Zdrowie

Jak pielęgnować blizny?

Redakcja
Redakcja
25 maja 2021
Jak pielęgnować blizny?
 

Blizna to pamiątka po sytuacji, gdy ciągłość skóry została przerwana. Procesy naprawcze prowadzą do zabliźnienia rany, a w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia skóry pojawia się nowa tkanka. Różni się ona pod względem wyglądu i właściwości od normalnej skóry. Wymaga też odpowiedniej pielęgnacji, by nie doszło do przerostów i innych powikłań. Dowiedz się jak dbać o blizny i kiedy należy rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne.

Jak powstaje blizna i czym się charakteryzuje?

Blizna tworzy się w miejscu, gdzie  przerwana została ciągłość skóry. Może dojść do tego w wyniku urazu (rany, otarcia, oparzenia), zabiegu chirurgicznego lub w przebiegu niektórych chorób. W miejscu, gdzie skóra została uszkodzona tworzy się strup chroniący ranę. Pod nim rozpoczynają się procesy mające na celu odbudowę uszkodzonej tkanki. Faza intensywnej produkcji kolagenu i tworzenia się nowych komórek prowadzi do powstania blizny. Proces jej dojrzewania może trwać nawet do dwóch lat. Na początku blizna różni się pod względem koloru od pozostałej skóry, może być też lekko wklęsła lub wypukła. Z czasem powinna blednąć i być mniej widoczna, ale nie zawsze dzieje się to samoistnie. Blizna jest mniej elastyczna niż skóra w nieuszkodzonych miejscach, nie ma gruczołów łojowych, mieszków włosowych i zakończeń nerwowych.

Co ma wpływ na wygląd blizny?

Na to, jak będzie wyglądać dojrzała blizna, ma wpływ wiele czynników. Ryzyko powstania nieprawidłowej blizny zwiększają infekcje i wtórne uszkodzenia. Istotny jest też wiek pacjenta – u osób starszych częściej zdarzają się  powikłania, a sam proces  gojenia się ran przebiega dłużej. Młodsze osoby są natomiast bardziej narażone na powstawanie blizn przerostowych i keloidów – ma to związek z nadprodukcją kolagenu.

Na wygląd blizny mają też wpływ zabiegi pielęgnacyjne. Warto rozpocząć je jak najwcześniej i odpowiednio zadbać o miejsce, gdzie wytworzyła się nowa tkanka.

Jak zadbać o blizny?

Blizna jest mniej elastyczna niż pozostała skóra i różni się od niej barwą. Największym problemem jest jednak ryzyko tworzenia się blizn przerostowych, zrostów i bolesnych przykurczów. By tego uniknąć zaleca się wspomóc proces tworzenia się blizny za pomocą prostych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wskazane jest stosowanie preparatów z silikonem (np. Sutricon), które zapobiegają powstawaniu nieprawidłowych blizn i łagodzą dolegliwości. Żel tworzy na powierzchni skóry elastyczną powłokę, która chroni bliznę przed utratą wilgoci i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nakładanie żelu połączyć można z delikatnym masażem, czyli mobilizacją blizny. Żel z silikonem stosować można również na stare blizny.

Wygląd blizny poprawić można także stosując plastry z silikonem. Tworzą one barierę ochronną dla blizny, nawilżają ją, zmniejszają uczucie ściągania, zmiękczają bliznę i poprawiają jej elastyczność. Regulują też produkcję włókien kolagenowych, co zapobiega powstawaniu blizn przerosłych. Blizna zmniejsza się i wygładza, dzięki czemu staje się mniej widoczna.

Kiedy zacząć mobilizację blizny?

Mobilizację blizny zaleca się rozpocząć jak najwcześniej, ale dopiero wówczas, gdy rana w pełni się zagoi, czyli nie będzie strupów i nic nie będzie się z niej jątrzyć.

Do mobilizacji blizny idealnie nadaje się żel z silikonem. Masaż uelastycznia nową tkankę i zapobiega powstawaniu zrostów, żel aktywnie wspomaga ten proces. Na powierzchnię blizny nanosimy niewielką ilość preparatu i masujemy ją kolistymi ruchami, delikatnie rozciągając ją oraz uciskając opuszkami palców przez 2-3 minuty. Zabieg ten powtarzać należy przynajmniej dwa razy dziennie. Dzięki takiej terapii blizna wygładzi się, uelastyczni  i stanie się mniej widoczna.

Artykuł partnera


Zdrowie

Rośnie liczba zwolnień lekarskich z powodu depresji

Redakcja
Redakcja
25 maja 2021
Fot. iStock/Eva-Katalin
 
W 2020 roku lekarze wystawili 1,5 mln zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy – informuje Prawo.pl.

Z raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczącego absencji chorobowej w 2020 roku wynika, że zaświadczenia z tytułu choroby psychicznej zostały wystawione na łączną liczbę 27,7 mln dni (to 11 proc. ogólnej liczby dni absencji). „W stosunku do roku 2019 nastąpił wzrost liczby zaświadczeń z tytułu zaburzeń psychicznych aż o 25 proc. oraz wzrost liczby dni absencji chorobowej o 37 proc.” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS cytowana przez Prawo.pl.

Duży udział w liczbie wystawionych L4 z tytułu zaburzeń psychicznych miała depresja. W 2020 roku wystawiono ich 385,8 tys., co w porównaniu do 2019 roku oznacza wzrost o 21 proc. Około 45 proc. zwolnień lekarskich z tytułu depresji wystawiana została osobom w wieku 35-49 lat – podaje portal.

„Depresja to choroba. To nie jest zwykły smutek, chandra czy niechęć do pracy. To jest ciężka choroba, a pacjent jest niezdolny do pracy. Jeżeli rozpoznajemy epizod depresyjny, to zazwyczaj zwolnienie lekarskie jest uzasadnione” – mówi Prawo.pl prof. Dominika Dudek z Katedry Psychiatrii CM UJ, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. I dodaje, że mniej więcej 1/3 osób, które chorowały na COVID-19 cierpi z powodu zaburzeń psychicznych.

„Pracodawcy są świadomi tego, że okres epidemii COVID-19, która wywołała powszechne zaniepokojenie co do przyszłości, miejsc pracy i poczucie zagrożenia, jeśli chodzi o zdrowie i życie własne i bliskich, a do tego jeszcze nieprzewidziane, szybkie zmiany w organizacji pracy, jak np. praca zdalna, i nieprzewidywalność tego, co czeka nas w przyszłości, mogły spowodować u pracowników problemy – zapewnia Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan. – Dlatego wiele firm stara się wspierać pracowników, umożliwiając im dostęp do specjalistów” – dodaje i przyznaje, że dla pracodawców wyzwaniem jest zweryfikowanie sposobu wykorzystywania takiego zwolnienia.

 

Jak podkreśla w wypowiedzi dla Prawo.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS ważna jest prewencja rentowa, która polega na finansowaniu rehabilitacji leczniczej dla osób ubezpieczonych. „Na ten cel w 2021 roku przeznaczono ok. 280 mln złotych. Jednym z profili rehabilitacji w ramach prewencji rentowej ZUS są zaburzenia psychosomatyczne” – zaznacza.

Więcej: https://www.prawo.pl/kadry/depresja-pracownika-jak-pomoc-jak-zweryfikowac,508443.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Zdrowie

Olej z ostropestu – wybawienie dla wątroby, wsparcie dla urody. Dlaczego warto wprowadzić go do diety?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
25 maja 2021
Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy
Fot. iStock

Olej z ostropestu tłoczony jest z rośliny znanej ze swoich właściwości ochronnych dla wątroby. To jednak niejedyne jego działanie, które jest warte uwagi. Poza kuchnią olej z ostropestu sprawdza się w pielęgnacji skóry twarzy i włosów. Jak go stosować, by wykorzystać jego naturalną moc?

Ostropest plamisty — co w nim znajdziemy?

Ostropest plamisty pochodzi z ciepłych obszarów Europy, Azji i Afryki. Porasta dziko nawet gleby, które nie są zasobne w składniki odżywcze. Ostropest jest to surowiec zielarski,  z którego przygotowuje się leki oraz olej. Roślina dorasta do 2 metrów wysokości i wydaje fioletowe kwiatostany, z których pozyskuje się nasiona. To właśnie z nasion produkuje się zbawienny dla zdrowia i urody olej. Olej z ostropestu plamistego jest tłoczony na świeżo, w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Charakteryzuje się on jasnym, słomkowym kolorem i wyrazistym, nieco ziołowym aromatem. Najlepszy dla zdrowia i urody jest olej naturalny, nierafinowany, nieoczyszczony, w którym znajdziemy wszystkie najważniejsze wartości odżywcze.

Siła działania ostropestu wynika z obecności sylimaryny. Jest to silnie działająca substancja, która wykazuje działanie ochronne na wątrobę, przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Ponadto ostropest dostarcza: witaminy A, D, E, K, flawonoidy, garbniki, fitosterole, tokoferole, białka, oraz sole mineralne. Zawiera również dużą ilość tłuszczów nienasyconych (m.in. kwas linolowy i kwas oleinowy).

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Fot. iStock

Olej z ostropestu — zastosowanie

Olej z nasion ostropestu jest przede wszystkim zbawiennym dla układu pokarmowego elementem zdrowej diety. Sprawdza się jako dodatek do potraw serwowanych na zimno, jak i na ciepło. Nie należy go jednak wykorzystywać do obróbki cieplnej —  gotowania, pieczenia, czy smażenia, ponieważ na skutek działania wysokiej temperatury traci on swoje właściwości. Jego smak jest delikatny i nie dominuje smaku potraw, olej z ostropestu jest uniwersalny. Pasuje do warzyw (sałatek, surówek, zup, gotowanych warzyw), mięsa, jogurtów, koktajli, owsianek,  oraz jako element past do smarowania chleba.

Kiedy pić olej z ostropestu?

Olej z ostropestu znany jest dzięki swoich ochronnych właściwości dla wątroby. Wątroba jest niezwykle ważnym organem, pełniącym wiele kluczowych dla organizmu funkcji. Bierze udział w procesie metabolizowania substancji wchłanianych z układu pokarmowego, oczyszcza organizm z toksyn. Ten naturalny filtr współdziała z innymi narządami, np. trzustką. Jeśli wątroba jest obciążana toksynami wynikającymi z przemian metabolicznych, obecności szkodliwych drobnoustrojów, grzybów, i pasożytów, oraz metalami ciężkimi, zaczyna chorować. Olej z ostropestu plamistego przyspiesza usuwanie toksyn, oczyszcza i regeneruje wątrobę. Wpływa korzystnie na profil lipidowy i poziom glukozy we krwi.

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Fot. iStock

Ze względu na działanie oczyszczające, antyoksydacyjne i przeciwzapalne oleju, jego obecność w diecie jest szczególnie polecana w przypadku:

  • chorób wątroby (m.in.: marskość wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby);
  • przy zaburzeniach pracy dróg żółciowych, kamicy żółciowej, żółtaczce  — sylimaryna wspiera produkcję żółci, dzięki czemu osad tworzący kamienie w drogach żółciowych i nerkach zostaje wydalony;
  • dla ochrony przewodu pokarmowego;
  • przy detoksach i odtruciach — np. zatrucie muchomorem sromotnikowym. Olej ostropestowy usprawnia procesy detoksykacyjne organizmu;
  • zgagi;
  • wzdęć;
  • braku apetytu;
  • niedokwasocie żołądka;
  • w walce z zakrzepami i krwotokami.

Olej z ostropestu na twarz  

Olej z ostropestu wpływa także na urodę. Doceniany jest ze względu na właściwości regeneracji oraz nawilżania skóry. Wpływa na poprawę elastyczności skóry, łagodzi zaczerwienienia, poprawia koloryt. Ostropest jest źródłem antyutleniaczy, które likwidują wolne rodniki, wzmacniając kondycję skóry. Ponieważ reguluje wydzielanie sebum i łagodzi stany zapalne, można go stosować do cery z problemami trądzikowymi. Olej sprawdza się także do łagodzenia oparzeń słonecznych, wspiera leczenie łuszczycy, egzemy, odleżyn, alergii, rumieni. Pomaga pozbyć się zrogowaceń naskórka.

Jak stosować olej z ostropestu na twarz?

Olej z ostropestu najlepiej nałożyć wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy, by przez noc mógł dobrze zadziałać. Wystarczy niewielka ilość oleju (2-3 krople) na wcześniej zwilżona skórę, zamiast kremu. Można go również zastosować wewnętrznie, nie należy przekraczać dawki 1-2 łyżeczek oleju dziennie.

Olej z ostropestu dla zdrowia, na twarz i włosy

Fot. iStock

Olej z ostropestu na włosy 

Polecany do skóry olej znalazł także zastosowanie do ochrony włosów. Olej nadaje im blask, regeneruje rozdwojone końcówki. Można go dodawać w niewielkiej ilości do ulubionych kosmetyków, wcierać delikatnie w końcówki, lub też wykonywać zabieg olejowania włosów.

Przeciwwskazania do stosowania oleju z ostropestu

Mimo tego, że olej z ostropestu stosowany jest na wzmocnienie zdrowia i poprawę urody, nie każdy może po niego sięgać. Podczas stosowania oleju należy pamiętać o tym, że może on osłabiać działanie niektórych leków. Aby obniżyć to ryzyko, zaleca się przyjmowanie oleju z ostropestu po upływie dwóch godzin od przyjęcia leku.

Przeciwwskazanie stanowi przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i niektórych psychotropowych, oraz stosowanie środków antykoncepcyjnych. Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny przed wprowadzeniem oleju do diety skonsultować decyzję z lekarzem. Nie poleca się samodzielnego podawania oleju dzieciom poniżej 12 roku życia. Taką decyzję dobrze jest skonsultować z pediatrą.

W pewnych przypadkach olej z ostropestu może wywołać działania niepożądane: świąd skóry, biegunka lub niewielkie bóle głowy. Jeśli pojawi się coś niepokojącego, należy przerwać kurację, po czym spróbować wznowić po kilku dniach.


źródło: poznajsienatluszczach.pl, enel.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

Zielony koktajl dodający energii - Koktajle - najzdrowszy fast food

Zielony koktajl dodający energii

Osobowość histrioniczna – teatralność, ekspresja i uwodzenie

Picie filiżanki herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca

Picie filiżanki herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca