Zdrowie

Nie każdy guz na piersi musi być nowotworem. Poznajcie kilka faktów na temat mastopatii

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Coraz więcej kobiet przykłada uwagę do profilaktyki chorób takich jak rak piersi. Gdy pod prysznicem lub podczas ubierania się pod palcami wyczuwamy guzka, od razu uruchamiają się w głowie najgorsze skojarzenia z ciężką chorobą. Ale nie każda podejrzana zmiana musi świadczyć o najgorszym.

Guzki zlokalizowane w piersiach nie zawsze mają charakter złośliwy i nie muszą prowadzić do powstania nowotworu. Może być natomiast skutkiem mastopatii, o której warto wiedzieć więcej.

Co to jest mastopatia?

Piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej, która otoczona jest tkanką tłuszczową i pokryta skórą. Mastopatia, określana mianem dysplazji sutka, to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate (guzki i zgrubienia) pojawiające się w jednej lub obu piersi.  Tkanka gruczołowa jest bardzo wrażliwa na zmiany poziomu kobiecych hormonów płciowych — estrogenów i progesteronu.

Właśnie te wahania powodują mastopatię, która objawia się torbielowatością (w tkance gruczołowej rozwijają cysty wypełnione płynem) i zwłóknieniem sutka (przerastanie tkanki gruczołowej tkanką łączną włóknistą). Najczęściej dotyczy kobiet w okresie przedmenopauzalnym, w wieku 30–45 lat. Mastopatii towarzyszy ból, obrzmienie i uczucie „ciężkich piersi”.  Mogą pojawić się bezobjawowe guzki o gładkich ścianach lub guzkowate stwardnienia o różnej wielkości, przesuwalne pod skóry. Zauważalne są niekiedy kropelki przezroczystej, mlecznej lub krwawej wydzieliny na brodawce. Samoistna bolesność piersi pojawia się na około tydzień przed miesiączką i ustępuje po niej.

Konieczne badania

Mastopatia to stwardnienia wymagające specjalistycznej kontroli i przeprowadzenia badań diagnostycznych, aby dokonać wykluczenia zmian nowotworowych. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, bolesność i uczucie dyskomfortu można regulować poprzez leczenie hormonalne, które zleca lekarz.

Bardzo ważną rolę pełni tu samobadanie wykonywane regularnie przez kobietę, która poznając swoje ciało najszybciej wyłapie pewne odstępstwa od normy. Jakiekolwiek wątpliwości muszą zostać sprawdzone przez lekarza, który zleca takie badania jak mammografię lub USG, które w większości przypadków pozwalają na odróżnienie raka od torbieli. Z powodu pewnej zbieżności wyglądu zmian łagodnych i złośliwych wykonuje się biopsję. To bardzo istotne, ponieważ zdarzają się przypadki zezłośliwienia takich zmian i żadne niepokojące sygnały nie mogą być ignorowane.

źródło:  www.medonet.pl, www.medme.plzdrowie.tvn.pl


Zdrowie

Wolisz róże czy bzy? Sprawdź, co mówi o tobie twój ulubiony kwiat

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
Fot. iStock/CoffeeAndMilk
Następny

Kochamy kwiaty, chętnie ozdabiamy nimi pomieszczenia, w których przebywamy, balkony i ogródki. Jedni preferują cięte bukiety, fantazyjne, choć krótkotrwałe, inni zachwycają się możliwościami ożywienia przestrzeni, jakie dają kwiaty doniczkowe. Piękno kształtów, barw, zapachu, ilości i różnorodności kwitnienia — wybór przyprawia o zawroty głowy.

Każda z nas ma ulubione kwiaty, które sprawiają szczególną przyjemność i przywołują cudowne wspomnienia. Wiadomo również, że poszczególnym gatunkom roślin kwitnących przypisano niegdyś pewne cechy, które mają świadczyć o tym, kim jest osoba je wybierająca. Jeśli jesteś ciekawa, co mówi o tobie twój ulubiony kwiat, zajrzyj do galerii.

Co mówi o tobie twój ulubiony kwiat?

źródło: kobieta.onet.pl, www.glamour.pl

Zdrowie

Edyta Pazura w zaawansowanej ciąży. Co za figura!

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
Fot. Screen z Instagrama / ed_pazura

O ile w pierwszej ciąży jeszcze większość z nas jakoś panuje nad przyrostem masy ciała, w drugiej czy trzeciej utrzymanie wagi stanowi już pewne wyzwanie, jeśli nie powiedzieć – zagadkę 😉 Powrót do wcześniejszej figury często jest też mozolny  i wymaga sporo zaangażowania. Wiadomo – organizm jest już starszy, skóra swoje wycierpiała, metabolizm nie ten sam… A jednak niektórym kobietom się udaje – nie tylko wyglądać w ciąży zgrabnie, ale też szybko wracać do poprzedniego rozmiaru. Cóż, trzeba przyznać, że to w jakim czasie wrócimy do formy, zależy od tego, ile przytyłyśmy w ciąży. Edyta Pazura poinformowała w grudniu, że spodziewa się trzeciego dziecka. Wtedy, choć po dwóch ciążach, miała nienaganną figurę. Złośliwi mogli pomyśleć: „No! W trzeciej to już na pewno się roztyje!”. A tu klops. Nie tylko przytyła tylko kilka kilogramów, ale wręcz promienieje.

Żona popularnego aktora, Cezarego Pazury, opublikowała właśnie urocze zdjęcie, na którym pokazuje, jak myje starszemu dziecku głowę. Gdyby nie podpis, trudno byłoby się zorientować, że w ogóle jest w ciąży. I to zaawansowanej! Ot, taka luźna koszulka, można by pomyśleć.

„Kiedy jesteś w zaawansowanej ciąży i szukasz wygodnej pozycji, aby umyć włosy swojemu starszemu dziecku” – czytamy pod zdjęciem.

Na reakcję fanów nie musiała długo czekać. Fanki nie szczędzą jej komplementów. „Ale kondycja i figurka, stworzona do noszenia tego słodkiego ciężaru, pozdrawiam” – pisze jedna z nich. „Pupci,a że Chodakowska może mieć nerwa” – zażartowała następna. „To zdjęcie niesie w sobie milionowe pokłady energii!!!!” – podsumował inny fan Edyty. Trzeba przyznać, że ciąża Edycie służy.I nie chodzi tylko o zjawiskową figurę, ale o ten niesamowity uśmiech i błysk w oku. Tak wygląda szczęśliwa, spełniona kobieta. Aż miło popatrzeć!


Zobacz także

Masaż tajski

Masaż tajski – na czym polega „joga dla leniwych”? Zalety i wskazania do masażu tajskiego

Jak piją inteligentne kobiety – prawda może cię nieprzyjemnie zaskoczyć

cesarskie cięcie

„Chcę być dalej kobietą, a nie porozciąganą matroną”. Wojna o cesarskie cięcie