Go to content

Oparzenie słoneczne. Jak możesz sobie pomóc, gdy przesadziłaś ze słońcem?

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc
Fot. iStock

Oparzenie słoneczne to mało przyjemna sytuacja, która nie tylko powoduje czasowe odczuwanie bólu, ale może nieść dalej idące konsekwencje. Jak zapobiegać problemom i łagodzić oparzenie słoneczne? Jakie są domowe sposoby na łagodzenie zaczerwienionej skóry po opalaniu?

Czym jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest uszkodzeniem skóry spowodowanym zbyt długim wystawieniem jej na promieniowanie UV. Może dojść do niego zarówno na świeżym powietrzu, jak i w efekcie korzystania z solarium. Oparzenie słoneczne wbrew pozorom to coś znacznie bardziej poważnego, niż chwilowe „spieczenie” skóry. Przede wszystkim zostawia po sobie trwałe, choć niewidoczne ślady, które wpływają na wygląd i zdrowie skóry w przyszłości. Oparzenia słoneczne przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry przez niszczenie włókien kolagenowych, co obniża jej elastyczność. Mogą powodować również trwałe przebarwienia, oraz znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w późniejszym wieku czerniaka.

Oparzenie słoneczne — objawy

Objawy powodowane przez oparzenie słoneczne mogą być różne, ze względu na stopień uszkodzenia skóry. Oparzenia słoneczne klasyfikowane są według III stopni, w zależności od powstałych uszkodzeń.

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne I stopnia — objawy

Dotyczy wierzchniej warstwy skóry. Objawy, jakie powoduje oparzenie I stopnia to:

  • mocne rozgrzane, obrzmienie i zaczerwienienie skóry;
  • złuszczanie jej po pewnym czasie.

Powstałe zmiany mają charakter obrzękowo-rumieniowy i utrzymują się maksymalnie przez kilka dni. Jeżeli nastąpi szybka reakcja na nie, zmiany ustąpią szybciej, nie pozostawiając śladu po sobie.

Oparzenia słoneczne II stopnia — objawy

Zmiany dotyczą naskórka i skóry właściwej. Objawy, jakie powoduje oparzenie słoneczne II stopnia to:

  • obrzęk;
  • pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Ponieważ dochodzi w tej sytuacji do częściowej martwicy naskórka, oparzenia II stopnia należy skonsultować z lekarzem.

Oparzenie słoneczne III stopnia — objawy

Jest najpoważniejszym z oparzeń dotykającym naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Poparzony obszar nie odczuwa dotyku, co wynika z uszkodzenia receptorów czuciowych. Z powodu głębokości oparzenia szybka konsultacja lekarska jest niezbędna.

Leczenie oparzenia słonecznego

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne I stopnia

Jeśli tylko poczujesz, że coś się dzieje, od razu zejdź ze słońca, weź letni/chłodny prysznic lub kąpiel, lub wykorzystaj schłodzone (ale nie lodowate!) okłady, które obniżą temperaturę skóry i zapobiegną głębszym uszkodzeniom. Skóra powinna być schładzana minimum 15-20 minut okładami żelowymi lub namoczoną gazą. Konieczne jest picie wody. Możesz sięgnąć po apteczne preparaty kojące oparzenie i przyspieszające regenerację skóry. W ciągu kilku dni dolegliwości ustąpią.

Oparzenie słoneczne II stopnia

Natychmiast zejdź ze słońca i schładzaj skórę letnią/chłodną wodą, minimum 15-20 minut. Jeśli na skórze utworzą się pęcherze, możesz zabezpieczyć je okładem hydrożelowym lub opatrunkiem osłonowym z jałowej gazy. Oparzenie słoneczne II stopnia może wymagać konsultacji lekarskiej, szczególnie gdy obejmuje dużą powierzchnię ciała. Zazwyczaj skóra goi się w ciągu 2–3 tygodni bez pozostawienia śladów. Jeżeli oparzenie II stopnia jest rozległe i głębokie, leczenie trwa dłużej i najczęściej pozostawia ślady po wygojeniu skóry.

Oparzenie słoneczne III stopnia

Ten rodzaj poparzenia zdarza się niezwykle rzadko, ale wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem, a nawet wezwania w poważnych przypadkach karetki pogotowia. Leczenie oparzenia słonecznego III stopnia w cięższych przypadkach wymaga stosowania odpowiednich preparatów zaleconych przez lekarza, a nawet i hospitalizacji. Leczenie może potrwać nawet do sześciu tygodni. Rozległe oparzenie III stopnia (obejmujące naskórek i całą grubość skóry właściwej), gdy występują pęcherze i zostały porażone nerwy czuciowe, może po zakończeniu leczenia pozostawić trwałą bliznę.

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne

Istnieje kilka domowych sposobów na ratowanie skóry przed skutkami oparzenia słonecznego. Na zaczerwienioną, ale nieuszkodzoną skórę można zastosować jeden z domowych sposobów leczenia oparzeń słonecznych. Można posmarować oparzone miejsce schłodzonym kefirem, maślanką lub zsiadłym mlekiem. Konieczne jest chłodzenie rany przez przynajmniej 15 minut letnią lub chłodną, ale nie lodowatą wodą. Konieczne jest też zabezpieczenie mocno oparzonej skóry opatrunkiem jałowym.

Innym domowym sposobem na oparzenie słoneczne I stopnia jest smarowanie skóry żelem aloesowym lub sokiem z liścia aloesu. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy dziennie.

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenie słoneczne — domowe sposoby

Można również zetrzeć na tarce ogórki i obłożyć nimi poparzoną skórę, zabezpieczając papkę gazą, aby trzymała się skóry. Należy zmieniać okład z ogórków z każdym razem wykorzystując świeżo starte warzywo.

Zdecydowanie nie wolno smarować skóry alkoholem, tłuszczem lub tłustymi kremami. Takie działanie powoduje zablokowanie oddawania nadmiaru ciepła z oparzonej skóry, co przyczyni się do wydłużenia leczenia. Nie wolno także przekłuwać powstałych pęcherzy, ponieważ można doprowadzić do zakażenia tego miejsca. Ponadto pod pęcherzem rana się goi, więc nie warto zaburzać tego naturalnego procesu.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Aby oszczędzić sobie przykrych konsekwencji opalania, należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach korzystania ze słońca. Przede wszystkim należy unikać opalania mniej więcej w godzinach 11:00-16:00, gdy promienie stwarzają największe ryzyko oparzeń. Konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z filtrami, im wyższymi, tym lepszymi. Warto stosować nakrycie głowy, a w miarę możliwości, jeśli przebywamy na zewnątrz w godzinach, gdy słońce świeci najmocniej, należy przebywać w cieniu. Nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, aby uniknąć przykrych objawów odwodnienia i zbadać o kondycję skóry od zewnątrz.

FB/ohmepl

 

 


źródło: www.gotowidoratowania.pl