Go to content

Czym charakteryzują się oleje tłoczone na zimno?

fot. olejarnia-gaja.pl

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że ważnym elementem ich diety powinny stać się produkty naturalne i żywność nieprzetworzona. Bardzo popularnym rodzajem produktu o charakterze naturalnym są oleje tłoczone na zimno. I właśnie na nich skupimy się w dzisiejszym artykule. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania: Jak jest produkowany olej tłoczony na zimno? Jakie właściwości ma olej tłoczony na zimno? Do czego używać oleju tłoczonego na zimno? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zrozumieć zalety olejów tłoczonych na zimno i podpowiedzą, w jaki sposób używać ich w kuchni.

Jak jest produkowany olej tłoczony na zimno?

Olej tłoczony na zimno ma niewiele wspólnego z olejami, jakie są dostępne na półkach popularnych sklepów. Główna różnica polega na procesie produkcji takiego oleju, w którym temperatura nie przekracza 40-50 stopni. W przypadku klasycznych olejów temperatura tłoczenia wynosi 160 stopni. Dodatkowo olej jest poddawany rafinowaniu w temperaturze 300 stopni. To powoduje usunięcie z niego substancji towarzyszących. Rafinowany produkt ma neutralny smak. Jego największym atutem jest długi okres przydatności do spożycia.

Oleje tłoczone na zimno zachowują pełnię właściwości zdrowotnych. Wykorzystanie do produkcji naturalnych ziaren nadaje produktowi końcowemu charakterystyczny smak i zapach.

Jakie właściwości ma olej tłoczony na zimno?

Główną zaletą olejów tłoczonych na zimno jest wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których warto wyróżnić wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Naturalne oleje zawierają ważne dla organizmu człowieka kwasy omega-3 i omega-6. Co istotne wspomniane kwasy występują w optymalnych proporcjach (1:4). Obecność tych związków ma ogromne znaczenie dla organizmu człowieka, który nie jest w stanie wytworzyć ich samodzielnie. Oleje tłoczone na zimno są wartościowym źródłem tłuszczów nienasyconych.

Do czego używać oleju tłoczonego na zimno?

Większości osób olej kojarzy się ze smażeniem i ogólnie pojętą obróbką termiczną. Oleje tłoczone na zimno nie nadają się jednak do smażenia. Możesz je dodawać do ciepłych dań (warzywa, ziemniaki) lub do sałatek. Olej naturalny wzbogaci również smak pieczywa. W wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić masło lub margarynę. Wykorzystując olej tłoczony na zimno, możesz bez trudu przygotować hummus lub pesto. Olej z pestek dyni jest chętnie wykorzystywany jako dodatek do lodów i ciast. Olej z orzechów włoskich świetnie komponuje się jako dodatek do szparagów oraz serów. Olej lniany i konopny są często wykorzystywane do przygotowania tapenady. Jest to pasta z oliwek, która stanowi doskonały dodatek do ryb i chleba. Wymienione oleje można także wykorzystać do przygotowania pasty twarogowej.

Czy oleje tłoczone na zimno są produktami luksusowymi? Na pewno nie znajdziesz ich w każdym sklepie. Kupując olej „zimnotłoczony”, powinieneś skorzystać z oferty sprawdzonego dostawcy. Wchodząc na stronę olejarnia-gaja.pl będziesz mógł wybierać spośród wielu rodzajów doskonałej jakości olejów tłoczonych na zimno. Olejarnia Gaja ma w swojej ofercie również naturalne ziarna, które wykazują wiele właściwości prozdrowotnych.


Artykuł sponsorowany