Choroby Zdrowie

Oparzenie słoneczne. Jak możesz sobie pomóc, gdy przesadziłaś ze słońcem?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 sierpnia 2021
Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc
Fot. iStock
 

Oparzenie słoneczne to mało przyjemna sytuacja, która nie tylko powoduje czasowe odczuwanie bólu, ale może nieść dalej idące konsekwencje. Jak zapobiegać problemom i łagodzić oparzenie słoneczne? Jakie są domowe sposoby na łagodzenie zaczerwienionej skóry po opalaniu?

Czym jest oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest uszkodzeniem skóry spowodowanym zbyt długim wystawieniem jej na promieniowanie UV. Może dojść do niego zarówno na świeżym powietrzu, jak i w efekcie korzystania z solarium. Oparzenie słoneczne wbrew pozorom to coś znacznie bardziej poważnego, niż chwilowe „spieczenie” skóry. Przede wszystkim zostawia po sobie trwałe, choć niewidoczne ślady, które wpływają na wygląd i zdrowie skóry w przyszłości. Oparzenia słoneczne przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry przez niszczenie włókien kolagenowych, co obniża jej elastyczność. Mogą powodować również trwałe przebarwienia, oraz znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w późniejszym wieku czerniaka.

Oparzenie słoneczne — objawy

Objawy powodowane przez oparzenie słoneczne mogą być różne, ze względu na stopień uszkodzenia skóry. Oparzenia słoneczne klasyfikowane są według III stopni, w zależności od powstałych uszkodzeń.

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne I stopnia — objawy

Dotyczy wierzchniej warstwy skóry. Objawy, jakie powoduje oparzenie I stopnia to:

  • mocne rozgrzane, obrzmienie i zaczerwienienie skóry;
  • złuszczanie jej po pewnym czasie.

Powstałe zmiany mają charakter obrzękowo-rumieniowy i utrzymują się maksymalnie przez kilka dni. Jeżeli nastąpi szybka reakcja na nie, zmiany ustąpią szybciej, nie pozostawiając śladu po sobie.

Oparzenia słoneczne II stopnia — objawy

Zmiany dotyczą naskórka i skóry właściwej. Objawy, jakie powoduje oparzenie słoneczne II stopnia to:

  • obrzęk;
  • pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Ponieważ dochodzi w tej sytuacji do częściowej martwicy naskórka, oparzenia II stopnia należy skonsultować z lekarzem.

Oparzenie słoneczne III stopnia — objawy

Jest najpoważniejszym z oparzeń dotykającym naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Poparzony obszar nie odczuwa dotyku, co wynika z uszkodzenia receptorów czuciowych. Z powodu głębokości oparzenia szybka konsultacja lekarska jest niezbędna.

Leczenie oparzenia słonecznego

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenia słoneczne

Oparzenie słoneczne I stopnia

Jeśli tylko poczujesz, że coś się dzieje, od razu zejdź ze słońca, weź letni/chłodny prysznic lub kąpiel, lub wykorzystaj schłodzone (ale nie lodowate!) okłady, które obniżą temperaturę skóry i zapobiegną głębszym uszkodzeniom. Skóra powinna być schładzana minimum 15-20 minut okładami żelowymi lub namoczoną gazą. Konieczne jest picie wody. Możesz sięgnąć po apteczne preparaty kojące oparzenie i przyspieszające regenerację skóry. W ciągu kilku dni dolegliwości ustąpią.

Oparzenie słoneczne II stopnia

Natychmiast zejdź ze słońca i schładzaj skórę letnią/chłodną wodą, minimum 15-20 minut. Jeśli na skórze utworzą się pęcherze, możesz zabezpieczyć je okładem hydrożelowym lub opatrunkiem osłonowym z jałowej gazy. Oparzenie słoneczne II stopnia może wymagać konsultacji lekarskiej, szczególnie gdy obejmuje dużą powierzchnię ciała. Zazwyczaj skóra goi się w ciągu 2–3 tygodni bez pozostawienia śladów. Jeżeli oparzenie II stopnia jest rozległe i głębokie, leczenie trwa dłużej i najczęściej pozostawia ślady po wygojeniu skóry.

Oparzenie słoneczne III stopnia

Ten rodzaj poparzenia zdarza się niezwykle rzadko, ale wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem, a nawet wezwania w poważnych przypadkach karetki pogotowia. Leczenie oparzenia słonecznego III stopnia w cięższych przypadkach wymaga stosowania odpowiednich preparatów zaleconych przez lekarza, a nawet i hospitalizacji. Leczenie może potrwać nawet do sześciu tygodni. Rozległe oparzenie III stopnia (obejmujące naskórek i całą grubość skóry właściwej), gdy występują pęcherze i zostały porażone nerwy czuciowe, może po zakończeniu leczenia pozostawić trwałą bliznę.

Domowe sposoby na oparzenie słoneczne

Istnieje kilka domowych sposobów na ratowanie skóry przed skutkami oparzenia słonecznego. Na zaczerwienioną, ale nieuszkodzoną skórę można zastosować jeden z domowych sposobów leczenia oparzeń słonecznych. Można posmarować oparzone miejsce schłodzonym kefirem, maślanką lub zsiadłym mlekiem. Konieczne jest chłodzenie rany przez przynajmniej 15 minut letnią lub chłodną, ale nie lodowatą wodą. Konieczne jest też zabezpieczenie mocno oparzonej skóry opatrunkiem jałowym.

Innym domowym sposobem na oparzenie słoneczne I stopnia jest smarowanie skóry żelem aloesowym lub sokiem z liścia aloesu. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy dziennie.

Oparzenie słoneczne - objawy, pierwsza pomoc

Fot. iStock/Oparzenie słoneczne — domowe sposoby

Można również zetrzeć na tarce ogórki i obłożyć nimi poparzoną skórę, zabezpieczając papkę gazą, aby trzymała się skóry. Należy zmieniać okład z ogórków z każdym razem wykorzystując świeżo starte warzywo.

Zdecydowanie nie wolno smarować skóry alkoholem, tłuszczem lub tłustymi kremami. Takie działanie powoduje zablokowanie oddawania nadmiaru ciepła z oparzonej skóry, co przyczyni się do wydłużenia leczenia. Nie wolno także przekłuwać powstałych pęcherzy, ponieważ można doprowadzić do zakażenia tego miejsca. Ponadto pod pęcherzem rana się goi, więc nie warto zaburzać tego naturalnego procesu.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Aby oszczędzić sobie przykrych konsekwencji opalania, należy pamiętać o kilku żelaznych zasadach korzystania ze słońca. Przede wszystkim należy unikać opalania mniej więcej w godzinach 11:00-16:00, gdy promienie stwarzają największe ryzyko oparzeń. Konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej z filtrami, im wyższymi, tym lepszymi. Warto stosować nakrycie głowy, a w miarę możliwości, jeśli przebywamy na zewnątrz w godzinach, gdy słońce świeci najmocniej, należy przebywać w cieniu. Nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody, aby uniknąć przykrych objawów odwodnienia i zbadać o kondycję skóry od zewnątrz.

FB/ohmepl

 

 


źródło: www.gotowidoratowania.pl 

Choroby Zdrowie

Zostaw dzieci w domu i idź z partnerem do hotelu. Może być nawet w waszym mieście!

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
10 sierpnia 2021
fot. PeopleImages/iStock
 

– Zostaw dzieci w domu i idź z partnerem do hotelu. Nie musisz jechać daleko. Znam pary, które wynajmują pokój w mieście, w którym mieszkają na co dzień , by cieszyć się seksem” – mówi psychoterapeutka Magdalena Chorzewska.

Ty pytasz, my znajdujemy specjalistę, który odpowie na wszystkie twoje wątpliwości.  Przeczytaj list  Klaudii, która bardzo chciałaby uprawiać z mężem slow seks podczas wakacji. Czy nie nakłada na siebie presji?

„Mam nadzieję, że w te wakacje w końcu odpocznę i poświęcę czas swojemu ukochanemu mężowi. Na co dzień jesteśmy totalnie zabiegani i zajęci dziećmi. Praca, przedszkole, zakupy, obiad, krótki rutynowy seks. Chciałabym podczas urlopu odbudować naszą relację seksualną. Marzę o tym, bo jak sobie przypominam, ile działo się kiedyś w naszej alkowie, kiedy jeszcze nie było w domu dzieci, to czuję mrowienie na plecach. Czytałam o slow seksie. Chciałabym się nacieszyć niespiesznym seksem z mężem i sobą wzajemnie podczas urlopu. Szczerze, to wykończył nas ostatni rok, kiedy oboje stresowaliśmy się o byt i o pieniądze. Chcę teraz cieszyć się bliskością, beztroską, powolnym seksem. Patrzeć w niebo i morze i przestać się stresować. To nam się należy! Tylko… no właśnie, trochę boję się, że będzie we mnie zbyt dużo presji: by odpocząć, by kochać się co rano, by mieć fajne wakacje. Okropnie chcę i jednocześnie strasznie się stresuję. Mamy tylko dziewięć dni urlopu w Milenie, by odpocząć. Pomocy!” Klaudia

Droga Klaudio,

Zbyt wiele oczekiwań to faktycznie coś, co może ci popsuć plany wakacyjne. Jeśli ktoś jest w totalnym stresie i napędzie, to jego ciało przepełnia kortyzol i niestety takiej osobie nie pomoże wyjazd na tydzień. Urlop, który z zasady ma wyzwalać ogrom pozytywnych emocji, u wielu osób tak naprawdę najpierw powoduje stres. W pracy zostawiliśmy na biurku masę rzeczy do zrobienia, a w domu bałagan. Jedziemy też do miejsca, z którym wiążemy zawsze spore oczekiwania. A potem często okazuje się, że nic nie wygląda jak w prospektach. Dochodzi zmęczenie z uwagi na trudy podróży i zmianę klimatu. My w znakomitej większości nie potrafimy „być tu i teraz”. Zwykle żyjemy przeszłością (czy ja oby na pewno wszystko zrobiłam w pracy?) albo przyszłością (czy, jak się rozpakuję, to okaże się, że wszystko wzięłam?). Nic dziwnego, że na urlopie pierwszego dnia czujemy się zazwyczaj wykończeni.

Klaudio, uwierz mi, że często w gabinecie słucham historii wakacyjnych, w których partnerzy skarzą się na popsuty urlop. Wystarczy, że pokój trafi się… „nie z widokiem na morze”, ale z widokiem… „trochę na morze, a trochę na parking”. Moim zdaniem, jeśli ktoś nie miał możliwości, by dbać o ralację przez ostatnie dwanaście miesięcy, to raczej nie uda się wszystkiego naprawić nagle w dziewięć dni. Z mojego doświadczenia wynika, że nie tylko tobie, ale wielu ludziom brakuje w codziennym życiu czasu na rozmowę i bycie razem. Zajęci jesteśmy taką „bieżączką”: pracą, zawożenia dzieci do przedszkola i logistyką zakupów. A przecież idea „slow life” to jest sposób życia, a nie pomysł na dwa tygodnie wakacji. Może więc warto, byście z partnerem zastanowili się, czy istnieje jakakolwiek możliwość, by w codziennym życiu zwolnić trochę tempo?

Zgadzam się, że świat dziś pędzi szybko i że jest masa bodźców i sporo stresów. Ale tak naprawdę my mamy wpływ na to, w jaki sposób chcemy ten świat odbierać i czy chcemy biec w tym wyścigu. Zastanów się, czy pomimo wielu obowiązków i bodźców, potrafisz pooddychać, zadbać o siebie, celebrować czas. Bo ten „slow seks” to przecież nic innego jak celebrowanie bycia razem, ciekawość swoich ciał i odczuć. Do tego pielęgnowanie relacji: gra wstępna, patrzenie prosto w oczy, eksperymentowanie z różnymi doznaniami. To nie jest fast food, tylko degustacja! Żeby cieszyć się tym smakiem, trzeba przygotować się mentalnie i stworzyć sobie do tego warunki.

Dlatego ja jestem entuzjastką wyjeżdżania na krótsze wakacje, ale tylko we dwoje. I moim zdaniem wcale nie trzeba jechać daleko. Mam takie pary w terapii, które wynajmują sobie na weekend pokój w hotelu w mieście, w którym mieszkają na co dzień. Myślę, że to mógłby być dla was świetny pomysł. Oczywiście nie zabierają do tego hotelu swoich dzieci. Moim zdaniem trudno jest cieszyć się nieskrępowanym seksem, kiedy rodzina śpi za ścianą. A przecież wielu parom zdarza się na wakacje zabrać jeszcze babcie. Do seksu potrzebna jest swoboda, poczucie bezpieczeństwa, a przede wszystkim brak kontroli! Randkujcie w ciągu roku! Poświęcajcie sobie czas, ale taki, w którym będzie na siebie uważni!

***

Magdalena Chorzewska, psycholog, psychoterapeutka, coach, trenerka. Pracuję z pacjentem indywidualnym, grupowym, a także prowadzi szkolenia dla firm i instytucji. Jej pacjentami są zarówno dzieci, jak i nastolatki, ludzie dorośli, pary. Od 8 lat udziela się w mediach, współprowadzi program „Ślub od pierwszego wejrzenia” i była konsultantem psychologiem przy produkcji „Love Island” (TVN).


Choroby Zdrowie

Odchudza, leczy kaszel i w dodatku świetnie smakuje. Co jeszcze kryje w sobie ananas i jak wybrać dojrzały owoc?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
10 sierpnia 2021
ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa
Fot. iStock

Ananas to soczysty owoc o słodkim miąższu, który cieszy nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także licznymi zaletami dla zdrowia. Ananas dobrze radzi sobie z kaszlem, wspiera odchudzanie i nie tylko. Co kryje w sobie ten owoc i jak wybrać w sklepie najlepszego ananasa?

Gdzie i jak rośnie ananas?

Ananas należy do rodziny bromeliowatych, i uprawiany jest na obszarach tropikalnych. Największa produkcja ananasa pochodzi z Kostaryki, Filipin, Brazylii, Indii i Tajlandii. Jak rośnie ananas? Owoce uprawiane są na dużych plantacjach, w których jest gorąco i nie brakuje dużej ilości rozproszonego światła. Gruba łodyga ananasa osiąga wysokość ok. 120 cm. Wyrastają z niej długie i sztywne liście oraz fioletowy kwiat, z którego wykształca się owoc ważący ok. 1-2 kg. Owoc ananasa posiada charakterystyczną „koronę”z liści”, owalny kształt i typową dla nich brązowo-zieloną dość twardą skórkę z odstającymi od niej „kolcami”. Ananas potrzebuje ok. dwóch lat, by wydał dojrzały owoc, w dodatku owocuje tylko jeden raz.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock/Jak rośnie ananas?

Ananas — jak wybrać dojrzały owoc?

Wybierając owoc należy zwrócić uwagę, by ananas nie był obity, uszkodzony i bez białego nalotu pleśni. Miąższ dojrzałego ananasa powinien być żółty lub pomarańczowy, a niekiedy zielony, w zależności od odmiany. Skórka nie powinna być zbyt miękka i nie może się odkształcać, co świadczy o tym, że ananas jest przejrzały. Istotnym wyznacznikiem jest także przyjemny zapach oraz delikatny, lekko słodki smak. Intensywny zapach, kojarzący się z fermentacją świadczy o tym, że owoc jest przejrzały.

Niezawodnym sposobem na to, by wybrać dojrzały ananas, jest wyrwanie najmniejszego liścia ze środka „korony”. Jeśli liść nie stawia oporu, ananas jest dojrzały, ale jeśli odchodzi, wręcz wypada zbyt łatwo, może być już przejrzały.

Po przeniesieniu do domu warto trzymać ananasy w temperaturze pokojowej w przewiewnym i zacienionym miejscu. Jeśli ma znaleźć się w lodówce, warto schować go do papierowej torby lub pojemnika, by inne produkty nie przeszły jego zapachem.

Ananas — wartości odżywcze i kalorie

Ananas zawiera wiele wartościowych dla zdrowia składników. Jest dobrym źródłem błonnika wpływającego na lepszą pracę jelit i obniżającego poziom cholesterolu we krwi. Ananasy bogate są w witaminy A, C, B1, B2, B6 i PP, a także kwas foliowy. Nie brakuje w nich minerałów takich jak: miedź, żelazo, fosfor i cynk, potas, magnez. Zawierają antyoksydanty, w tym beta-karoten, oraz ważną dla zachowania zdrowia bromelainę.

Ananas — kalorie

Jest to owoc niskokaloryczny — w 100 g ananas zawiera 50 kalorii (kcal). Jego indeks glikemiczny = 59, co oznacza, że ananas zaliczamy do produktów o średnim indeksie glikemicznym. To powoduje, że diabetycy mogą go spożywać, ale w ograniczonych ilościach. Z kolei ananasy z puszki oraz suszone nie powinny się znaleźć w diecie cukrzyków, ze względu na znaczne ilości węglowodanów.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock/ananasy

Ananas — właściwości dla zdrowia

Lecznicza bromelaina

Wspomniana już bromelaina to mieszanina enzymów proteolitycznych. Wykazuje ona zdolność do redukcji stanów zapalnych, łagodzenia bólu (np. po operacjach czy intensywnym wysiłku fizycznym) i zmniejszania obrzęków. Obecność bromelainy w diecie jest korzystna dla procesu odchudzania, ponieważ substancja ta hamuje namnażanie się i różnicowanie komórek tłuszczowych. Bromelaina wykazuje działanie ochronne na serce, dobrze wpływa na stan skóry oraz może obniżać  ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

Należy pamiętać, że bromelaina może wchodzić w interakcje z lekami, szczególnie z antybiotykami, lekami przeciwzakrzepowymi i uspokajającymi. Przyjęcie leków wraz ze świeżym ananasem może zwiększyć wchłanianie substancji czynnych z leków i niebezpiecznie wzmocnić ich działanie.

Ananas na trawienie i odchudzanie

Bromelaina wpływa na rozkładanie białek do polipeptydów i przyspiesza ich trawienie, wspiera wydzielanie soków żołądkowych, dobrze wpływa na przemianę materii. Zawartość błonnika w ananasie usprawnia proces trawienia i pracę jelit, zapobiega zaparciom i wzdęciom. Obecne w ananasie pektyny (błonnik pokarmowy) pęcznieją w żołądku i dają uczucie sytości na dłuższy czas. Ananas działa moczopędnie i wspiera usuwanie nadmiaru płynów z organizmu i proces detoksykacji. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, ponieważ zawiera on sporo cukrów prostych, które organizm musi „spalić”.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock

Na zdrowe serce

Bbromelaina działa kardioprotekcyjne — wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, chroniąc przed sklejaniem się płytek krwi. W dodatku wpływa też na rozpuszczanie już istniejących zakrzepów, dzięki czemu obniża ryzyko rozwoju miażdżycy.

Ananas na stawy

Bromelaina wykazuje właściwości przeciwbólowe, więc ananas jest dobrym dodatkiem do diety osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Może być pomocny przy dnie moczanowej, ponieważ ananas łagodzi ból i pomaga usunąć z moczem nadmiar kwasu moczowego, który powoduje chorobę.

Na mocne kości

Ananas zawiera mangan (ułatwia przyswajanie wapnia), żelazo (zapobiega łamliwości kości) i miedź (ważna w tworzeniu kolagenu), które są niezbędne dla dobrej kondycji kości. Po ananas powinny sięgać dojrzałe kobiety, by obniżyć ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Ananas na kaszel 

Obecna w ananasie bromelaina ma szerokie zastosowanie lecznicze, w tym zwalczające kaszel. Indyjscy naukowcy przeprowadzili badanie, podczas którego podawali pacjentom sok ananasowy wymieszany z surowym miodem, solą i pieprzem. Okazało się, że ten syrop skutecznie rozpuszcza śluz i łagodzi uporczywy kaszel. Osoby pijące mieszankę wracali do zdrowia znacznie szybciej pijąc syrop z ananasa, niż pacjenci stosujący gotowe syropy. Bromelaina zmniejsza gęstość śluzu, co może okazać się ważne przy leczeniu chorych na astmę oraz przewlekłe zapalenie oskrzeli. Warto więc albo jeść ananasa na surowo przy kaszlu, albo wypijać koktajl. Najwięcej substancji leczniczej znajduje się w twardej części ananasa (trzon), dlatego warto sięgać po bardzo dojrzałe i miękkie owoce.

ananas-na-kaszel-i-odchudzanie-wlasciwosci-jak-wybrac-dojrzalego-ananasa

Fot. iStock/Syrop z ananasa

Domowy syrop z ananasa na kaszel — przepis

Składniki:

  • 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku ananasowego,
  • ¼ szklanki świeżego soku z cytryny,
  • 1 kawałek startego imbiru (około 3 cm),
  • 1 łyżka miodu,
  • szczypta soli,
  • ½ łyżeczki pieprzu cayenne.

Przygotowanie:

Starannie wymieszaj składniki i pij 1/4 filiżanki soku 2-3 razy dziennie.

Alergicy powinni uważać, ponieważ syrop zawiera w składzie alergeny.


źródło: dietetycy.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl, www.lifehack.org 

Zobacz także

16 porad, za które nie musisz płacić trenerowi i dietetykowi

TOP-3 witaminy na zimę: co jeść zimą?

Cztery sygnały, które mówią, że powinieneś ograniczyć sól