Go to content

Pyłek pszczeli – właściwości dla zdrowia. Jak stosować pyłek kwiatowy?

Pyłek pszczeli - właściwości. Jak stosować pyłek kwiatowy
Fot. iStock

Pyłek pszczeli, kojarzony również jako pyłek kwiatowy, to przysmak pszczół, który jest niezwykle wartościowy także dla ludzi. Pyłek kwiatowy, który pszczoły transportują do ula, to cenne źródło substancji, które wzmacniają organizm. Czym jest pyłek pszczeli i jak go stosować, by najlepiej skorzystać z jego właściwości?

Czym jest pyłek pszczeli?

Pyłek pszczeli to pyłki kwiatowe, a dokładniej  męskie komórki rozrodcze kwiatów. Po zebraniu pyłku pszczoła miesza go z niewielką ilością miodu i nektaru, formuje w kulkę i wraca z tym pakunkiem do ula. Na miejscu pracowity owad składa większość pyłku w komórce plastra, gdzie fermentuje i w efekcie powstaje pierzga. A dlaczego większość, a nie cały? Ponieważ pszczoła, wracając do ula, przeciska się przez tzw. poławiacz pyłku, który powoduje, że jego niewielka część (bez szwanku dla owada) zostaje strącona i może zostać wykorzystana przez ludzi.

Pyłek pszczeli - właściwości. Jak stosować pyłek kwiatowy

Fot. iStock/Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli posiada kształt niewielkich kuleczek. Najczęściej przybiera kolor żółty i jasnobrązowy, rzadziej fioletowy i czarny, co zależy od gatunku roślin, z których został go zebrano.

Pyłek pszczeli – wartości odżywcze, witaminy, składniki mineralne

Pyłek pszczeli, dzięki cennemu składowi, w pełni zasłużył na miejsce na liście tzw. superfoods. W pyłku znajdziemy głównie białka oraz  węglowodany i lipidy. Zawiera zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe, fitohormony i enzymy. Pyłek pszczeli jest wyjątkowo odżywczy, przez wzgląd na obecność witaminy A, C, D, E, oraz witaminy z grupy B (B5, B7). Wiadomo także, że pyłek pszczeli zawiera składniki mineralne, takie jak: wapń, żelazo, magnez, cynk, fosfor, potas, sód, mangan i miedź.

Pyłek pszczeli — właściwości 

Ze względu na zawartość wielu ważnych dla zdrowia substancji, pyłek kwiatowy stosowany jest jednakowo w farmaceutykach, w domowym leczeniu oraz kosmetyce. Właściwości, jakie ma pyłek pszczeli, powodują, że jest on nieocenionym wsparciem dla osłabionego organizmu. Wzmacnia go, pobudza układ immunologiczny do odpowiedzi na zagrożenia. Dodatkowo działa antybakteryjnie, szczególnie w przypadku gronkowca złocistego, oraz zwalcza grzybicę. Działa odtruwająco, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

Pyłek pszczeli - właściwości. Jak stosować pyłek kwiatowy

Fot. iStock/Pyłek pszczeli

Można sięgać po niego cały rok, ale szczególnie pomocny jest okresie jesienno-zimowym, oraz w czasie natężonego wysiłku psychicznego, jak i fizycznego. Warto włączyć go do diety także przy nauce lub pracy umysłowej, ponieważ dodaje energii do wysiłku intelektualnego. Bogaty skład sprawia, że pyłek kwiatowy jest właściwym elementem diety wzmacniającej przy anemii, chorobach przewlekłych, np. nowotworach.

Pyłek pszczeli jest znakomitym wsparciem dla prawidłowej pracy serca i kondycji naczyń krwionośnych, ponieważ obniża poziom „złego cholesterolu”. Duża zawartość białka w pyłku (od 13 do 40%) powoduje, że jest to produkt idealny w diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Pyłek kwiatowy znalazł swoje miejsce również w preparatach do pielęgnacji. Można przygotować z niego także domowym sposobem odżywcze maski na skórę twarzy. Dzięki jego antybakteryjnemu działaniu sprawdzi się przy skórze problematycznej, z trądzikiem. Spożywanie pyłku wzmacnia skórę i włosy ze względu na obecność cynku, oraz innych minerałów i witamin.

Jak stosować pyłek kwiatowy?

Pyłek kwiatowy najlepiej stosować codziennie, przez 1 – 3 miesiące, co można powtarzać 2-4 razy w roku. Kurację warto rozpocząć od 1 łyżeczki pyłku dziennie, stopniowo zwiększając ilość.

Zazwyczaj osoby dorosłe mogą stosować codziennie od 20 do 40 g pyłku. Przyjmuje się, że jeśli łyżeczka mieści 7,5 g pyłku, jedna dawka wynosi 3-5 łyżeczek tego produktu dla dorosłych oraz 1-2 łyżeczki dla dzieci. Pyłek zalecany jest na pół godziny przed jedzeniem.

A jak go stosować? Pyłek wieczorem wsyp do szklanki letniej (nigdy gorącej!) wody i zostaw na noc. Możesz osłodzić go miodem. Pyłek kwiatowy wypija się rano, na czczo — warto go najpierw zamieszać, aby wypić również cząsteczki, które osiadają na dnie. Poza tym sposobem można go również dodawać do posiłków lub innych napojów, o ile nie są one gorące. To ważne, ponieważ wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na właściwości pyłku, który traci część cennych substancji. Nadaje się on również jako odżywczy dodatek do jogurtów oraz muesli. Warto przy tym pamiętać, że rozdrobniony (zmielony) pyłek jest znacznie lepiej przyswajalny przez organizm, niż spożywanie całym „ziarenek”.

Pyłek pszczeli - właściwości. Jak stosować pyłek kwiatowy

Fot. iStock/Pyłek kwiatowy

Pyłek pszczeli — przeciwwskazania, alergia

Pyłek pszczeli, podobnie jak inne produkty pszczele, może być silnym alergenem. W przypadku istnienia alergii należy zrezygnować z jego stosowania. Najlepiej podejść do tego ostrożnie i od początku wprowadzić jego niewielkie ilości, obserwując ewentualną reakcję organizmu. Jeśli wszystko będzie w porządku, można przejść do pełnej kuracji.

Pyłku kwiatowego nie należy podawać dzieciom poniżej 3 roku życia (co uważane jest za bezpieczną granicę). Nie ma konieczności odstawiania pyłku pszczelego w czasie ciąży.

Pyłek kwiatowy a cena

Cena za pyłek kwiatowy przekracza cenę za słoik miodu. Za kilogramowe opakowanie pyłku kwiatowego należy zapłacić ok. 50 – 60 zł.


źródło: pasiekisadowskich.pl , dietetycy.org.pl