Macierzyństwo

To kluczowy czas w życiu dziecka. Żeby nie był stracony, dobrze wybierzmy żłobek i przedszkole

Redakcja
Redakcja
3 listopada 2021
 

Wiele z nas dopiero dziś uczy się poczucia własnej wartości, stawiania granic, dbania o siebie. Wiele z nas szuka tego, co nas cieszy, szuka swojej pasji, drogi, odwagi by doświadczać nowych sytuacji. To piękna, ale wymagająca ścieżka, która swój początek ma właśnie w dzieciństwie. W okresie, który wymaga bezwarunkowej miłości, szacunku, uwagi i możliwości swobodnego poznawania świata. Dziś o tym wiemy i możemy zapewnić swoim dzieciom bliską i jakościową opiekę.

Edukacja i bliskość w pierwszych latach życia dziecka

Dziecko uczy się od momentu narodzin w błyskawicznym tempie. Edukacja, poznawanie świata jest tak dla niego naturalna jak oddech. Według naukowców to, w jaki sposób maluch uczy się nowych rzeczy, szczególnie tych związanych z emocjami ma kluczowy wpływ na to jak szczęśliwe życie będzie prowadził jako nastolatek czy dorosły. Sprawdź dlaczego.

 90% rozwoju mózgu zachodzi do 5 roku życia

Według tego, co wiemy dzięki badaniom neuronaukowców, mózgi dzieci rozwijają się szybciej w ciągu pierwszych pięciu lat niż w jakimkolwiek innym momencie ich życia. To czas, który buduje fundamenty na całe późniejsze życie – zdrowie, uczenie się, zachowanie, samopoczucie. Dlatego też tak ważne jest zadbanie o wysokiej jakości opiekę i edukację, wybierając formę opieki – nianię żłobek czy przedszkole. 

Najważniejsze są relacje!

Pełne bliskości i bezpieczeństwa relacje z dorosłymi są niezbędne dla zdrowego rozwoju dziecka, w tym rozwoju mózgu.  Relacje te zaczynają się w domu, z rodzicami i rodziną, ale obejmują także opiekunów dzieci, nauczycieli i innych członków społeczności. W końcu – aby wychować dziecko, potrzeba całej wioski!

Od urodzenia małe dzieci zapraszają do interakcji rodziców i innych dorosłych opiekunów – gruchając, uśmiechając się i płacząc. Każde z tych małych zaproszeń jest okazją dla opiekuna do reagowania na potrzeby dziecka. Rodzice i opiekunowie, którzy zwracają uwagę i wchodzą w interakcję ze swoim dzieckiem, bezpośrednio wpływają na rozwój jego mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać, śpiewać, czytać i bawić się z małymi dziećmi – po prostu być, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Środowisko pełne zabawy

Stymulujące środowisko, które tworzy przestrzeń na zdobywanie wielu różnych doświadczeń i bezpieczne odkrywanie świata to podstawa, która daje dzieciom wiele możliwości na zabawę, rozwój i naukę. Środowisko, w którym dziecko może obserwować zachowania innych ludzi (dorosłych i dzieci) jest podstawą rozwoju umiejętności komunikacyjnych, społecznych czy inteligencji emocjonalnej.

Co tworzy takie środowisko? Dorośli, inne dzieci i prawo do wolnej zabawy. We wczesnych latach to właśnie zabawa jest głównym sposobem nauki i rozwoju dzieci. 

Daje również dzieciom możliwość odkrywania, obserwowania, eksperymentowania i rozwiązywania problemów. Choć czasem dzieci potrzebują w zabawie wsparcia i zachęty, bardzo ważne jest, aby pozwolić im na samodzielność, na bycie inicjatorem i kreatorem tego procesu – oczywiście w granicach bezpieczeństwa. Samodzielne odkrywanie, jak działa świat, jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Pozwólmy dzieciom podążać za wrodzoną ciekawością.

Jak zatem wybrać odpowiedni żłobek lub nianię, aby pomóc dzieciom osiągnąć ich pełny potencjał? 

Szukając odpowiedniej formy opieki dla swojego dziecka, warto znaleźć tę, która przede wszystkim zapewni mu bezpieczne i pełne miłości środowisko, pozwoli mu na samodzielne odkrywanie świata i wchodzenie w interakcję z innymi dziećmi i dorosłymi. Choć zazwyczaj wybór dokonuje się między nianią (lub babcią) a żłobkiem, warto pomyśleć również o alternatywie, jakiej są punkty opieki dziennej, często tworzone i prowadzone w domach opiekunów dla małej grupki dzieci.

Takie formy opieki znajdziesz w Wioskach. Wioski stanowią pośrednią formę między żłobkiem a nianią. Każda Wioska jest inna, tak jak różni są jej właściciele. Jedna Wioska jest leśna, w drugiej mówi się po hiszpańsku, w trzeciej jest akcent na muzykę. Jednak wszystkie miejsca łączy program stworzony we współpracy z profesorami Harvarda. Opiera się on na podejściu Reggio Emilia, wartościach Rodzicielstwa Bliskości  i Porozumieniu bez Przemocy.


Źródło: Center on the Developing Child, Harvard University; “Play. How It Shapes the Brain, Opens the Imagination, and Invigorates the Soul”, S. Brown, MD

 


Macierzyństwo

To, co ci się przytrafiło, nie było twoją winą. Ale to, co będzie, to twoja odpowiedzialność

Redakcja
Redakcja
3 listopada 2021
fot. MarioGuti/iStock
 

To, co ci się przydarzyło, nie było twoją winą. To nie było coś, o co prosiłaś, nie było to coś, na co zasłużyłaś. To, co ci się przydarzyło, było niesprawiedliwe.

Byłaś tylko przypadkową osobą na czyjejś wojennej ścieżce, niewinnym obserwatorem, który został rozbity z powodu bliskości.

Wszyscy jesteśmy ranieni przez życie, niektórzy z nas przez rażące złe uczynki, inni przez nieprzepracowany ból i odłożone na bok emocje. Bez względu na źródło, wszyscy mamy do czynienia z grą w karty i czasami nie są to zwycięskie układy. Nie możemy jednak zapomnieć, że nawet jeśli nie jesteśmy winni, uzdrowienie w następstwie zawsze spada na nas – i zamiast być tym obciążonymi, możemy nauczyć się postrzegać to jako rzadki dar.

Uzdrowienie jest twoją odpowiedzialnością, ponieważ gdyby tak nie było, niesprawiedliwe okoliczności prawią, że twoje życie będzie martwe.

Uzdrowienie jest twoją odpowiedzialnością, ponieważ nieprzepracowany ból przenosi się na wszystkich wokół ciebie. Nie pozwalaj, aby to, co ktoś inny ci zrobił, stało się tym, co ty robisz tym, których kochasz.

Uzdrowienie to twoją odpowiedzialność, ponieważ masz to jedno życie, ten jeden strzał, żeby zrobić coś ważnego.

Uzdrowienie jest twoją odpowiedzialnością, ponieważ jeśli chcesz, aby twoje życie było inne, siedzenie i czekanie, aż ktoś inny to zrobi, tak naprawdę nic nie zmieni. Sprawi jedynie, że będziesz zależna i zgorzkniała.

„Bałam się, że stracę kontrolę, nie dam rady nad sobą zapanować” – Iga Kreft o nerwicy lękowej

Uzdrawianie jest twoją odpowiedzialnością, ponieważ masz moc uzdrawiania samej siebie, nawet jeśli wcześniej wmawiano ci, że tak nie jest.

Uzdrowienie jest twoją odpowiedzialnością, ponieważ czujesz się niekomfortowo, a dyskomfort prawie zawsze sygnalizuje miejsce w życiu, w którym masz się podnieść i przekształcić.

Uzdrowienie jest twoją odpowiedzialnością, ponieważ każda wspaniała osoba, którą głęboko podziwiasz, zaczynała od wszelkich przegranych i uczyła się, że jej wewnętrzna moc nie może się równać z najgorszym, co może zaoferować życie.

Uzdrawianie jest twoją odpowiedzialnością, ponieważ „uzdrawianie” w rzeczywistości nie jest powrotem do tego, jak i kim byłaś wcześniej, to stawanie się kimś, kim nigdy nie byłaś — kimś silniejszym, kimś mądrzejszym, kimś milszym.

Kiedy się uleczamy, stajemy się ludźmi, którymi zawsze chcieliśmy być. Jesteśmy w stanie nie tylko metabolizować ból, jesteśmy w stanie wpłynąć na prawdziwą zmianę w naszym życiu, w naszych rodzinach i w naszych społecznościach. Jesteśmy w stanie swobodniej realizować nasze marzenia. Jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkim, co rzuca nam życie, ponieważ jesteśmy samowystarczalni i pewni siebie. Chętniej odważamy się, ryzykujemy i marzymy o szerszych horyzontach, o których nigdy nie myśleliśmy, że dotrzemy.

Chodzi o to, że kiedy ktoś robi coś złego i to na nas wpływa, często siedzimy i czekamy, aż ból ustąpi, tak jakby mógł się pojawić i cofnąć to, co zostało zrobione. Nie zdajemy sobie sprawy, że w tym bólu są najważniejsze lekcje naszego życia, żyzna gleba, na której możemy zacząć budować wszystko, czego naprawdę chcemy. Nie maożemy przejść przez życie bez szwanku.

Życie boli nas wszystkich na różne sposoby, ale to, jak reagujemy – i kim się stajemy – decyduje o tym, czy trauma stanie się tragedią, czy też początek opowieści o tym, jak ofiara stała się bohaterem.

Każdy z nas ma w sobie cień – swoją ukrytą, antagonistyczną część. Takie alter ego


Macierzyństwo

Jak często Polacy badają wzrok?

Redakcja
Redakcja
3 listopada 2021

Narząd wzroku to jeden z podstawowych zmysłów człowieka, a najważniejszą metodą jego ochrony są regularnie przeprowadzane badania kontrolne. Tymczasem nawet 2/3 dorosłych Polaków nie uczęszcza na wizyty do okulisty! Optymizmem nie napawają także statystyki GUS, z których wynika, że co drugi Polak ma zdiagnozowaną wadę refrakcji. Jak ważne jest badanie wzroku i kiedy należy się badać?

Narząd wzroku to jeden z podstawowych zmysłów człowieka, a najważniejszą metodą jego ochrony są regularnie przeprowadzane badania kontrolne. Tymczasem nawet 2/3 dorosłych Polaków nie uczęszcza na wizyty do okulisty! Optymizmem nie napawają także statystyki GUS, z których wynika, że co drugi Polak ma zdiagnozowaną wadę refrakcji. Jak ważne jest badanie wzroku i kiedy należy się badać?

Jak często Polacy badają wzrok?

Niestety Polacy nie są zbyt sumienni w kwestii troski o zdrowie oczu. Zgodnie z  danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) nawet połowa dorosłych Polaków ma stwierdzoną wadę wzroku i nosi okulary, a dla co czwartego trudne jest nawet przeczytanie gazety!

Wydaje się zatem, że naszym priorytetem powinna być odpowiednia profilaktyka. Tymczasem, jak wskazują badania, na regularne konsultacje z okulistą uczęszcza zaledwie co 3. Polak, a nawet co 7. osoba nigdy nie zbadała swojego wzroku i nie miała wykonanych profesjonalnych badań okulistycznych.

Dlaczego warto badać wzrok?

Jak wskazują specjaliści, regularne badania kontrolne wzroku umożliwiają odpowiednio wczesne wykrycie wad wzroku i ewentualnych chorób oczu (badanie okulistyczne). W przypadku wystąpienia choroby oczu, pozwala to wdrożenie leczenia na wczesnych jej etapach i uniknięcie poważniejszych konsekwencji. Warto podkreślić, że część chorób oczu np. jaskra może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jednakże, dzięki obecnym rozwiązaniom technologicznym, możliwe jest zatrzymanie rozwoju tego i wielu innych schorzeń. A to wpływa nie tylko na poprawę stanu zdrowia oczu, ale także na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

Jak wygląda badanie wzroku?

Kontrolne badania wzroku składają się z kilku elementów:

  • wywiad – umożliwia poznanie przyczyny wizyty, pozwala także na poznanie zwyczajów i zachowań mających znaczenie w aspekcie zdrowia oczu i stanu zdrowia pacjenta,
  • badania z użyciem refraktometru i retinoskopu – metoda umożliwia obiektywne określenie wady wzroku,
  • badanie ostrości widzenia – polega na odczytywaniu znaków z tablicy, pozwala określić VISUS – ostrość widzenia każdego z oczu,
  • badania tonometrycznego – pozwala określić ciśnienie wewnątrz gałki oka,
  • badania w lampie szczelinowej i badanie pola widzenia – badania te pozwalają ocenić występujące uszkodzenia struktury gałki ocznej i ubytki w polu widzenia.

W zależności od tego, jaka jest przyczyna wizyty, odpowiednie badania wykona okulista. Więcej o przebiegu i zasadach badania przeczytasz na stronie MamWzrokOk. To, co warto podkreślić to fakt, że wszystkie te badania są bezbolesne i bezinwazyjne. Opierają się one przede wszystkim na obserwacji wzroku i naszych możliwości widzenia w różnych sytuacjach.

Jak często należy badać wzrok?

W przypadku większości z nas, zalecana jest regularna kontrola narządu wzroku przynajmniej raz w roku. Częstotliwość ta może ulec zmianie w zależności od wieku i stanu zdrowia danej osoby. Przykładowo w trakcie diagnozy choroby oczu i ustalania metody leczenia konieczne mogą być częstsze wizyty u okulisty.

Szczególną wagę do badania wzroku powinny przywiązać osoby przewlekle chore, których podstawowa jednostka chorobowa zwiększa ryzyko powikłań oczu. Mowa tu np. o cukrzycy, nadciśnieniu czy osobach z przewlekłą chorobą nerek. W tych szczególnych sytuacjach harmonogram wizyt u okulisty powinien być dopasowany do tego, co zalecił nam lekarz prowadzący.

W kontekście badania wzroku specyficzną grupę stanowią także osoby pracujące przed komputerem, a także wszyscy Ci, którzy spędzają dużo czasu wolnego przed ekranem tabletu, smartfona czy telewizora. W przypadku tych osób konieczne jest uważne obserwowanie kondycji wzroku. Jeśli podczas patrzenia na ekran odczuwany jest dyskomfort, występują bóle głowy, zaburzenia widzenia czy łzawienie oczu, konieczne jest udanie się do okulisty od razu, bez względu na termin naszej ostatniej wizyty.

Poszukując odpowiedniego specjalisty, warto wybrać się do osoby z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Rekomendowanych specjalistów ochrony wzroku: okulistów, optometrystów lub optyków znajdziesz tutaj.

Zatem, czy warto badać wzrok? Oczywiście! Podstawowe badania okulistyczne są bezbolesne i bezinwazyjne. Ich ogromną zaletą jest to, że już w zaledwie kilka minut pozwalają na szybką diagnozę chorób oczu. A z kolei szybka diagnoza oznacza szybko wdrożone leczenie i ochronę narządu wzroku przed zaawansowanym rozwojem chorób i w najgorszym wypadku także ślepotą. Warto pamiętać, że na systematyczne kontrole okulistyczne należy uczęszczać co najmniej raz w roku, a jeśli wystąpią niepokojące objawy, do specjalisty należy zgłosić się od razu.

Bibliografia

  • Medycyna praktyczna. Polacy nie dbają swój wzrok – co szósty nigdy nie był u okulisty. Informacja prasowa z 20.02.2020.
  • A. Głowacka i B. Miśkowiak. Badania przesiewowe wzroku – przegląd piśmiennictwa. Probl Hig Epidemiol 2012, 93(4): 663-666


Zobacz także

16 myśli na temat naszych dzieci, których nigdy nie wypowiemy głośno…

16 myśli na temat naszych dzieci, których nigdy nie wypowiemy głośno…

Seks w ciąży – (prawie) dla każdego!

Uwolnijmy latem dziecięce stópki! 5 zasad zdrowej stópki latem