Go to content

Menopauza to aż dziewięć nietypowych objawów, o których mogłaś nie mieć pojęcia

Menopauza - jak zadbać o siebie w tym czasie?
fot. fizkes/iStock

Menopauza – słowo, które budzi w nas, kobietach, lęk i niepewność. Boimy się objawów i zmian, jakie niesie ze sobą menopauza. Martwimy się, że odbierze nam zdrowie i kobiecość. Ważne, żeby zauważyć, kiedy ten proces się zaczyna. Poza objawami, które znamy doskonale – jak wahania nastroju czy uderzenia gorąca, menopauza daje też wiele nietypowych objawów. Jakich?

Utrata jędrności piersi

Niektóre kobiety już w początkach menopauzy mogą zauważyć, że ich piersi nie są tak pełne jak wcześniej, że biustonosz staje się nieco luźniejszy. Za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest zmiana estrogenu. Kobiety rzadko jednak utratę jędrności piersi łączą z menopauzą.

Menopauza może powodować bezsenność

Bezsenność może być istotnym objawem menopauzy. Wiele kobiet, które wchodzą w okres menopauzalny ma problemy ze snem, ponieważ spada ich poziom estrogenów i zaczyna pojawiać się problem z kontrolą temperatury ciała. Możesz obudzić się zlana potem i za chwilę ponownie zasnąć. Warto upewnić się, czy w sypialni masz chłodno i lepiej nie pić zbyt dużo płynów przed snem.

Suchość skóry

Kolejnym objawem menopauzy jest sucha skóra. I znowu jest temu winny zmniejszony poziom estrogenu. Bez estrogenu skóra staje się napięta, może swędzieć, szczególnie w nocy, gdy śpimy. Pamiętaj, żeby stosować kremy nawilżające. Im grubsza warstwa tłustego kremu, tym łatwiej ukoić skórę podczas menopauzy.

Menopauza wywołuje metaliczny posmak

Jest to bardzo rzadko objaw, ale jednak się pojawia. Niektóre kobiety przechodzące menopauzę mogą odczuwać ból lub pieczenie na języku, wargach, dziąsłach. Może też zmienić się dla nich smak potraw. Ponownie winowajcą jest brak równowagi hormonalnej. Malejące hormony mogą wpływać na kubki smakowe i zwiększać wrażliwość na ból.

Może być przyczyną wypadania włosów

Menopauza sprawia, że nasze włosy stają się słabsze, przyczyną może być sucha skóra głowy. Dlatego warto pamiętać o używaniu nawilżającego szamponu i odżywki, które pomogą wzmocnić włosy.

Może powodować problemy z pamięcią

Niestety menopauza wpływa również na umiejętności językowe i inne funkcje związane z pamięcią. Dlatego, podczas przechodzenia menopauzy i spadku estrogenu można mieć trudności z zapamiętywaniem nowych informacji lub przypominaniem sobie starych. Innym powodem problemów z pamięcią jest bezsenność, która często towarzyszy menopauzie. Trudniej jest się skoncentrować, gdy jesteśmy zmęczone. Terapia hormonalna i regulacja snu może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji naszego mózgu.

Problemy stomatologiczne

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że menopauza może wywoływać problemy z zębami i dziąsłami. Kiedy poziom estrogenów spada, całe ciało, w tym usta, wysuszają się. A kiedy usta stają się suche, łatwiej bakteriom się rozwijać powodując próchnicę, krwawienie lub cofanie się dziąseł. Między innymi dlatego tak ważne jest picie dużej ilości wody w czasie menopauzy.

Menopauza jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu ciała

Kiedy spada poziom estrogenu, gruczoł podwzgórza czuje się oszukany, myśląc, że się przegrzewasz, więc musisz się pocić. Nadmierne pocenie się, podczas uderzeń ciepła, może powodować niezbyt przyjemny zapach ciała. Możesz zapobiegać uderzeniom gorąca pilnując zdrowej diety, panując nad stresem. Poza tym noś oddychające ubranie, kąp się częściej w razie potrzeby i używaj silniejszego dezodorantu z antyperspirantem.

Niekorzystnie wpływa na paznokcie

W czasie menopauzy można zauważyć, że paznokcie stają się bardziej suche i kruche niż zwykle. Wszelkie zmiany mogą być spowodowane (a jakże) niższym poziomem estrogenu. Podobnie jak skóra, tak i paznokcie potrzebują nawilżenia.