Lifestyle

30. Finał WOŚP. „Przejrzyj na oczy” – bezpłatne przesiewowe badania ostrości wzroku dzieci

Redakcja
Redakcja
20 stycznia 2022
 

Po raz pierwszy w Polsce, jedyna taka akcja Fundacji WOŚP i Grupy Essilor Celem akcji „Przejrzyj na oczy” – badania wzroku jest wykonanie przez salony optyczne bezpłatnych, przesiewowych badań ostrości wzroku lub pełnych badań ostrości wzroku dzieciom we wspólnej inicjatywnie Fundacji WOŚP oraz Grupy Essilor.


Ponadto firmy Essilor Polonia, JZO oraz JAI KUDO – organizatorzy kampanii edukacyjnej CZAS NA WZROK, przekażą 1500 bezpłatnych par okularów korekcyjnych najbardziej potrzebującym dzieciom.

Wyraźne widzenie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój psychofizyczny i społeczny dziecka, dlatego regularne badania ostrości wzroku są niezwykle istotne. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność za zauważenie pierwszych sygnałów świadczących
o nieprawidłowym rozwoju wzroku, ponieważ dziecko samo nie przyzna się, że widzi niewyraźnie. Tegoroczny 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma celu zwrócenie uwagi na profilaktykę badań wzroku.

Prawidłowe widzenie dzieci – podstawa rozwoju w „cyfrowej erze”

W przypadku dzieci i młodzieży każda nieprawidłowość związana z niewyraźnym widzeniem powinna być niezwłocznie skonsultowana ze specjalistą ds. ochrony wzroku. Problemy ze wzrokiem u dziecka mogą rzutować nie tylko na jego koordynację wzrokowo-ruchową, ale także rozwój intelektualny i emocjonalny, dlatego jak podkreśla dr n. med. Anna Maria Ambroziak, dyrektor naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka, regularne kontrole są niezbędne.

Jeżeli nie ma podejrzeń problemów ze wzrokiem, a dziecko jest urodzone o czasie, pierwsze badanie powinno się odbyć w wieku 6-9 miesięcy, kolejne w 1-2 roku życia. Po pierwszej wizycie profilaktyczne badania wzroku powinny się odbywać regularnie co najmniej co 2 lata, a aktualne rekomendacje mówią nawet o badaniu przynajmniej raz w roku. Konieczne jest poddanie dziecka badaniu wzroku zdecydowanie przed rozpoczęciem nauki. W przypadku zdiagnozowanej wady wzroku dziecko powinno odbywać wizyty z badaniami kontrolnymi minimum raz na 6 miesięcy lub według zaleceń specjalisty. Pamiętajmy, że wczesne rozpoznanie i leczenie zaburzeń widzenia wyrównuje szanse edukacyjne i daje możliwość prawidłowego funkcjonowania w szkole, a także później, w dorosłym życiu.

Jeśli tegoroczną wizytę dziecka u specjalisty ds. ochrony wzroku macie jeszcze przed sobą, teraz jest ku temu najlepsza okazja, by przebadać wzrok dziecka w ramach ogólnopolskiej akcji „Przejrzyj na oczy” – badania wzroku.

„Przejrzyj na oczy” – badania wzroku dzieci w salonach optycznych

Grupa Essilor, firmy Essilor Polonia, JZO, JAI KUDO od lat edukują Polaków w zakresie profilaktyki zdrowego widzenia i dbania o wzrok, dlatego wspólnie z Fundacją WOŚP i niezależnymi salonami optycznymi organizują ogólnopolską akcję przesiewowych badań
ostrości wzroku dzieci w wieku 5-18 lat. Dzięki niej, do 28 lutego br., można będzie bezpłatnie przesiewowo zbadać ostrość wzroku dziecka w salonach optycznych biorących udział w akcji. Lista salonów dostępna jest na stronie: https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/program-badan-wzroku.

1500 par bezpłatnych okularów korekcyjnych dla najbardziej potrzebujących dzieci od Grupy Essilor (Essilor Polonia, JZO, JAI KUDO) 

Oprócz możliwości bezpłatnego zbadania ostrości wzroku dziecka, najbardziej potrzebujące dzieci otrzymają bezpłatne okulary korekcyjne (z puli 1500), które Grupa Essilor przeznaczyła na ten cel (decyduje kolejność zgłoszeń).

Tematyka tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest nam szczególnie bliska. Od lat wspieramy najbardziej potrzebujące dzieci w zakresie badań wzroku i przeznaczamy środki na zapewnienie im prawidłowej korekcji wzroku, aby zwiększyć ich szanse na prawidłowy rozwój. Dlatego dziś nasza radość jest podwójna. Wspólnie z Fundacją WOŚP i przy nieocenionym wsparciu Optyków, będących Partnerami programu „Czas na Wzrok”, a także pozostałych salonów optycznych – udało nam się zorganizować akcję bezpłatnych, przesiewowych badań ostrości wzroku dzieci. Dodatkowo cieszymy się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę w postaci ufundowania 1500 par okularów korekcyjnych dzieciom z rodzin w trudniejszej sytuacji materialnej i przyczynić się tym samym do poprawy jakości ich widzenia. Zapraszamy rodziców i opiekunów z dziećmi do udziału w akcji, szczególnie teraz, w okresie pandemii, kiedy wzrok dzieci wymaga szczególnego wsparcia ekspertów i monitorowania jego stanu – zachęca Adam Mamok, Prezes Grupy Essilor na Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię.

Regulamin i szczegółowe informacje o akcji dostępne są na stronie:
https://www.wosp.org.pl/final/30-final-wosp/akcja-przejrzyj-na-oczy.


Lifestyle

Finał WOŚP: Spacer z Małgorzatą Ohme i jej jamniczką Blum!

Redakcja
Redakcja
20 stycznia 2022
 

Finał WOŚP w ostatnią niedzielę stycznia, ale licytować i wpłacać pieniądze można już. Na aukcji Allegro można wylicytować spacer po Bulwarach Wiślanych z Małgorzatą Ohme i słodką jamniczką Blum. Dołączajcie! 

Spędź miło czas podczas wspólnego spaceru po Bulwarach Wiślanych z prowadzącą „Onet w domu”. A jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem psa, weź go ze sobą. Jamnik Gosi Ohme bardzo lubi towarzystwo.

Termin i miejsce spotkania zostaną ustalone ze Zwycięzcą Aukcji. Pamiętaj! Licytując musisz uwzględniać przyszłą sytuację epidemiczną w Polsce.

Dlatego czas na realizację przedmiotu aukcji to 31 grudnia 2022 r.

Po opłaceniu aukcji Fundacja WOŚP skontaktuje Zwycięzcę z Darczyńcą, w celu ustalenia daty i szczegółów realizacji.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Ohme.pl (@ohme.pl)


Lifestyle

Będziecie mieć syna czy córkę? Sprawdź, bo płeć zależy od twojego faceta

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
20 stycznia 2022
fot. PeopleImages/iStock

Syn czy córka – zastanawiamy się już od pierwszych momentów ciąży. Badanie setek lat drzew genealogicznych sugeruje, że geny mężczyzny odgrywają rolę w posiadaniu synów lub córek. Okazuje się, że nasi partnerzy dziedziczą po swoich ojcach tajemniczy gen. Po prostu mężczyzna z wieloma braćmi częściej będzie miał synów, a facet z wieloma siostrami – córki.

Wszystko dzięki pracy Corry’ego Gellatly’ego, naukowca z Uniwersytetu Newcastle, która objęła tysiące rodzin – 927 drzew genealogicznych zawierających informacje o 556 387 osobach z Ameryki Północnej i Europy od 1600 roku. Co się okazało?

Czy masz większe szanse na syna czy córkę – tłumaczą naukowcy

„Badanie drzewa genealogicznego wykazało, że prawdopodobieństwo posiadania chłopca czy dziewczynki jest dziedziczone. Teraz wiemy, że mężczyźni częściej mają synów, jeśli posiadją więcej braci, ale częściej mają córki, jeśli mają więcej sióstr. Jednak w przypadku kobiet po prostu nie można tego przewidzieć”, wyjaśnia Corry Gellatly i dalej tłumaczy: Mężczyźni określają płeć dziecka w zależności od tego, czy ich plemnik zawiera chromosom X czy Y. Chromosom X łączy się z chromosomem X matki, tworząc dziewczynkę (XX), a chromosom Y łączy się z chromosomem matki, tworząc chłopca (XY)”.

Badanie Uniwersytetu w Newcastle nie odkryło jeszcze genu, który kontroluje, czy plemnik mężczyzny zawiera więcej chromosomów X lub Y, co wpływa na płeć jego dzieci. Wszystko przed nami!

Dlaczego więcej chłopców rodzi się po wojnie?

W wielu krajach, które brały udział w wojnach światowych, nastąpił nagły wzrost liczby chłopców urodzonych po ich zakończeniu. W rok po I wojnie światowej na każdą ze 100 dziewcząt w Wielkiej Brytanii przypadało dwóch dodatkowych chłopców, w porównaniu z rokiem 1913. Tajemniczy gen, który Corry Gellatly opisał w swoich badaniach, mógłby stanowić wyjaśnienie, dlaczego tak się stało.

Na razie Corry Gellatly twierdzi, że ponieważ mężczyźni z większą liczbą synów mieli większą szansę ujrzeć swojego syna powracającego z wojny, ci chłopcy statystycznie częściej zostawali ojcami chłopców (ponieważ odziedziczyli tę tendencję po swoich ojcach). Dla kontrastu, mężczyźni z większą liczbą córek stracili na wojnie jedynych synów, a ci synowie prawdopodobnie zostaliby ojcami córek. To wyjaśnia, dlaczego mężczyźni, którzy przeżyli wojnę, częściej mieli dzieci płci męskiej.

Dlaczego na świecie jest mniej więcej tyle samo dorosłych chłopców i dziewcząt?

W większości krajów, zgodnie z dokumentacją, rodzi się więcej chłopców. Udokumentowano, że więcej osobników płci męskiej umiera już w okresie dzieciństwa. W okresie rozrodczym jest więc nas mniej więcej tyle samo.

 


Zobacz także

Superprodukty YOPE w Rossmann

Baba za kółkiem, czyli cztery podejścia do egzaminu na prawo jazdy. Bez stereotypów proszę

3 najlepsze kandydatki na żonę, według znaku zodiaku