Lifestyle

Idealny prezent dla babci! Będzie zachwycona

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2019
Fot. iStock/wundervisuals
 

Zastanawiacie, co kupić babci z okazji zbliżającego się święta? Polecamy Remington Wałki termiczne Jumbo Curls H5670. Nic nie sprawdzi się lepiej niż wałki Jumbo, jeżeli chcesz mieć imponująco duże, idealnie ukształtowane loki.

Wypełniony woskiem rdzeń zatrzymuje ciepło i umożliwia szybsze tworzenie trwałych loków. Włosy ochładzają się na rolce, utrwalając swój kształt, który pozostanie niezmieniony przez długi czas.

Wałki mają welurowe pokrycie, które powoduje delikatne tarcie, niezbędne do zapewnienia trwałości fryzury. Dzięki niemu wałki są również łagodniejsze dla włosów.

  • 12 wałków w 2 dużych rozmiarach: 4 x 40mm, 8 x 35mm
  • Welurowe pokrycie wałków ułatwia nawijanie włosów
  • Innowacyjny rdzeń wypełniony woskiem nagrzewa się do wysokiej temperatury, ułatwiając robienie trwałych loków
  • Powłoka ceramiczna i jonizacja zapobiegają elektryzowaniu się włosów i zapewniają im blask
  • Nienagrzewające się końcówki
  • 12 kolorowych klipsów i szpilek do mocowania wałków
  • Wskaźnik pracy urządzenia


Artykuł powstał przy współpracy z marką Remington

 


Lifestyle

Dekalog dobrego życia na podłe czasy. Po pierwsze nie nienawidzić

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2019
Fot. Pixabay / raincarnation40 / CC0 Public Domain
 

Nasza rzeczywistość zmieniła się bezpowrotnie. Mamy świadomość, że nic już nie będzie takie samo.  I zostaje tylko pytanie: jak żyć dalej dobrze, gdy wokół tyle zła?

Dekalog dobrego życia na podłe czasy

1. Po pierwsze: Nie nienawidzić

Nienawiść niszczy sprawniej i mocniej niż najbardziej niebezpieczne żywioły –  historia dała nam na to wystarczająco wiele dowodów. Doświadczenia wojen, Holocaustu, prześladowań ze względu na wiarę, inną wiarę, brak wiary… Może nawet nie trzeba szukać tak daleko. Może warto zajrzeć głębiej w siebie i własną historię, własne życie.

2. Po drugie: Wspierać dobro

Ono naprawdę jest jak ziarno. Dobrem zmieniasz świat na lepszy, nawet jeśli twoje dobro to drobne uczynki, które wydają ci się niewiele znaczące. Ale wiesz, to, co dla innych jest drobnostką, dla wielu może być czymś niewyobrażalnym. Jak Mont Everest.

3. Po trzecie: Akceptować, nie osądzać

Bo z osądzania biorą się podziały, nieporozumienia, konflikty. Naprawdę, nie musisz wszystkiego rozumieć. Zaakceptuj fakt, że wszyscy jesteśmy równi i każdy z nas ma prawo żyć i być szczęśliwym na swój własny sposób. Nie oceniaj wyborów, nie wyśmiewaj decyzji, nie szydź z bliźniego, który kocha inaczej niż ty. Kim jesteś, by to robić?

4. Po czwarte: Wierzyć w ludzi

Bo błądzą, ale Bóg lub inna nieznana nam siła dał im także zdolność uczenia się na błędach, jednoczenia się w słusznych sprawach, dał im serce, które czasem zwycięża. Uwierz, że to, co się stało, bezsensowna śmierć naprawdę poruszyła miliony serc w sposób trwały, że lawina zmian ruszyła. I że zaczniemy wreszcie ze sobą rozmawiać, a nie okładać się słowami.

5. Po piąte: Myśleć, co możesz zrobić dla innych

Innych, to znaczy tych, którzy ciebie potrzebują lub o których świat zapomniał. Myślenie o innych zmienia perspektywę, sprawia że widzisz i rozumiesz więcej, że się rozwijasz, że nie stajesz się cynicznym obserwatorem, tylko jesteś częścią jakiejś całości. Że masz wpływ, a to daje ci siłę.

6. Po szóste: Reagować na przemoc

Zawsze i wszędzie. Jeśli się boisz, poproś o wsparcie innych. Nikt nie ma prawa krzywdzić, ani prześladować drugiej osoby. Powtórzę: jesteśmy równi – tacy sami, choć każdy z nas jest inny. W tej inności jest prawdziwa moc, jeśli umiemy ją dostrzec. Razem zdołamy powstrzymać zło.

7. Po siódme: Mieć wpływ

Nie udawaj, że jest ci wszystko jedno, a potem nie narzekaj na to, co dzieje się wokół ciebie. Świat nie działa samoistnie, jak raz nakręcony zegar. To my, swoim działaniem popychamy go do przodu. I dokonaliśmy, jako ludzkość wielu niewyobrażalnie wspaniałych rzeczy. Więc głosuj w wyborach, podejmuj lokalne inicjatywy, bądź obecny.

8. Po ósme: Ufać, nigdy nie jesteś sam

W siebie, w swoje ideały, w bliskich. Nie bój się życia, nie bój się zła. Ono istnieje, ale jeśli ufasz, potrafisz się przed nim obronić. Nieważne, czy wierzysz w karmę, czy po prostu masz przyjaciół, masz bliskich, na których możesz liczyć – nigdy nie jesteś sam. I nigdy nie będziesz. Zobacz, jak w obliczu tragedii bliscy stają się sobie zupełnie obcy ludzie. To właśnie człowieczeństwo.

9. Po dziewiąte: Odrzucać to, co nieistotne

Bo są rzeczy, które dosłownie zaśmiecają nasze życie, przesłaniają nam najpiękniejsze wartości i cele. A ty po prostu rób swoje, nie ma innej recepty na spokój duszy.

10. Po dziesiąte:  Kochać

Nie tylko tego, na widok kogo mocniej bije nam serce. Nie tylko nasze dzieci, choć mądra miłość jest oczywiście ważna.  Kochać w wymiarze humanistycznym: kochać ludzi, dlatego, że są, że czujemy z nimi jedność, że społeczeństwo to siła, która może zmienić świat na lepszy.

 

„Nie ma nic absurdalnego w przekonaniu, że świat jest absurdalny” – Leszek Kołakowski.


Lifestyle

Prezent od serca – jak pomóc Babci i Dziadkowi odnaleźć się w cyfrowym świecie?

Redakcja
Redakcja
18 stycznia 2019
Fot. iStock/vadimguzhva

Samotność, strach, izolacja, niskie poczucie własnej wartości – wykluczenie cyfrowe i społeczne dotyczy aż 5 milionów osób w Polsce. Osoby w wieku  60+ niejednokrotnie wstydzą się okazać słabość, czasem machną ręką „że to nie dla nich te komputery i komórki” i rezygnują z olbrzymich możliwości jakie zapewniają nowe technologie. Jak to zmienić, a jednocześnie uczulić bliskich na internetowe pułapki?

Choć mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdy potrafi obsługiwać komputer, a korzystanie z telefonu komórkowego i mediów społecznościowych to codzienność, to jednak wciąż dla wielu seniorów korzystanie ze wspomnianych urządzeń nie jest przysłowiową „bułką z masłem”. Na szczęście 95 proc. młodych ludzi gotowa jest podjąć starania, aby pomóc osobom starszym w poszerzaniu kompetencji internetowych. Dobrym pomysłem na Dzień Babci i Dziadka jest zatem przygotowanie dla bliskich „małego kursu o technologii i internecie”. Jaką wiedzę warto zaprezentować bliskim w tym kontekście?

Technologia nie gryzie – bank, przychodnia i zakupy w sieci dla seniora

Starsze pokolenie przywykło do tradycyjnych metod załatwiania spraw finansowych oraz robienia zakupów. Czasem jednak umiejętność zapłacenia rachunków przez stronę internetową banku, możliwość zapisania się do przychodni czy wykonania zakupów przez internet byłyby dla nich dużym ułatwieniem np. w przypadku trudności z poruszaniem się, złego samopoczucia czy braku czasu. Warto zatem usiąść wspólnie z babcią i dziadkiem, przedstawić im korzyści płynące z posiadania powyższych umiejętności i zaproponować pomoc w nauce. Dobrze, aby dostosować tempo prowadzonych „lekcji” do potrzeb dziadków, pozwolić im zadawać pytania, a także wspólnie przejść przez zadania jakimi będą konkretne działania w sieci i podstawowa umiejętność korzystania z wyszukiwarki. Sporo uwagi należy poświęcić także bezpieczeństwu w sieci. Warto zaznajomić bliskich z procedurą wykonywania bezpiecznych przelewów i zachowaniem bezpieczeństwa w kwestii wybrania odpowiednich sklepów oraz aukcji internetowych, a także ostrożności przy otwieraniu maili i dbaniu o hasła internetowe. Dobrze jest powtarzać, że w razie, gdyby dziadkowie nie byli pewni jak zachować się w sieci, mogą zawsze zadzwonić i poprosić o pomoc wnuka!

Babcia na Facebooku, dziadek na Skypie

Kolejnym tematem, z którym warto zaznajomić dziadków są media społecznościowe. Warto przedstawić bliskim szereg korzyści, jakie umożliwia im dostęp do serwisów społecznościowych i komunikatorów. Rodzina mieszka na drugim końcu Polski lub za granicą? Dzięki rozmowom przez Skype’a lub Messengera czy posiadaniu profilu na Facebooku babcia i dziadek mogą na bieżąco uczestniczyć w życiu dzieci i wnuków bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów rachunków telefonicznych. Za pośrednictwem portali dziadkowie mogą dotrzeć również do dawno niewidzianych znajomych lub też nawiązać nowe przyjaźnie np. na forach internetowych związanych z ich zainteresowaniami. Przy okazji szybciej mogą dowiedzieć się o różnych inicjatywach i bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych, które organizowane są w ich okolicy, jak również rozwijać własne hobby np. prowadzić bloga. Wszystko to sprawia, że starsza osoba nawet jeśli ze względu na stan zdrowia była mało aktywna życiowo, to może poprzez wirtualny świat to zmienić. Należy jednak i tu przestrzec bliskim przed różnego rodzaju pułapkami, których trzeba się wystrzegać w sieci. Aby przybliżyć seniorom tajniki komunikowania się poprzez internet, warto więc przygotować dla nich poradnik, jak korzystać z komunikatorów online.

Co roku nowy laptop i komórka? Sprawny sprzęt oddaj dziadkom

Nauczeni wygodą i skuszeni promocjami niektórzy z nas nawet co rok, dwa zmieniają sprzęt komputerowy. Tymczasem w dalszym ciągu posiadają sprawny sprzęt w domu! Takie urządzenia, zamiast kurzyć się w szafie, po kilku delikatnych zabiegach i dokupieniu kilku akcesoriów spokojnie mogłyby dalej pracować i stać się idealnym prezentem dla dziadków. Należy tutaj pamiętać przede wszystkim o ergonomii, a więc wygodzie podczas korzystania z PC lub laptopa. Odpowiednia bezprzewodowa klawiatura w komplecie z myszą (np. marki Hama), podkładka z podporą na nadgarstek to na pewno dobry wybór na początku przygody z cyfrowym światem. Dbając także o wzrok naszych seniorów, nie zapomnijmy podarować im solidnego, odpowiednio dużego i dobrego jakościowo monitora (np. marki iiyama), który pozwoli im poznawać tajniki internetu w dobrej rozdzielczości.

Na Dzień Dziadka i Dzień Babci warto podarować bliskim coś więcej niż miły upominek. Czas spędzany wspólnie jest bezcenny, a jeśli do tego, wiedza, którą chcielibyśmy dziadkom przekazać w kontekście posługiwania się nowymi technologiami i korzystania z internetu, może znacznie podnieść ich jakość życia oraz otworzyć na świat, który ma im w dalszym ciągu sporo do zaoferowania.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Pewność siebie ratuje życie. Potrafisz dać swojemu dziecku taką supermoc?

Zrób sobie nogi! Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #9 [29.04.]

To nie starość, to dojrzałość! Kilka cech, które świadczą o tym, że zdobyłaś życiową mądrość