Zdrowie

Rak nie musi być być wyrokiem. 7 najlepiej rokujących nowotworów

Redakcja
Redakcja
16 marca 2018
Fot. iStock / FatCamera
Następny

Zachorowanie na nowotwór złośliwy niesie ze sobą strach i niepewność jutra. Pacjent, dopóki nie zgromadzi odpowiedniej wiedzy o swojej chorobie, często jest przerażony, pełen najgorszych myśli. A rak nie zawsze musi oznaczać wyrok śmierci. Są takie rodzaje nowotworów, które dają praktycznie 100% szans na przeżycie, dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Przyczyniają się do tego lepsze możliwości leczenia i większa świadomość, jak ważne są badania profilaktyczne i zwracanie uwagi na sygnały płynące ze strony organizmu. Nie można jednak bagatelizować któregokolwiek typu nowotworu, bo nawet wśród „łagodniejszych” nowotworów złośliwych znajdą się przypadki choroby, która będzie silniejsza od pacjenta. Wiele zależy od stadium zaawansowania i przebiegu choroby, a także stanu chorego.

7 najlepiej rokujących nowotworów

źródło: onkologia.mp.pl, www.medonet.pl

Zdrowie

Dieta whole30. W 30 dni do schudnięcia i zmiany nawyków żywieniowych?

Redakcja
Redakcja
16 marca 2018
Fot. iStock/yulkapopkova
 

Diety odchudzające, mające nie tylko zmniejszyć rozmiar ciała, ale często i zmienić życie, cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ, a więc efekty mogą być różne — dobre, czasem niezadowalające, a niekiedy zupełnie szkodliwe. 

Zanim zaczniemy testować różne pomysły na własnym organizmie, dobrze jest rozeznać się w temacie, czy warto jest ryzykować, dla próby spełnienia marzeń o szczupłym ciele. W internecie można trafić na nieprzebraną ilość informacji i planów żywieniowych. Jednym z nich jest dieta whole30.

30 dni na zmianę nawyków

Dieta whole30 to 30-dniowy program, który ma prowadzić do trwałej zmiany nawyków żywieniowych i odbarczenie organizmu z konsekwencji nadmiernego spożycia produktów przetworzonych. W efekcie ma nastąpić redukcja stanu zapalnego, poprawa działania metabolizmu oraz utrwalenie zdrowych nawyków.

Dieta nie jest restrykcyjna, jedynie należy bezwzględnie unikać kilku zakazanych produktów: 

  • cukier i słodziki – w tym miód, syrop z agawy, również cukry dodawane do produktów w różnych postaciach – dekstroza, syrop glukozowo-fruktozowy i inne;
  • alkohol;
  • zboża – pszenica, ryż, kukurydza, proso (kasza jaglana), bulgur, amarantus, pieczywo bezglutenowe i inne;
  • rośliny strączkowe – fasola, groch, ciecierzyca, soczewica, soja (miso, tofu) itd. Dopuszczono do spożycia zielony groszek i groszek cukrowy,
  • orzeszki ziemne, masło orzechowe;
  • przetwory mleczne z wyjątkiem masła klarowanego;
  • dodatki do żywności — karagen (wykorzystywany do produkcji galaretek i żelu), glutaminian sodu, siarczyny.

Nie istnieją tu granice kaloryczne, można jeść przez miesiąc trwania diety dowolnie, byle zdrowo.

Czy dieta whole30 naprawdę działa?

Czas trwania diety pozwala na skuteczne wyeliminowanie cukru i niezdrowych substancji z jadłospisu. Może ona wpłynąć na odrzucenie nawyku sięgania po słodkie przekąski, które do zdrowych nie należą. To powoduje spadek masy ciała, a dalsze zdrowe żywienie powoduje utrzymanie jej na stałym poziomie.

Minusem diety jest to, że nie jest dokładnie określona, więc nie każdy osiągnie na niej tak samo zadowalające efekty. Problematyczny może być brak źródła energii, czyli węglowodanów złożonych z kaszy i pieczywa. Brak zbóż i roślin strączkowych, wyeliminowanie przetworów mlecznych, może powodować niedobór pewnych składników odżywczych i białka wysokiej jakości.

Dieta whole30 nie jest dietą bardzo szkodliwą i może rzeczywiście pomóc w trwałej zmianie nawyków żywieniowych.

źródło: bonavita.pl


Zdrowie

Naprawdę nie rozumiesz, dlaczego wciąż przyciągasz facetów, którzy cię nie szanują?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 marca 2018
Fot. iStock/domoyega
Następny

Tomek okazał się dupiem, dla którego liczył się wyłącznie wygląd zewnętrzny. Marek się zawinął, gdy tylko zaczęła snuć wspólne plany na przyszłość. Krzysiek zatrzymał się gdzieś w przeszłości i głęboko wierzył, że baba powinna siedzieć w domu i mieszać w garach. Piotr natomiast chciał mieć dużo luzu i nie widział powodu, dla którego miałby zmieniać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Trochę nie ma się co dziwić, że Kaśka po tylu rozczarowaniach teraz siedzi i zalewa się łzami, zadając sobie w kółko jedno pytanie: „Dlaczego ciągle trafiam na takich palantów?”. Nie pomaga widok szczęśliwych koleżanek, które (patrząc obiektywnie) mają całkiem fajnych facetów.No cóż, być może ma pecha lub nie potrafi szybko oceniać drugiej osoby. Nie przyjdzie jej jednak do głowy, że być może posiada pewne cechy lub jest pełna przekonań, które przyciągają takich facetów jak magnes.

Odnajdujesz w tej historii kawałek siebie?

Tak, to brzmi strasznie, ale jest duże prawdopodobieństwo, że to twoja „wina”. Kiedy sobie uświadomisz pewne mechanizmy, łatwiej będzie ci z tym walczyć, a co za tym idzie – zwiększysz swoje szanse na udany związek. Rozglądając się za facetem, nie wystarczy tylko określić, jaki ma być, a jaki być nie powinien. Musisz także zastanowić się, jaką kobietą ty jesteś, czego w życiu doświadczyłaś, jakie są twoje lęki i obawy, mocne i słabe strony. Znajomość siebie i praca nad sobą pozwalają trzymać na dystans ludzi, którzy mogą nas emocjonalnie skrzywdzić.

A teraz usiądź wygodnie i weź głęboki oddech, bo to, co przeczytasz nie będzie miłe. Czas zrozumieć, dlaczego wciąż przyciągasz do siebie dupków.

Nie szanujesz siebie

Niektórzy ludzie z większą łatwością znoszą niewłaściwe zachowania, przemoc czy agresję. Na ogół wynika to z niskiego poczucia własnej wartości i co gorsza – trwanie w takiej relacji tylko pogorsza samopoczucie. To oczywiście nie usprawiedliwia oprawcy! Zrozum w końcu, że jesteś wartościowym człowiekiem, który zasługuje na szacunek. Stawiaj granice i nie przesuwaj ich. Masz być traktowana przyzwoicie i z godnością.  Szanuj siebie i wymagaj szacunku od innych.

Przestań kierować się wyglądem

Wygląd zewnętrzny ma dla ciebie ogromne znaczenie i zdarzyło ci się stracić głowę dla jakiegoś adonisa? Marzysz, by przy twoim boku był facet, do którego wzdychają wszystkie kobiety? Takie kryteria wyboru mogą cię wyprowadzić na manowce, ponieważ wyjątkowo atrakcyjne osoby, wpisujące się w powszechne kanony piękna, często posiadają wiele cech narcystycznych. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale zanim pozwolisz, by oślepił cię jego blask, poznaj go lepiej – dowiedz się, jaki ma charakter, jakie wartości wyznaje, o czym marzy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Co się stanie, jeśli codziennie będziesz jeść ziemniaki?

Rak jelita grubego - objawy, przerzuty, rokowania

Rak jelita grubego – choruje na niego coraz więcej osób. Jak rozpoznać objawy?

8 objawów nietolerancji glutenu