Go to content

Masz problemy z zaśnięciem? Ta metoda pomoże ci uporać się z bezsennością

Fot. iStock/OcusFocus

Znacie to? Kładziecie się spać z nadzieją, że za chwilę zamkniecie oczy i odpłyniecie do krainy snu. Nic z tego. Gapicie się w sufit, przewracacie się z boku, wiercicie. Nie pomaga wypite wcześniej ciepłe mleko, nawet barany, które liczycie nie chcą was uśpić. I nawet, kiedy w końcu udaje się wam zasnąć, to budzicie się zmęczeni. 

Doktor Andrew Weil z Uniwersytetu w Arizonie opracował metodę, którą możemy wypróbować nim sięgniemy po tabletkę nasenną.

Ćwiczenie oddechowe 4-7-8 jest całkowicie proste, nie zabiera czasu, nie wymaga sprzętu i można je wykonać w dowolnym miejscu. Wystarczy, że wykonasz kolejne kroki.

Krok #1

Wydmuchaj przez usta całe powietrze, które masz w płucach

Krok #2

Zamknij usta i wdychaj powietrze przez nos licząc w myślach do czterech.

Krok #3

Wstrzymaj oddech i policz na spokojnie w myślach do siedmiu.

Krok #4

Przez usta zrób długi wydech licząc tym razem do ośmiu.

Te cztery kroki to jeden oddech. Powtórz to ćwiczenie cztery razy. Pamiętaj, żeby powietrze wdychać cicho, natomiast głośniej je wypuszczać przez usta, przy czym wydychanie trwa dwa razy dłużej nić wdychanie. Czas poświęcony dla każdej fazy jest niezwykle ważny, tak nauczysz się oddychać głęboko.

To ćwiczenie oddechowe jest naturalnym środkiem uspokajającym dla twojego układu nerwowego. W przeciwieństwie do leków uspokajających, które są często skuteczne, tylko gdy bierzesz je pierwszy raz. Ćwicz dwa razy dziennie, z czasem powtarzaj ćwiczenie osiem razy. Na początku możesz czuć się oszołomiona, ale nie przejmuj się, to minie. To ćwiczenie nie tylko pomaga uspokoić nasz organizm przed snem, ale może stać się także bardzo dobrym sposobem na osiągnięcie spokoju w sytuacji napięcia i stresu. Dlaczego nie spróbować?


źródło: drweil.com