Go to content

Olej z nasion wiesiołka chroni zdrowie, poprawia kondycję skóry i włosów. Istnieje wiele powodów, by po niego sięgnąć

Fot. iStock

Olej z wiesiołka to naturalny specyfik, który doceniono za wyjątkowy wpływ na zdrowie oraz urodę. Wiesiołek dwuletni to roślina powszechnie spotykana w naszym kraju. Jej właściwości lecznicze znane są od wieków, stąd też jego zastosowanie w medycynie ludowej. Jakie właściwości ma olej z wiesiołka i jak stosować go na skórę i włosy?

Wiesiołek dwuletni 

Rodzina wiesiołkowatych (Onagraceae) liczy sobie około 120 gatunków występujących w Europie, Ameryce Północnej, Południowej oraz Azji, z czego w Polsce można znaleźć ich około 30. Do najbardziej znanych i cenionych jej przedstawicieli należy wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis).

Wiesiołek osiąga wysokość nawet 2 metrów wysokości. Liście wiesiołka są lancetowate, ułożone naprzeciwlegle na gęsto owłosionej łodydze. W ciągu dnia jego  żółte, promieniste kwiaty są zamknięte, a otwierają się na wieczór. Wytwarzają się z nich twarde nasiona, bogate w wartościowe substancje pożądane w ziołolecznictwie i kosmetologii. Olej tłoczony z wiesiołka ma złocisto-brązową barwę i orzechowo-trawiasty smak. Aby zachował maksimum cennych substancji, musi być tłoczony na zimno, ponieważ poddany obróbce cieplnej traci swoje właściwości.

Olej z nasion wiesiołka

Fot. iStock/Wiesiołek

Co zawiera olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka jest skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu gamma-linolenowego (GLA) oraz kwasu linolowego. Ponieważ organizm ich samodzielnie nie wytwarza, muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Ich właściwy poziom jest niezbędny dla zdrowia, ponieważ organizm przekształca je w prostaglandyny (PG), ważne dla funkcjonowania każdej jego komórki. Olej z wiesiołka zawiera również witaminę E, silny antyoksydant zwany witaminą młodości, oraz polifenole. W jego składzie znajdziemy także błonnik  pokarmowy i białko, oraz składniki mineralne takie jak: magnez, cynk, selen, wapń.

Olej z wiesiołka — właściwości dla organizmu 

Z racji swojego składu olej z nasion wiesiołka ma niesie wielorakie korzyści dla zdrowia.

  • Pomaga usuwać toksyny z organizmu, wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu i neutralizuje stany zapalne;
  • ułatwia zapłodnienie poprzez wpływ na poprawę produkcji śluzu u kobiet, wpływa także na potencję u mężczyzn;
  • dzięki fitoestrogenom pomaga utrzymać równowagę hormonalną, łagodzi dolegliwości przedmiesiączkowe i menopauzalne, reguluje zaburzenia cyklu miesiączkowego;
  • chroni układ krążenia przed miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym i innymi chorobami, obniżając poziom „złego” cholesterolu LDL i podwyższając „dobrego” HDL, uszczelnia naczynia krwionośne;
  • regeneruje wątrobę i usprawnia pracę mózgu;
  • wpływa na poprawę samopoczucia, zapobiega stanom lękowym, łagodzi odczuwanie strachu;
  • pomaga w migrenie,
  • poprawia pamięć, koncentrację, zdolność uczenia.
Olej z nasion wiesiołka

Fot. iStock/Olej z nasion wiesiołka

Olej wiesiołkowy na skórę

Olej z wiesiołka można stosować do skóry suchej i wrażliwej skóry, ponieważ dzięki obecności witamin E i F intensywnie nawilża. Stosowany regularnie poprawia stan skóry problematycznej, z egzemą, łuszczycą, AZS, a nawet trądzikowej.

Obecne w oleju wiesiołkowym kwasy linolenowe wykazują właściwości przeciwzapalne, łagodzące, przyspieszające regenerację skóry. Poprawiają elastyczność skóry, hamują tempo pojawiania się pierwszych oznak starzenia się skóry. Z kolei kwasy oleinowe (omega-9) poprawiają jędrność skóry i działają antyoksydacyjnie. Olej z wiesiołka na skórę poprawia jej wygląd również dlatego, że kwas stearynowy oczyszcza pory z brudu, potu i nadmiaru sebum.

Olej z wiesiołka na włosy

Warto wiedzieć, że olej z wiesiołka można wykorzystać na włosy, zarówno do olejowania, jak i jako serum na rozdwojone końcówki. Bogactwo kwasów omega wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych skóry głowy i wspiera zdrowy wzrost włosów. Wiadomo również, że kwas arachidonowy obecny w oleju wiesiołkowym wspiera pojawienie się nowych włosów i wzmacnia już istniejące.

Czy można stosować olej z wiesiołka w ciąży?

Często można spotkać się z opinią, że w ciąży olej z wiesiołka nie jest polecany w pierwszych dwóch trymestrach. Co prawda pomaga zajść w ciążę dzięki wpływowi na śluz owulacyjny, ale może również wywoływać skurcze prowadzące do poronienia. W trzecim trymestrze to ryzyko się oddala, jednak wprowadzenie do diety oleju wiesiołkowego podczas ciąży należy skonsultować z lekarzem. Również matki karmiące  przyjmowanie oleju wiesiołkowego powinny omówić ze specjalistą.

Olej z nasion wiesiołka

Fot. iStock/Olej z nasion wiesiołka

Inne przeciwwskazania

Istnieją także inne przeciwwskazania, o których należy pamiętać, włączając olej z wiesiołka do diety:

  • nie należy go podawać dzieciom poniżej 12. roku życia;
  • olej wiesiołkowy może wchodzić w niepożądane reakcje z niektórymi lekami, np. w przypadku fenotiazyny i leków przeciwpłytkowych;
  • nie powinny po niego sięgać osoby mające problemy z krzepnięciem krwi, chorujące na padaczkę lub inne stany wywołujące napady drgawek.

Jak go stosować olej wiesiołkowy w kuchni?

Olej z wiesiołka może być wartościowym jako uzupełnieniem codziennej diety. Można go stosować jako dodatek smakowy do polewania ugotowanych już warzyw i ciepłych potraw, do sałatek i surówek, jako składnik zdrowych past i przecierów z warzyw, oraz jako dodatek do zup tuż przed ich podaniem. Należy pamiętać, że oleju wiesiołkowego nie należy podgrzewać, gdyż straci swoje cenne właściwości. Olej należy przechowywać w lodówce (temperatura ok. 4-10ºC) zarówno przed jak i po otwarciu.


źródło:  dietetycy.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl