Choroby Zdrowie

Kamica żółciowa – przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 lipca 2021
Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej
Fot. iStock
 

Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego) to obecność złogów w pęcherzyku żółciowym. Choroba może przez lata nie powodować objawów, ale gdy pojawi się kolka żółciowa, nie sposób ignorować problemu. Czym jest kamica żółciowa i kolka żółciowa, co ją wywołuje i w jaki sposób się objawia choroba? Leczenie kamicy żółciowej.

Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego) — co to jest?

Kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa) jest chorobą, w której dochodzi do pojawienia się w pęcherzyku żółciowym złogów — kamieni żółciowych. Złogi tworzą się z substancji chemicznych obecnych w żółci (cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych — np. wapniowych,  białek), które normalnie są rozpuszczane w niej i usuwane do przewodu pokarmowego. Jeśli dojdzie do nadmiernego zagęszczenia żółci, tworzą się kamienie. Najczęściej dochodzi do tworzenia się kamieni cholesterolowych. Gdy złogi powstają nie w pęcherzyku, a w przewodach żółciowych, mówi się wtedy o kamicy przewodowej.

Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Fot. iStock/Kamica żółciowa

Choroba ta może dotyczyć nawet 20% populacji Europy Zachodniej. Ryzyko wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Kamica żółciowa dotyczy  około 15—18% osób do 40. roku życia i nawet 50% osób powyżej 60. roku życia. Najczęściej cierpią z jej powodu kobiety.

Przyczyny kamicy żółciowej

Kamica żółciowa nie ma jednej określonej przyczyny. Istnieje natomiast kilka czynników, które mogą mieć wpływ na zwiększenie ryzyka tworzenia się złogów w pęcherzyku żółciowym. Należą do nich m.in.:

 • predyspozycje genetyczne;
 • starszy wiek;
 • płeć żeńska (nawet 5-krotnie częstsze zachorowania);
 • czynniki hormonalne, np. liczne ciąże;
 • cukrzyca;
 • otyłość;
 • wysokie stężenie triglicerydów we krwi;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • czynniki związane ze stosowanym wcześniej leczeniem, powodujące zastój żółci – protezy, szwy chirurgiczne;
 • wykonana resekcja żołądka, zespół krótkiego jelita;
 • szybka utrata masy ciała, przedłużające się głodówki;
 • mukowiscydoza;
 • przewlekłe infekcje dróg żółciowych.

Kamica żółciowa — objawy

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mogą tworzyć się przez wiele lat bez żadnych objawów. Jeśli już kamica żółciowa powoduje objawy, to najczęściej pojawia się kolka żółciowa, którą powoduje częściowe lub całkowite zatkanie przewodu pęcherzykowego przez kamień żółciowy.

Fot. iStock/Pęcherzyk żółciowy

Kolka żółciowa — objawy kamicy żółciowej

Kolka żółciowa określana jest jako nagły, napadowy, ostry, i niezwykle silny ból w nadbrzuszu, który promieniuje do prawego barku lub okolicy międzyłopatkowej. Ten objaw towarzyszy nawet 80% pacjentom cierpiącym na kamicę żółciową. Ból pojawia się najczęściej po obfitym, tłustym posiłku i może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin. Mogą towarzyszyć mu objawy takie jak: niepokój, nadmierna potliwość, nudności i wymioty. Objawy ustępują po wycofaniu się złogu z przewodu pęcherzykowego do pęcherzyka żółciowego.

Kamica żółciowa — powikłania 

Kamica żółciowa nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Przedłużające się zatkanie przewodu pęcherzykowego grozi rozwinięciem się zapalenia pęcherzyka żółciowego lub wodniaka pęcherzyka. Ostremu zapaleniu pęcherzyka żółciowego, oprócz kolki żółciowej, towarzyszy podwyższona temperatura i dreszcze, może pojawić się ból w prawym nadbrzuszu, występujący podczas ucisku i narastający podczas głębokiego wdechu. Wodniak jest powiększonym pęcherzykiem żółciowym wypełnionym śluzem, który występuje bez podwyższonej temperatury i dreszczy.

Kamica żółciowa — kiedy do lekarza?

Jeśli kamica żółciowa dolega pierwszy raz, należy udać się do lekarza, aby uzyskać właściwą diagnozę. W przypadku gdy objawy kamicy są powtórne, ale silniejsze niż poprzednio, lub pojawiają się nowe objawy, np.: gorączka, dreszcze, wymioty, także należy skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Fot. iStock/Kamienie żółciowe

Jeśli kolce pęcherzykowej nie towarzyszą inne objawy, a w przeszłości ustępowała samoistnie lub po przyjęciu leków, można leczyć się w domu lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty, zaleconymi przez lekarza.

Jeśli podejrzewana jest kamica żółciowa, zazwyczaj lekarz ustala diagnozę od razu, dzięki badaniu USG jamy brzusznej. Skuteczność badania w tym przypadku wynosi powyżej 95%. Jeśli to nie wystarczy, lub pojawiły się powikłania, lekarz może zlecić wykonanie tomografii komputerowej (TK) jamy brzusznej, badania krwi (ocenę liczby białych krwinek), a także badania określające funkcjonowanie komórki wątrobowej wraz z oceną ewentualnego zastoju żółci w drogach żółciowych.

Kamica żółciowa — leczenie

Rozpoznana kolka żółciowa niepowikłana może być leczona samodzielne lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi (np. drotaweryna, hioscyna, paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub metamizol). Do momentu ustania bólu należy pozostawać na czczo. Silniejsze dolegliwości bólowe wymagają konsultacji z lekarzem.

Chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz ze znajdującymi się wewnątrz niego złogami to jedyne skuteczne leczenie kamicy żółciowej pęcherzykowej. Jeśli nie można wykonać zabiegu, proponuje się w przypadku kamicy bez powikłań leczenie farmakologiczne z zastosowaniem kwasu ursodeoksucholowego, przez co najmniej 6 miesięcy. Istnieje jednak wysokie ryzyko, że kamica żółciowa powróci.

Kamica żółciowa - przyczyny, leczenie i dieta. Objawy kolki żółciowej

Fot. iStock/kamienie żółciowe

Kamica żółciowa — dieta 

Dieta w chorobie takiej jak kamica żółciowa, opiera się na potrawach ubogotłuszczowych i wysokowęglowodanowych. Posiłki powinny być częstsze (5–6 w ciągu dnia), mniej obfite i podawane regularnie. Zaleca się gotowanie i duszenie potraw. Warzywa i owoce muszą być ugotowane i rozdrobnione, lub w postaci soków i przecierów.

Produkty zalecane:

Warto sięgać po większe ilości odtłuszczonych produktów nabiałowych, chleb typu graham, kasze i makarony. Należy zadbać o dużą zawartość błonnika w diecie. Błonnik pełni ważną rolę poprzez zwiększenie pasażu jelit, oraz zwiększa produkcję kwasu chenodeoksycholowego, który sprzyja rozpuszczaniu się złogów cholesterolu.

Można sięgać po olej rzepakowy, oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, olej sojowy, olej kukurydziany. W niewielkich ilościach można jeść masło i margaryny miękkie.

Ponieważ dieta przy kamicy żółciowej ogranicza ilość tłuszczu, wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach może być niedostateczne. Z tego powodu należy zadbać, by nie zabrakło pożywienia bogatego w ß-karoten, witaminę D, witaminę E i witaminę K.

Produkty niewskazane:

Należy unikać tłustych mięs  i wędlin, takich jak baleron, wędliny z tłuszczem,  boczek, smalec, pasztety, salcesony, kaszanka. Szkodzą również tłuste sery, żółte, pleśniowe i topione. Niewskazane są ostre przyprawy, majonez, twarda margaryna.  Z diety przy kamicy żółciowej trzeba wykluczyć żółtko jaj, które może powodować silne skurcze pęcherzyka żółciowego.


źródło:  www.mp.pl 

Choroby Zdrowie

Skwalan, wąkrotka i bakuchiol – absolutne przeboje w kosmetyce. Co dają naszej skórze?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
21 lipca 2021
fot. JulyProkopiv/iStock
 

To trio od wielu miesięcy podbija serca fanek pielęgnacji. Ale nie są to jedynie marketingowe hity. Skwalan, wąkrotka azjatycka i bakuchiol czynią cuda a ich działanie potwierdzają badania.

Autorką tekstu jest Agnieszka Prokopowicz, dziennikarka, autorka serwisu urodowego www.bellateca.pl

Skwalan

Skwalan to totalny hit w pielęgnacji i składnik wielu kremów i balsamów. Czy wart jest naszego zainteresowania? Jak najbardziej! To substancja, którą i tak mamy w skórze, choć czasem za mało, oczywiście zanika z wiekiem. Wchodzi w skład sebum, tj. zewnętrznej warstwy lipidowej, która zapewnia ochronę skóry, jej miękkość, elastyczność, nawilżenie. Walczy też ze szkodliwymi bakteriami i grzybami.

Skwalan jest antyoksydantem. Wzmacnia zatem naturalną barierę lipidową skóry i lekko natłuszcza. I jest jeszcze coś. Poza jego własnymi właściwościami odbudowującymi, skwalan jest nośnikiem dla biologicznie aktywnych składników rozpuszczalnych w tłuszczach. Jego obecność po prostu na służy.

Czysty skwalan pozyskuje się z trzciny cukrowej. Ma on postać bezzapachowego i nieuczulającego olejku, który jednak nie pozostawia „tłustego” filmu. Ma drobne cząsteczki, może zatem głęboko wnikać w skórę. Gdy już się tam dostanie – nawilża, wygładza, odżywia i poprawia jej koloryt. Mój ulubiony skwalan jest właśnie w postaci czystego olejku. Nanosimy go na oczyszczoną, wilgotną skórę i delikatnie wmasowujemy. Ten mój jest z Ministerstwa Dobrego Mydła. Można też kupić kremy i balsamy, których składnikiem jest skwalan. Dobrej jakości jest Dr Jart, BasicLAB i Resibo. Zdecydowanie warto poszukać.

 

Wąkrotka

Wąkrota azjatycka, inaczej gotu kola, znana jest i wykorzystywana od tysięcy lat. Przede wszystkim w ajurwedzie – indyjskiej medycynie naturalnej. Wiadomo, że gotu kola wspiera koncentrację i pamięć, poprawia nastrój (używa się jej w leczeniu depresji) oraz zmniejsza niepokój. W pielęgnacji odżywia suchą skórę, działa antybakteryjnie i łagodząco.

Za fantastyczne działanie wąkrotki odpowiada zawarty w niej kwas azjatykowy. Ma on właściwości regenerujące i nawilżające. Pomaga na cerę naczynkową, wrażliwą i skłonną do zaczerwienienia. Poprawia mikrokrążenie i wyraźnie zmniejsza widoczność “pajączków” i drobnych naczynek. Witaminy A, C, K, E, które ma w składzie gotu kola, działają antyoksydacyjnie. Na ryku jest wiele produktów z wąkrotką.

Dla mnie basolutnym hitem jest krem Dr Jart, Cicapair, który cudownie koryguje rumieńce i niedoskonałości. W słoiczku ma kolor zielony, ale po nałożeniu na skórę wtapia się w skórę, pełniąc funkcję korektora, balsamu i podkładu jednocześnie. Podobnie działa polski AA Cica Benefit, regenerująco-łagodzący krem do twarzy – również z wąkrotką.

 

Bakuchiol

Wakrotkę tysiące lat temu odkryli i używali do leczenia Hindusi, a Bakuchiol – Chińczycy. Następca retinolu – bakuchiol – ma jego większość cudownych właściwości, ale nie uczula i nie jest wrażliwy na słońce. To pochodna retinoidów, podobnie jak retinol, ale w tym przypadku mówimy o retinoidach roślinnych.

Pozyskuje się go z zioła Psoralea corylifolia czyli ziela Babchi, znanego też jako Babći, Ba Gu Zhi oraz Bakuchi. Roślina ta działa antybakteryjnie, wygładza zmarszczki, poprawia odcień skóry, niweluje przebarwienia. Dzięki swojemu działaniu odkażającemu doskonale pomaga w leczeniu trądziku i łagodzi stany zapalne. Zimą przetestowałam całą linię kosmetyków Bielendy – Bakuchiol BioRetinol Effect i powiem wam – przypadły mi do gustu.

Bardzo lubię też ostatnią linię IOSSI, a szczególnie Ultra-Rich Multivitamin Wrinkle Smoothing Face Cream – wygładzający, bogaty krem do twarzy z witaminą C, B3 i E oraz bakuchiolem. Składnik ten ma podstawową cechę – nie podrażnia, a działa. Jednym słowem – wszystkie te modne składniki są warte polecenia. Poszukajcie w drogeriach i wybierzcie coś dla siebie.

 


Choroby Zdrowie

Węgiel aktywny (aktywowany) w apteczce i kosmetykach. Jakie zalety ma węgiel aktywny, kiedy go stosować i jak przygotować z niego domowe kosmetyki?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 lipca 2021
Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki
Fot. iStock

Węgiel aktywny (aktywowany, leczniczy) to specyfik, który stosowany jest przy zatruciach pokarmowych i biegunkach. Dzięki neutralizującym toksyny właściwościom znalazł on również zastosowanie w kosmetyce. Można go znaleźć np. w peelingach i maseczkach, nie tylko kupnych, ale i domowych. Jakie właściwości ma węgiel leczniczy i jak można go wykorzystać w domowej pielęgnacji?

Węgiel aktywny (aktywowany) — co to?

Węgiel aktywny, znany pod postacią niewielkich czarnych tabletek lub kapsułek, stał się obowiązkowym wyposażeniem apteczek w wielu domach. Powstaje on z miazgi drzewnej podgrzewanej do temperatury ok. 900°C, po czym aktywowany jest działaniem pary wodnej lub silnych kwasów, w celu uzyskania jak największej powierzchni adsorpcyjnej. Dzięki swojemu działaniu osuszającemu i neutralizującemu bakterie, węgiel leczniczy stosowany jest chętnie podczas zatruć pokarmowych różnego pochodzenia oraz biegunek. Zdolność do przyciągania i neutralizowania toksyn sprawia, że znalazł on zastosowanie także w pielęgnacji urody.

Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock/Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny to lek ugruntowany w naturalnej medycynie, choć kiedyś stosowano po prostu sproszkowany węgiel drzewny. Chroniono nim zranione miejsca przed rozwojem zakażenia oraz przyspieszano leczenie rany. Stosowano chętnie do neutralizacji toksyn po ukąszeniu jadowitych węży, pająków czy skorpionów. Po dziś dzień w podobny sposób wykorzystują go Aborygeni, rdzenni mieszkańcy Afryki, czy też Indianie. Obecnie węgiel aktywny można znaleźć w aptekach w postaci przeciwbakteryjnych opatrunków.

Węgiel aktywowany na biegunkę i zatrucia

Węgiel aktywny (leczniczy) ma silne właściwości adsorbujące (wiążące) szkodliwe substancje, m.in. bakterie i toksyny powodujące biegunkę. Związane przez węgiel substancje wydalane są wraz z kałem, a błona śluzowa przewodu pokarmowego zostaje pokryta warstwą ochronną. Węgiel stosowany jest także jako sposób na redukcję problemu nadmiaru gazów i wzdęć. Dodatkowo węgiel aktywny wspiera przemiany metaboliczne tłuszczów i reguluje ich poziom we krwi.

Węgiel aktywny jest skutecznym preparatem stosowanym pomocniczo również w zatruciach i przedawkowaniu leków oraz innych substancji.  A im szybciej jest podany, tym skuteczniejszy. Wskazane jest podanie węgla od kilku minut do maksymalnie 1 godziny po zatruciu lub przedawkowaniu, aby jego działanie było najbardziej skuteczne.

Mimo skutecznego i wszechstronnego działania węgiel nie jest wskazany w zatruciach następującymi substancjami:

 • ługami i kwasami;
 • alkoholem;
 • wybielaczami;
 • olejkami eterycznymi;
 • litem;
 • żelazem;
 • cyjankami;
 • pochodnymi ropy naftowej.
Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock/ Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny — dawkowanie i przeciwwskazania  

Odpowiednie dawkowanie dla osób dorosłych i dzieci w przypadku biegunek i zatruć lekami określa ulotka leku. Nie należy przyjmować preparatów węgla w czasie posiłków, ponieważ pokarm osłabia jego działanie.

Ponieważ węgiel aktywny wiążące inne substancje, w znacznym stopniu hamuje również wchłanianie leków i wpływa ich działanie. Z tego powodu należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Nie należy go stosować przy ostrym bólu brzucha, przy niedrożności jelit i rozstroju żołądka, oraz przy wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy.

Podanie węgla aktywowanego może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.

Węgiel aktywny — stosowanie w ciąży i u niemowląt

Kobiety ciężarne mogą w razie konieczności korzystać z leczniczego działania węgla aktywnego po konsultacji lekarskiej. Przyszłe mamy nie powinny samodzielnie przyjmować żadnych preparatów. W przypadku węgla aktywnego nie są znane przeciwwskazania do stosowania preparatu w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie należy podawać na własną rękę węgla aktywowanego niemowlętom.

Węgiel aktywowany w kosmetyce

Węgiel aktywny jest częstym składnikiem kosmetyków. Znalazł on zastosowanie w pielęgnacji skóry z trądzikiem, zaskórnikami, czy przetłuszczającą się nadmiernie skórą głowy. Stosowanie węgla aktywnego na skórę pomaga usunąć zanieczyszczenia, toksyny i bakterie. Działa oczyszczająco i przeciwzapalnie, reguluje wydzielanie sebum i złuszcza martwy naskórek.

Węgiel aktywny (aktywowany) - działanie, domowe kosmetyki

Fot. iStock

Węgiel aktywny do zębów

Węgiel aktywny usuwa osad z zębów sprawiając, że stają się one jaśniejsze. Wysyp sproszkowany węgiel na szczoteczkę i wyczyścić nim zęby. Metodę stosuj raz nie częściej niż raz w tygodniu. Aby uniknąć odkładaniu się płytki bakteryjnej na zębach, wymieszaj sproszkowane dwie tabletki węgla z łyżką oleju kokosowego i tym specyfikiem myj zęby 2-3 razy w tygodniu. Po obu rodzajach zabiegów zęby umyj zwykłą pastą.

Maseczka z węglem aktywnym

Węgiel aktywny wpływa na uspokojenie pracy gruczołów łojowych, neutralizuje toksyny i poprawia kondycję skóry. Można wykorzystać go jako podstawę maseczki na twarz. Wystarczy zmieszać łyżeczkę proszku z węgla aktywnego z trzema łyżeczkami miodu lub jogurtu. Aby działanie oczyszczające było silniejsze, można rozrobić węgiel i glinkę w niewielkiej ilości wody i nałożyć pastę na twarz. Po 10-15 minut należy ją zmyć. Przed pokryciem maseczką całej twarzy sprawdź, czy nie masz uczulenia na któryś ze składników maseczki.

Oczyszczająco do skóry głowy

Aby oczyścić skórę głowy z nadmiaru sebum, martwego naskórka lub nadmiaru kosmetyków, wymieszaj porcję szamponu do włosów z zawartością  kapsułki lub rozkruszonego węgla i umyj tym włosy. Nie stosuj metody codziennie, ponieważ nadmiar węgla prowadzi do wysuszenia i podrażnienia skóry.

Kąpiel z węglem aktywnym

Wrzuć dwie tabletki węgla do wanny z ciepłą wodą i poleż chwilę w takiej kąpieli. Po tym weź prysznic i na koniec nasmaruj ciało odżywczym balsamem lub olejkiem do ciała.

Węgiel aktywny — cena

Cena za węgiel aktywny jest niska. Opakowanie zawierające 30 kapsułek można kupić za mniej niż 10 zł.


źródło: www.medonet.pl, www.mp.pl 

Zobacz także

Czym jest stres cieplny i kto jest na niego narażony?

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję

5 zaskakujących rzeczy, które mogą obniżyć twoją inteligencję

Czy należy pić 8 szklanek wody dziennie i czy wyjście na dwór z mokrą głową zawsze kończy się przeziębieniem?