Go to content

4 skuteczne sposoby na porost włosów. Jak niewielkim kosztem wzmocnić czuprynę?

porost włosów
Fot. iStock

Odpowiedzi na pytanie, jak przyspieszyć porost włosów, poszukuje wiele kobiet. Nie da się ukryć, że piękne i gęste włosy to marzenie niejednej z nas, ale nie zawsze Matka Natura daje nam takie w prezencie. Szczególnie włosy cienkie i zniszczone, czy wolno odrastające pasma wymagają wsparcia w poprawie wyglądu i kondycji. Na szczęście istnieje kilka sposobów na porost włosów, które nie kosztują majątku, a przynoszą oczekiwane rezultaty.

Sposoby na porost włosów — dieta

Zdrowa dieta to podstawa pięknej skóry, mocnych paznokcie i zdrowych, gęstych włosów. Wzmacnianie pasm należy zacząć od wewnątrz  tak, by nie zabrakło w organizmie ważnych dla włosów witamin i innych substancji. W codziennym menu na porost włosów nie powinno brakować:

  • żelaza — znajdziemy je w soi i innych strączkach, kaszy jaglanej, sardynkach, zielonych liściastych warzywach, natce pietruszki;
  • cynku — zawierają go ostrygi, mięso, wątróbka, ryby, pestki dyni, nasiona słonecznika;
  • miedzi — obecnej w kakao, kaszy gryczanej, nasionach słonecznika, drożdżach piekarskich, pełnoziarnistych produktach zbożowych;
  • siarki do jej źródeł zaliczamy ryby, mleko krowie i mleczne przetwory, jaja, wieprzowina, wołowina i drób, cebula, czosnek, brokuły, seler, porzeczki czerwone i czarne, truskawki, figi;
  • witaminy A — zawierają ją m.in.: masło, jajka, produkty mleczarskie, niektóre tłuste ryby, wątroba i inne podroby, bataty, jarmuż, rzeżucha, szpinak;
  • witaminy C — obecnej w owocach cytrusowych, brokułach, kalafiorze, brukselce, papryce;
  • oraz witaminy E — którą można znaleźć w nasionach i orzechach oraz olejach z nich tłoczonych, oliwkach, pełnoziarnistych produktach zbożowych oraz kaszach;
  • witamin z grupy B — obecnych m.in. w: orzechach i pestkach, produktach pełnoziarnistych, mięsie i rybach, mleku, jajkach, roślinach strączkowych;
  • antyoksydantów — obecnych w warzywach i owocach — im ciemniejszych, tym bogatszych w przeciwutleniacze, np.: ciemne winogrona, aronia, buraki, bakłażany, jagody, borówki, itd.;
  • białka — którego źródłem są przede wszystkim mięso, ryby, rośliny strączkowe;
  • zdrowych kwasów tłuszczowych — obecnych w tłustych rybach morskich, olejach z pestek i nasion, orzechy, awokado, oliwki.

Pamiętaj również, by wypijać odpowiednią ilość wody.

Sposoby na porost włosów

Fot. iStock/Sposoby na porost włosów

Sposoby na porost włosów — zioła

Zioła dobrze wpływają na porost i kondycję włosów. Można je stosować na różne sposoby, sięgając po napary do picia, wcierki czy płukanki. Do dyspozycji jest wiele ziół, które zbawiennie wpływają na wygląd włosów, ale warunkiem powodzenia kuracji jest regularne stosowanie jej od dłuższego czasu. Po jakie zioła warto sięgać, by przyspieszyć porost włosów i wzmocnić pasma?

Pokrzywa

Pokrzywa to zioło, które jest wyjątkowo cenne dla włosów. Zawiera ona m.in.: krzem, siarkę, witaminy C, K, E oraz B1, B2, B3, B5, żelazo, magnez, krzem, mangan, miedź, cynk, selen, i inne ważne dla pasm substancje. Można wypijać herbatkę parzoną z pokrzywy, jak i przygotować prostą płukankę – 1 łyżeczkę lub torebkę ziela pokrzywy wrzuć do filiżanki, zalej gorącą wodą i ostudź. Po umyciu głowy szamponem i spłukaniu włosów wodą przelej skórę i włosy pokrzywowym naparem. Nie spłukuj.

Skrzyp polny 

Skrzyp polny jest źródłem wartościowej krzemionki, witaminy C, żelaza, potasu, kobaltu, fosforu i wapnia, dzięki czemu wzmacnia i odżywia włosy. Warto przygotować płukankę ze skrzypu, która pomoże na porost włosów. Zalej 5 łyżek suszonego skrzypu 1 litrem wody i trzymaj 10 minut na wolnym ogniu, nie gotując. Po wystygnięciu płukankę przecedź  i przelej nią umyte włosy.

Łopian

Korzeń tej pospolitej rośliny nadaje się jako baza wzmacniającej wypadające pasma płukanki. Dostarcza on siarkę, witaminę C, inulinę, fitosterole, saponiny. Wykazuje również działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Zalej 2 łyżki rozdrobnionego korzenia 0,5 litra wody i gotuj pod przykryciem ok. 5 minut. Wystudź, odcedź i przelej nim umyte włosy.

Sposoby na porost włosów

Fot. iStock/Sposoby na porost włosów

Sok z brzozy

Sok z brzozy jest znakomitym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, wapń, żelaza, miedzi i potasu. Zawiera flawonoidy, saponiny, garbniki, olejki eteryczne, żywice oraz aminokwasy. Można go pić, oraz wykorzystać jako płukankę lub wcierkę, którą najlepiej stosować na noc, na suche włosy lub mokre włosy. Kuracja brzozowa wzmocni pasma oraz przyspieszy porost włosów.

Sok z czarnej rzepy 

Sok z czarnej rzepy to skarbnica witaminy C, witamin z grupy B, siarki i żelaza. Czarna rzepa stosowana jako wcierka, pozwala na głębokie odżywienie cebulek włosów, dzięki czemu polecana jest jako wsparcie przy wypadaniu włosów. To niepozorne warzywo daje sobie radę również z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Gotową wcierkę z czarnej rzepy warto wcierać w skórę głowy trzy razy w tygodniu. Należy pamiętać, by zmyć ją po upływie godziny, przy pomocy łagodnego szamponu.

Sposoby na porost włosów — olejowanie

Olejowanie to kolejny sposób na porost włosów, który jest prosty w zastosowaniu. Najlepiej sprawdzą się tu: indyjskie olejki, olej rycynowy, tłoczony z nasion czarnuszki, olejek z kozieradki, olejek rozmarynowy lub olej z łopianu.

Olej można nałożyć na dzień lub na noc na suche (lub mokre) pasma, po nałożeniu oleju owijając włosy ręcznikiem. Przez minimum 30-40 minut (lub po nocy) zmyj olejek z włosów i skóry głowy. Gdy upłynie czas olejowania, umyj włosy dwukrotnie delikatniejszym szamponem. Możesz zastosować także wymagającą nieco więcej zachodu, ale za to skuteczną metodę na pozbycie się oleju ze skóry i włosów. Przed myciem szamponem spłucz olej dużą ilością wody, po czym nałóż odżywkę bez silikonów i bez protein. Następnie wmasuj ją we włosy i zostaw na kilka minut. Na koniec zmyj ją wodą i użyj szamponu. Jeśli myjesz włosy codziennie, możesz je olejować co 2-3 mycie. W innym przypadku wystarczy raz w tygodniu.

Sposoby na porost włosów`

Fot. iStock/Sposoby na porost włosów

Sposoby na porost włosów — masaże

Prosty masaż skóry głowy przy użyciu palców lub masażera pobudzi krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu więcej substancji odżywczych trafi do cebulek, co przyspieszy porost włosów. Warto dodać przy tym, że masaż skóry głowy znakomicie odpręża po stresującym dniu, a jak wiadomo, nadmiar stresu sprzyja wypadaniu włosów.

Zmień kosmetyki i nawyki

Jeśli stosujesz kosmetyki pielęgnacyjne z silikonami, odstaw je na pewien czas, ponieważ silikony, choć mocno wygładzają łuskę i nabłyszczają włosy, obciążają je także, blokując dopływ z innych kosmetyków wartościowych substancji do cebulek włosów. Sięgnij dla odmiany po naturalne produkty na bazie ziół, olejków, naturalnych ekstraktów.

Aby ułatwić porost włosów, ogranicz złe nawyki, które osłabiają pasma. Ogranicz lub zrezygnuj ze stylizacji na ciepło z użyciem prostownicy, lokówki lub gorącego nawiewu suszarki. Po umyciu włosów nie wycieraj ich energicznie w ręcznik, ale jedynie odsącz nadmiar wody. Ostrożnie używaj szczotki, by uniknąć ich nadmiernemu plątaniu na końcach i wyrywaniu. Jeśli lubisz związane włosy, używaj delikatnych gumek bez ozdób szarpiących pasma. Na noc zaplataj włosy w luźny warkocz, by nie plątały się  i nie łamały w kontakcie z poduszką.

FB/ohmepl


źródło:  www.elle.pl