Go to content

Myślisz o własnym biznesie? Sprawdź jak założyć sklep internetowy

Branża e-commerce cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród konsumentów, ale również bardziej i mniej doświadczonych przedsiębiorców. Bez wątpienia jedną z najważniejszych zalet jest możliwość szybkiego podjęcia działania bez konieczności przeprowadzania większych inwestycji czy otwierania punktów stacjonarnych. Przy tym, jak wskazują eksperci, rynek wciąż jest w dużej mierze nienasycony, co daje szanse na osiąganie sporych zysków i eksplorowania jego kolejnych segmentów. Przed rozpoczęciem działań warto jednak zweryfikować najważniejsze informacje i stworzyć dobry plan działania.

Jak założyć własny sklep internetowy? Postaw na wiedzę

Pozorna łatwość, z jaką wiąże się założenie własnego sklepu internetowego, bywa często złudna. Choć wydaje się, że biznes e-commerce to gwarancja skuteczności, a przy tym oznacza spore oszczędności na samym starcie, nie zawsze tak jest.

W wielu przypadkach brak wiedzy dotyczącej zróżnicowanych aspektów funkcjonowania sklepu oraz formalności i czynników czysto biznesowych sprawiają, że projekt się nie udaje. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy warto więc usystematyzować wiedzę i czerpać ją z wiarygodnych źródeł.

Znakomitym sposobem na poznanie podstaw działania w handlu elektronicznym będzie przygotowany przez ALEO.com e-book „Jak założyć własny sklep internetowy”. W usystematyzowany sposób eksperci różnych dziedzin dzielą się praktycznymi radami dotyczącymi poszczególnych aspektów zakładania i prowadzenia sklepu internetowego.

Strategia jest najważniejsza

Planowanie to podstawa każdego biznesu. Dotyczy to także sklepu internetowego. Przed przystąpieniem do kroków formalnych warto więc sporządzić biznesplan. Choć dokument ten sam w sobie nie jest obowiązkowy, bardzo często pozwala na przyjrzenie się z szerszej perspektywy swojemu pomysłowi i zebranie w jednym miejscu najistotniejszych informacji dotyczących m.in.

  • Charakterystyki konkretnej branży,
  • Najważniejszych konkurentów,
  • Posiadanych zasobów,
  • Perspektyw i zagrożeń,
  • Sposobów finansowania,
  • Modelu działania,
  • Nazwy marki, wizualizacji graficznych.

Im bardziej rozbudowany dokument, tym większą wartość dla przyszłego biznesu będzie przedstawiał. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na jego sporządzanie, tym bardziej że może okazać się przydatny np. w przypadku chęci pozyskania inwestorów.

Sklep internetowy a działalność gospodarcza

Prowadzenie własnego sklepu internetowego wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej. To natomiast oznacza także pewne koszty i zobowiązania względem m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i fiskusa.

W dzisiejszych czasach otwarcie firmy jest wprawdzie bardzo proste i uda się to zrobić w ciągu godziny przez Internet. Z drugiej strony warto mieć świadomość, z jakimi wydatkami będzie się to wiązać, i przemyśleć m.in. formę prawną działalności czy model opodatkowania, który pozwoli na uzyskanie największych oszczędności i sprawne operowanie na rynku. Pewną alternatywą dla początkujących przedsiębiorców, nieosiągających z tego tytułu większych dochodów, może być również działalność nierejestrowa.

Skuteczny model działania

Sklep internetowy kojarzy się przede wszystkim z elastycznością i możliwością prowadzenia sprzedaży bez konieczności posiadania stacjonarnych punktów. Warto jednak zastanowić się nad tym, w jaki sposób będzie się odbywać. Nie zawsze posiadanie magazynu z produktami będzie najlepszym rozwiązaniem.

Bardzo dużą popularnością cieszą się także modele działania pozwalające na przesyłanie produktów bezpośrednio przez producenta do klienta lub ograniczające działania właściciela sklepu internetowego jedynie do przepakowania towaru. Same w sobie są bardzo skuteczne, jednak należy przede wszystkim zastanowić się, jak sprawdzą się w konkretnej niszy i czego oczekują klienci.

Oprogramowanie sklepu

Poza perspektywą finansową i prawną fundamentem sklepu internetowego jest oczywiście oprogramowanie oraz przestrzeń serwerowa. W znacznej mierze to od ich sprawnego działania zależeć będzie ostateczny sukces i to, czy z usług serwisu będą chętnie korzystać klienci.

Warto więc dokładnie poznać dostępne opcje i wybrać tę, która będzie jak najlepiej dostosowana do profilu konkretnej działalności. Przy tym nie zawsze darmowe silniki sklepów internetowych rzeczywiście pozwolą na uniknięcie jakichkolwiek kosztów. Samo utrzymanie strony może okazać się całkiem kosztowne, zwłaszcza w przypadku dużych sklepów internetowych. Należy więc jak najlepiej poznać te zależności i uwzględnić je w biznesplanie.