Go to content

5 nie zawsze typowych sygnałów, że w twoim ciele rozwija się nowotwór. Nie ignoruj ich, ryzykujesz zdrowiem i życiem

Fot. iStock/eclipse_images

Jedną z najcięższych chorób, z którymi borykają się ludzie, są nowotwory. Profilaktyka powinna obejmować regularne wizyty u lekarza w celu przeanalizowania ewentualnych objawów oraz wszelkich zmian w organizmie, ale także zdrowy tryb życia.  Wiele osób nie jest w stanie dostrzec wczesnych objawów raka. Wszyscy powinniśmy je znać i być w stanie określić, czy są one wskazaniem do wizyty u specjalisty. Poniżej znajdziecie kilka, najczęstszych znaków ostrzegawczych świadczących o tym, że w naszym ciele rozwija się ciężka choroba.

1. Zmiany w wyglądzie stolca

Jeśli zauważysz częste biegunki i inne nieprawidłowości, może to być oznaką raka przewodu pokarmowego, szczególnie jeśli towarzyszy im ciągły dyskomfort w jamie brzusznej.

2. Zmiany w oddawaniu moczu

Jeśli musisz do toalety częściej niż zwykle i jednocześnie odczuwasz ból,  może to wskazywać na rozwijający się nowotwór gruczołu krokowego lub pęcherza moczowego.

3. Ranki

Jeśli pojawiają się wokół ust i na wewnętrznych stronach warg,  mogą wskazywać na raka jamy ustnej i skóry oraz nowotwory w niższych partiach ciała

4. Krwawienie

Krew w stolcu lub moczu może być oznaką kilku rodzajów raka. Kaszel krwią i krwawe upławy też nie są najlepszym znakiem. Należy skontaktować się z lekarzem, gdy wystąpią jakiekolwiek nietypowe krwawienia.

5. Niestrawność

Jest to prawdopodobnie najbardziej nierozpoznany objaw, ze względu na to, że jest dość powszechny. Może być oznaką raka przewodu pokarmowego, szczególnie jeśli jest on powiązany ze stałym dyskomfortem w obrębie jelit oraz żołądka i problemami z połykaniem.

6. Ogólne osłabienie i poczucie „pobolewania”

Brak energii, „pokładanie się”, stałe poczucie fizycznego zmęczenia i osłabienia są bardzo niepokojące.

7. Kaszel

Trwały kaszel i drapanie w gardle mogą wskazywać na raka dróg oddechowych (gardła lub płuc).

8. Utrata wagi

Szybki, regularny spadek wagi przy braku diety i ćwiczeń to jeden z objawów choroby nowotworowej.


Na podstawie: providr.com