Go to content

Jak pielęgnować blizny?

Jak pielęgnować blizny?

Blizna to pamiątka po sytuacji, gdy ciągłość skóry została przerwana. Procesy naprawcze prowadzą do zabliźnienia rany, a w miejscu, gdzie doszło do uszkodzenia skóry pojawia się nowa tkanka. Różni się ona pod względem wyglądu i właściwości od normalnej skóry. Wymaga też odpowiedniej pielęgnacji, by nie doszło do przerostów i innych powikłań. Dowiedz się jak dbać o blizny i kiedy należy rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne.

Jak powstaje blizna i czym się charakteryzuje?

Blizna tworzy się w miejscu, gdzie  przerwana została ciągłość skóry. Może dojść do tego w wyniku urazu (rany, otarcia, oparzenia), zabiegu chirurgicznego lub w przebiegu niektórych chorób. W miejscu, gdzie skóra została uszkodzona tworzy się strup chroniący ranę. Pod nim rozpoczynają się procesy mające na celu odbudowę uszkodzonej tkanki. Faza intensywnej produkcji kolagenu i tworzenia się nowych komórek prowadzi do powstania blizny. Proces jej dojrzewania może trwać nawet do dwóch lat. Na początku blizna różni się pod względem koloru od pozostałej skóry, może być też lekko wklęsła lub wypukła. Z czasem powinna blednąć i być mniej widoczna, ale nie zawsze dzieje się to samoistnie. Blizna jest mniej elastyczna niż skóra w nieuszkodzonych miejscach, nie ma gruczołów łojowych, mieszków włosowych i zakończeń nerwowych.

Co ma wpływ na wygląd blizny?

Na to, jak będzie wyglądać dojrzała blizna, ma wpływ wiele czynników. Ryzyko powstania nieprawidłowej blizny zwiększają infekcje i wtórne uszkodzenia. Istotny jest też wiek pacjenta – u osób starszych częściej zdarzają się  powikłania, a sam proces  gojenia się ran przebiega dłużej. Młodsze osoby są natomiast bardziej narażone na powstawanie blizn przerostowych i keloidów – ma to związek z nadprodukcją kolagenu.

Na wygląd blizny mają też wpływ zabiegi pielęgnacyjne. Warto rozpocząć je jak najwcześniej i odpowiednio zadbać o miejsce, gdzie wytworzyła się nowa tkanka.

Jak zadbać o blizny?

Blizna jest mniej elastyczna niż pozostała skóra i różni się od niej barwą. Największym problemem jest jednak ryzyko tworzenia się blizn przerostowych, zrostów i bolesnych przykurczów. By tego uniknąć zaleca się wspomóc proces tworzenia się blizny za pomocą prostych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wskazane jest stosowanie preparatów z silikonem (np. Sutricon), które zapobiegają powstawaniu nieprawidłowych blizn i łagodzą dolegliwości. Żel tworzy na powierzchni skóry elastyczną powłokę, która chroni bliznę przed utratą wilgoci i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nakładanie żelu połączyć można z delikatnym masażem, czyli mobilizacją blizny. Żel z silikonem stosować można również na stare blizny.

Wygląd blizny poprawić można także stosując plastry z silikonem. Tworzą one barierę ochronną dla blizny, nawilżają ją, zmniejszają uczucie ściągania, zmiękczają bliznę i poprawiają jej elastyczność. Regulują też produkcję włókien kolagenowych, co zapobiega powstawaniu blizn przerosłych. Blizna zmniejsza się i wygładza, dzięki czemu staje się mniej widoczna.

Kiedy zacząć mobilizację blizny?

Mobilizację blizny zaleca się rozpocząć jak najwcześniej, ale dopiero wówczas, gdy rana w pełni się zagoi, czyli nie będzie strupów i nic nie będzie się z niej jątrzyć.

Do mobilizacji blizny idealnie nadaje się żel z silikonem. Masaż uelastycznia nową tkankę i zapobiega powstawaniu zrostów, żel aktywnie wspomaga ten proces. Na powierzchnię blizny nanosimy niewielką ilość preparatu i masujemy ją kolistymi ruchami, delikatnie rozciągając ją oraz uciskając opuszkami palców przez 2-3 minuty. Zabieg ten powtarzać należy przynajmniej dwa razy dziennie. Dzięki takiej terapii blizna wygładzi się, uelastyczni  i stanie się mniej widoczna.

Artykuł partnera