Krwawienia między miesiączkami to sytuacja, która stresuje wiele kobiet. Przyczyny mogą być zarówno błahe, jak i poważne, dlatego nie należy bagatelizować tematu i odkładać wizyty u lekarza ginekologa na później. Warto wiedzieć, co powoduje krwawienia między miesiączkami oraz kiedy należy udać się do lekarza?
Czym są krwawienia między miesiączkami?
Jak sama nazwa wskazuje, krwawienia między miesiączkami pojawiają się po zakończeniu jednej miesiączki a przed początkiem następnej. Zazwyczaj odstęp pomiędzy nimi u kobiet w wieku rozrodczym wynosi 21-35 dni, a krwawienia są regularnie. Gdy dojdzie do nieoczekiwanych krwawień między miesiączkami, można mówić o zaburzeniu. Według statystyk jednorazowe krwawienie między miesiączkami przytrafią się każdej kobiecie choć raz w ciągu życia. Szczęśliwie większość takich przypadków nie wynika z poważnych zaburzeń czy chorób.
Jak wyglądają krwawienia między miesiączkami?
Krwawienia między miesiączkami mogą okazać się niewielkim plamieniem, ale mogą również przybrać postać bardzo obfitej miesiączki, a nawet krwotoku. Świeże krwawienia charakteryzują się żywoczerwoną krwią, natomiast brunatne są charakterystyczne dla starej krwi. Jeżeli pojawia się jedynie podbarwiony na różowo śluz, świadczy to o niewielkim krwawieniu.
Krwawienia między miesiączkami mogą pojawiać się także z objawami towarzyszącymi, które powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza. Zaliczamy do nich m.in.: silny ból podbrzusza, gorączka, dreszcze, nieprzyjemny zapach z pochwy, utrata masy ciała. To może świadczyć o poważnych chorobach, z których wynika krwawienie.
Przyczyny krwawień między miesiączkami
Krwawienia między miesiączkami mogą mieć wiele przyczyn. Co może je powodować?
Stosowanie hormonalnych metod antykoncepcyjnych
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, wkładki wewnątrzmacicznej, plastrów lub zastrzyków z hormonami, mogą być przyczyną krwawień między miesiączkami. Najczęściej sytuacja dotyczy trzech pierwszych miesięcy stosowania. Po tym czasie sytuacja zazwyczaj się uspokaja. Jeśli czas ulega wydłużeniu, należy skonsultować się z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć, że także korzystanie z antykoncepcji awaryjnej (po stosunku) może wywołać krwawienia między miesiączkami.
Cykliczne plamienie okołoowulacyjne
Cykliczne plamienie okołoowulacyjne jest jedną z zazwyczaj niegroźnych przyczyn pojawienia się niewielkich plamień w okolicach owulacji (ok. 14 dni przed miesiączką). Może mu towarzyszyć lekkie kłucie w okolicy jajnika lub ból podobny do miesiączkowego. Wystarczy wspomnieć o plamieniu ginekologowi przy standardowej wizycie.
Zaburzenia hormonalne a krwawienia między miesiączkami
Krwawienia między miesiączkami mogą pojawiać się w okresie okołomenopauzalnym, co spowodowane jest zmianami hormonalnymi, jakie w tym czasie w organizmie kobiety mają miejsce. Innym powodem wahań poziomu hormonów i nieplanowych krwawień są zaburzenia takie jak: nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników.
Nowotwory dróg rodnych
W przypadku raka szyjki macicy czy raka jajnika krwawienia zazwyczaj pojawiają się, gdy choroba postępuje. Krwawieniom w tym przypadku mogą towarzyszyć się krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu.
Inne przyczyny krwawień między miesiączkami
Nietypowe krwawienia mogą być objawem implantacji zarodka po zapłodnieniu, ciąży pozamacicznej oraz poronienia. Problem może powodować choroba przenoszona drogą płciową (np. chlamydioza), uraz śluzówki pochwy podczas seksu, rozwój nadżerki szyjki macicy, mięśniaki macicy, polipy endometrium lub szyjki macicy, a także endometrioza.
Krwawienia między miesiączkami — kiedy udać się do lekarza?
Kobiety często zadają sobie pytanie, kiedy należy udać się do ginekologa. Na pewno nie należy bagatelizować pojawiającego się krwawienia, szczególnie jeśli się powtarza. Nie ma potrzeby odwlekać wizyty aż krwawienie się skończy, ponieważ ono nie jest przeszkodą w badaniu ginekologicznym.
Szybkiej wizyty u ginekologa wymaga krwawienie, któremu towarzyszą niepokojące objawy, takie jak: silny ból podbrzusza, gorączka, osłabienie, nudności lub wymioty.
Stawiając się na wizytę u lekarza warto mieć przy sobie kalendarzyk miesiączkowy z informacjami, kiedy pojawiły się plamienia lub krwawienia. Po przeprowadzonym wywiadzie konieczne jest badanie na fotelu ginekologicznym, przy pomocy wziernika. Ginekolog wykona również USG przezpochwowe, oraz, jeśli tego dnia nie ma krwawienia, pobierze materiał do cytologii. Lekarz może zalecić także wykonanie testu w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.
Leczenie krwawień między miesiączkami
Krwawienia między miesiączkami nie zawsze wymagają leczenia, jak w przypadku plamienia owulacyjnego. W zależności od przyczyny problemu lekarz może zlecić pacjentce leki regulujące stężenie hormonów, przeciwzapalne, antybiotyki. Jeśli powodem problemów są mięśniaki objawowe, ciąża pozamaciczna, lub nowotwory, konieczne bywa leczenie operacyjne. Gdy zostanie ustalona przyczyna krwawień oraz przepisane odpowiednie leczenie, konieczne mogą być okresowe kontrolne wizyty oraz wskazane badania diagnostyczne, które pozwolą na kontrolowanie sytuacji.