciwdepresyjne, antybiotyki (zawierające tetracyklinę, penicylinę, cefalosporyny), a także paracetamol, jeśli dojdzie do przekroczenia zalecanej dawki (3 mg na dobę, czyli 6 tabletek) czy witamina C (w dawce przekraczającej 1000 mg na dobę), osłabiają skuteczność tabletek hormonalnych.

4. Źle przechowujesz środki antykoncepcyjne

Przetrzymywanie środków antykoncepcyjnych bez odpowiedniego opakowania, w zbyt niskich lub zbyt wysokich temperaturach, może przyczyniać się do obniżenia skuteczności ich działania.

5. Przyjmujesz antykoncepcję doustną podczas choroby

Na zachorowanie zazwyczaj nie mamy wpływu, ale gdy przyjmujemy doustną antykoncepcję, warto wtedy zabezpieczyć się w dodatkowy sposób. Przyjmowanie pewnych antybiotyków oraz choroby, którym towarzyszą wymioty czy biegunka, osłabiają działanie antykoncepcji. Podczas sensacji żołądkowych istnieje ryzyko wydalenia pigułki lub niewchłonięcia jej w pełni w przewodzie pokarmowym.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot.iStock/tommaso79

1/1 9 najczęstszych błędów podczas stosowania antykoncepcji, które mogą skutkować ciążą

6. Stosujesz tabletki antykoncepcyjne i herbatki przeczyszczające

Jeśli zdarza się tobie sięgać po ziołowe herbatki przeczyszczające, musisz uważać, gdy bierzesz tabletki antykoncepcyjne. Środki wzmagające perystaltykę jelit utrudniają wchłanianie się preparatu hormonalnego.

7. Pijesz herbatkę z dziurawca

Dziurawiec zawiera hyperforynę, zwiększającą wydajność wątroby. Przez to leki, w tym pigułki antykoncepcyjne, rozkładają się szybciej i szybciej są usuwane z organizmu. Działanie dziurawca może się utrzymywać jeszcze przez dwa tygodnie po zakończeniu jego przyjmowania.

8. Popijasz tabletki sokiem grejpfrutowym

Sok grejpfrutowy wpływa na metabolizm obecnych w tabletkach antykoncepcyjnych estrogenów. Kiedy organizm otrzyma jednocześnie dawkę estrogenów i barwników z soku grejpfruta, najpierw rozłoży barwniki, co wydłuża czas wchłaniania się tabletki. Najlepiej zachować odstęp co najmniej czterech godzin między przyjęciem pigułki, a wypiciem soku.

8. Nie przygotowujesz skóry pod plaster hormonalny

Należy zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie skóry przed przyklejeniem plastra. Błędem jest naklejanie go na skórę owłosioną, zabrudzoną czy też tłustą, mokrą. Najpierw należy dobrze oczyścić i wysuszyć skórę, nie stosować maści czy balsamów, aby plaster trzymał się dobrze i rzeczywiście spełniał swoje działanie. Konieczne jest zmienianie plastra regularnie.

9. Nie sprawdzasz obecności nitek wkładki wewnątrzmacicznej 

Kobiety nie mają świadomości, jak istotne jest regularne sprawdzanie po czasie miesiączki obecności nitek wkładki wewnątrzmacicznej . Trudności z wyczuciem nitek w pochwie mogą wynikać z przemieszczenia lub wypadnięcia wkładki, czyli pojawia się ryzyko zajścia w ciążę. Do wypadnięcia wkładki wewnątrzmacicznej najczęściej dochodzi podczas skurczów macicy w trakcie menstruacji, należy sprawdzać obecność nitek w pochwie po każdej miesiączce.

źródło: www.cosmopolitan.pl, www.domzdrowia.pl